بهترین رمان ‌‌های ایرانی که حتما باید بخوانید

446

همان‌طور که می‌دانید هر کسی برای انتخاب رمان سلیقه منحصر به خود را دارد. زیرا گاهی اوقات رمانی از نظر منتقدان مورد تحسین قرار می‌گیرد ولی ممکن است همان رمان از نظر خیلی‌ها زیاد جذاب نباشد. بنابراین ممکن است در سایت‌های مختلف، رمان‌های زیادی به شما پیشنهاد شود. ما در اینجا سعی داشتیم که بهترین رمان ‌‌های ایرانی را که بسیار مورد توجه قرار گرفته و از پر فروش‌ترین رمان‌ها بوده را به شما معرفی کنیم. پس در این مقاله با ما همراه شوید تا با بهترین رمان ‌‌های ایرانی آشنا شوید.

مطالب مرتبط:

این کتاب یکی از پر فروش‌ترین کتاب‌ها در بین رمان‌ های ایرانی و از بهترین رمان ‌های عاشقانه ایرانی است. موضوع این رمان در مورد گیله‌مردی سیاسی و مبارز است که عاشق دختری آذری به نام عسل می‌شود. این کتاب نشان دهنده عشقی پاک و جاودان بین این دو نفر است و آن‌ها نمی‌گذارند که مشکلات بر لحظه لحظه‌ی عشق‌شان تاثیر بگذارد. این کتاب دارای جملات آموزنده و تاثیر گذار زیادی است. این کتاب اثر نادر ابراهیمی است و نثری شاعرانه دارد.

یک عاشقانه‌ آرام

 • چشم‌ هایش

این کتاب اثر بزرگ علوی و در مورد راز مرگ فردی به نام استاد ماکان است. آقای ناظم، کسی است که به دنبال جواب این راز است. گویا یکی از تابلوهای استاد ماکان به نام “چشمهایش” و زنی که در آن تابلو به تصویر کشیده شده است، جواب این راز است. در این داستان آقای ناظم سعی دارد که این زن را پیدا کند و علت مرگ را بفهمد. این رمان نیز یکی از بهترین رمان ‌‌های ایرانی است.

 • شوهر آهو خانم

این رمان بار اول در سال ۱۳۴۰ با کمک علی‌محمد افغان چاپ شد و در همان سال عنوان بهترین کتاب سال را گرفت و تا به حال یکی از پر فروش‌‌ترین رمان‌ها و از بهترین رمان ‌‌های ایرانی است.

آهو خانم زنی بسیار صبور، بردبار و زحمتکش است. تمامی داستان پیرامون آهوخانم است و در صحنه‌هایی هم که نیست، وجودش حس می‌شود. شوهرش رئیس صنف نانوایان کرمانشاه است. روزی زن زیبایی به نام هما، که بعد از چهار سال ازدواج به دلیل ستم‌های شوهرش از وی جدا شده و فعلا به منزل مطربی به نام حسین خان پناه برده است، به مغازه او می‌آید. در ادامه داستان می‌خوانیم که شوهر آهو خانم تصمیم می‌گیرد که هما را به عقد شاگردش درآورد ولی وقتی به منزل حسین خان می‌رود با صحنه‌ای رو به رو می‌شود که حسین خان می‌زند و هما می‌رقصد. وی از به این جا آمدن پشیمان می‌شود و می‌رود ولی …

 • سمفونی مردگان

این کتاب که اثر عباس معروفی است یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین رمان‌های ایرانی است. این داستان در مورد خانواده جابر اورخانی است که مغازه آجیل فروشی و خانه‌‌ای بزرگ در شمال سرداب دارد. او و همسرش در پی سال‌های پر رنجی که داشته‌اند، مرده‌اند. دختر آن‌ها آیدا خودش را آتش زده و فرزند کوچک آن‌ها به نام اورهان، برادر بزرگ‌تر را کشته و سعی دارد آیدین برادر دوقلوی آیدا را نیز بکشد. این کتاب در مورد بیست و چهار ساعت آخر زندگی اورهان است که به سمت شورآب می‌رود و سعی دارد آیدین را پیدا کند و او را بکشد.

این رمان یکی از بهترین رمان ‌های جهان به حساب می‌آید. برنده‌ی جایزه‌ سورکامب در سال ۲۰۰۱ شد و یکی از صد رمان برتر بریتانیا است. و به زبان‌های زیادی ترجمه شده است.

کتاب سمفونی مردگان

 • پاییز فصل آخر سال است

این رمان روایت زندگی سه دختر است که نام‌های آن‌ها شبانه، روجا و لیلا است. این کتاب دارای دو بخش تابستان و پاییز است. در هر بخش سه فصل است و هر یک از فصل‌ها روایت زندگی هر کدام از دخترها را روایت می‌کند که دارای فرهنگ و طبقه اقتصادی متفاوتی هستند. یکی تهرانی، یکی رشتی و یکی هم اهوازی است. هر سه دختر شخصیتی خاکستری دارند و دوست دارند جور دیگری زندگی کنند و به دنبال تغییر دادن جهان‌شان هستند.

 • رویای نیمه‌شب

این کتاب یک رمان عاشقانه ایرانی و دومین رمان پر‌فروش ایرانی است. در این رمان می‌خوانید که جوانی پاک‌سیرت به نام هاشم که از اهل سنت است، عاشق دختری به‌نام ریحانه می‌شود. پدربزرگ هاشم که کفالت او را به عهده دارد تاجر بزرگ جواهرات است و ریحانه، دختر دوست پدربزرگ هاشم است و اهل شیعه است. به دلیل شکاف مذهبی که بین آن‌ها وجود دارد هاشم جرات ابراز عشق ندارد. در ادامه اتفاقاتی رخ می‌دهد که باعث تغییر اعتقادات افراد حله می‌شود.

 • آذرگان (سرگذشت آب و آتش)

رمانی عاشقانه از حوادث قرن ششم میلادی است. دایانا، تنها بازمانده‌ی خاندان مرزبان ارمنستان است و باید با هوان، پسر عموی کوچکش ازدواج کند. ولی دایانا عاشق پوریا، شاهزاده‌ی ایرانی است و آرزو دارد که پوریا شاه شود و …

این رمان را می‌توان یکی از بهترین رمان‌ های تاریخی ایران نام برد.

 • شام مهتاب

این رمان که اثر پریسا حقوقی نویسنده‌ی جوان است، در مورد دختری به نام مهتاب است که به خاطر کمبود در زندگی عاشق می‌شود. این رمان نیز امروزه مخاطبان زیادی داشته و پرفروش بوده و یکی از بهترین رمان ‌های عاشقانه ایرانی است.

 • روی ماه خداوند را ببوس

این رمان اثر نویسنده مشهور مصطفی مستور است و یکی از بهترین رمان ‌‌های ایرانی است. این رمان در مورد داستان مردی است که در مورد خودش و خدا، دچار شک و تردید شده است. یونس که دانشجوی دکترا جامعه شناسی است در حال تحقیق در مورد خودکشی استاد برجسته‌ی فیزیک است. طولانی شدن تحقیقات و همین‌طور مبهم بودن موضوع خودکشی باعث می‌شود که در مورد خدا دچار تردید شود. نامزد وی نیز که دانشجوی ارشد الهیات است، در مورد مکالمه‌ی خداوند با حضرت موسی در حال تحقیق است. در ادامه می‌خوانید که هر کدام از هم‌کلاسی‌ها نیز به نوعی با این شک و تردیدها روبه‌رو شده‌اند.

کتاب ایرانی روی ماه خداوند را ببوس

 • بن بست

یکی دیگر از بهترین رمان ‌‌های ایرانی بن بست است. این رمان در مورد جوانی به نام سیرنگ است که اهل روستایی در کرمانشاه است و از پلیدی‌های زندگی شهری دور است. ولی اتفاقاتی باعث می‌شود که وارد مسیر جدیدی شود. ظلم کار فرما باعث می‌شود که دست به مبارزه اجتماعی بزند.

 • بوف‌کور

«در زندگی زخم‌هایی هست که مثل خوره روح را آهسته و در انزوا می‌خورد و می‌تراشد»

این جمله که از رمان بوف کور اثر صادق هدایت است، یکی از آشناترین عبارات ادبیات معاصر است. راوی داستان که یک نقاش قلم‌دان است، در حالتی ما بین وهم و رویا، از داخل سوراخ رف پستو، دختری را می‌بیند که در لباسی سیاه، شاخه گل نیلوفر آبی را به یک پیرمرد هدیه می‌کند. پیرمرد زیر درخت سروی چمباتمه زده و بین او و دختر یک جوی آب فاصله است. راوی از همان موقع شیفته چشمان دختر می‌شود و در یک لحظه تمام بدبختی‌های زندگی‌اش را در روشنایی نور می‌بیند. از آن موقع، به مدت دو ماه و چهارده روز را به دنبال آن دختر می‌گردد تا این که او را در جلو خانه‌اش پیدا می‌کند…

بوف کور تا به حال زبان‌های زیادی از جمله انگلیسی، فرانسوی، سوئدی، آلمانی، اسپانیایی، چکی، مجارستانی، عبری، ارمنی و ترکی ترجمه شده است. این رمان یکی از بهترین کتاب‌های دنیا است.

 • آن مادیانِ سرخ‌یال

این رمان پرفروش نیز یکی از بهترین رمان ‌‌های ایرانی است که از آثار محمود دولت‌آبادی است. این رمان تاریخی و کوتاه، قسمتی از زندگی امرؤالقیس، شاعر عاشقانه‌سرایی که در دوران جاهلی زندگی می‌کرده و درگیر یک ماجرای خونخواهی قبیله‌ای ـ عاطفی می‌شود.

 • بار دیگر شهری که دوستش داشتم

این رمان نیز یکی دیگر از رمان‌های عاشقانه نادر آبراهیمی است و یکی از بهترین رمان ‌‌های ایرانی محسوب می‌شود. در این کتاب نیز جملات زیبا و تاثیرانگیز زیادی به چشم می‌خورد.

این کتاب در مورد عشق پسر یک کشاورز است که عاشق دختر خان شده است. وی زمانی این داستان را تعریف می‌کند که هلیا، دختری که عاشقش بوده، او را رها کرده و به خانه برگشته است. این مرد به شهری برمی‌گردد که زمانی از آن گریخته و دوستش داشته…

بار دیگر شهری که دوستش داشتم

رمان‌هایی که به شما عزیزان معرفی کردیم تعدادی از بهترین رمان‌ های ایرانی است. امیدوارم که از مطالعه این رمان‌ها لذت کافی را ببرید. از همراهی شما عزیزان کمال تشکر را داریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − پنج =