خطرات و مزایای سرمایه گذاری در استارتاپ ها

545

سرمایه‌­گذاری در شرکت‌­های استارتاپی کاری بسیار ریسکی است، اما در صورت ثمر دهی به موقع می‌­تواند بسیار سودآور باشد. اکثر شرکت­‌های تازه تاسیس با خدمات و محصولات جدید به سودآوری نمی‌­رسند و خطر از دست رفتن کل سرمایه واقعا وجود دارد. با این حال، در برخی موارد با رسیدن به سود دهی، بازدهی بالایی از سرمایه‌­گذاری حاصل می‌­شود.

سرمایه‌­گذاری در استارتاپ‌ ها مناسب افراد ترسو نیست و پول سرمایه‌­گذاران، دوستان و خانواده ممکن است به راحتی از دست برود.

سرمایه­‌گذاری در صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری این ریسک را متنوع می‌­کند ولی سرمایه گذاران را با این واقعیت سخت مواجه می‌­سازد که ۹۰% از شرکت­‌های سرمایه‌­گذاری شده به عرضه اولیه (IPO) راه پیدا نمی‌­کنند. ولی برای شرکت‌­هایی که عمومی می­‌شوند، باز دهی می‌­تواند هزاران درصد باشد و سرمایه‌­گذاران اولیه را بسیار ثروتمند کند.

  • مراحل راه اندازی استارتاپ

شرکت­‌های استارتاپ در واقع در مرحله ایده هستند و هنوز محصول، مشتری یا درآمدی ندارند. این شرکت‌­های جدید با استفاده از پس انداز موسسان، دریافت وام بانکی یا صدور سهام می­‌توانند سرمایه خود را تامین کنند.

دادن پول به ازای دریافت سهام چیزی است که هنگام فکر کردن درباره معنی سرمایه‌­گذاری در استارتاپ‌ها در ذهن بیش‌تر افراد خطور می‌­کند. تخمین زده می‌­شود که سالانه ۱ میلیون شرکت جدید در جهان تاسیس می­‌شود. اولین پولی که این شرکت‌­ها به دست می­‌آورند معمولا پول موسسان، دوستان و خانواده است که به عنوان پول کشت ایده یا سرمایه کشت ایده شناخته می‌­شود.

این مبالغ معمولا اندک است و به کارآفرین اجازه می­‌دهد تا ثابت کند که ایده وی شانس موفقیت زیادی دارد. در مرحله کشت ایده اولین کارمندان استخدام می‌­شوند و نمونه‌­های اولیه تولید می‌­شود تا ایده شرکت را به مشتریان بالقوه یا سرمایه‌­گذاران بعدی برساند. پول سرمایه‌­گذاری شده برای فعالیت‌­هایی مانند تحقیقات بازار استفاده می‌­شود.

وقتی که یک شرکت جدید به فعالیت خود ادامه داده و شروع به کسب درآمد می‌­کند، از مرحله کشت ایده رد شده و به یک استارتاپ نوپا تبدیل می‌­شود. در این مرحله، موسسان شرکت ممکن است ایده خود را به سرمایه گذاران مطرح کنند. سرمایه گذار معمولا شخصی با مقداری ثروت انباشته است که در زمینه سرمایه‌­گذاری در شرکت‌­های نوپا تخصص دارد.

سرمایه­‌گذاران معمولا اولین منبع مالی هستند. سرمایه‌­­ها معمولا کوچک هستند ولی این سرمایه­‌گذاران هم می‌­توانند چیز زیادی به دست بیاورند زیرا در این مرحله، آینده شرکت در پر‌ ریسک‌ترین شرایط است. این سرمایه برای پشتیبانی بازاریابی اولیه و به تولید رساندن نمونه‌­های اولیه استفاده می‌­شود.

پس از این مرحله اگر شرکت شروع به رشد کند، به دنبال جذب سرمایه اولیه خطر پذیر (VC) می‌­روند. موسسان یک طرح تجاری جامع توسعه می‌دهند که رفته رفته استراتژی و پیش‌­بینی‌­های کسب و کار را مشخص می­‌کند. اگرچه هنوز شرکت به سود خالص نرسیده است ولی در حال رشد است و درآمد خود را برای رشد مجدد در شرکت سرمایه­‌گذاری می­‌کند.

سرمایه­‌گذار خطرپذیر می‌­تواند یک شخص، شریک خصوصی یا سرمایه­‌گذار تعاونی باشد که به دنبال سرمایه‌­گذاری و ایفای نقشی فعال در شرکت­‌های جدید هستند که مراحل کشت ایده را سپری کرده باشند.

سرمایه‌­گذاران خطرپذیر اغلب نقش مشاور را بر عهده می­‌گیرند و در هیئت مدیره شرکت کرسی می­‌گیرند. با تمام شدن نقدینگی شرکت به منظور دستیابی به رشد نمایی مورد انتظار سرمایه­‌گذاران خطرپذیر، به دوره­‌های دیگری از سرمایه خطرپذیر برای شرکت ممکن است نیاز باشد.

  • چگونه در استارتاپ‌ها سرمایه گذاری کنیم؟

اگر به طور اتفاقی موسس، عضو خانواده یا دوست نزدیک یک موسس نباشید، احتمالا قادر به ورود به یک استارتاپ جدید و هیجان‌انگیز نخواهید بود.

و اگر به طور اتفاقی یک سرمایه ­گذار ثروتمند و معتبر نباشید، احتمالا به عنوان سرمایه­‌گذار انجل (فرشته) نمی‌­توانید مشارکت کنید.

امروزه، افراد می‌­توانند تا حدی در مرحله سرمایه‌­گذاری خطرپذیر با سرمایه‌­گذاری در صندوق‌های سرمایه­‌گذاری خصوصی در این مرحله مشارکت کنند که امکان سرمایه‌­گذاری غیر مستقیم در استارتاپ‌­ها را فراهم می‌­کند.

صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری خصوصی به منظور متنوع کردن خطر مواجهه با ریسک، در تعداد زیادی از استارتاپ‌­های نویدبخش سرمایه‌گذاری می‌­کنند.

طبق تحقیقات اخیر، نرخ عدم موفقیت برای یک نمونه صندوق سرمایه‌­گذاری خطر پذیر، ۴۰ تا ۵۰% در سال است و ۹۰% از کل شرکت‌­ها قبل از ۱۰ سال به موفقیت نمی‌­رسند.

در صنعت از هر ۱۰ سرمایه‌­گذاری خطرپذیر تنها ۱ مورد به موفقیت دست پیدا می­‌کند. این ۱۰ درصد، می­‌توانند هزاران درصد سود به سرمایه‌­گذاران بازگردانند.

توافقات خطرپذیر متداول طی ۱۰ سال تا خروج شکل می­‌گیرد.

استراتژی خروج ایده‌آل برای شرکت، عمومی شدن از طریق عرضه عمومی اولیه (IPO) است که می­‌تواند بازدهی بیش از حد انتظار برای پذیرفتن چنین ریسک­‌هایی را فراهم کند. از دیگر استراتژی­‌های خروج که کم‌تر مطلوبند، تملک توسط شرکت دیگر یا باقی ماندن به عنوان یک سرمایه‌­گذار خطرپذیر سودآور است.

نمونه بارز از این مورد گوگل است که در سال ۱۹۹۷ به عنوان یک استارتاپ با سرمایه کشت ایده ۱ میلیون دلار از محل FF & F راه اندازی شد.

در سال ۱۹۹۹، این شرکت به سرعت رشد و از دو شرکت VC (سرمایه‌­گذار خطرپذیر) که هریک خواهان ۱۰% از شرکت بودند، ۲۵ میلیون دلار سرمایه خطرپذیر جذب کرد.

در آگوست ۲۰۰۴، IPO گوگل به بیش از ۲/۱ میلیارد برای شرکت و تقریبا نیم میلیارد دلار برای سرمایه‌­گذاران اصلی رسید. (بازگشت تقریبا ۱۷۰۰ درصدی)!

شرکت استارتاپ

  • خطرات و مزایا استارتاپی

پتانسیل بازگشت سرمایه بزرگ، نتیجه ریسک ذاتی و باورنکردنی شرکت­‌های جدید است.

نه تنها ۹۰% از سرمایه‌­گذاری­‌های خطرپذیر شکست می­‌خورند، بلکه مجموعه‌­ای از فاکتورهای ریسک منحصربه فرد وجود دارد که باید هنگام سرمایه‌ گذاری جدید در یک شرکت نوپا مورد بررسی قرار گیرد.

اولین گام در انجام تلاش‌­های دقیق برای یک استارتاپ، ارزیابی انتقادی برنامه تجاری و مدل تولید سود و رشد در آینده است. اقتصاد ایده باید به بازدهی در دنیای واقعی ترجمه شود. بسیاری از ایده‌­های جدید آن‌چنان پیشرو هستند که خطر عدم موفقیت در بازار را دارند.

رقبای قوی یا موانع اصلی ورود نیز از نکات مهم هستند. موارد قانونی، نظارتی و مقبولیت نیز برای ایده‌­های کاملا جدید باید در نظر گرفته شود.

بسیاری از سرمایه­‌گذاران اذعان دارند که شخصیت و انگیزه موسسان شرکت به همان اندازه یا حتی مهم­‌تر از خود ایده تجاری است.

موسسان باید مهارت، دانش و اشتیاق لازم برای عبور از دور­ه‌ای رنج و دلسردی فزاینده را داشته باشند. همچنین باید نسبت به مشاوره و بازخورد سازنده از داخل و خارج از شرکت دید باز داشته باشند.

همچنین باید چابک و زیرک باشند تا با توجه به رویدادهای غیر منتظره اقتصادی یا تغییرات فناوری، شرکت را هدایت نمایند.

سوالات دیگری که باید پرسیده شود این است که اگر شرکت موفق باشد، خطر زمان‌بندی وجود دارد؟ آیا طی ۵ یا ۱۰ سال آتی، روند بازارهای مالی بر مدار موفقیت خواهد بود؟

آیا شرکت به اندازه کافی رشد کرده است تا بتواند با فقط به عموم عرضه شود و بازگشت سرمایه قابل توجهی داشته باشد؟

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.