۱۱ راه برای سالم نگه داشتن و مراقبت از دندان ‌ها

267

از دندان‌های خود مراقبت کنید.

مراقبت از دندان ‌ها منجر به داشتن دندان هایی سالم می‌شود.. حتی اگر به شما گفته شود که دندان‌های خوبی دارید، بسیار مهم است که هر روز قدم‌های درستی در راستای مراقبت از آن‌ها و جلوگیری از ایجاد مشکل، بردارید. این قدم‌ها شامل تهیه محصولات مناسب برای مراقبت از دهان و دندان و همچنین مراقبت به شکل روزمره می‌باشد.

۱. بدون مسواک زدن به تخت خواب نروید

توصیه «حداقل دو بار مسواک زدن در روز» یک توصیه شناخته شده است. هنوز هم بسیاری از ما از مسواک زدن شبانه خود غافل می‌شویم. اما مسواک زدن قبل از خواب میکروب‌ها و پلاک‌های جمع شده در طول روز را از بین می‌برد.

۲. به درستی مسواک بزنید

نحوه مسواک زدن به اندازه خود مسواک زدن مهم است. (در واقع مسواک زدن به روش غلط تقریباً برابر مسواک نزدن است.) برای این کار وقت بذارید، مسواک را با حرکات ملایم و دورانی روی دندان ها حرکت دهید تا پلاک‌ها از روی دندان برداشته شوند. اگر پلاک‌ها باقی بمانند، می‌توانند سفت شوند که باعث  ایجاد جرم دندان و التهاب لثه‌ای (بیماری لثه اولیه) می‌شود.

۳. از زبان خود غافل نشوید

پلاک‌ها همچنین می‌توانند بر روی زبان شما ایجاد شوند. این نه تنها به بوی بد دهان منجر می‌شود، بلکه می‌تواند به سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان ختم شود. هر بار که مسواک می‌زنید به آرامی زبان خود را هم مسواک بزنید.

۴. از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید

وقتی نوبت به انتخاب خمیر دندان می‌رسد، عناصر مهمی نقش قدرت و طعم دهی خمیر دندان را بر عهده می‌گیرند. فرقی نمی‌کند کدام نوع را انتخاب کنید، فقط مطمئن شوید که خمیر دندان، حاوی فلوراید است.

در حال حاضر فلوراید مورد توجه افرادی قرار گرفته است که نگران تأثیر سوء آن بر سایر حوزه‌های سلامت هستند، اما با این حال این ماده همچنان پایه اصلی سلامت دهان و دندان است. این بدان دلیل است که فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. عملکرد این ماده به گونه است که به مبارزه با میکروب‌هایی می‌پردازد که منجر به پوسیدگی دندان می‌شود و همچنین با ایجاد یک مانع حفاظتی از دندان‌های شما محافظت می‌کند.

۵. استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک زدن مهم بدانید

بسیاری از افرادی که مرتباً مسواک می‌زنند از نخ دندان استفاده نمی‌کنند.

جاناتان شوارتز می گوید: «استفاده از نخ دندان فقط برای رسیدن به آن تکه‌های کوچک غذای چینی یا کلم بروکلی، که ممکن است بین دندان‌های شما گیر کرده باشد، نیست. نخ دندان واقعا روشی برای تحریک لثه، کاهش پلاک و کمک به کاهش التهاب در آن منطقه است. »

استفاده از نخ دندان یک بار در روز، برای به دست آوردن این فواید کافی است.

استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک زدن مهم بدانید

۶. اجازه ندهید مشکلات مختلف، استفاده از نخ دندان را متوقف کند

استفاده از نخ دندان می‌تواند برای کودکان خردسال و افراد مسن مبتلا به آرتروز دشوار باشد. به جای منصرف شدن از نخ دندان، به دنبال ابزاری باشید که بتواند به شما کمک کند تا دندان‌های خود را با نخ دندان تمیز کنید. استفاده از نخ دندان‌های مخصوص که در داروخانه‌ها هست، می‌تواند مفید باشد.

۷. از دهان شویه استفاده کنید

تبلیغات باعث می‌شود دهان شویه برای سلامتی دهان و دندان ضروری به نظر برسد، اما بسیاری از مردم از این محصول چشم پوشی می‌کنند زیرا نمی‌دانند چگونه کار می‌کنند.

شوارتز می گوید: «دهان‌شویه به سه روش کمک می کند: میزان اسیدیته دهان را کاهش می‌دهد، مناطق مسواک زده شده را در لثه و اطراف آن را تمیز می‌کند و مواد معدنی دندان‌ها را افزایش می‌دهد.» وی توضیح می‌دهد: «دهان‌شویه‌ها به عنوان ابزاری کمکی برای کمک به تعادل همه چیز مفید هستند. من فکر می‌کنم در کودکان و افراد مسن، که توانایی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن وجود ندارد، دهان‌شویه بسیار مفید است.»

۸. آب بیشتری بنوشید

آب همچنان بهترین نوشیدنی برای سلامت عمومی بدن شما است (به خصوص سلامت دهان و دندان).

شوارتز نوشیدن آب بعد از هر وعده غذایی را توصیه می کند. این کار  می تواند به شما کمک کند برخی از اثرات منفی غذاهای چسبناک و اسیدی و نوشیدنی های را از روی دندان‌ها بشویید.

میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید

۹. میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید

غذاهای آماده مناسب هستند، اما شاید وقتی صحبت از دندان شما می شود زیاد مناسب نباشند. خوردن محصولات ترد و تازه نه تنها حاوی فیبر سالم‌تری است، بلکه بهترین انتخاب برای دندان‌های شما نیز است.

شوارتز می گوید: «من به والدین می‌گویم که بچه‌هایشان را از سنین پایین‌تر به غذاهای سفت عادت دهند تا برای جویدن در سنین جوانین آماده شوند. بنابراین سعی کنید از محصولات فراوری شده که بیش از حد نرم هستند، اجتناب کنید و از برش اشیا به قطعات کوچک دست بردارید و آن فک‌ها را فعال کنید!»

۱۰. غذاهای شیرین و اسیدی را محدود کنید

قند در دهان نهایتا به اسید تبدیل می شود که می‌تواند مینای دندان‌های شما را از بین ببرد. این اسیدها همان موادی هستند که منجر به ایجاد حفره در دندان می‌شوند. میوه‌ها، چای و قهوه اسیدی همچنین می‌توانند مینای دندان را خراب کنند. اگرچه لزوماً ندارد از چنین موادی به طور کامل اجتناب کنید، اما آگاهی از این موضوع برای شما ضرری ندارد.

 

۱۱. حداقل سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید

عادت‌های روزمره برای سلامتی دهان و دندان بسیار مهم است. حتی افرادی که مدام از مسواک و نخ دندان استفاده می‌کنند نیز باید مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنند. حداقل باید سالانه دو بار برای تمیز کردن و معاینه دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. یک دندانپزشک علاوه بر جرم گیری و گشتن به دنبال حفره‌ها، قادر خواهد بود مسائل احتمالی را تشخیص دهد و راه حل‌های درمانی برای آن ارائه دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 13 =