۸ علامت و نشانه کمبود ویتامین D

258

ویتامین D، ویتامینی بسیار مهم است که اثرات قدرت‌مندی بر چندین سیستم در سرتاسر بدن دارد. بر خلاف ویتامین‌­های دیگر، ویتامین D مانند هورمون عمل می‌­کند و هر سلول بدن گیرنده‌­ای برای آن دارد. بدن ویتامین D را هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب از کلسترول تولید می‌­کند. همچنین در برخی غذاها مانند: ماهی‌­های چرب و محصولات لبنی غنی شده یافت می‌­شود، بنابراین دریافت مقدار کافی از این ویتامین فقط در رژیم غذایی بسیار دشوار است و ممکن است دچار کمبود ویتامین D شوید.

مقدار توصیه شده برای مصرف روزانه (RDI) معمولا حدود IU 400-800 است ولی برخی متخصصان می­‌گویند باید حتی بیش از این مقدار مصرف شود. کمبود ویتامین D بسیار شایع است. تخمین زده می‌­شود که حدود ۱ میلیارد نفر از مردم در سراسر جهان دارای سطح ویتامین D پایینی در خون خود هستند. طبق مطالعه‌­ای در سال ۲۰۱۱، ۶/۴۱ % از بزرگسالان در ایالات متحده دچار کمبود این ویتامین هستند. این رقم برای اسپانیایی تبارها تا ۲/۶۹ % و در آفریقایی- آمریکایی‌­ها تا ۱/۸۲ % می‌­رسد.
  • ۷ فاکتور ریسک شایع در کمبود ویتامین D

  • رنگ پوست تیره
  • سالخوردگی
  • اضافه وزن یا چاقی
  • نخوردن ماهی و لبنیات فراوان
  • زندگی دور از خط استوا که در طول سال نور خورشید کمی وجود دارد
  • استفاده دائم از ضد آفتاب هنگام خروج از خانه
  • در خانه ماندن

افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می­‌کنند و به طور مکرر در معرض آفتاب قرار می­‌گیرند، کمبود کم‌تری دارند. زیرا پوست ویتامین D کافی برای برآورده کردن نیازهای بدن را تولید می­‌کند. بیش‌تر افراد متوجه کمبود نمی‌­شوند زیرا علائم به طور کلی ظریف هستند. حتی اگر این کمبود تأثیر منفی قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد به آسانی تشخیص داده نمی‌­شود.

  •  ۸ نشانه و علامت کمبود ویتامین D

۱- بیمار شدن مکرر

یکی از مهم‌­ترین نقش‌­های ویتامین D قوی نگه داشتن سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس‌­ها و باکتری‌­های بیماری‌­زا است. ویتامین D مستقیما با سلول‌­های مبارزه کننده بیماری در تعامل است. اگر مکررا مریض می­‌شوید (به ویژه سرماخوردگی و آنفولانزا) احتمالا دچار کمبود ویتامین D هستید.

چندین مطالعه شهودی وسیع ارتباط بین کمبود ویتامین D و عفونت‌­های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و ذات الریه را ثابت کرده است. تحقیقات نشان داده است، مصرف رزوانه ویتامین D به میزان IU 4000، خطر ابتلا به عفونت‌­های دستگاه تنفسی را کاهش می‌­دهد.

۲- خستگی و کوفتگی

احساس خستگی می­‌تواند علل بسیاری داشته باشد، کمبود ویتامین D یکی از این علت‌­ها است. متاسفانه، این کمبود اغلب نادیده گرفته می‌­شود. مطالعات موردی نشان داده است که سطح پایین ویتامین D در خون می‌­تواند موجب خستگی شود که تأثیر منفی شدیدی روی کیفیت زندگی دارد.

۳- درد استخوان و پشت

ویتامین D به طرق مختلف به حفظ سلامت استخوان کمک می‌­کند. یکی از آن­ها بهبود جذب کلسیم بدن است. درد استخوان و پشت می‌تواند علامت سطح پایین ویتامین D در خون باشد.

مطالعات وسیعی برای درک ارتباط بین این کمبود و درد مزمن کمر انجام شده است. در یک مطالعه روی بیش از ۹۰۰۰ زن سالخورده، ارتباط بین سطح پایین ویتامین D و درد پشت بررسی شده است. محققان دریافتند که افراد دچار کمبود بیش‌تر دچار درد پشت می­‌شدند.

درد استخوان و پشت

۴- افسردگی

افسردگی نیز ممکن است نشانه­‌ای از کمبود ویتامین D باشد. محققان کمبود ویتامین D را با افسردگی (به ویژه در سنین بالاتر) مرتبط می­‌دانند.

۵- نقص در بهبود زخم

ترمیم کند زخم پس از جراحی یا جراحت­‌ها می‌­تواند نشانه کم بودن سطح ویتامین D در خون باشد. نتایج مطالعات نشان می‌­دهد که ویتامین D تولید ترکیبات ضروری برای تشکیل پوست جدید (به عنوان بخشی از فرآیند بهبود زخم) را افزایش می­‌دهد.

۶- تحلیل رفتن استخوان

ویتامین D نقش اساسی در جذب کلسیم و متبولیسم استخوان بازی می­‌کند. بسیاری از افراد سالخورده دچار پوکی استخوان فکر می‌کنند نیاز به کلسیم بیش‌تر دارند در حالی‌که ممکن است دچار کمبود ویتامین D باشند.

چگالی پایین مواد معدنی استخوان نشانه از دست رفتن کلسیم و دیگر مواد معدنی از استخوان است. این موضوع افراد سالخورده (به ویژه زنان) را در معرض خطر شکستگی­‌های استخوان قرار می‌­دهد.

در یک مطالعه وسیع روی بیش از ۱۱۰۰ زن میانسال در دوران یائسگی یا پسا-یائسگی، ارتباط قوی بین سطح پایین ویتامین D و تراکم کم مواد معدنی استخوان مشاهده شد. باید افزود، مصرف دوز بالای مکمل برای افزایش سطح ویتامین D در خون نیز در این حالت تأثیری روی بهبود تراکم مواد معدنی استخوان نخواهد داشت.

علی­‌رغم این یافته‌­ها، مصرف ویتامین D کافی و حفظ آن در محدوده متعادل، استراتژی خوبی برای حفاظت از استخوان و کاهش خطر شکستگی­ استخوان است.

۷- ریزش مو

ریزش مو اغلب به استرس نسبت داده می‌­شود که قطعا دلیل شایع آن است. ولی وقتی ریزش مو شدید است، ممکن است در اثر یک بیماری یا کمبود مواد مغذی باشد. اگرچه تحقیقات کمی در این باره انجام شده است ولی ریزش مو در زنان با کمبود ویتامین D در ارتباط است.

آلوپسی آره اتا (طاسی منطقه‌­ای) نوعی بیماری خود ایمنی است که با ریزش شدید مو در ناحیه سر و سایر قسمت‌­های بدن مشخص می‌­شود. این بیماری با راشیتیسم همراه است، راشیتیسم بیماری­ نرمی استخوان‌­ها در کودکان به دلیل کمبود ویتامین D است. سطح پایین ویتامین D ب طاسی منطقه‌­ای در ارتباط است و ممکن است یک فاکتور خطر در گسترش این بیماری باشد.

ریزش مو

۸- درد عضلانی

مشخص کردن دلایل درد عضلانی اغلب دشوار است. برخی شواهد نشان می‌­دهد که کمبود ویتامین D احتمالا علت بالقوه درد عضلانی در کودکان و بزرگسالان باشد. در یک مطالعه، ۷۱% از افراد دچار درد مزمن عضلانی دچار کمبود ویتامین D بودند. گیرنده ویتامین D در سلول­‌های عصبی موسوم به گیرنده درد است که درد را حس می­‌کند.

حرف آخر

کمبود ویتامین D به شدت شایع است و اغلب افراد از آن آگاه نیستند. زیرا علائم آن بسیار ظریف و غیر اختصاصی است؛ یعنی، دشواری تشخیص این که در اثر سطح پایین ویتامین D یا چیز دیگری ایجاد شده است. اگر فکر می­‌کنید ممکن است دچار کمبود باشید، با پزشک خود صحبت کنید. خوشبختانه رفع کمبود ویتامین D معمولا آسان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =