ماندگاری عطرها به چه عواملی بستگی دارد؟

60

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که با وجود گران‌قیمت بودن یک عطر، ماندگاری‌ زیادی روی پوستتان ندارد. ممکن است در چنین شرایطی تصور کنید سرتان کلاه رفته‌است و در انتخاب و خرید عطر اشتباه کردید. اما مسئله چیز دیگری است و عدم ماندگاری رایحۀ عطر به اشتباهاتی برمی‌گردد که در چمورد نگه‌داری‌ و مصرفش مرتکب شدید! به مدت‌زمانی که رایحۀ یک عطر روی پوست بدنمان باقی بماند، ماندگاری عطر گفته می‌شود، بنابراین هنگامی که هیچ بو یا رایحه‌ای از عطری که قبلاً روی پوست اسپری کردید دیگر به مشامتان نرسد، به این معنا است که ماندگاری آن تمام شده‌است.

مطالب مرتبط :

همۀ افراد علاقه‌مند به استفاده از عطرهای خوشبو و به‌خصوص برند هستند. در این بخش قصد داریم علت‌یابی کنیم و بفهمیم به چه دلایلی ماندگاری عطری که خریداری کردیم کم است. ممکن است اشتباه شما تنها انتخاب نوع عطر باشد و یا این‌که نحوۀ استفاده و نگه‌داری از آن را نمی‌دانید، بنابراین علت را بین مواردی که اشاره خواهیم کرد جستجو کنید.

عوامل مؤثر در کاهش ماندگاری عطر

درمورد ماندگاری یک عطر چه از نوع زنانه و چه از نوع مردانه، عوامل متعددی دخیل هستند. مثلاً ممکن است ماندگاری رایحۀ یک عطر از برندی خاص، نسبت به مشابه همان محصول از یک برند دیگر بیشتر باشد که در این صورت، مسئله کیفیت فرمولاسیون و ساخت عطر مطرح می‌شود. در ادامه بیشتر درمورد هر یک از این دلایل مؤثر در کاهش ماندگاری عطر توضیح خواهیم داد.

از مهم‌ترین عواملی که در ماندگاری عطر موثر هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمبود روغن در فرمولاسیون عطر

یکی از عوامل مؤثر در ماندگاری عطر، فرمولاسیون آن است. برخی تصور می‌کنند فرمولاسیون عطر مردانه قوی‌تر از عطرهای زنانه است، حال آن‌که این فاکتور چندان در مسئلۀ ماندگاری عطرهای زنانه و مردانه نقش پررنگی ندارد. در حقیقت آنچه که در فرمولاسیون عطرها سبب ماندگاری بیشتر و کمتر رایحۀ آن‌ها می‌شود، میزان روغن موجود در فرمولاسیون عطر است. عطر زنانه و مردانه‌ای که بیشترین میزان روغن را داشته باشد، طبیعتاً ماندگاری بیشتری خواهد داشت و برای مدت زمان بیشتری نسبت به دیگر عطرها رایحه خوشش به مشام خواهد رسید.

اگر می‌خواهید در انتخاب عطر اشتباه نکنید و مسئلۀ ماندگاری آن برایتان حیاتی است، توصیه می‌کنیم انتخاب شما از بین پرفیوم‌ها و ادوپرفیوم‌ها باشد، چون این محصولات الکل و آب کمتر و در مقابل روغن بیشتری دارند.

  • نوع عطر

نوع عطر شما دیگر فاکتور مؤثر در ماندگاری عطر خواهد بود. مثلاً اگر انتخاب شما از میان محصولات با رایحۀ گرم و شیرین یا تند باشد، طبیعتاً نسبت به یک عطر ملایم و خنک ماندگاری چند برابر بیشتر خواهد داشت. اگر شما دوست دارید یک عطر با ماندگاری بالا داشته باشید، بهتر است درمورد نت‌های عطرها قبل از خرید بیشتر تحقیق کنید. اگر عطری که انتخاب می‌کنید داراهای نت‌های گرم همچون وانیل و دارچین باشد، ماندگاری‌اش نسبت به یک عطر دارای نت‌هایی همچون پرتقال، لیمو و دیگر مرکبات بیشتر خواهد بود.

  • محل و نحوۀ نگه‌داری از عطر

شاید برای خرید عطر هزینه زیادی بپردازید. اما با چند بار مصرفش متوجه شوید ماندگاری کمی دارد و انگار در انتخاب خود اشتباه کردید. بهتر است کمی دقیق‌تر شوید، ممکن است مشکل از محل نگه‌داری عطر باشد. نحوۀ درست نگه‌داری کردن از عطرها یکی از فاکتورهای مهم حفظ کیفیت عطر و ماندگاری رایحه آن به‌شمار می‌رود. خوب است بدانید که گرما و نور خورشید تأثیر بسزایی در ماندگاری عطر دارند. گرمای بیش از حدود نرمال سبب اکسید شدن مایع عطر می‌شود و درنتیجه تغییرات شیمیایی نادیدنی در عطر رخ می‌دهد. بهترین جا برای نگه‌داری عطرها، محلی خنک و بدون نور است. همچنین اگر عطر را در جعبه‌اش نگه‌داری کنید، شاهد حفظ کیفیت و ماندگاری‌اش همچون روز اول خواهید بود.

عوامل موثر در کاهش ماندگاری عطر

  • روش مصرف و اسپری کردن عطر

آیا روش مصرف عطر زنانه و مردانه متفاوت است؟ خیر، اما این‌که عطر را روی پوست مصرف کنید یا لباس کاملاً در ماندگاری‌اش تأثیرگذار خواهد بود! عطر را هرگز روی لباس‌ها اسپری نکنید، ضمن این‌که لباس را لک می‌کند ماندگاری هم نخواهد داشت. ترکیبات موجود در عطرها به‌گونه‌ای است که باید روی پوست اسپری شوند. برای این‌که رایحۀ عطر مورد چعلاقه‌تان را تا ساعت‌ها به همراه داشته باشید، آن را روی نقاط نبض دار همچون پشت گوشت و مچ دست اسپری کنید. اگر نمی‌خواهید ماندگاری عطر را در یک چشم برهم زدن از بین ببرید، آن را در هوای اطراف اسپری نکنید. اگر به موهایتان عطر می‌زنید، آن را روی شانه اسپری کنید و سپس روی مو بکشید. وقتی از حمام خارج می‌شوید، عطر بزنید. پس از استحمام منافذ باز هستند و عطر جذب منافذ پوست می‌شود.

  • نوع پوست و میزان رطوبت پوست

ماندگاری عطرها روی پوست چرب به علت این‌که ذاتاً مرطوب است، نسبت به پوست خشک بیشتر خواهد بود. اگر پوستتان خشک است، پیش از مصرف عطر از یک مرطوب‌کننده فاقد عطر استفاده کنید. البته اگر پوستتان تمیز، نرمال و سالم باشد، به‌خوبی تا چند ساعت رایحه عطر را حفظ می‌کند.

  • تأثیر فصل‌ها و شرایط محیطی

در آب‌وهوای مختلف رایحه‌ای که از عطر شما به مشام می‌رسد، متفاوت خواهد بود. جالب است بدانید ماندگاری رایحۀ یک عطر مشابه در دو ارتفاع متفاوت از سطح دریا کاملاً فرق می‌کند. هرچه ارتفاع شما از سطح دریا بیشتر شود، ماندگاری عطر کاهش یافته و از شدت پراکنده‌شدن رایحۀ آن نیز کاسته می‌شود. تفاوت ندارد عطر مردانه باشد یا زنانه، موقعیت جغرافیایی زندگی شما حتی بر میزان بویایی‌تان هم تأثیرگذار خواهد بود. اگر در آب‌و‌هوای سرد زندگی می‌کنید، از ادکلن‌های گرم، و برعکس در آب‌وهوای گرم از ادکلن‌های سرد استفاده کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشند.

  • محل اسپری کردن عطر

اگر می‌خواهید رایحه ملایمی از عطرتان به مشام برسد، آن را روی مو یا لباس اسپری کنید. اما اگر می‌خواهید بوی عطرتان سریعاً پخش شود و قوی باشد، آن را روی پشت گوش، آرنج، مچ دست و گردن اسپری کنید.

محل اسپری کردن عطر

جمع‌بندی

عطرها از هر نوع، بسته به فرمولاسیون و ترکیبات ماندگاری متفاوتی دارند. برای این‌که ماندگاری رایحه عطر را افزایش دهید، لازم است به نکات مختلفی همچون محل نگه‌داری، فرمولاسیون عطر، محل اسپری کردن عطر، مکان استفاده کردن از عطر و … توجه داشته باشید. همچنین نوع پوست شما، تمیز بودن پوست و زمان استفاده از عطر، در مدت ماندگاری‌ آن مؤثر است.

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.