۹ روش جالب برای درست کردن گلدان های معلق (آویزان)

627

باغ‌های آویزان در میان دوست‌داران گل و گیاه روز به روز محبوب­‌تر می‌شوند، چرا که آنها همواره به دنبال این بودند که مشکل کمبود فضا را حل کنند و با آویختن گیاهان بالاتر از کف زمین این مشکل حل می‌شود.

ایده­‌ی آویختن گیاهان نه تنها مشکل کمبود فضا را حل می‌کند، بلکه باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی می­‌شود. علاوه بر استفاده از قلاب­‌های سقفی، راه‌­های متنوع بسیار دیگری برای این کار وجود دارد. مانند کوکداما یا توپ خزه­ای، تراریوم­‌های آویزان، گلدان‌­های دیواری و بسیاری ایده­‌های دیگر.

 

۹ راهکار ویژه برای ایجاد باغ معلق در منزل

  •  گلدان‌های دیواری

چه چیزی بهتر از یک کار هنری بر روی دیوار است. می‌توان گلدان‌­های دیواری را در فروشگاه‌­های لوازم دکوری پیدا کرد و یا این‌که با استفاده از ظروف و اتصا­ل‌­هایی آنها را ساخت. با این‌که بسیاری از این گلدان‌­ها ضد آب هستند، ولی بهتر است هنگام آبیاری گیاه­‌تان آنها را از دیوار جدا کنید، تا مطمئن شوید نشت آب باعث خرابی دیوار نمی‌شود.

گلدان های دیواری

  •  گیاهان را از چوب لباسی‌های قدیمی بیاویزید

استفاده مجدد از چوب لباسی­‌ها و آویزهای کهنه به عنوان آویز گلدان، روشی ارزان و ساده برای این کار است. استفاده از آویز­های ایستاده که نیاز به آویخته شدن از دیوار ندارند، برای منازل استیجاری که اجازه سوراخ کردن دیوار را ندارید، مناسب است. از قلاب‌­های S شکل و آویزهای مکرومه‌بافی و یا هر گلدان آویز دیگری برای دکور منزل خود می‌­توانید استفاده کنید.

 گیاهان را از چوب لباسی های قدیمی بیاویزید

  •   جایگاه تکثیر معلق بسازید

این جایگاه تکثیر معلق راهی جالب برای به نمایش گذاشتن خلاقیت‌تان در زمینه گل و گیاه است. با استفاده از گلدان‌­های شیشه‌­ای و شفاف می­‌توان رشد مرحله به مرحله ریشه‌­ها را دید، البته استفاده از گلدان شیشه‌­ای اختیاری است. گلدان­‌های تکثیر را می‌­توانید از سقف بیاویزید و یا از آویزهای تعبیه شده برای نصب لامپ و چوب پرده‌­ها استفاده کنید و یا با استفاده از تخته‌­هایی روی دیوار نصب کنید.

جایگاه تکثیر معلق

  • کوکداما، توپ‌­های خزه‌ای ژاپنی

روشی برای پرورش گیاه در توپ‌هایی است که از خزه پوشیده شده­‌اند و درون‌شان پر از خاک است. منشاء کوکداما ژاپن است. این روش ارتباط دوری با هنر بونسای دارد. توپ‌های کوکداما را می­‌توان به راحتی با استفاده از نخ‌­های ماهی‌گیری شفاف از سقف آویزان کرد، که منظره فوق­العاده جذابی را به وجود می‌آورند. برای آبیاری کافیست توپ‌ها را از آویز­شان جدا کرده و مدت ۱۰ الی ۲۵ دقیقه در لگن آب قرار دهیم.

کوکداما، توپ‌­های خزه‌ای ژاپنی

  • گیاهان رونده

این روش اغلب برای سرخس شاخ گوزنی استفاده می‌شود، ولی می‌توان از آن برای هر گیاه رونده و آویزانی استفاده کرد.

هویا، فیلودندرون، سرخس و پوتوس برای این روش مناسب هستند. از تورهای سیمی و کمی خزه و خاک برای ثابت کردن ریشه گیاه بر روی تخت استفاده می‌شود. برای آبیاری باید تخته حاوی گیاه را از دیوار جدا کرده و با اسپری کردن آب بر روی ریشه­‌ها آنها را سیراب کرد.

گیاهان رونده

  • پرده‌های زنده درست کنید

اگر پنجره آفتاب‌­گیر دارید، که به نظر می­‌رسد به پرده نیاز دارد، می‌­توانید از خرید پرده صرف نظر کرده و به جای آن از گیاهان استفاده کنید. فقط مطمئن باشید که چوب پرده‌­تان تحمل وزن چند گلدان را خواهد داشت و به خاطر داشته باشید که از این پنجره هوای سرد به داخل راه نداشته باشد، چرا که باعث از بین رفتن گیاهان‌تان خواهد شد، مخصوصاً در زمستان.

پرده‌های زنده

  • جعبه ساکولنت دیواری

ساختن جعبه‌­های ساکولنت در خانه، کاری آسان و جالب است، که بعد از ساخت به تعمیر و نگهداری مداوم نیازی ندارد. کاربرد آنها در فضای داخلی خانه و یا حتی دیوارهای خارجی بسیار جذاب خواهد بود. یک جعبه کم عمق انتخاب کرده و روی آن را با حفاظ­‌های توری سیمی بپوشانید و از خاک و خزه برای نگهداری ساکولنت­‌ها استفاده کنید. این جعبه را بر روی دیوار بیاویزید تا از نور مستقیم بهره‌مند شود.

جعبه ساکولنت دیواری

  • تراریوم­‌های آویزان

استفاده از تراریوم‌­های برای به نمایش گذاشتن گیاهان مورد علاقه­‌تان بسیار جذاب است. گیاهان مناسب برای تراریوم عبارتند از: ساکولنت‌­ها، کاکتوس­‌ها و گیاهان رطوبت دوستی مانند سرخ­‌ها، پیچک و پیرومیا.

اگر در تراریوم خود کاکتوس و ساکولنت بکارید، نیاز به آبیاری خیلی کمی خواهند داشت. برای گیاهان رطوبت دوست آبیاری منظم و گاهی غبارپاشی رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین می‌کند.

تراریوم­‌های آویزان

  • از نظم دهنده کفش استفاده کنید

از نظم دهنده کفش برای ساختن گلدان­‌های آویزان استفاده کنید. قبل از کاشت گل مطمئن شوید که داخل آنها با پلاستیک پوشیده شده باشد و امکان نشت آب به دیوار پشتی وجود نداشته باشد.

نظم دهنده کفش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 1 =