راهنمای تحصیل رایگان در کانادا در سال ۲۰۲۲

26

یکی از کشورهای مهاجرپذیر که انتخاب اول بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان بوده و هست، کشور زیبای کاناداست. فارغ از رفاه زندگی و تحصیلی که برای دانشجویان و شهروندان خود مهیا کرده، با ایجاد زیرساخت‌های مناسب در تلاش است تا بتواند زمینه اشتغال در هر رشته‌ای را برای دانشجویان فارغ‌التحصیل مهیا کند.
سیستم آموزشی قوی کشور کانادا در سطح جهان شناخته شده است و تا به امروزه توانسته در مقایسه با دیگر رقبای خود به بهترین شکل ممکن عمل کند. همین امر باعث شده تا انتخاب بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان باشد. در این بلاگ قصد داریم تا اطلاعاتی در رابطه با تحصیل رایگان در این کشور و شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در اختیارتان قرار دهیم.

تحصیل رایگان در کانادا ممکن است؟

استفاده از جمله تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه‌های کشور کانادا، شاید درست نباشد. این قانون شامل حال تمام دانشجویان نخواهد بود، بلکه تنها افرادی می‌توانند از این قانون استفاده کنند که اقامت دائم کانادا را داشته باشند. البته برای این دسته از افراد هم تحصیل رایگان تنها در مدارس امکان‌پذیر است و برای ادامه تحصیل در دانشگاه باید مبلغ ناچیزی بپردازند.
دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در مدارس، کالج و دانشگاه‌های این کشور باید هزینه بیشتری نسبت به دانشجویان بومی پرداخت کنند. میزان هزینه پرداختی با توجه به مقطع تحصیلی، دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه، استان محل تحصیل، رشته تحصیلی و… متفاوت است.

تنها برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌ها و مدارس این کشور، می‌توان از بورسیه تحصیلی استفاده کرد. بورسیه تحصیلی تمام هزینه تحصیل ازجمله شهریه دانشگاه، خورد و خوراک، رفت و آمد و…. را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. بورسیه تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان کمی متفاوت است و همه‌ی مدارس و دانشگاه‌های این کشور را شامل نمی‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بورسیه تحصیلی بهتر است به وب‌سایت دانشگاه یا مدرسه مراجعه کنید.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

شرایط عمومی مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا برای تمام دانشجویان مقاطع مختلف یکسان است. اما برخی از این شرایط با توجه به نوع رشته تحصیلی و مقطع مورد نظر متفاوت خواهد بود.

ازجمله شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توان به پذیرش از دانشگاه مورد نظر، مدرک زبان معتبر، پرداخت تمام هزینه‌های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی، اثبات تمکن مالی، انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر، تکمیل مدارک بدون کم و کاستی(با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است)، ترجمه مدارک، اخذ ویزای تحصیلی، داشتن پاسپورت معتبر از شرایط عمومی مهاجرت به کشور کاناداست.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

با توجه به بلاگ منتشر شده در کن اپلای، در رابطه با تحصیل در کانادا رایگان: با اینکه هزینه تحصیل در کانادا مناسب است اما به دلیل تورم بالای قیمت دلار در ایران همچنان این هزینه‌ها بالاست. قطعا بهترین راه برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا با کمترین هزینه را دارند، دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کاناداست. در ادامه انواع بورسیه‌های تحصیلی در کانادا را بررسی می‌کنیم.
از انواع بورسیه‌های تحصیلی مراکز دولتی برای دانشجویان بین‌المللی می‌توان به بورسیه تحصیلی فوق دکترا، بورسیه جوایز تحقیقاتی، بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی و بورسیه وانیر کانادا برای دانشجویان مهندسی اشاره کرد.
از انواع بورسیه مراکز و دانشگاه‌های غیردولتی کانادا می‌توان بورسیه ترودو، بورسیه Surfshark و بورسیه AVEF را نام برد.

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر است؟

هزینه مهاجرت به کشور کانادا با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی فرد متغیر است. اما برای مهاجرت تحصیلی و زندگی در کشور کانادا، هزینه‌هایی را باید بپردازید. هزینه‌ مهاجرت تحصیلی کانادا، شامل هزینه‌های اپلای و اخذ ویزای تحصیلی می‌باشد.

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا

 • هزینه اخذ مدرک زبان: برای مهاجرت تحصیلی باید مدرک زبان آیلتس یا تافل با حداقل نمره ۶ داشته باشید. هزینه آزمون آیلتس ۲۵۰ دلار و تافل ۲۴۰ دلار است. اگر آمادگی برای آزمون ندارید هزینه کتاب و شرکت‌ در کلاس‌های آموزشی نیز اضافه خواهد شد.
 • هزینه دریافت ریز نمرات و آزادسازی مدارک: پس از پایان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی شما باید با توجه به رشته تحصیلی خود چند سال در ایران کار کنید تا مدرکتان آزاد شود. در غیر اینصورت برای آزادسازی مدرک باید هزینه‌ای بین ۱۰ و گاها تا ۱۰۰ میلیون پرداخت کنید. هزینه دریافت ریزنمرات نیز چیزی حدود ۸ تا ۱۰ میلیون خواهد بود.
 • وثیقه سربازی در صورت نیاز: اگر سربازی نرفته‌اید نمی‌توانید از کشور خارج شوید. اما برای تحصیل می‌توانید مبلغی را به عنوان وثیقه قرار دهید و از کشور خارج شوید. این مبلغ هر سال متغییر است.
 • هزینه ترجمه مدارک: تمام مدارک لازم برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی باید ترجمه رسمی داشته باشند. خوشبختانه هزینه ترجمه مدارک بالا نیست.
  • کارت شناسایی، معافیت و کارت ملی هر کدام ۳۰ هزار تومان
  • ریز نمرات دبیرستان ۱۸ هزارتومان و برای هر درس ۸۰۰ تومان اضافه
  • ریز نمرات دانشگاه ۲۰ هزارتومان و برای هر درس ۸۰۰ تومان اضافه
  • شناسنامه ۳۵ هزارتومان
  • توصیه نامه ۳۶ هزارتومان + ۱۵۰۰ تومان برای هر سطر
  • دفترچه بیمه ۴۲ هزار تومان

مهاجرت تحصیلی به کانادا

 • هزینه اپلیکیشن فی: اپلیکیشن فی هزینه‌ای است که باید برای بررسی مدارک خود برای دانشگاه ارسال کنید. اگر چند دانشگاه را برای پذیرش انتخاب کنید باید هزینه اپلیکیشن فی را برای هر دانشگاه بپردازید. پس بهتر است شرایط هر دانشگاه را به خوبی مطالعه کرده و فقط برای دانشگاه‌هایی که احتمال پذیرش شما در آنها بالاست اقدام کنید. هزینه اپلیکیشن فی به طور میانگین بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار است.
 • تمکن مالی: برای اثبات تمکن مالی کافیست نامه ترجمه رسمی دریافتی از بانک را برای سفارت ارسال کنید. اما تمکن مالی برای تحصیل در کانادا چقدر است:
  • تمکن مالی متقاضی حدود ۱۲۰۰۰ دلار
  • تمکن مالی همراه اول حدود ۴۰۰۰ دلار
  • تمکن مالی همراه دوم و بیشتر حدود ۳۵۰۰ دلار
 • هزینه استادی پرمیت و انگشت نگاری: هزینه انگشت نگاری حدود ۸۵ دلار است. برای بررسی استادی پرمیت نیز متقاضی باید هزینه جداگانه‌ای حدود ۱۸۵ دلار بپردازد. بهتر است درباره استادی پرمیت در سایت رسمی کانادا بیشتر مطلعه کنید.
 • هزینه صدور ویزا و سفر به کانادا:هزینه صدور ویزای کانادا برای دانشجویان حدود ۱۵۰ دلار است البته عوامل مختلف می‌تواند روی این هزینه تاثیر داشته باشد. هزینه پرواز به کانادا نیز حدود ۲۰۰۰ دلار است.
 • شهریه دانشگاه: شهریه موسسه آموزشی با توجه به مقطع، رشته و دانشگاه متفاوت است. شهریه از ۱۶۰۰۰ دلار تا ۹۰۰۰۰ دلار نیز می‌تواند متغییر باشد.

کلام آخر

تصمیم‌گیری برای ادامه تحصیل در یک کشور خارجی شاید در ابتدا برای هر کسی سخت باشد. سفر به یک کشور دیگر و آشنایی با زبان و فرهنگ جدید در هر سن و سالی جدید و چالش برانگیز است. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم در این راه از کارشناسان و مشاوران حرفه‌ای کمک بگیرید تا این راه سخت و دشوار برایتان کمی هموار شود.
تیم مشاوره و کارشناسان مهاجرتی کن اپلای همواره در تلاش هستند تا بتوانند شرایط همواری را برای دانشجویان فراهم کنند. از این رو می‌توانید بدون داشتن دغدغه و استرس با تیم کن اپلای در ارتباط باشید و در کل پروسه اخذ ویزای تحصیلی در جریان تمام امور قرار بگیرید. برای اینکه از جلسه مشاوره رایگان بهره‌مند شوید به وب‌سایت کن اپلای مراجعه کنید.

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.