۱۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان

100

از اول ژانویه، ۱۰ نفر از ثروتمندترین افراد روی کره زمین نزدیک به ۴۷/۱ تریلیون دلار ثروت دارند که ثروت آنها ۳۰ میلیارد دلار بیشتر از ماه قبل است. در این میان خبر جدید این است که مارک زاکربرگ، موسس فیس بوک، از بیل گیتس پیشی گرفت و پنجمین فرد ثروتمند جهان شد.

میلیاردرهایی که در صدر فهرست فوربز قرار دارند حداقل از نظر میزان سهامشان دسامبر بسیار خوبی را سپری کردند. تا اول ژانویه ۲۰۲۴، هفت نفر از ۱۰ ثروتمند برتر جهان نسبت به ماه پیش ثروتمندتر شدند. ثروت آن ها در مجموع طی ماه دسامبر ۳۰ میلیارد دلار افزایش یافت که جهشی بسیار کوچک تر از افزایش ۱۱۵ میلیارد دلاری طی نوامبر ۲۰۲۳ بود. یکی از بزرگ ترین این افراد، یعنی مارک زاکربرگ، در تاریخ ۱ دسامبر از رتبه ۷ ثروتمندترین افراد جهان به رتبه ۵ صعود کرد. او اکنون جلوتر از بیل گیتس قرار دارد که سال ها ثروتمندترین فرد جهان بود.

فوربز از سال ۱۹۸۷ میلیاردرهای جهان را دنبال می کند. در اوایل سال جاری، ۲۶۴۰ مورد از آن ها را برای فهرست سالانه خود پیدا نموده و در طول سال، ثروت آن ها را به صورت روزانه به روز کردیم. بسیاری از میلیاردرها، بیشتر دارایی خالص خود را در سهام شرکتی که خود تأسیس کرده اند نگهداری می کنند. با رشد قیمت سهام شرکت، ثروت آنها نیز همراه با آن رشد می کند.

بر اساس گزارش فوربز، دارایی ۱۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان تا نیمه شب اول ژانویه ۴۷/۱ تریلیون دلار ارزش دارد که در مقایسه با ۴۴/۱ تریلیون دلار ماه گذشته، بیشتر است.

مارک زاکربرگ، موسس فیسبوک و برنارد آرنو، مدیرعامل LVMH، دو تن از بزرگ ترین سهام داران در ماه گذشته (به لحاظ دلاری) بودند؛ ثروت هر یک از آن ها در مقایسه با ۱ دسامبر به دلیل افزایش قیمت سهام شرکت های مربوطه، ۴/۹ میلیارد دلار افزایش یافته است.

مطالب مرتبط:

ایلان ماسک با ۲۵۱ میلیارد دلار ثروت، همچنان ثروتمندترین فرد جهان است. ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی برقی تسلا، همچنین مالک سهام شرکت خصوصی اسپیس ایکس و شرکت رسانه‌های اجتماعی X است که پیشتر با نام توییتر شناخته می شد.

در نیمه اول سال ۲۰۲۳، برنارد آرنو، سرمایه دار فرانسوی کالاهای لوکس، ثروتمندترین فرد جهان از دید فوربز بود؛ اما این وضعیت در ۸ ژوئن ۲۰۲۳ تغییر کرد، زمانی که ماسک از آرنو پیشی گرفت و دوباره رتبه اول جهان شد. تا اول ژانویه، آرنو همچنان در رتبه دوم ثروتمندترین ها قرار داشت که ارزش ثروت وی ۲۰۰/۷ میلیارد دلار برآورد شده است. آرنو، مدیرعامل و رئیس LVMH، این شرکت را به غولی با بیش از ۷۰ برند، از لویی ویتون و کریستین دیور گرفته تا تیفانی اند کو و سفورا تبدیل کرده است.

لری الیسون، غول نرم‌افزاری اوراکل، بزرگترین بازنده بین ده نفر برتر بود. با کاهش ۱۰ درصدی سهام اوراکل، ثروت او در ماه دسامبر ۱۱.۲ میلیارد دلار کاهش یافت. الیسون با ارزش ۱۳۵.۳ میلیارد دلاری همچنان در رتبه چهارم قرار دارد.

طبق گزارش فوربز، در ادامه نام ۱۰ تن از ثروتمندترین افراد جهان تا ۱ ژانویه ۲۰۲۴ در ساعت ۱۲ صبح به وقت شرقی آورده شده است.

قیمت سهام به طور معمول در نوسان است، بنابراین این ارزش خالص ممکن است به صورت روزانه تغییر کند. فوربز تغییرات روزانه را در لیست میلیاردرهای ما دنبال می کند.

حقایق کلیدی

ایلان ماسک: او ثروتمندترین فرد جهان است، جایگاهی که تا سال ۲۰۲۲ نیز در اختیار داشت. ثروت او در دسامبر ۲۰۲۳، ۶ میلیارد دلار افزایش یافت.برنارد آرنو: در اوایل ژوئن ۲۰۲۳ به رتبه ۲ ثروتمندترین ها سقوط کرد و در این رتبه باقی ماند. او در پنج ماه اول سال ۲۰۲۳ ثروتمندترین فرد جهان بود.۹ نفر از ۱۰ فرد ثروتمند جهان آمریکایی ها هستند، از جمله جف بزوس، لری الیسون و بیل گیتس.

گوتام آدانی: از هند در ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ از جایگاه سومین ثروتمند جهان سقوط کرد. او تا ۱ ژانویه ۲۰۲۴ در رتبه ۱۶ جهان قرار داشت.

همه ده فرد ثروتمند برتر تا اول ژانویه مرد هستند. ارزش دارایی هر یک از آنها ۱۰۰ میلیارد دلار یا بیشتر است.

۱۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان چه کسانی هستند؟

 1. ایلان ماسک
 2. برنارد آرنو
 3. جف بزوس
 4. لری الیسون
 5. مارک زاکربرگ
 6. بیل گیتس
 7. وارن بافت
 8. لری پیج
 9. سرگئی برین
 10. استیو بالمر
 1. ایلان ماسک

ایلان ماسک

 • دارایی خالص: ۲۵۱.۳ میلیارد دلار
 • منبع: تسلا، اسپیس ایکس، ایکس (توئیتر)
 • سن: ۵۲
 • محل سکونت: آستین، تگزاس
 • تابعیت: ایالات متحده

ایلان ماسک مدیرعامل شرکت خودروهای الکتریکی تسلا، شرکت اسپیس ایکس و شرکت رسانه های اجتماعی X است که قبلاً با نام توییتر شناخته می‌شد. او ۲۳ درصد از سهام تسلا را در اختیار دارد و بخشی از سهام خود را به عنوان وثیقه برای دریافت وام به رهن گذاشته است. شرکت خودروسازی حدود دو سوم از ثروت او را تشکیل می دهد. او در اکتبر ۲۰۲۲ شرکت X را که در آن زمان با نام توییتر شناخته می شد، به قیمت ۴۴ میلیارد دلار خریداری کرد و مالک حدود ۷۴ درصد از سهام شرکت رسانه های اجتماعی شد که اکنون ارزش آن کمتر از نصف چیزی است که خریداری نمود. ماسک که اصالتاً اهل آفریقای جنوبی است، قبل از تولد ۱۸ سالگی خود به کانادا نقل مکان کرد، در مشاغل مختلفی مشغول به کار شد، در دانشگاه کوئینز در انتاریو ثبت نام کرد و سپس به دانشگاه پنسیلوانیا منتقل شد و در آنجا مدرک لیسانس خود را در اقتصاد گرفت.

او در سال ۲۰۰۰ یک بانک آنلاین به نام X.com را با یک سازمان مشابه که توسط پیتر تیل تاسیس شده بود، ادغام و PayPal را تشکیل داد که eBay آن را در سال ۲۰۰۲ به قیمت ۱.۴ میلیارد دلار خریداری کرد. او اسپیس ایکس را در سال ۲۰۰۲ در ال سگوندو، نزدیک لس آنجلس تأسیس کرد. در سال ۲۰۰۴، یک سال پس از تاسیس شرکت، او به عنوان سرمایه‌گذار و رئیس به تسلا پیوست؛ بعدها عنوان هم بنیان گذار به او اعطا شد. ماسک که در سال ۲۰۰۸ مدیر عامل تسلا شد، این شرکت را در سال ۲۰۱۰ به سهامی عام تبدیل کرد. ارزش بازار آن در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ افزایش یافت. در سپتامبر ۲۰۲۱، ماسک ثروتمندترین فرد جهان شد. در نوامبر ۲۰۲۱، ثروت او به ۳۲۰ میلیارد دلار رسید. ماسک همچنین تا دسامبر ۲۰۲۲ ثروتمندترین فرد جهان بود که کاهش قیمت سهام تسلا ارزش ثروت او را کاهش داد.

ماسک، پس از سقوط در رتبه بندی فوربز، دوباره در ۸ ژوئن ۲۰۲۳ به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد و تا پایان سال ۲۰۲۳ در رتبه اول باقی ماند. ثروت ماسک در ماه دسامبر با افزایش ۴ درصدی قیمت سهام تسلا، حدود ۶ میلیارد دلار افزایش یافت.

 1. برنارد آرنو

برنارد آرنو

 • دارایی خالص: ۲۰۰.۷ میلیارد دلار
 • منبع: LVMH/ کالاهای لوکس
 • سن: ۷۴
 • محل اقامت: پاریس
 • تابعیت: فرانسه

برنارد آرنو، مدیرعامل و رئیس LVMH، بزرگترین شرکت کالاهای لوکس در جهان را با حدود ۷۰ برند مد و لوازم آرایشی تاسیس کرد. از برجسته ترین آنها می توان به لویی ویتون، کریستین دیور، موئت اند شاندون و سفورا اشاره نمود. در ژانویه ۲۰۲۱، LVMH شرکت جواهر Tiffany & Co را به قیمت ۱۵.۸ میلیارد دلار خریداری کرد. پدر آرنو میلیون ها دلار در کسب و کار ساخت و ساز درآمد داشت؛ آرنو برای شروع کار خود از ۱۵ میلیون دلار از این ثروت برای خرید کریستین دیور استفاده نمود. هر پنج فرزند آرنو در بخش‌هایی از LVMH کار می‌کنند. در ژانویه ۲۰۲۳، آرنو، دخترش دلفین را به مدیریت دیور، دومین برند بزرگ گروه منصوب کرد. آرنو در نیمه اول سال ۲۰۲۳ ثروتمندترین فرد جهان بود. او در ۸ ژوئن ۲۰۲۳ به رتبه دوم سقوط کرد. بر اساس برآوردهای فوربز، به دنبال افزایش قیمت سهام LVMH، در ۱ ژانویه ۲۰۲۴ ارزش دارایی آرنو ۹.۴ میلیارد دلار بیشتر از ماه پیش بود.

 1. جف بزوس

جف بزوس

 • دارایی خالص: ۱۶۸.۴ میلیارد دلار
 • منبع: آمازون
 • سن: ۵۹
 • محل اقامت: مدینا، واشنگتن
 • تابعیت: ایالات متحده

جف بزوس در سال ۱۹۹۴ غول تجارت الکترونیک آمازون را تاسیس و تا جولای ۲۰۲۱ آن را به عنوان مدیرعامل اداره کرد (او همچنان رئیس هیئت مدیره است). در همان ماه او با راکتی ساخت شرکت خصوصی بلو اوریجین به فضا رفت، موسس این شرکت نیز جف بزوس بوده و میلیاردها دلار در آن سرمایه گذاری کرده است. ثروت او در دسامبر ۲۰۲۳ به دلیل افزایش سهام آمازون، ۸/۵ میلیارد دلار افزایش یافت. وی، قبل از تأسیس Amazon.com در گاراژ خود در سیاتل، نیویورک در صندوق سرمایه گذاری D.E. Shaw کار می‌کرد. آمازون کار خود را به عنوان یک کتاب فروشی آنلاین در زمانی آغاز کرد که افراد کمی به صورت آنلاین خرید می‌کردند. همچنین این شرکت بر فضای ذخیره‌سازی ابری تسلط یافت و برای محتوای Amazon Prime Video به تولید فیلم و سریال روی آورد.

بزوس در جولای ۲۰۱۷ از بیل گیتس سبقت گرفت و به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد. او و گیتس رتبه های اول و دوم ثروتمندترین افراد جهان را از آن خود کردند. بر اساس لیست میلیاردرهای فوربز، بزوس از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ ثروتمندترین فرد جهان بود. اما در سال ۲۰۲۲ به جایگاه دوم سقوط کرد. سپس جایگاه او به چهارمین فرد ثروتمند کاهش یافت اما در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۳ به رتبه سوم بازگشت، زیرا ثروت گوتام آدانی هندی (که قبلاً شماره ۳ بود) سقوط کرد.

در سال ۲۰۱۹، بزوس و همسرش مکنزی از هم جدا شدند؛ به صورت توافقی، همسرش ۴ درصد از سهام آمازون را دریافت کرد و جف بزوس ۱۲ درصد را نگه داشت. از آن زمان او بیشتر از سهام خود را فروخته و واگذار کرده است و اندکی کمتر از ۱۰ درصد از شرکت را در اختیار دارد. از زمانی که آمازون در سال ۱۹۹۷ به سهامی عام شد، فوربز محاسبه کرد که او بیش از ۲۷ میلیارد دلار از سهام خود را فروخته است. او از طریق Bezos Expeditions خود در مجموعه‌ای از شرکت‌ها از جمله Airbnb و شرکت نرم‌افزار Workday سرمایه‌گذاری کرده است.

 1. لری الیسون

لری الیسون

 • دارایی خالص: ۱۳۵.۳ میلیارد دلار
 • منبع: اوراکل
 • سن: ۷۹
 • محل اقامت: وودساید، کالیفرنیا
 • تابعیت: ایالات متحده

لری الیسون در سال ۱۹۷۷ شرکت نرم افزاری اوراکل را تأسیس کرد و تا سال ۲۰۱۴ آن را به عنوان مدیرعامل اداره نمود. او اکنون به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر ارشد فناوری شرکت فعالیت می کند. طی سال‌ها، اوراکل مجموعه‌ای از خریدهای بزرگ از جمله خرید Sun Microsystems در سال ۲۰۱۰ به قیمت ۷.۴ میلیارد دلار را انجام داده است. در سال ۲۰۱۲، الیسون جزیره لانای هاوایی را به قیمت ۳۰۰ میلیون دلار خرید. وی در سال ۲۰۲۰ از کالیفرنیا به لانای نقل مکان و خانه های خود را در کالیفرنیا و نوادا حفظ کرد. الیسون در تسلا سرمایه گذاری کرد و از سال ۲۰۱۸ تا آگوست ۲۰۲۲ در هیئت مدیره شرکت خودروسازی فعالیت داشت.

الیسون، به مدت هشت روز در ژوئن ۲۰۲۳، پس از افزایش قیمت سهام اوراکل، از جف بزوس به عنوان سومین فرد ثروتمند جهان پیشی گرفت. پس از آن سهام کاهش یافت و الیسون به جایگاه چهارمین فرد ثروتمند بازگشت. ثروت او در دسامبر ۲۰۲۳ به میزان ۱۱.۲ میلیارد دلار کاهش یافت زیرا سهام اوراکل ۱۰٪ کاهش داشت.

 1. مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ

 • دارایی خالص: ۱۲۵.۳ میلیارد دلار
 • منبع: فیسبوک/ متا
 • سن: ۳۹
 • محل اقامت: پالو آلتو، کالیفرنیا
 • تابعیت: ایالات متحده

زاکربرگ در سال ۲۰۰۴ هنگامی که در دانشگاه هاروارد دانشجو بود فیس‌بوک را تأسیس کرد که اکنون متا پلتفرم نامیده می شود. همچنین این شرکت مالک اینستاگرام و واتس اپ است که هر دو را خریداری کرده و تا حد زیادی گسترش داده است. زاکربرگ، مدیرعامل متا، این شرکت را در سال ۲۰۱۲ به سهامی عام تبدیل کرد و هنوز حدود ۱۳ درصد از آن را در اختیار دارد. او و همسرش پریسیلا چان متعهد شده اند که ۹۹ درصد از سهام خود در این شرکت را به سمت “اقداماتی که پتانسیل انسانی را ارتقا می دهند” هدایت کنند. یکی از اهداف بلندپروازانه آن ها توسعه ابزارهایی برای کمک به دیگران در درمان، مدیریت یا پیش گیری از همه بیماری ها تا پایان قرن حاضر است؛ زاکربرگ و چان در اوایل سال جاری با فوربز در مورد تلاش های بشردوستانه خود صحبت کردند. و زاکربرگ در ماه سپتامبر با فوربز در مورد دو شرط بزرگ متا قبل از ۲۰ سالگی شرکت صحبت کرد.

زاکربرگ در تابستان ۲۰۲۳ برای اولین بار از ژانویه ۲۰۲۲، در نتیجه افزایش قیمت سهام متا، دوباره به جمع ۱۰ ثروتمند برتر جهان پیوست. در ماه دسامبر، دارایی او ۹.۴ میلیارد دلار افزایش یافت، در حالی که سهام متا ۹ درصد افزایش داشت.

 1. بیل گیتس

بیل گیتس

 • دارایی خالص: ۱۱۹.۶ میلیارد دلار
 • منبع: مایکروسافت، سرمایه گذاری
 • سن: ۶۸
 • محل اقامت: مدینا، واشنگتن
 • تابعیت: ایالات متحده

گیتس در نوجوانی به برنامه نویسی کامپیوتر علاقه مند شد. او در سال ۱۹۷۵ از دانشگاه هاروارد انصراف داد و به همراه دوست دبیرستانی خود پل آلن شرکت نرم افزاری مایکروسافت را تأسیس کرد و یکی از اولین برنامه های نرم افزاری موجود برای صنعت نوپای رایانه های شخصی را ایجاد نمود. او به مدت ۲۵ سال مدیرعامل شرکت بود و تا سال ۲۰۱۴ رئیس هیئت مدیره باقی ماند. او در نهایت در سال ۲۰۲۰ از هیات مدیره کناره گیری کرد اما در اوایل سال ۲۰۲۳ به فوربز گفت که هنوز حدود ۱۰ درصد از وقت خود را صرف مشاوره با تیم های مایکروسافت می کند. این روزها او در ده ها شرکت از جمله شرکت حذف زباله Republic Services و سازنده تجهیزات کشاورزی Deere & Co سرمایه گذاری کرده است و یکی از بزرگترین مالکان زمین های کشاورزی در ایالات متحده است.

فوربز اولین بار در سال ۱۹۸۷ گیتس را به عنوان یک میلیاردر معرفی کرد؛ او از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۷ ثروتمندترین فرد جهان بود (به استثنای سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳). عمدتاً به دلیل ۵۹ میلیارد دلاری که او به بنیاد گیتس اهدا کرده است، از جمله هدیه ۲۰ میلیارد دلاری در ژوئیه ۲۰۲۲، جف بزوس از او به عنوان ثروتمندترین فرد جهان در سال ۲۰۱۸ سبقت گرفت. او و ملیندا فرنچ گیتس در سال ۲۰۲۱ طلاق گرفتند؛ همسرش حدود ۱۰ میلیارد دلار سهام و سایر دارایی ها را به عنوان بخشی از توافق طلاق دریافت کرد.

در حالی که ثروت گیتس در دسامبر ۲۰۲۳ به میزان ۲ میلیارد دلار افزایش یافت، رتبه او در بین ثروتمندترین افراد جهان تا اول ژانویه در رتبه ششم قرار داشت.

 1. وارن بافت

وارن بافت

 • دارایی خالص: ۱۱۸.۶ میلیارد دلار
 • منبع: برکشر هاتاوی
 • سن: ۹۳
 • محل اقامت: اوماها، نبراسکا
 • تابعیت: ایالات متحده

وارن بافت که به اوراکل اوماها معروف است، یکی از موفق ترین سرمایه‌گذاران تمام دوران است. او شرکت سرمایه گذاری برکشر هاتاوی را اداره می کند که صاحب ده ها شرکت از جمله بیمه گایکو، سازنده باتری دوراسل و رستوران زنجیره ای دیری کویین است. او که پسر نماینده کنگره آمریکا بود، برای اولین بار در ۱۱ سالگی سهام خرید و اولین بار در سن ۱۳ سالگی مالیات را ثبت کرد. بافت در سال ۲۰۱۰ با بیل گیتس و ملیندا فرنچ گیتس Giving Pledge را تاسیس کرد و از میلیاردرها خواست که متعهد شوند حداقل نیمی از دارایی خود را به گروه های خیریه بدهند. بافت گفته است که ۹۹ درصد از دارایی خود را اهدا خواهد کرد. او تاکنون حداقل ۵۱.۵ میلیارد دلار از سهام برکشر هاتاوی را به بنیاد گیتس و بنیادهای فرزندانش داده است. با این کار او به سخاوتمندترین میلیاردر روی کره زمین تبدیل شده است. بافت در اواسط ماه ژوئن، به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار از سهام برکشر هاتاوی را واگذار کرد. در دسامبر سال ۲۰۲۳، در بحبوحه کاهش اندک قیمت سهام برکشر هاتاوی، دارایی او حدود ۷۰۰ میلیون دلار کاهش یافت.

 1. لری پیج

لری پیج

 • دارایی خالص: ۱۱۷.۲ میلیارد دلار
 • منبع: گوگل
 • سن: ۵۰
 • محل اقامت: پالو آلتو، کالیفرنیا
 • تابعیت: ایالات متحده

پیج در سال ۱۹۹۸ با سرگئی برین، دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد، موتور جستجوی گوگل را تاسیس کرد و تا سال ۲۰۰۱ و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به عنوان مدیرعامل فعالیت کرد. او اکنون به عنوان عضو هیات مدیره آلفابت، شرکت مادر گوگل، فعالیت می کند و همچنان سهامدار کنترلی این شرکت است. پیج بنیانگذار شرکت استخراج سیارک پلنتری ریسورسز بود که توسط شرکت بلاک چین ConsenSys در سال ۲۰۱۸ خریداری شد. نام او، پس از جهش ۱۵ درصدی در قیمت سهام آلفابت در ماه می ۲۰۲۳، به فهرست ۱۰ ثروتمند برتر جهان وارد شد. بین ۱ دسامبر ۲۰۲۳ تا ۱ ژانویه ۲۰۲۴، ثروت پیج حدود ۵/۵ میلیارد دلار افزایش یافت زیرا سهام آلفابت تقریباً ۶ درصد افزایش داشت.

 1. سرگئی برین

سرگئی برین

 • دارایی خالص: ۱۱۲.۴ میلیارد دلار
 • منبع: گوگل
 • سن: ۵۰
 • محل اقامت: لس آلتوس، کالیفرنیا
 • تابعیت: ایالات متحده

سرگئی برین در دسامبر ۲۰۱۹ از ریاست آلفابت، شرکت مادر گوگل استعفا داد، اما همچنان سهامدار کنترل کننده و عضو هیئت مدیره است. او گوگل را با لری پیج در سال ۱۹۹۸ پس از ملاقات وی در دانشگاه استنفورد در حین تحصیل در رشته های پیشرفته در علوم کامپیوتر، تاسیس کرد. برین که در سن ۶ سالگی برای فرار از یهودستیزی به همراه خانواده اش از روسیه به آمریکا آمده است، ثروتمندترین مهاجر آمریکاست. ثروت او در دسامبر ۲۰۲۳ با جهش نزدیک به ۶ درصدی قیمت سهام آلفابت، حدود ۵.۱ میلیارد دلار افزایش یافت. برین که بیش از ده سال پیش اعلام کرد در معرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون قرار دارد، با تاکید بر پیشرفت علوم پایه، بیش از ۱/۱ میلیارد دلار به پیشبرد تحقیقات در زمینه بیماری نورودژنراتیو کمک کرده است.

 1. استیو بالمر

استیو بالمر

 • دارایی خالص: ۱۱۲.۲ میلیارد دلار
 • منبع: مایکروسافت، سرمایه گذاری
 • سن: ۶۷
 • محل اقامت: هانتس پوینت، واشنگتن
 • تابعیت: ایالات متحده

بالمر، همکلاسی بیل گیتس در دانشگاه هاروارد، در سال ۱۹۸۰ پس از انصراف از برنامه MBA در دانشگاه استنفورد، به عنوان کارمند شماره ۳۰ به مایکروسافت پیوست. او از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ مایکروسافت را به عنوان مدیرعامل آن اداره کرد. زمانی که بالمر از مایکروسافت بازنشسته شد، تیم لس آنجلس کلیپرز را به قیمت ۲ میلیارد دلار خریداری کرد که در آن زمان رکورد بالایی برای یک تیم NBA بود. فوربز در حال حاضر ارزش این تیم را ۴.۶۵ میلیارد دلار اعلام کرده است. ثروت بالمر در ماه گذشته با کاهش کمتر از ۱ درصدی قیمت سهام مایکروسافت، حدود ۶۰۰ میلیون دلار کاهش یافت.

سوالات متداول

ثروتمندترین مرد جهان کیست؟

از اول ژانویه ۲۰۲۴، ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت خودروهای الکتریکی تسلا، ثروتمندترین فرد جهان است. دارایی او ۲۵۱ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. او در ژوئن ۲۰۲۳ با پشت سر گذاشتن برنارد آرنو از فرانسه به مقام اول رسید.

ثروتمندترین زن جهان کیست؟

ثروتمندترین زن جهان فرانسوا بتنکورت مایرز فرانسوی است. از اول ژانویه ۲۰۲۴، ثروت او ۹۸.۹ میلیارد دلار برآورد شده است و چهاردهمین فرد ثروتمند جهان است. ثروت او در سهام مالکیتش در غول لوازم آرایشی لورئال است که از مادر مرحومش به ارث رسیده است. پدربزرگ او بنیانگذار لورئال بود.

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =