تست MBTI : شخصیت شناسی با آزمون مایرز بریگز + نتیجه

832

مدت هاست که تست MBTI شخصیت شناسی نوع مایرز بریگز به منظور کمک به دانش‌آموزان، بیماران و محققان جهت درک بهتر یک شخص مورد استفاده قرار گرفته است. از آزمون کوتاه مایرز بریگز می توان برای کمک به یافتن شغل مناسب و مهم و حتی سرگرمی استفاده کرد.

مطالب مرتبط:

فهرست مطالب

تاریخچه تست MBTI مایرز بریگز

کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز از آن دسته روانشناسان مشهور جهان نبودند؛ بلکه آن ها فقط یک مادر و دختر بودند که به مطالعه شخصیت ها علاقه مند شدند. این دو نفر از طریق شیفتگی شان به نظریه های مطرح شده از سوی کارل یونگ، مبادرت به آموختن علم آزمون شخصیت کردند.

یونگ معتقد بود که انسان ها، جهان را با استفاده از چهار عملکرد مختلف تجربه می کنند. این کارکردها دوگانگی‌هایی بودند که امروز با تست mbti مرتبط می‌کنیم:

برون‌گرایی در مقابل درون‌گرایی؛ حس در مقابل شهود؛ تفکر در مقابل احساس؛ و قضاوت در مقابل ادراک.

نتیجه تست MBTI

در زمانی که بریگز و دخترش در مورد نظریه های یونگ تحقیق می کردند، آمریکا درگیر جنگ جهانی دوم بود. زنان به دنبال مشاغلی با نرخ های بسیار پایینی بودند. بریگز و بریگز مایرز معتقد بودند که اگر زنان بتوانند نظریه‌های یونگ را درک کنند و شخصیت خود را ارزیابی کنند، می‌توانند به دنبال شغلی بگردند که با علایق و شخصیت آنها مطابقت داشته باشد.

بنابراین آن ها، همه دوگانگی ها را برداشتند و آزمایشی ایجاد کردند که نشان می دهد ما در کدام “طرف” ایستاده ایم. ارزیابی آن‌ها مشخص کرد که آیا فرد بیشتر درون‌گرا است یا برون‌گرا، آیا بیشتر تفکر محور است یا احساساتی.  ترکیب این چهار «طرف» یک تیپ شخصیتی ایجاد می‌کند: مثلاً یک ENTJ، یک فرد برون‌گراتر است که معمولا از شهود استفاده می کند و بیشتر از اینکه احساس کند، فکر کرده و قبل از هر گونه درکی، قضاوت می کند. در کل، ۱۶ نوع از این تیپ های شخصیتی وجود دارد و هر کدام استعدادها یا مهارت های خاصی در محل کار یا در روابط دارند.

اولین نسخه آن ها از ارزیابی شخصیتی، “کتاب راهنمای شاخص بریگز – مایرز” بود در سال ۱۹۴۴ منتشر شد و این اولین آزمونی بود که به چاپ رسید. طی پنجاه سال بعدی، این ارزیابی بهینه‌سازی شد و سه کتاب دیگر تست شخصیتی منتشر ‌شد؛ که شامل بیش از ۸۰ سوال در نسخه اروپایی و بیش از ۹۰ سوال در نسخه آمریکایی است.

آیا شما یک ENTJ هستید یا INFP؟ حتی اگر هرگز از تست MBTI برای کشف نوع شخصیتی­تان استفاده نکرده اید، احتمالاً قبلاً این کلمات اختصاری را دیده اید؛ چرا که محبوب ترین تست شخصیت شناسی محسوب می شود – بیش از دو میلیون از ابزارهای آنلاین برای تعیین تیپ شخصیتی خود استفاده می کنند؛ و ۸۹ مورد از ۱۰۰ شرکت فورچن، از این آزمون برای اهداف استخدام و توسعه بهره می جویند.

همین الان با تست MBTI شخصیت خود را بشناسید.

نتایج حاصل از تست MBTI به چه معناست؟

 • سوال شماره ۱: انرژی خود را از کجا تامین می کنید؟

برون‌گرایی (E) و درون‌گرایی (I)

برون‌گرایی و درون‌گرایی، اولین بار توسط یونگ در تئوری انواع شخصیت بررسی شد. یونگ از این اصطلاحات، به‌عنوان روشی برای توصیف چگونگی پاسخ و تعامل مردم با دنیای اطرف‌شان استفاده کرد.  افراد برون‌گرا، عمل‌گرا هستند، از تعاملات اجتماعی مکرر لذت می‌برند و از صرف وقت با بقیه، انرژی می‌گیرند. افراد درون‌گرا، فکرگرا هستند، از تعاملات اجتماعی عمیق و معنی‌دار لذت می‌برند و از تنهابودن، انرژی می‌گیرند. همه ما با درجات متفاوت، درون‌گرا و برون‌گرا هستیم، اما بیشتر ما تمایل داریم یکی از این‌ دو عبارت به‌عنوان شخصیت ما معرفی شود.

 • سوال شماره ۲: چگونه اطلاعات را دریافت می کنید؟

حسی (S) یا شهودی (N)

تعیین‌کننده این معیار، نوع جمع‌آوری اطلاعات افراد از دنیای اطراف‌شان است. براساس تست شخصیت شناسی MBTI، مردم تمایل دارند در یکی از این دو غالب باشند. افراد حسی، توجه زیادی به واقعیت دارند؛ به‌ویژه آن‌چیزی را که می‌توانند از حواس‌شان بیاموزند. این افراد، تمایل دارند روی واقعیت‌ها و جزئیات تمرکز کنند و از تجربه کردن لذت ببرند. افراد شهودی ترجیح می‌دهند بیشتر به الگوها و تصورات‌ توجه کنند. آن‌ها درباره احتمالات، آینده و نظریه‌های انتزاعی فکر می‌کنند و از آن لذت می‌برند.

 • سوال شماره ۳: چگونه تصمیم می گیرید؟

منطقی (T) یا احساسی (F)

این مقیاس با نحوه تصمیم‌گیری افراد، بر اساس اطلاعاتی که از حسی یا شهودی بودن آن‌ها به دست‌ آمده است، مشخص می‌شود. افرادی که ترجیح می‌دهند منطقی باشند  بر واقعیت‌ها و داده‌های عینی بیشتر تأکید می‌کنند. آن‌ها هنگام تصمیم‌گرفتن؛ استوار، منطقی و بی‌غرض هستند. کسانی که احساسات را ترجیح می‌دهند، در هنگام تصمیم‌گیری، مردم و احساسات‌شان را هم در نظر می‌گیرند.

 • سوال شماره ۴: چگونه دنیای خود را سازماندهی می کنید؟

قضاوت‌گر (J) یا ادراکی (P)

کسانی که قضاوت‌گر هستند، ساختار و تصمیمات استوار را ترجیح می‌دهند. افرادی که تمایل دارند ادراکی باشند، فکر بازتر، منعطف‌تر و سازگارتری دارند. این دو حالت، به نوعی با مقیاس‌های قبلی هم در تعامل است. البته، اشخاص می‌توانند مدتی برون‌گرا باشند. این معیار کمک‌تان می‌کند بفهمید که چه زمانی برون‌گرا هستید؛ هنگام جمع‌آوری اطلاعات (حسی یا شهودی) یا هنگام تصمیم‌گیری (احساسی یا منطقی).

سؤالات فوق مطمئناً بینشی در مورد نحوه کار و تعامل افراد با دیگران را ارائه می دهد و جای تعجب نیست که توسط بسیاری از رهبران کسب و کار و متخصصان استخدام استفاده می شود. تحقیقات تکمیلی نشان می دهد که چگونه این تیپ های شخصیتی با یکدیگر تعامل دارند و چه تعداد از هر تیپ را باید برای یک محیط کاری استخدام کنید.

من در کدام تیپ مایرز – بریگز قرار می گیرم؟

برای اینکه بدانید تیپ MBTI شما چیست، باید در آزمون رسمی آن شرکت کنید. این آزمون باید توسط یک متخصص معتبر برای اجرای آزمون انجام شود و در بیشتر موارد باید هزینه ای پرداخت کنید.

عملکرد MBTI چگونه است؟

تست MBTI ، افراد را بر اساس نحوه تفکر، درک و رفتارشان با سنجش نحوه پاسخگویی آن ها به چند سؤال ساده طبقه بندی می‌کند. البته، معیار این آزمون نمی تواند همیشه کاملا درست باشد و قطعا برای افق های زمانی بلندمدت دقیق نیست، اما می تواند در یافتن نقاط قوت و ضعف یک فرد مفید واقع شود.

آیا شاخص مایرز- بریگز می تواند تغییر کند؟

پاسخ کوتاه، بله است. نمایه شخصیت مایرز – بریگز شما می تواند در طول زمان تغییر کند، درست همانطور که هر جنبه از شخصیتتا می تواند تغییر کند. سه مورد اصلی وجود دارد که باعث می شود نتایج شما در طول زمان متفاوت شود:

۱) زمان: در طول زمان، تجربیاتی که در معرض آنها قرار می گیرید، کمی شخصیت شما را تغییر می دهد، و با گذشت زمان، این تغییرات کوچک ممکن است تفاوت های بزرگی را ایجاد کند. مثلا همه ما در ۲۰ و ۴۰ سالگی با هم فرق داریم.

۲) تروما/حوادث ناگوار: چنانچه تغییرات عمده ای را در زندگی خود تجربه کرده اید، شخصیتتان می تواند در مدت زمان کوتاهی به شدت تغییر کند. به عنوان مثال، یک تصادف رانندگی، مرگ یکی از عزیزان، یا ورشکستگی کاری می‌تواند تا حد زیادی نحوه نگاه شما به جهان و شیوه‌های رفتارتان را تغییر دهد.

۳) مواد مخدر: بسیاری از داروها و داروهای غیرقانونی وجود دارند که ترکیب شیمیایی مغز را تغییر می دهند و باعث تغییر فوری شخصیت مصرف کننده می شوند. در بیشتر موارد، این تغییر برای بدترین حالت است، با این حال، برخی داروها می توانند عملکرد شناختی یا توجه را افزایش دهند، که می تواند نتایج تست MBTIرا در طول زمان تغییر دهد.

مایرز- بریگز کیست؟

مایرز بریگز نام یک نفر نیست، بلکه نام یک مادر و دختر بسیار متحبر است! مادر کاترین بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز زنانی هستند که پشت پرده خلق نشانگر نوع مایرز – بریگز بودند. آنها هنگام مرگ به خاطر کارشان مشهور نبودند، اما میراثشان همچنان پابرجاست.

آیا آزمون مایرز- بریگز قابل اعتماد است؟ (آیا علمی است؟)

مادر و دختر خالق MBTI روانشناس نبودند و ماتریس خود را آزمایش نکردند. حتی کارل یونگ، روان‌شناسی که کارشان را بر اساس آن کار کردند، کسی نبود که فرضیه‌هایش را به آزمایشگاه ببرد. مایرز بریگز، همراه با اکثر تست های شخصیت، عموماً شبه علم در نظر گرفته می شود. البته این موضوع میزان محبوبیت این آزمون در سراسر جهان را نفی نمی کند. حتی ارزیابی‌های شخصیتی «دقیق‌تر» بر اساس پنج ویژگی شخصیتی بزرگ نیز کامل نیستند.

چرا آزمون مایرز-  بریگز خلق شد؟

کاترین بریگز با استعداد بود، اما به دلیل جنسیتش فرصت های زیادی برای استعدادش به او داده نشد. با وجود نمرات بالا، مجبور بود در خانه بماند و از فرزندان و خانه مراقبت کند. زمانی که دخترش ایزابل به اندازه کافی بزرگ شد تا به مدرسه برود، کاترین افسرده شد و به دنبال راه کاری بود که بتواند پتانسیل خود را برآورده کند. آزمایش مایرز بریگز اینگونه خلق شد.

در حالی که فرزندانش درس می خواندند و شوهرش کار می کرد، کاترین آثار یونگ را در مورد تیپ های شخصیتی مورد مطالعه قرار داد و  مکاتبه ای را با وی آغاز کرد و تصمیم گرفت کار یونگ را در خانه آزمایش کند. بریگز، نظرسنجی هایی را تدوین و توزیع کرد که والدین می توانستند در مورد شخصیت فرزندشان انجام دهند. بر اساس نتایج، او ۱۶ تیپ شخصیتی را بر اساس چهار مولفه خلق کرد.

تست MBTI را برای چه کاری می توان استفاده کرد؟

اگرچه تست شخصیت شناسی مایرز بریگز از نظر علمی معتبر نیست، اما همچنان در محل کار و فعالیت های تیم سازی استفاده می شود؛ به ویژه تیم های بزرگ با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. برقراری ارتباط مستلزم همدلی است زیرا همه به یک شکل ارتباط برقرار نمی کنند. با به اشتراک گذاشتن نتایج مایرز – بریگز، تیم ها می توانند شخصیت خود را باز کنند و با یکدیگر ارتباط گیرند. برای مثال؛ افراد درون گرا و برون گرا به روش های مختلفی ارتباط برقرار می کنند. با استفاده از نتایج آزمون مایرز بریگز، گفتگو در مورد درونگرایی و برونگرایی و آنچه که هر تیپ شخصیتی برای موفقیت نیاز دارد آغاز می شود.

تیپ های شخصیتی ۱۶ گانه کدام هستند؟

 • تیپ شخصیتی INTJ – معمار

این افراد درونگرا، شهودی، منطقی و قضاوت کننده هستند. افراد مستقل و با انگیزه‌ای هستند که در رسیدن به اهداف خود مصمم هستند. الگوهایی ذهنی برای خود تعیین می‌کنند که می‌گوید در شرایط مختلف چگونه باید باشند. زمانی که متعهد به انجام کاری شوند، آن را با سازماندهی و نظم انجام خواهند داد.

 • تیپ شخصیتی INTP – منطقی

همیشه برای آنچه که برایشان جالب است سعی دارند دنبال توضیحات منطقی باشند. این افراد اهل نظریه و تئوری بوده و از فعالیت‌های فکری بیش از روابط اجتماعی لذت می‌برند. آن‌ها افرادی آرام، انعطاف پذیر و سازگار با شرایط هستند. برای حل مشکلات مورد علاقه‌شان دارای توانایی و تمرکز بالایی هستند.

 • تیپ شخصیتی ENTJ – فرمانده

این افراد برونگرا، شهودی، منطقی و قضاوت کننده هستند. شخصیتی فعال، پر انرژی، مطمئن و با صلاحیت دارند. این گروه طبیعتاً به جاهایی می‌روند که بتوانند در آن مسئولیت داشته باشند و با استفاده از منابع به هدف‌های بلند مدت خود برسند. او شخصی با علم و اطلاعات است و دوست دارد در بحث‌های روشنفکرانه شرکت کنند.

 • تیپ شخصیتی ENTP – مناظره کننده

آن‌ها برونگرا، شهودی، منطقی و ادراکی هستند. اشخاص پر انرژی، باهوش، هوشیار و اهل صحبت کردن هستند. مهارت خاصی در حل مسائل جدید و چالش برانگیز دارند. این افراد مهارت تحلیلی فراوانی دارند و می‌تواند مسائل مختلف را حل و فصل کنند. این افراد در ایجاد فرصت‌های فکری مهارت دارند، و می‌توانند تحلیل استراتژیک در سطح عالی ارائه کنند.

 • تیپ شخصیتی INFJ – مدافع و حامی

این گروه درونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت کننده هستند. این افراد ساکت، مهربان، هستند و قلبی رئوف دارند. شخصیت پیچیده آن‌ها اغلب اسباب حیرت دیگران را فراهم می‌سازد. این تیپ شخصیتی از تصور و تخیل غنی برخوردار است و به احساسات و انگیزه‌های دیگران بها می‌دهد.

 • تیپ شخصیتیINFP – تسهیل گر

این تیپ شخصیتی شامل چهار ویژگی درونگرایی، درک شهودی، احساس و قوه‌ی ادراک است. افراد این تیپ ایده‌آل گراهایی با قوه‌ی خیال‌ پردازی بسیار هستند که محرک اصلی آن‌ها ارزش‌ها و باورهای شخصیشان است. همچنین این افراد برای اصالت‌های خود ارزش بسیار زیادی قائل هستند و دوست دارند در کاری که انجام می‌دهند پیش رو باشند.

 • تیپ شخصیتی ENFJ – قهرمان

این گروه از افراد برونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت کننده هستند. آن‌ها رهبران انگیزشی هستند که می‌توانند با سخنان خود بر روی دیگران تاثیر بگذارند. این افراد معمولا در محل کار جاه طلب بوده و دوست دارند برای رسیدن به خواسته‌هایشان تلاش کنند. آگاه، منظم، هدف‌گرا و قاطع هستند و از دیگران هم همین انتظار را دارند.

 • تیپ شخصیتی ENFP – مبارز

این افراد برونگرا، شهودی، احساسی و ادراکی هستند. پر از اشتیاق و ایده‌های جدید هستند. زندگی را پر از فرصت‌ها می‌بینند؛ و به سرعت بین وقایع و اطلاعات ارتباط برقرار می‌کنند و با اطمینان بر اساس الگوهایی که مشاهده می‌کنند، پیش می‌روند. خواهان تایید دیگران بوده و به راحتی از دیگران قدردانی و حمایت می‌کنند.

 • تیپ شخصیتی ISTJ – تدارکاتچی

این افراد درونگرا، حسی، منطقی و قضاوت کننده هستند. این افراد کم‌ حرف بوده و معمولا وقت‌شناس، دقیق و منظم هستند. می‌تواند به خوبی تمرکز کند و پرت کردن حواس این تیپ کار سختی است. بسیار منطقی بوده و بر انجام صحیح و به موقع کارها تاکید دارند. بر مبنای اصول خود عمل می‌کنند. از رعایت کردن اصول و قوانین در تمامی ابعاد زندگیشان لذت می‌برند.

 • تیپ شخصیتی ISFJ – مدافع

این افراد درونگرا، حسی، احساسی و قضاوت کننده هستند. آن‌ها افراد بسیار خونگرمی هستند که همیشه آماده مراقبت از دیگران هستند. همچنین این افراد دوست دارند به دیگران خدمت کند و همیشه به حرفه‌ای که دارد وفادار هستند.

 • تیپ شخصیتی ESTJ – مدیر و مدبر

این گروه مدیران عالی هستند که در مدیریت امور و گروهی از افراد بهترین عملکرد را خواهند داشت. از ویژگی‌های اصلی این گروه می‌توان به برون گرایی، حسی، منطقی و قضاوتی اشاره کرد. این افراد عملگرا و واقع بین بوده و به حقایق بها می‌دهند. قاطع، مصمم هستند و همیشه سعی دارند به تصمیمات خود جامه‌ی عمل بپوشانند.

 • تیپ شخصیتی ESFJ – مشاور

این افراد برون گرا، حسی، احساسی و قضاوت کننده هستند. این افراد همیشه مشتاق به کمک کردن به دیگران هستند. به شدت اجتماعی بوده و وقتی از دیگران فاصله می‌گیرد بی‌قرار می‌شود؛ و البته، به نیازهای دیگران بیش از نیازهای خودشان بها می‌دهند.

 • تیپ شخصیتی ISTP – هنرشناس

افرادی سازگار هستند که با شرایط مختلف قادر هستند خود را تطبیق دهند. این تیپ شخصیتی ویژگی‌های از جمله درونگرایی، حسی، منطقی و ادراکی را در خود دارد. این افراد عمل گرا هستند و همیشه خود را به چالش می‌کشند. این افراد دوست دارند به حل و فصل مسائل بپردازند و همچنین افرادی مستقل هستند که بر اساس نظریات خود زندگی می‌کنند نه نظر دیگران.

 • تیپ شخصیتی ISFP – ماجراجو

این افراد مرزی بین تفریح و کارشان وجود ندارد. آن‌ها اغلب ساکت، محطاط، محافظه کار و فروتن هستند. این تیپ در لحظه زندگی می‌کند و زندگی را به صورت ساده دوست دارند. برای این گروه روابط هماهنگ از درجه اهمیت فراوان بر خوردار است.

 • تیپ شخصیتیESTP – کارآفرین

این تیپ شخصیتی افرادی باهوش، پر انرژی و نکته سنج هستند که زندگی پر از ریسک را دوست دارند. همچنین از ویژگی‌های آن‌ها می‌توان به برون گرایی، حسی، منطقی و ادراکی اشاره کرد. این اشخاص رویکردی عملگرا نسبت به مسائل داشته و دوست دارند سریع به نتیجه دست پیدا کنند.

 • تیپ شخصیتیESFP – سرگرم کننده

این افراد برونگرا، حسی و احساساتی هستند. اجتماعی و خونگرم هستند. از زندگی ، فعالیت در کنار مردم و از حضور مردم لذت می‌برند.در محل کار خود، افراد واقع بینی هستند ولی همزمان سعی می‌کنند محل کار شادی داشته باشند. عقل سلیم به آن‌ها امکان می‌دهد که با اشخاص و با امور به خوبی کنار بیایند.

تست MBTI و تطابق شخصیتی

وقتی صحبت از تیپ های شخصیتی مایرز- بریگز می شود، تطابق شخصیتی مطرح می شود. به طور معمول، دو تیپ شخصیتی با حروف لاتین شبیه به هم، نسبت به افرادی که به طور متفاوتی به دنیا و حل مسئله برخورد می کنند، با هم سازگاری بیشتری دارند. بهترین تطابق برای ESFP، برای مثال، ISFJ است. این افراد هم با لمس اتفاقات بیرون از خود اطلاعات را جمع آوری می کنند و هم بر اساس احساسات- و نه منطق- تصمیم می گیرند. این نوع تطابق، یک ترکیب منحصر به فرد است و می توانند زوج مناسبی برای کار یا زندگی باشند.

 • INTJ بهترین سازگاری: ENTJ
 • INTP بهترین سازگاری: ESTJ
 • ENTJ بهترین سازگاری: INTJ
 • ENTP بهترین سازگاری: INFJ
 • INFJ بهترین سازگاری: ENTP
 • INFP بهترین سازگاری: INFJ
 • ENFJ بهترین سازگاری: ISFP
 • ENFP بهترین سازگاری: INFJ
 • ISTJ بهترین سازگاری: ESFP
 • ISFJ بهترین سازگاری: ISFP
 • ESTJ بهترین سازگاری: ISTP
 • ESFJ بهترین سازگاری: ISFP
 • ISTP بهترین سازگاری: ESTJ
 • ISFP بهترین سازگاری: ESFJ
 • ESTP بهترین سازگاری: ISFJ
 • ESFP بهترین سازگاری: ISTJ
 • به یاد داشته باشید که هیچ علمی وجود ندارد که ثابت کند این زوج ها کاملاً سازگار هستند؛ در و اقع، مبحث فوق را به مثابه فرصتی برای بحث در مورد اینکه شما و شریک، دوستان یا همکارانتان دنیا را به شیوه‌های متفاوت یا مشابهی می‌بینید، در نظر بگیرید.

سایر تست های شخصیت شناشی، بینش ها و تغییرات تست MBTI

تست MBTI یکی از محبوب‌ترین تست‌های شخصیت شناسی است، اما با سایر تست‌های شخصیتی فاصله زیادی دارد. تست ها و روش های دیگری نیز وجود دارد که برای ارزیابی شخصیت و سازگاری در محیط کار، بین دوستان و در فرهنگ عامه استفاده می شود.

 • نوع A در مقابل نوع B

آیا دنبال یک آزمون ساده هستید؟ پس این تست را انجام دهید تا ببینید آیا شما از “نوع A” (سازمان یافته، روان رنجور، جاه طلب) هستید یا “نوع B” (مطیع و  آرام)

 • پنج بزرگ (Big FIVE)

تست پنج بزرگ یکی از پرمطالعه ترین تست های شخصیت در روانشناسی است. این آزمون، نتیجه تلاش بسیاری از روانشناسان است که تعیین کنند چند “ویژگی” شخصیت یک فرد را تعریف می کنند. “پنج بزرگ” مخفف عبارات لاتین باز بودن، وظیفه شناسی، برونگرایی، توافق پذیری و روان رنجوری است. مانند آزمون مایرز- بریگز، هر صفت دارای یک صفت «متضاد» است. برای مثال ممکن است یک فرد توافق بالا و برون گرایی اندکی را از خود نشان دهد. این ویژگی ها همچنین برای توصیف کل فرهنگ ها و جوامع استفاده می شود.

 • تست دیسک (DISC)

تست دیسک از محبوب‌ترین تست‌های رفتارشناسی است که کاربردهای زیادی در جنبه‌های مختلف زندگی مانند توسعه فردی، خانوادگی، شغلی و سازمانی دارد. مهم‌ترین مزیت تست دیسک سادگی آن است. اگر بخواهید یک تست را همین الان، در ده دقیقه، انجام بدهید و تغییرات مثبتی را بر اساس آن در رفتارتان شروع کنید، بدون شک تست دیسک بهترین پیشنهاد است. تست DISC باوجود سادگی، بسیار معتبر است و اعتبار نتایج حاصل از آن، بارها از نظر آماری بررسی و تایید شده است.

 • تست انیاگرام

آیا شما یاری دهنده، مصلح یا وفادار هستید؟ صلح طلب، رقیب، یا مشتاق چی؟ در مورد یک محقق، فردگرا یا محقق چطور؟ اینها ۹ تیپ شخصیتی هستند که توسط انیاگرام بیان شده است. تیپ های شخصیتی به صورت استراتژیک شماره گذاری می شوند و برای خلق انواع ثانویه شخصیتی قرار می گیرند که بیشتر شخصیت فرد را آشکار می کند. برای مثال، ۲w3، نوع دو با سه بال است. تیپ شخصیتی اصلی فرد ۲ است، یعنی “یاری دهنده” با مولفه ۳، یعنی “موفق”. همانند ارزیابی دیسک و  تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز، انیاگرام آزمون شخصیتی مبتنی بر علم نیست، اما همچنان بسیار محبوب است!

 • طالع بینی

این نوع آزمون، نیازی به آزمایش ندارد – فقط زمان، تاریخ و مکان تولد خود را بدانید کافیست! اشکال طالع بینی تقریباً ۲۵۰۰ سال است که وجود داشته است. طالع بینی شاید مبتنی بر علم غربی نباشد، اما مطمئناً امتحان خود را پس داده است. با دانستن نمودار تولد خود، می توانید چیزهای زیادی در مورد نحوه برخورد با روابط، کار و خودتان بیاموزید! نمودار تولد کامل فقط ستاره یا علامت ماه را به شما نشان نمی دهد. خواهید دید که برای هر یک از سیارات چه نشانه ای دارید، و اطلاعات عمیق تری در مورد خودتان و آنچه ممکن است در طول روزها، ماه ها یا حتی سال ها برای شما اتفاق افتد، ارائه می دهد.

 • مثلث تاریک

همه تست های شخصیتی ویژگی های مثبت شخصیت شما را نشان نمی دهند. تست مثلث تاریک نشان می دهد که سه ویژگی منفی چقدر ممکن است بر روابط شما تأثیر بگذارد. این صفات عبارتند از خودشیفتگی، روان‌پریشی و ماکیاولیسم. نتایج این آزمون نشان می دهد که شما چگونه با سایر افراد جامعه مورد قیاس قرار می گیرید. بالاخره، هر فردی یکسری صفات خوب و یکسری ویژگی های بد دارد!

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 1 =