کمر درد و گردن درد علت و درمان آن

35

چکیده : کمر درد و گردن درد یکی از شایع ترین مشکلات پزشکی است، که می تواند از یک درد مبهم و مداوم تا یک درد ناگهانی و تیز متغیر باشد. گاهی اوقات ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد در اثر تصادف، زمین خوردن، یا بلند کردن چیزی سنگین، یا به دلیل تغییراتی که در ستون فقرات به دلیل سن ایجاد می شود باعث درد شود.

کمر درد و گردن درد یکی از شایع ترین مشکلات پزشکی است، که می تواند از یک درد مبهم و مداوم تا یک درد ناگهانی و تیز متغیر باشد. گاهی اوقات ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد در اثر تصادف، زمین خوردن، یا بلند کردن چیزی سنگین، یا به دلیل تغییراتی که در ستون فقرات به دلیل سن ایجاد می شود باعث درد شود. گردن درد ممکن است ناشی از آرتریت ، تحلیل دیسک، تنگ شدن کانال نخاعی، التهاب عضلانی، فشار یا ضربه باشد. در موارد نادر، ممکن است نشانه سرطان یا مننژیت باشد. برای مشکلات جدی گردن، باید با یک پزشک و اغلب یک متخصص، مانند جراح مغز و اعصاب، برای تشخیص دقیق و تجویز درمان مشورت شود.

علت کمر درد و درمان درد کمر

کمر درد شایعترین علت ناتوانی ناشی از شغل است. حداقل ۸۰ درصد مردم در طول زندگی خود کمر درد را تجربه می کنند. کمر درد یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد به پزشک مراجعه می‌کنند هر کسی ممکن است کمر درد داشته باشد. با این حال عواملی که احتمال ابتلا به کمر درد را افزایش می دهد شامل:

  1. سطح تناسب اندام: کمردرد در بین افرادی که آمادگی جسمانی مناسبی ندارند شایع تر است.
  2. افزایش وزن: رژیم غذایی پر کالری و چربی همراه با سبک زندگی غیر فعال می تواند منجر به چاقی شود. این می تواند به کمر فشار وارد کند.
  3. عوامل خطر مرتبط با شغل: مشاغلی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین، هل دادن، کشیدن یا چرخاندن دارند می توانند به کمر آسیب بزنندسن: کمردرد با افزایش سن، به ویژه پس از ۴۵ سالگی شایع تر می شود.
  4. وراثت: ژنتیک در برخی از اختلالات که باعث کمردرد می شود، نقش دارد.
  5. شرایط پزشکی، مانند آرتروز و سرطان
  6. بارداری
  7. کمردرد میتواند در خانم ها بیشتر باشد، که احتمالاً به دلیل عوامل هورمونی است. استرس، اضطراب و اختلالات خلقی نیز با کمردرد ارتباط دارند.
  8. سیگار کشیدن

آیا درمان های غیر جراحی برای کمر درد وجود دارد؟

درمان بسته به علت و علائم متفاوت است. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای بهبود سلامت خود و کاهش احتمال ابتلا به کمردرد مزمن یا طولانی مدت انجام دهید. با استفاده از استراحت ، بسته های یخ و داروهای ضد درد مانند استامینوفن و ایبوپروفن میتوان درد را تا حدی کاهش داد. برای مبتلایان به درد های شدیدتر ، پزشک ممکن است داروهای شل کننده عضلانی و کاهش دهنده درد قوی تر تجویز کند.

 • فیزیوتراپی: ورزش پایه و اساس درمان کمردرد مزمن است. این یکی از اولین درمان هایی است که باید تحت راهنمایی پزشک و فیزیوتراپیست ستون فقرات خود امتحان کنید. با این حال، مجموعه تمرینات یکسان برای همه کار نمی کند. تمرینات باید متناسب با علائم و شرایط خاص شما باشد. حفظ روال ورزش در خانه نیز بخش بزرگی از موفقیت است.
 • ماساژ ملایم
 • تمرینات کششی
 • تحریک عضلات الکتریکی
 • عمل جراحی
 • یک یا دو روز استراحت نمایید و از فعالیت های شدید خودداری کنید.
 • استفاده از کمر یند طبی
 • یخ وگرما درمانی : بسته های سرد می توانند تورم را کاهش دهند و گرما می تواند جریان خون را افزایش داده و اسپاسم عضلات را آرام کند.

فیزیوتراپی برای کمردرد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. بازآموزی وضعیت بدن
 2. تست محدودیت های تحمل درد
 3. تمرینات کششی و انعطاف پذیری
 4. تمرینات هوازی
 5. تقویت هسته

گردن درد

درمان گردن درد و علت درد گردن

گردن درد بسیار شایع است و اکثر ما در مقطعی از زندگی دچار آن خواهیم شد. معمولاً گردن درد در نتیجه نگه داشتن طولانی مدت گردن در همان وضعیت است. با این حال، موارد دیگری نیز می توانند باعث درد گردن شوند یا به آن کمک کنند، مانند:

 1. نگرانی یا استرس
 2. بد خوابیدن
 3. یک تصادف، که می تواند باعث شلاق شود
 4. رگ به رگ شدن یا کشیدگی
 5. تشدید اسپوندیلوز گردنی؛ که می تواند با افزایش سن دیسک ها و مفاصل در ستون فقرات اتفاق بیفتد.

فیزیوتراپیست ها همگی برای درمان مشکلات گردن آموزش دیده اند. درمان انجام شده توسط یکی از این درمانگران، همراه با تمرینات خانگی، اغلب تنها چیزی است که نیاز است. آنها می توانند تمرینات کششی و تقویتی عمومی یا اختصاصی را برای گردن پیشنهاد کنند. مهم است که مطمئن شوید که هر گونه درمان فیزیکی توسط پزشکان واجد شرایطی که در سازمان مربوطه ثبت نام کرده اند انجام می شود.

فیزیوتراپیست ها برای درمان افراد مبتلا به گردن درد مهارت بالایی دارند. آنها ممکن است به شما درمان هایی مانند

 1. درمان دستی(ماساژ درمانی و حرکت مفاصل) را پیشنهاد بدهند.
 2. تحریک عصب الکتریکی از راه پوست(TENS)
 3. روش های دیگر درمان که در طی یک جلسه انجام خواهد شد طب سوزنی میباشد، سوزن های بسیار ظریف، تقریباً بدون درد، در تعدادی از نقاط روی پوست وارد می شود. اینها لزوماً در ناحیه دردناک نیستند. به نظر می رسد طب سوزنی درد را در کوتاه مدت تسکین می دهد.
 4. فیزیوتراپی فعال و ورزش
 5. در مواردی برخی افراد یک یقه طبی مخصوص را برای نگه داشتن از گردن در موارد مشکلات جدی‌تر یا پیچیده‌تر سلامتی مفید می‌دانند. آنها به طور معمول مورد نیاز نیستند.
 6. لیزر درمانی
 7. روش درمانی اولتراسوند استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا

چه سوالاتی فیزیوتراپیست برای تشخیص بهتر از شما خواهد پرسید؟

فیزیوتراپیست برای داشتن اطلاعات و بررسی دقیق تری از شما سؤال خواهد کرد:

 • مشکل شما از کجا شروع شد؟
 • آیا جراحتی و آسیبی دیده‌اید؟
 • آیا مشکل شما بدون هیچ دلیل واضحی بوجود آمده است؟
 • چه چیزی درد را بدتر می‌کند؟
 • چه چیزی درد را تسکین می‌دهد؟
 • چه چیزی هیچ تاثیری بر روی درد ندارد؟
 • چگونگی نوسان درد شما در طی یک دوره ۲۴ ساعته و چگونگی احساس آن در شب نیز مهم است.
 • صدمات مربوط به گذشته
 • آیا دارویی مصرف می‌کنید؟
 • آیا آزمایش اشعه ایکس یا سایر اسکن‌ها بر روی شما انجام شده است؟
 • وضعیت سلامت عمومی شما چگونه است؟

درمان درد کمر

فیزیوتراپی شرق تهران

متخصصان فیزیوتراپ مرکز کلینیک دینا می‌توانند تمام مشکلات اسکلتی عضلانی شامل درمان کمر درد، گردن درد، زانو درد و آسیب های ناحیه پا، دست و سایر درمان های مربوط به آسیب های اسکلتی و عضلانی را با استفاده از روش‌های نوین تخصصی فیزیوتراپی از جمله شاک ویو تراپی، لیزر درمانی، ماساژ درمانی، مگنت درمانی (مغناطیس درمانی) و الکتروتراپی، درمان دستی (منوال تراپی)، و بسیاری از روش های جدید و به روز دنیا  و تاثیر گذار با توجه به آسیب مراجعه کنندگان و تشخیص متخصص فیزیوتراپ در شرق تهران انجام می دهند.

 • این مطلب رپورتاژ آگهی است و مجله آنلاین عصر ۵شنبه صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمی‌کند و در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.
۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =