تقویم میلادی چگونه به وجود آمده است؟

156

تقویم میلادی و ماه‌های میلادی، یکی از جنبه‌های اساسی زندگی روزمره بسیاری از انسان‌ها، تاریخچه غنی و پذیرش گسترده‌ای در سراسر جهان دارد. در این راهنما به ریشه و توسعه تقویم میلادی می‌پردازیم، ویژگی‌ها و نقص‌های قابل ‌توجه آن را بررسی کرده و کشورهایی که با این سیستم تقویم کار می‌کنند را بررسی می‌کنیم. از زمان به‌کارگیری تقویم میلادی بسیاری از فرهنگ‌ها و کشورها دچار تحول شده‌اند.

تقویم میلادی چگونه به وجود آمد؛ بررسی تاریخچه ماه های میلادی

تقویم میلادی در نتیجه اصلاحاتی که توسط پاپ گریگوری سیزدهم در اواخر قرن شانزدهم آغاز شد، پدیدار گشت. هدف این اصلاحات، اصلاح نادرستی تقویم ژولیانی بود که بیش از یک هزار سال بود که از آن استفاده می‌شد. با پرداختن به محاسبات اشتباه در سیستم سال کبیسه تقویم ژولیانی، تقویم میلادی به دنبال هماهنگی بهتر با سال شمسی و رویدادهای نجومی بود.

تاریخچه تقویم میلادی

تقویم میلادی در سال ۱۵۸۲ به دنبال اصلاحاتی توسط پاپ گریگوری سیزدهم معرفی شد. با حذف ده روز و اصلاح قوانین سال کبیسه، پاپ گریگوری سعی کرد تا تقویم را با اعتدال دوباره با سایر تقویم‌ها هم تراز کند. اصلاحات او همچنین اول ژانویه را به‌ عنوان شروع رسمی سال تعیین کرد و جایگزین تاریخ‌های مختلف مورد استفاده در مناطق مختلف شد. باگذشت زمان، تقویم میلادی و ماه‌های میلادی مقبولیت گسترده‌ای پیدا کرد و به ‌تدریج در بسیاری از کشورها جایگزین تقویم ژولیانی شد.

گاه‌شماری یونانی

در حالی ‌که تقویم میلادی مستقیماً از گاه‌شماری یونانی نشأت نمی‌گرفت، اما از دانش و مشارکت منجمان و ریاضی‌دانان یونان باستان استفاده می‌کرد. دانشمندان یونانی پیشرفت‌های قابل توجهی در درک نجوم و ستاره‌شناسی داشتند که زمینه را برای اصلاحات بعدی تقویم فراهم کرد.

گاه‌شماری رومی

تقویم رومی که قبل از تقویم ژولیانی بود، تأثیر قابل ‌توجهی در توسعه تقویم میلادی داشت. تقویم ژولیانی که توسط جولیوس سزار در سال ۴۵ قبل از میلاد ایجاد شد، باهدف رسیدگی به ناهماهنگی‌های تقویم رومی بود. با این حال، به دلیل نادرستی‌های کوچک تقویم ژولیانی، نیاز به اصلاحات بیشتر، در نهایت منجر به ایجاد تقویم میلادی شد.

گاه‌شماری ژولیانی

تقویم ژولیانی که به نام جولیوس سزار نام‌گذاری شده است، پیش از تقویم و ماه‌های میلادی وجود داشت. این تقویم در سال ۴۵ قبل از میلاد معرفی شد و برای بیش از ۱۶۰۰ سال در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار گرفت. تقویم ژولیان از سیستمی ۱۲ماهه با طول سال ۳۶۵.۲۵ روز پیروی می‌کرد که با افزودن یک روز کبیسه هر چهار سال در فوریه به دست می‌آمد. با این ‌حال، این تقریب باعث ایجاد اختلاف جزئی با سال شمسی شد که منجر به ناهماهنگی تدریجی با رویدادهای نجومی شد. این اختلاف منجر به نیاز به اصلاح تقویم توسط گریگوری در سال ۱۵۸۲ شد که به دنبال رفع نادرستی‌های تقویم ژولیانی و بازگرداندن تقویم با سال شمسی بود.

 تقویم میلادی

 تقویم میلادی

 تقویم میلادی، همان‌طور که قبلاً ذکر شد، توسط پاپ گریگوری سیزدهم در سال ۱۵۸۲ معرفی شد. این تقویم به‌عنوان اصلاحی در تقویم ژولیانی، پرداختن به نادرستی‌های آن و همسویی با مشاهدات نجومی عملکرد. پذیرش گسترده آن عمدتاً توسط کشورهای کاتولیک انجام شد، اگرچه به‌تدریج به سایر مناطق نیز گسترش یافت و زیر پرچم کشورهای زیادی مورداستفاده قرار گرفت.

اشکالات تقویم میلادی

در حالی که تقویم و ماه‌های میلادی به طور گسترده‌ای به‌ عنوان یک پیشرفت اساسی نسبت به پیشینیان خود در نظر گرفته می‌شوند، اما این تقویم بدون نقص نیست. یکی از مسائل قابل ‌توجه، اختلاف بین طول واقعی سال شمسی (۳۶۵.۲۴۲۵ روز) و تقریبی استفاده شده در تقویم (۳۶۵.۲۵ روز) است. این اختلاف منجر به عدم همسویی تدریجی با رویدادهای نجومی در طول زمان می‌شود. علاوه بر این، طول سال ثابت تقویم میلادی، تغییرات طولانی ‌مدت در چرخش زمین را در نظر نمی‌گیرد.

کدام کشورها با تقویم میلادی کار می کنند؟

امروزه اکثر کشورهای جهان از ماه‌های میلادی و این تقویم استفاده می‌کنند. پذیرش تقویم میلادی در مناطق مختلف متفاوت بود و طی چندین قرن انجام شد. کشورهای مهمی که در حال حاضر با تقویم میلادی کار می‌کنند عبارتند از: ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، روسیه، چین، ژاپن، استرالیا و بسیاری دیگر. پذیرش گسترده تقویم میلادی اهمیت آن را به ‌عنوان یک سیستم زمان‌سنجی شناخته شده در سطح جهانی نشان می‌دهد. در ماه‌های میلادی، شهرها با رژه‌های رنگارنگ زنده می‌شوند، جایی که مردم با افتخار پرچم کشورها را به اهتزاز در می‌آورند که میراث و وحدت کشورشان را نشان می‌دهد.

کدام کشورها با تقویم میلادی کار می کنند

سخن پایانی

تقویم میلادی که از اصلاحاتی که توسط پاپ گریگوری سیزدهم آغاز شد، به وجود آمد، زمان‌سنجی را متحول کرد و در طول زمان مقبولیت جهانی گسترده‌ای پیدا کرد. تاریخ تقویم و ماه‌های میلادی با گاه‌شماری یونان و روم باستان درهم ‌آمیخته است، در حالی ‌که پذیرش آن به کشورهای سراسر جهان‌ گسترش یافته است. تقویم میلادی علی‌رغم نقص‌هایش، سنگ بنای زندگی روزمره بسیاری از افراد جهان است و ارتباط مؤثر، برنامه‌ریزی و همگام‌سازی بین مرزها و فرهنگ‌ها را ممکن می‌سازد. در روزهای خاصی از تقویم میلادی که در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود، پرچم کشورهای زیادی به اهتزاز در می‌آید زیرا تقویم و تاریخ یک ملت نه‌تنها نماد تاریخ و سنت‌های آن هستند، بلکه نمادی از آرزوهای آن‌ها برای آینده‌ای روشن‌تر محسوب می‌شوند. کشورها برای پیشرفت و اتحاد در جهانی که به ‌سرعت در حال تغییر است تلاش می‌کنند. علاقه‌مندان به رزور تورهای خارجی می‌توانند تاریخ تورهای خود را طبق تقویم میلادی و روزهای مهم ماه‌های میلادی هماهنگ کنند.

  • این مطلب رپورتاژ آگهی است و مجله آنلاین عصر ۵شنبه صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمی‌کند و در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.
۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 13 =