شهر زیرزمینی کاریز کجاست؟

77

تور کیش را می‌توان در دسته پرطرفدارترین تورها برای همه افراد چه پیر و چه جوان برشمرد. آن دسته از افرادی که به کیش سفر می‌کنند و در هتل‌هایی چون هتل لیلیوم کیش اقامت دارند، باید خودشان را برای لحظاتی هیجان‌انگیز آماده کنند.

جزیره کیش در آب‌های خلیج همیشه فارس قرار دارد و باید آن را از جمله  مقاصد گردشگری در نظر گرفت که هیچ‌وقت از جذابیتش کم نمی‌شود. چه جاذبه‌های تماشایی و چه تاریخی، تنوع دیدنی‌های جزیره فوق‌العاده است. از مکان‌های تاریخی و جالبی که در جزیره کیش وجود دارد، شهر زیر زمینی کاریز می‌باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا بیشتر درباره شهر زیر زمینی کاریز بدانیم.

شهر زیرزمینی کاریز کجاست؟

همانطور که اطلاع دارید کاریز معادل است با همان واژه فارسی قنات. کاریز در گذشته با هدف هدایت آب‌های زیرزمینی احداث می‌شد. می‌توان اظهار داشت قنات کیش بیش از ۲۵۰۰ سال است که قدمت دارد. این قنات آب شیرین قابل شرب افراد ساکن جزیره را تامین‌ می‌کند. قنات کیش را نمی‌توان با سایر قنات‌هاى نقاط ایران از نظر طول رشته قنات یا عمق چاه‌ها مقایسه نمود. به هر حال به خاطر کم بودن شیبی که جزیره دارد‌، چگونگى هدایت آب‌هاى زیرزمینى به سطح زمین در کیش، اهمیت قابل‌توجهی داراست. موارد ذکر شده در بالا همه دلیلی است مبنی بر این که قبلا پیشرفته‌ترین روش‌ها جهت حفر قنات وجود داشت.

در حال حاضر کاریز در کیش، تغییر کاربری پیدا کرده است و به عنوان یک شهر زیر‌زمینی معرفی می‌شود. شهر زیر زمینی کاریز وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع دارد و آن را می‌توان یکی از مکان‌های دیدنی کیش معرفی کرد. شایان ذکر است این مجموعه که در عمق ۱۶ متری زیرزمین واقع شده، یک شهر زیرزمینی تاریخی محسوب می‌شود. به عبارتی این مجموعه شبکه‌ای از آب‌های زیرزمینی را دارد. شهر زیر زمینی کاریز دارای بخش‌های متعدد از جمع غرفه‌های مربوط به صنایع دستی ایران و جهان، رستوران سنتی و جدید، موزه و… است.

چرا شهر زیر زمینی کاریز کیش را انتخاب کنیم؟

شهر زیر زمینی کاریز به خاطر دو ویژگی اصلی که دارد، در فهرست بناهای مهم جهانی قرار گرفته است: نخستین ویژگی آن است که شهر زیر زمینی کاریز در تنها جزیره مرجانی جهان واقع گشته‌است. دومین ویژگی که ارزش دانستن دارد آن است که تنها بنایی بوده که متشکل از سقفی از مرجان‌های طبیعی و صدف‌های شگفت‌انگیز می‌باشد!‌

این مجموعه قابل ستایش، دارای قدمت تقریبی ۲۵۰۰ سال می‌باشد. کاریز را باید جلوه‌ای از هنر معماری غنی ایرانی دانست. خصوصیات منحصربه‌فردی که بنای تاریخی شهر کاریز کیش دارد، همچون سقف مرجانی با فسیل‌های به‌جای مانده، هوای فوق‌العاده خوب و جریان آب، این بنای باشکوه را تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان کرده است. می‌توان گفت، این شهر زیرزمینی، ساختار شکوه تمدن ایران را نشان می‌دهد.

تاریخچه شهر کاریز کیش

شهر کاریز به عنوان مجموعه‌ای کهن و تاریخی، در عمق ۱۶ متری زمین و در زمینی با گستردگی حدودی ۱۰۰۰۰ متر بنا شد.  قدمتی که کاریز کیش دارد حدود ۲۵۰۰ سال در نظر گرفته شده است.

نوع ساخت این مجموعه را باید از جمله نکات حیرت‌انگیز درباره این شهر خاص برشمرد؛ ایرانیان باستان به طرز ماهرانه‌ای توانستند با ایجاد شیب ملایم حدود ۱۵ متر، آب را با هدف آبیاری به سادگی جریان دهند و بکار گیرند.

مردم محلی خود جزیره زیبای کیش، پیشتر کوزه به دوش نام داشتند و از کاریز کیش، آب برای آشامیدن را فراهم می‌کردند. در قرون ۵ و ۶ هجری، جزیره کیش را به عنوان مرکز تجاری دریای عمان و خلیج فارس می‌شناختند. در آن زمان آب آشامیدنی که کیش از آن برخوردار بود، برای کشورهای اطراف خلیج فارس بسیار ارزش داشت.

تاریخچه شهر کاریز کیش

 کاریز کیش چه دیدنی‌هایی دارد؟

  • برخورداری از سنگواره‌های ۲۷۰ و ۵۷۰ میلیون ساله
  • سقفی که سرتاسر آن از مرجان و صدف‌های دریایی پوشیده شده است.

سقف پوشیده از مرجان و صدف را می‌توان از جمله دلایل منحصربه‌فرد بودن شهر کاریز کیش اذعان کرد. سقف مرجانی که شهر تاریخی کاریز دارد، از قطر تقریبی هفت متر برخوردار است و قسمتی از بستر دریا به حساب می‌آید. چنانچه به سقفی که شهر کاریز دارد توجه کنید، صدف‌ها و آبزیانی را می‌بینید که به شکل فسیل هستند. دانشگاه مونیخ برروی فسیل‌های شهر زیرزمینی کاریز آزمایش‌های متعددی کرده است که نشان می‌دهد، این شهر دارای قدمت حدودی ۵۳ تا ۵۷۰ میلیون سال می‌باشد.

جالب است بدانید کاریز کیش ابتدا دو رشته آب داشت. سرچشمه این دو رشته در مناطق باغو و صفین می‌باشد. پس از طی کردن مسیری معین این دو رشته به مکان امروزه شهر زیرزمینی کیش می‌رسند. بعد ۳ رشته و در انتها، ۱ رشته شده و به شهر کهن حریره می‌رسند. در مسیری که آب عبور می‌کند ۲۷۴ چاه وجود دارد و در شهر کاریز کیش ۷۴ حلقه چاه می‌باشد.

باید بدانید کاربری اصلی و مهم این مکان دیدنی و زیبا، قنات یا کاریز است. اتاقک‌ها و دالان‌هایی جهت سکونت در شهر کاریز کیش پیدا می‌شود. هنگامیکه آب در زیرزمین جریان دارد، تبخیر نمی‌شود.

به خاطر باران‌های فصلی آب در کانال‌ها جریان می‌یابد و در انتها جمع می‌شود. این آب را مرجان‌ها تصفیه می‌کنند و در نهایت به آبی سالم،‌ خنک و آشامیدنی تبدیل خواهد شد. به همین خاطر در گذشته که مردم به منابع آبی آنچنان دسترسی نداشتند، این منبع، به عنوان منبعی باارزش بود.

از آنجاییکه جزیره،‌ در بخش مرجانی واقع شده ‌است؛ می‌شود نتیجه گرفت، این کاریز‌ داخل منطقه مرجانی ایجاد شده است. با قدم زدن در این مجموعه، می‌توانید مرجان‌ها و فسیل‌های باستانی را مشاهده نمایید که قدمت میلیون ساله دارند. عمیق‌ترین قسمت کاریز کیش حدود ۱۶ متر می‌باشد.

تامین آب شهر زیرزمینی کاریز کیش

آب کاریز را باید نتیجه بارندگی‌های فصلی در منطقه دانست که به کمک مرجان‌ها تصفیه می‌شود. ساکنان منطقه از این آب زلال استفاده می‌کردند و یا آن که آب را با کالاهای دیگر تعویض می‌کردند.

آب و هوایی شهر زیرزمینی کاریز کیش  چگونه است؟

جالب است بدانید در تمام طول سال، در این شهر خاص، جریان هوا خنک است؛ فرقی نمی‌کند چه زمانی جهت بازید از شهر زیرزمینی اقدام کنید، چون بدون شک همیشه از هوای خنک و دلپذیر آن لذت خواهید برد. همین امر باعث خواهد شد تا آب دمایی متعادل داشته باشد و برای نوشیدن کیفیتش کم نشود.

چگونه با تور کیش به شهر زیرزمینی کاریز کیش برویم؟

برای آنکه به شهر زیرزمینی کاریز کیش برسید پس از سفر به جزیره و اقامت در هتلتان مثل هتل کوروش کیش، می‌توانید با تور کیش از تاکسی‌های موجود در جزیره استفاده کنید و به بلوار میرمهنا و میدان المپیک بروید.

مکان‌های دیدنی که در نزدیکی شهر زیرزمینی کاریز وجود دارد:

  • باشگاه اسب سواری کیش دارای فاصله تقریبی ۱ کیلومتر است.
  • شهر باستانی حریره دارای فاصله تقریبی ۴ کیلومتر است.
  • مرکز خرید هرمز دارای فاصله تقریبی ۷ کیلومتر است.
  • دهکده المپیک دارای فاصله تقریبی ۱ کیلومتر است.

مکان‌های دیدنی که در نزدیکی شهر زیرزمینی کاریز وجود دارد

جمع‌بندی

 شهر زیرزمینی کاریز کیش که در این مقاله به آن پرداخته شد، از جمله جاذبه‌های تماشایی جزیره محسوب می‌شود. بافت فسیلی که دارد،‌ سنگ‌های خاص مرجانی، آب آشامیدنی شیرین و هوای بسیار خنک و مطبوع آن توانسته از این منطقه، یک مکان منحصربه‌فرد بسازد. همانطور که ذکر کردیم، این مقصد گردشگری جذاب به خاطر هوای مطبوع و خنکش بسیار ارزشمند است؛ از این رو، فرقی نمی‌کند در چه زمانی میهمان کاریز می‌شوید، چراکه کاریز به بهترین نحو آماده پذیرایی از شماست.

  • این مطلب رپورتاژ آگهی است و مجله آنلاین عصر ۵شنبه صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمی‌کند و در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.
۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.