علت کشیدن فرمان خودرو چیست؟

53

احتمالا شما هم با کشیدن فرمان خودرو به یک سمت مواجه شده‌اید. این مشکل می‌تواند به خرابی لاستیک و یا حتی در موارد حاد، به ترکیدگی آن منجر شده و حوادث تلخی به وجود بیاورد. در این مقاله که با اقتباس از سایت همراه مکانیک تنظیم شده است؛ به علت کشیدن فرمان خودرو در حالت‌های مختلف می‌پردازیم تا ببینیم این ایراد از چه عواملی ناشی می‌شود.

علت کشیدن فرمان در حالت‌های مختلف

به‌طور کلی می‌توان کشیدن و گیج زدن فرمان را در دو حالت بررسی کرد؛ یکی هنگام حرکت و گاز دادن و دیگری هنگام ترمز گیری. در ادامه به دلیل کشیدن ماشین در این حالت‌ها به‌طور دقیق‌تر پرداخته شده است.

علت کشیدن فرمان هنگام شتاب گیری

اگر هنگام حرکت و شتاب گیری با گیج زدن ماشین مواجه شده‌اید و می‌خواهید بدانید چرا فرمان می کشد؟ بهتر است دلیل آن را در موارد زیر جستجو کنید:

  • خرابی قطعات جلوبندی نظیر کمک فنر، سیبک فرمان، بوش طبق 
  • خرابی میل تعادل و یا ایراد در بوش‌های پلاستیکی آن
  • ناترازی باد تایرها
  • عدم بالانس مناسب تایرها و درنتیجه سنگینی تایر یک سمت نسبت به‌طرف دیگر
  • خرابی بلبرینگ چرخ
  • خرابی جعبه فرمان
  • میزان نبودن زاویه چرخ‌های جلو

علت کشیدن فرمان خودرو به سمت چپ و همچنین به طور مشابه علت کشیدن فرمان به سمت راست، در خودروها به خصوص حین شتابگیری می‌تواند یکی از عوامل بالا باشد.

معمولا میزان نبودن زاویه چرخ و کمبود باد تایر و عدم بالانس وزنی چرخ‌ها، نسبت به سایر موارد شیوع بیشتری داشته و معمولا رایج‌ترین علت کشیدن فرمان در سرعت بالا به حساب می‌آیند. 

در موارد دیگر معمولا قطعات جلوبندی نظیر سیبک فرمان، بوش طبق‌های پلاستیکی، کمک فنر و غیره به ‌مرور زمان دچار استهلاک شده و باعث عدم توازن سیستم تعلیق و فرمان خودرو می‌شوند. به همین دلیل می‌توان علت کشیدن فرمان خودرو را در سیستم جلوبندی و وجود ایراد در این بخش نیز جستجو کرد.

علت کشیدن فرمان هنگام شتاب گیری

همچنین در موارد نادر دیده شده که خرابی بلبرینگ چرخ به ویژه چرخ‌های جلو هم می‌تواند دلیل کشیدن فرمان ماشین باشد. این مورد خیلی شایع نیست اما اگر متوجه شدید که سایر بخش‌های جلوبندی مثل میل تعادل، سیبک طبق و… سالم هستند و چرخ‌ها هم از بالانس و باد مناسب برخوردارند، بلبرینگ چرخ‌ها را حتما چک کنید.

 برای این کار می‌توانید زیر ماشین جک زده و چرخ خودرو را با دست به عقب جلو حرکت دهید؛ اگر چرخ در جای خود ثابت نبود و لرزش داشت، باید به فکر تعویض بلبرینگ مربوط به آن باشید. همچنین خرابی بلبرینگ باعث می‌شود تا صداهای ناهنجاری به ویژه در سرعت های بالا به گوش برسد و این نشانه‌ای واضح بر خرابی بلبرینگ چرخ است.

گفتنی است علت کشیدن فرمان هنگام گاز دادن هم معمولا می‌تواند ناشی از بالانس نامناسب چرخ‌ها، نامیزان بودن زاویه چرخ و باد کمتر تایر در یک سمت مربوط شود .

علت کشیدن فرمان خودرو هنگام ترمز گیری

علت کشیدن فرمان هنگام ترمز گرفتن ناشی از عدم توازن نیروی ارسالی به ترمز هر چرخ است. این مشکل می‌تواند به عدم مصرف شدن یکسان لنت‌ها منجر شده و درنتیجه قدرت ترمز چرخ‌ها متفاوت شود. بنابراین هنگام ترمز گرفتن یک چرخ بیشتر می‌چرخد و به دنبال آن خودرو به یک سمت منحرف می‌شود.

 خرابی پمپ ترمز، خرابی پیستون ترمز، هوا گرفتن سیستم ترمز، نامرغوب بودن لنت و خرابی کالیپر ترمز می‌تواند در بعضی موارد به چنین مشکلاتی منجر شود. معمولا با سرویس سیستم ترمز، روغن‌کاری پیستون‌ها و تعویض لنت‌ها، مشکل کشیدن فرمان ماشین هنگام ترمز گیری تا حد زیادی برطرف می‌شود.

سخن پایانی

اگر بخواهیم رایج‌ترین دلیل کشیدن فرمان خودرو به یک سمت را معرفی کنیم، باید گفت معمولا این مشکل از نامیزان بودن زاویه چرخ‌ها و به‌اصطلاح میزان نبودن فرمان ناشی می‌شود. می‌توانید ‌احتی با مراجعه به تعمیرگاه و صرف هزینه بسیار پایین، نسبت به میزان کردن فرمان و چرخ‌ها اقدام کنید. همچنین بهتر است از میزان بودن باد تایرها و بالانس وزنی چرخ‌ها نیز مطمئن شوید تا با مشکل کشیدن و گیج زدن فرمان خودرو مواجه نشوید. ضمنا بهتر است در بازه‌های زمانی یک یا دو ساله به تعمیرکار جلوبندی ساز مراجعه کنید و متعلقات سیستم جلوبندی و تعلیق ماشین را چک کنید. بدین ترتیب بروز مشکلاتی مثل کشیدن فرمان خودرو به یک سمت به حداقل خواهد رسید.

 

منبع: https://www.hamrah-mechanic.com/

 

 

  • این مطلب رپورتاژ آگهی است و مجله آنلاین عصر ۵شنبه صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمی‌کند و در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.

 

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 11 =