جایگزین فیلم رادیولوژی چیست؟

61

کم و بیش همه افراد با رادیولوژی که از انواع تصویربرداری پزشکی است ، آشنایی دارند و برای موارد مختلف اعم از شکستگی ها ، تروما ، سردرد ، کمر درد و … از انواع این تصویربرداری ها برای تشخیص بیماری خود استفاده کرده اند. از طرفی این روزها که انواع رادیولوژی به جز لاینفک تشخیص بسیاری از بیماری ها تبدیل شده ، برای مشاهده تصاویر لازمست این تصاویر روی فیلم رادیولوژی چاپ شوند. از آنجا که قیمت فیلم رادیولوژی بالاست و مشکلاتی همچون آسیب دیدن و کیفیت پایین به همراه دارد ، ازین رو با پیشرفت فناوری ، متخصصین به منظور ارتقاء نمایش فیلم رادیولوژی ، نرم افزاری به نام حذف فیلم رادیولوژی PPQ را نوآوری کرده اند.

نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی  PPQ که برگرفته از عبارت paper print in QR می باشد ، به معنای چاپ کاغذی در QR کد یا همان بارکد دوبعدی بوده و به منظور حذف کامل فیلم از رادیولوژی و استفاده در مراکز رادیولوژی ، سی تی اسکن و ام آر آی و همچنین درمانگاه ها ، کلینیک ها و بیمارستان های مجهز به سیستم تصویربرداری دیجیتال ابداع شده و علاوه بر اینکه مراکز رادیولوژی را از صرف هزینه های گزاف فیلم رادیولوژی رهایی می بخشد ، مزایای دیگری برای پزشک معالج و بیمار دارد که از آن جمله می توان به کیفیت بالای تصاویر مطابق خروجی مدالیته مربوطه اشاره کرد و کیفیت بالای تصاویر مساویست با تشخیص بهتر بیماری توسط پزشک که به نفع بیمار در جهت درمان درست و به موقع می باشد.

نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی PPQ چگونه کار می کند ؟

نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی از بارکد دوبعدی یا QR code برای نمایش تصاویر رادیولوژی بهره گرفته است که در مراکز رادیولوژی روی کارت چاپ شده و به بیمار برای ارجاع به پزشک کلینیسین داده می شود. بدین ترتیب که در ابتدا تصویربرداری بیمار انجام می شود ، کارشناس مربوطه تصاویر مد نظر و آماده چاپ را از مدالیته PACS  و یا DICOM انتخاب کرده و بجای چاپ کردن روی فیلم رادیولوژی یا کلیشه کاغذی ، آن را به این نرم افزار ارسال می کند.

سپس تصاویر بیمار فشرده شده و در فضاری ابری ذخیره سازی می گردد که این فضای ابری یک کد رمزگذاری شده دوبعدی و با قابلیت اشتراک گذاری به چاپگر شبکه می دهد و در نهایت روی کارت مخصوص PVC چاپ می شود. البته علاوه بر بارکد دوبعدی ، مشخصات بیمار هم بر روی کارت ثبت می گردد. در نتیجه تصاویر بیمار با اسکن کردن بارکد دوبعدی روی کارت ، توسط بارکد اسکنر در گوشی موبایل ، تبلت و لپ تاپ ، به صورت تحت وب قابل مشاهده می باشد. به بیان دیگر نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی ، یک پرینتر مجازی قابل حمل می باشد که همیشه در هر زمان و مکان در دسترس است.

مزایای نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی  PPQ

به عنوان اولین و مهمترین دلیل برای ابداع این نرم افزار می توان به کاهش میلیاردی واردات فیلم رادیولوژی اشاره کرد که با وجود تحریم های گسترده علیه کشورمان که کمبود و گرانی را هم به همراه دارد ، باعث صرفه جویی ارزی ، جلوگیری از خروج ارز از کشور و ممانعت از وابستگی به کشورهای بیگانه می گردد. البته این مهم به نفع مراکز رادیولوژی ، سی تی اسکن و ام آر آی سراسر کشور بوده و می توانند با حذف کامل فیلم از رادیولوژی با توجه به قیمت بالای فیلم رادیولوژی ، تمامی هزینه های مربوط به فیلم رادیولوژی و چاپ روی فیلم را حذف کنند.

از مزایای دیگر نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی می توان به سرعت بالای لود شدن تصاویر در کمتر از ۵ ثانیه با وجود سرعت پایین اینترنت در کشور ، امنیت بالا ، دقت بالا و حجم کم تصاویر و کیفیت بالای تصاویر ۱۰۲۴DPI مطابق خروجی مدالیته انجام تصویربرداری اشاره کرد. در عین حال ، نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی ساده بوده و پیچیدگی خاصی نداشته و برای استفاده از آن نیازی به ابزار خاص یا آموزش ندارد تا همه افراد ، پزشک و حتی خود بیمار بتواند به تصاویر دسترسی داشته باشد. بدین صورت تنها با استفاده از گوشی هوشمند و اتصال به اینترنت می توان از این نرم افزار استفاده کرد.

نکته مهم اینجاست که تصاویری که در نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی PPQ قابل نمایش است ، کلیشه های آماده چاپی است که توسط کارشناس رادیولوژی انتخاب می شود و بر خلاف نرم افزارهای مشابه که کاتهای زیادی از بیمار را نمایش می دهند ، تنها تصاویر مورد نیاز پزشک معالج در مطب و یا جراح در اتاق عمل ارائه می شود تا جراح بتواند به راحتی و بدون نیاز به نام کاربری و رمز عبور ، تصاویر بیمار را در حین جراحی رویت کند.

با نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی PPQ می توان ، مشکلات استفاده از فیلم رادیولوژی نظیر آسیب دیدن ، پاره شدن یا گم کردن را از بین برد و با توجه به اینکه تصاویر در این نرم افزار سالهای سال باقی می ماند ، در نتیجه برای مراجعات بعدی به عنوان پرونده قبلی بیمار قابل دسترسی می باشد. در نهایت نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی  PPQ، قابلیت ارسال گزارش تصاویر رادیولوژی که توسط پزشک رادیولوژیست ریپورت می شود را داشته و بیماران بدون مراجعه دوباره به مراکز رادیولوژی می توانند به جواب تصویربرداری خود دست یابند و این یعنی صرفه جویی در زمان و هزینه بیمار.

نرم افزار پزشکی سپاس۹۲

سایت : https://sepas92.ir

  • این مطلب رپورتاژ آگهی است و مجله آنلاین عصر ۵شنبه صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمی‌کند و در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.