آیفون ۱۴ اپل : تاریخ عرضه، قیمت، ویژگی ها و اخبار iphone 14

226

با شروع سال ۲۰۲۲، شایعاتی مطرح شد که سری آیفون ۱۴ در آینده نزدیک به بازار خواهد آمد و هر اتفاقی که بیفتد، تابستان ۱۴۰۱، به دستمان خواهد رسید.

خب، چه شایعه هایی شنیده ایم؟

هزاران هزار خبر، مثل این که نه تنها آیفون مینی از رده خارج می شود و دستگاهی جدید به بازار می آید (یک آیفون مکس مقرون به صرفه) بلکه، تغییری بزرگ در طراحی مدل پانچ-هول (فناوری لنز دوربین های سلفی در تلفن همراه هوشمند که در آن هیچ برشی روی صفحه نمایش وجود ندارد و لنز دوربین روی صفحه ی نمایش، به شکل یک سوراخ و بدون کادر تفکیکی، قابل مشاهده است. به این نوع دوربین ها، فناوری سوراخ زیر نمایشگر یا دوربین زیر صفحه نیز می گویند.) در دوربین های سلفی و حالت تشخیص چهره به وجود خواهد آمد، سخت افزارهای سریع تر شده و …. قیمت بالاتر. همه ی این ویژگی ها را اپل در سپتامبر ۲۰۲۲ در اختیارتان قرار می دهد.

بخش ها:

 • تاریخ عرضه آیفون ۱۴
 • قیمت آیفون ۱۴
 • نام آیفون ۱۴
 • دوربین آیفون ۱۴
 • طراحی آیفون ۱۴
 • صفحه نمایش آیفون ۱۴
 • سخت افزار و مشخصات آیفون ۱۴
 • باتری آیفون ۱۴

تاریخ عرضه ی آیفون ۱۴ اپل

اپل، یکی از شرکت های قابل پیش بینی است، یعنی اطلاعیه ها و چارچوب زمانی انتشار بسیار دقیقی دارد. مهم نیست چه اتفاقی رخ دهد، همیشه در ماه سپتامبر منتظر رونمایی از آیفون جدید و حدود یک یا دو هفته بعد از آن، منتظر عرضه آن در بازار هستیم. به همین خاطر انتظار داریم در اواسط سپتامبر ۲۰۲۲ که دوره معمول برای معرفی آیفون های اپل است، آیفون ۱۴ معرفی و عرضه شود. البته، ممکن است اتفاقی غیرمنتظره این شرایط زمانی را از نظر تئوری تغییر دهد، ولی احتمالش خیلی کم است- در سپتامبر ۲۰۲۲ آیفون ۱۴ عرضه می شود.

قیمت آیفون ۱۴

شایعات اخیر، قیمت نسخه آیفون ۱۴ پرو و پرومکس را گرانتر از نسخه های قبلی می داند. این افزایش قیمت پیش بینی شده، دلایل مختلفی دارد؛ نمایشگر پانچ هول با توجه به نرخ نوسازی متغیر و تورم کلی قیمت ها در زنجیره ی تأمین، نسبتا گران تر است. طبق گزارشات، اپل همچنان در حال بررسی این افزایش قیمت است اما اگر این اتفاق بیفتد، قیمت محصولات ۲۰۲۲ اپل به این شرح خواهد بود:

 • آیفون ۱۴ نمایشگر ۱/۶ اینچی اپل، ۷۹۹ دلار
 • آیفون ۱۴ مکس نمایشگر ۷/۶ اینچی اپل، ۸۹۹ دلار
 • آیفون ۱۴ پرو نمایشگر ۱/۶ اینچی اپل، ۱۰۹۹ دلار
 • آیفون ۱۴ پرومکس نمایشگر ۷/۶ اینچی اپل، ۱۱۹۹ دلار

البته آیفون ۱۴ پرومکس ممکن است به دلیل تغییرات اساسی در بخش دوربینهای سلفی که هزینه های کل را افزایش می دهد، گرانتر از این ارقام باشد. البته با توجه به جدول زمانی، ممکن است تخفیف های خوبی هم وجود داشته باشد اما در حالت کلی، انتظار افزایش قیمت شدید سری آیفون ۱۴ را نداریم، اگر شاهد چنین افزایش قیمتی باشیم، قطعاً برای مدل های پرو خواهد بود.

نام مدل های آیفون ۱۴

طبق گزارشات، اپل برای سال ۲۰۲۲ در حال آماده سازی چهار مدل دستگاه است و احتمالاً خط تولید آیفون مینی اپل را برای همیشه کنار می گذارد. مدل های پرو احتمالاً همان دو مدل هستند. اما یک رده آیفون ۱۴ هم وجود دارد که می تواند برای کسانی که به گوشی های جمع و جور علاقه دارند، مناسب باشد:

 • آیفون ۱۴ نمایشگر ۱/۶ اینچی – دستگاهی مقرون به صرفه که ادامه منطقی آیفون های ۱۱، ۱۲ و ۱۳ است.
 • آیفون ۱۴ مکس نمایشگر ۷/۶ اینچی – نسخه ای بزرگتر از آیفون ۱۴ با دوربین های دوتایی.
 • آیفون ۱۴ پرو نمایشگر ۱/۶ اینچی – آیفون ۱۴ با دوربین های سه گانه که اندازه ی تمام زنگ ها و هشدارهای آن قابل تنظیم است.
 • آیفون ۱۴ پرومکس نمایشگر ۷/۶ اینچی-  بزرگترین و بهترین نسخه ی مورد انتظار آیفون ۱۴.

دوربین آیفون ۱۴ اپل

همانطور که مینگ چی کو، کارشناس داخلی اپل می گوید، شرکت اپل در حال برنامه ریزی برای ارتقای دوربین های خانواده آیفون ۱۴ است. به ویژه، انتظار می رود حسگر دوربین ۴۸ مگاپیکسلی ۳/۱/ ۱، که بزرگترین حسگر موجود در یک آیفون است، به زیبایی پرچمدار سال آینده ی اپل یعنی آیفون ۱۴ پرومکس بیفزاید.

دوربین اصلی عریض، احتمالاً از سنسوری بزرگتر بهره مند خواهد شد اگرچه در فناوری ارتقای دوربین قطعا در دوربین های فوق عریض و تله فوتو از آیفون های بعدی هم ورود خواهد کرد. البته مدل های پرو همیشه یک گام جلوتر خواهند بود.

مینگ چی کو در این رابطه می گوید: ما بر این باوریم که آیفون های ۲۰۲۲ می توانند همزمان از خروجی مستقیم ۴۸ مگاپیکسلی و ۱۲ مگاپیکسلی (حالت خروجی ادغام چهارسلولی) پشتیبانی کند. در حالت خروجی ۱۲ مگاپیکسلی، اندازه پیکسل CIS آیفون های جدید ۲۰۲۲، به حدود ۵/۲ میلیمتر می رسد که از آیفون ۱۲ و ۱۳ و تمام گوشی های اندرویدی فعلی بزرگتر و نزدیک به سطح DSC است.

این حسگر، بزرگترین حسگر دوربینی است که تاکنون در آیفون های اپل نصب شده است. به لطف تبدیل چهار پیکسلی، باید کیفیت تصاویر کم نور فوق العاده ای ارائه شود که با حالت شب آیفون ۱۴ نمایشی عالی خواهد بود. به نظر سونی عرضه کننده حسگرهای بزرگ آیفون ۱۴ خواهد بود در حالی که LG عهده دار تولید قطعات دوربین آیفون ۱۴ است.

علاوه بر این، حسگر جدید، قابلیت فیلمبرداری ۸K را به دوربین اصلی اضافه خواهد کرد. در حال حاضر، گوشی های آیفون تنها از فیلمبرداری با وضوح ۴K با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی می کند و با توجه به توضیحات کوئو، امسال شاهد افزایش چشمگیری در بخش وضوح فیلمبرداری ایفون ۱۴ نخواهیم بود. هر چند هیچ اشکالی ندارد: فیلمبرداری ۴K با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه، استانداری است که احتمالاً همچنان پابرجاست. بنابراین آیفون ۱۴ بدون به روز رسانی ضبط ویدئو، با توجه به این که قسمت دوربین در آیفون سری ۱۳ برآمده بوده، عالی است.

البته باید در نظر داشت، تمام پیشرفت های خیره کننده در بخش دوربین، باعث افزایش هزینه تولید اپل می شود که احتمالا اپل آن را در قیمت مصرف کننده اعمال می کند. به نظر تنها آیفون ۱۴ مدل پرومکس رده بالا از فناوری دوربین های ارتقا یافته ی جدید برخوردار شود، بنابراین احتمالاً نباید منتظر افزایش قیمت شدید در همه ی مدل ها باشیم.

طراحی آیفون ۱۴ اپل

انتظار می رود طراحی کلی آیفون ۱۴ به همان شکل باقی بماند: شکل قاب یکسان که برآمدگی دوربین پشت به همان اندازه چشم نواز است. به نظر نمی رسد که آیفون ۱۴ مانند گلکسی اس ۲۲ اولترا، برآمدگی دوربین پشت کوچکتر شود.

طراحی آیفون 14 اپل

برخی شایعات به نمونه هایی از آیفون ۱۴ اشاره می کنند که در آنها به جای قاب استیل ضد زنگ که در حال حاضر در خط تولید موجود است، از قاب تیتانیومی استفاده می شود. به گفته ی جی پی مورگان چیس، سرمایه گذار، مدل های پرو در آیفون های سری ۱۴، نخستین آیفون هایی خواهند بود که شاسی آلیاژ تیتانیومی دارند. آخرین مدل های آیفون در حال حاضر از فولاد ضد زنگ و آلومینیوم ساخته شده اند. جنس آلیاژ تیتانیوم در بدنه ی برخی مدل های اپل واچ سری ۶ هم استفاده شده است.

سری آیفون 14

به نظر می رسد نسل بعدی آیفون ۱۴ که دومین بازطراحی بزرگ آیفون از زمان معرفی آیفون x در سال ۲۰۱۷ بوده است، با فناوری ناچ خداحافظی کرده و به سایه نمای بیضی شکلی که در کنارش یک پروژکتور نقطه ای تشخیص چهره دارد سلام می کند.

در سپتامپر ۲۰۲۱، یک افشاگر توییتری با نام اکانت Shrimp Apple Pro، که توییت هایی از دسته ی @VNchocoTaco پست می کند، تصویری مفهومی به اشتراک گذاشت که نشان می داد صفحه نمایش به چه شکل به نظر می رسد. یانگ معتقد است نمای جلویی مدل های پرو به همین شکل خواهد بود یعنی سایه نمای قرصی شکل سمت چپ جای خود را به دوربین سلفی و دوربین مادون قرمز می دهد و حفره ی دایره ای، پروژکتور نقطه ای خواهد داشت.

انتظار نمی رود که دوربین زیرنمایشگر و اجزای تشخیص چهره تا سال ۲۰۲۴ جابجا نشود و این بازه ی زمانی قابل قبول است زیرا تست های فعلی سیستم دوربین زیرنمایشگر اندروید، نمره نگرفته اند و اجرای موفقیت آمیزی نداشته اند.

علاوه بر تغییرات روی صفحه نمایش، ظاهراً اپل در حال برنامه ریزی برای تغییر طراحی کناره ها و پشت دستگاه هاست. در مورد تغییر طراحی کناره ها، قاب استیل ضد زنگی که کاربران مدل های پرو، به آن عادت کرده اند. ظاهراً به ساختارهای تیتانیومی تغییر یافته است. قطعا این تغییر تقریباً روی هیچ آیفونی وجود ندارد اما احتمالاً نسخه انحصاری مدل های پرو خواهد بود. چه کسی می داند، شاید تنها عنصر طراحی که این آیفون را از همه ی آیفون های دیگر متمایز می کند گزینه ی حافظه ی یک ترابایتی فوق العاده ی این آیفون باشد.

آیفون ۱۴ پرومکس مانند آیفون ۴ که در سال ۲۰۱۰ عرضه شد، می توانست از دکمه های دایره ای صدا در کناره ها استفاده کند. انتظار می رود لنز دوربین پشت که باز هم بالای لوگوی اپل قرار گرفته و براق است، کمی به سمت کناره ها کشیده شود و بالای باندهای آنتن قرار گیرد که یکی دیگر از گزینه های طراحی آیفون ۱۴ است. از این گذشته، سری آیفون ۱۴ احتمالاً به روز رسانی های کوچکی در طراحی های گوشه و کنارش داشته باشد.

شایعه دیگری حاکی از حذف کامل اسلات سیمکارت است. به جای آن از دو سیمکارت استفاده خواهد شد، البته آیفون ۱۴ هایی که اسلات های سیمکارت دارند، احتمالاً در مناطقی که استاندارد eSIM در آنها هنوز پذیرفته نشده، به فروش خواهد رسید.

در مورد رنگ‌های آیفون ۱۴، انتظار می‌رود که شاهد انتخاب رنگ محافظه‌کارانه‌تری با روکش مات در سری Pro باشیم، در حالی که انتظار می‌رود نسخه‌های غیر پرو با روکش براق باقی بمانند.

برای مدل های آیفون ۱۴ و ۱۴ مکس، انتظار داریم شاهد ۵ تا ۶ نسخه رنگی مختلف باشیم:

 • میدنایت
 • استارلایت
 • آبی آسمانی
 • قرمز
 • بنفش

رنگ های شایعه شده برای آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس:

 • گرافیت
 • نقره ای
 • طلایی
 • بنفش

برای مدل‌های Pro، ما ۳ نسخه اصلی رنگ آشنا (گرافیت، نقره‌ای و طلایی) و دوباره رنگ بنفش جدید را به عنوان گزینه چهارم می‌بینیم. جالب اینجاست که با وجود این که آخرین رنگی است که اپل برای مدل آیفون ۱۳ عرضه کرده، خبری از نسخه سبز رنگ آیفون ۱۴ نیست.

شماتیک هایی که توسط Max Weinbach در توییتر منتشر شده است، ابعاد دقیق آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس را نشان می دهد.

شماتیک های آیفون 14 پرو
شماتیک های آیفون ۱۴ پرو فاش شد.

 

 

شماتیک های آیفون 14 پرو مکس فاش شد
شماتیک های آیفون ۱۴ پرو مکس فاش شد.

 

طبق گزارش‌ها، آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس به دلیل داشتن سنسور دوربین بزرگ‌تر، جزایر دوربین ضخیم‌تری خواهند داشت. همانطور که گمان می رفت، دوربین جدید ۴۸ مگاپیکسلی که گفته می شود جایگزین سنسور اصلی ۱۲ مگاپیکسلی می شود، دلیل برآمدگی ضخیم تر دوربین است. Kuo فاش کرده است که در مقایسه با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی، طول مورب ماژول ۴۸ مگاپیکسلی حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد بیشتر خواهد بود و ارتفاع لنز ۷P آن در مقایسه با واحد اصلی آیفون ۱۳ پرو بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

همانطور که اشاره کردیم، این ممکن است اولین آیفون بدون بریدگی پس از معرفی آیفون X در سال ۲۰۱۷ باشد. آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرومکس می توانند یک بریدگی بیضی شکل شناور با یک پروژکتور نقطه ای Face ID اختصاصی در کنار خود داشته باشند. دوربین سلفی در بریدگی بیضی شکل قرار می گیرد، در حالی که نقطه روشن کننده Face ID توسط خود نمایشگر پوشانده می شود و اساسا نامرئی خواهد بود، بنابراین تنها چیزی که خواهید دید بریدگی دوربین بیضی شکل است.

آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ مکس مطمئناً بریدگی باریک تری را که با سری آیفون ۱۳ عرضه شد، حفظ خواهند کرد.

 

پیشنهاد عصر ۵شنبه: مقایسه آیفون ۱۳ پرومکس و گلکسی اس ۲۱ اولترا

صفحه نمایش آیفون ۱۴ اپل

در حال حاضر، ما فقط منتظر مدل های آیفون پرمیوم، آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرومکس هستیم که نرخ رفرش ۱۲ هرتزی داشته باشند در حالی که آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ مکس تنها با نمایشگرهای حدود ۶۰ هرتزی مقرون به صرفه اند که بیشتر شبیه آیفون های سری ۱۳ است که به همین منوال بود. با این حال، پیشرفت های اخیر نشان میدهد آیفون ۱۴ مکس نیز خوشبختانه می تواند نمایشگری ۱۲۰ هرتزی داشته باشد.

همانطور که گفته شد، برای هیئت منصفه هنوز آینده ی فناوری ناچ نامشخص است. گزارشات متعدد ادعا کرده اند آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرومکس ممکن است عنصر طراحی امضا را از بین ببرند بنابراین امید است مدل های پریمیوم تر، شکل کلی مجموعه ی آیفون را متحول سازد. اگر این اتفاق رخ دهد، آیفون ۱۴ پرو/مکس به شکل زیر خواهد بود:

اولین آیفون oled بدون بریدگی

با این حال جف پو، تحلیل گر اوراق بین المللی هیتونگ می گوید هر چهار مدل آیفون ۱۴، نمایشگرهای ۱۲۰ هرتزی LTPO دارند که می توانند به طور هوشمند نرخ نوسازی صفحه نمایش را بر اساس محتوای نمایشگر کاهش دهد که برای خریداران آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ مکس، خبر خوبی است.

آنچه در شایعات درباره ی ترکیب نمایشگر آیفون سری ۱۴ پخش شده، عبارت است از:

 • آیفون ۱۴ با نمایشگر ۱/۶ اینچی ناچ ۱۲۰ هرتزی
 • آیفون ۱۴ مکس با نمایشگر ۷/۶ اینچی ناچ ۱۲۰ هرتزی
 • آیفون ۱۴ پرو با نمایشگر ۱/۶ اینچی پانچ هول ۱۲۰ هرتزی
 • آیفون ۱۴ پرومکس با نمایشگر ۷/۶ اینچی پانچ هول ۱۲۰ هرتزی

مشخصات و سخت افزار آیفون ۱۴ اپل

آیفون ۱۴ چه مشخصاتی دارد؟ خب، می دانیم که آیفون ۲۰۲۲ باید از چیپست Apple A16 Bionic استفاده کند، اما چه مشخصاتی دارد؟ با این که هنوز برای نظر دادن خیلی زود است، مینگ چی کو تحلیل گر، در این مورد اظهار نظر داشته است. انتظار میرود آیفون های سری ۱۴ قطعاً با یکی از سریع ترین چیپست های حال حاضر یعنی A16 Bionic در سال ۲۰۲۲ وارد بازار شوند.

گزارشات متعدد ادعا می کنند A16 Bionic را می توان با پردازش تولید ۴ یا حتی ۳ نانومتری ساخت که قطعاً برای عملکرد کلی و صرفه جویی در مصرف برق شگفت انگیز خواهد بود. با این حال، گزارشات مستدلی نیز وجود دارد که نشان می دهد چیپست بعدی اپل همچنان با پردازش ۵ نانومتری ساخته می شود و احتمالاً در آینده ی نزدیک، با پردازش های تولید پیشرفته تری به بازار خواهد آمد.

انتظار می رود آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرومکس، اولین آیفون هایی باشند که ۸ گیگا بایت RAM دارد که قطعاً قابلیت های چندکارکردی عالی آیفون را ارتقا می دهند و این رکورد همچنان در اختیار آیفون خواهد بود که در حال حاضر رکورد ۶ گیگا بایت را در آیفون ۱۳ پرو/پرومکس در اختیار دارد.

دلیل این تردیدها کمبود جهانی نیمه رساناهاست که پیش تر در برنامه های سایر تولیدکنندگان تلفن همراه تأثیر داشته و یا دستگاه را به تعویق انداخته یا باعث ابطال بی صدای دستگاه ها شده است. TSMC، بزرگترین تولید کننده ی نیمه رسانا، طبق گزارشات، به دنبال تولید نود های کوچکتر در مقیاسی است که تقاضای عظیم آیفون را در آینده برآورده کند. به همین دلیل مطمئناً آیفون های سری ۱۴ با چیپست ۳ یا ۴ نانومتری تجهیز نخواهند شد.

طبق برنامه ی تولید TSMC، می توان شاهد افزایش عملکرد ۱۵ درصدی و کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق و افزایش ۷۰ درصدی تراکم منطقی در پردازش ۵ نانومتری بود. برنده ی بزرگ در طراحی، کسی است که مصرف برق را بیشتر کاهش دهد به طوری که بر اساس ترکیب ویژگی هایی که سازنده ی تلفن همراه سفارش داده، هر نسل پردازشگر انرژی کمتری نسبت به نسل قبل مصرف کند و یا روی مادربورد فضای کمتری را اشغال کند.

جف پو، تحلیل گر اوراق بهادار بین المللی هیتونگ نیز معتقد است تمام مدل های آیفون ۱۴ حداقل ۶ گیگا بایت RAM خواهند داشت که بیشترین آنها در مدل های پرو، ۸ گیگا بایت به پایین خواهد بود تا هزینه ها افزایش نیابد.

چیپست Apple A16 Bionic

نرم افزار آیفون ۱۴ اپل

خانواده آیفون ۱۴ با iOS 16 همراه خواهند بود. اپل پیش نمایش نرم افزار را روی صحنه در WWDC’22 انجام داد.

برخی از نکات برجسته در iOS 16 عبارتند از: طراحی مجدد صفحه قفل قابل تنظیم با اعلان های اصلاح شده، بهبود Face ID، iMess.

باتری و شارژ آیفون ۱۴ اپل

هنوز هیچ خبر خاصی درباره باتری های آیفون سری ۱۴ نشنیده ایم. با توجه به عمر عالی باتری های آخرین آیفون های سری ۱۳، انتظارات بالاست. حتی اگر شاهد کاهش ظرفیت باتری باشیم، صرفه جویی باتری چیپست فرضی باید این کاهش ظرفیت را جبران کند و عمر باتری مشابه یا حتی بهتری ارائه کند.

مینی آیفون ۱۳ به عنوان یک پدیده، باتری ۲۴۰۶ میلی آمپر ساعتی دارد، هم آیفون ۱۳ و هم آیفون ۱۳ پرو، باتری های ۳۰۹۵ میلی آمپرساعتی داشته و در نهایت آیفون ۱۳ رده بالای پرومکس با ظرفیت باتری ۴۳۵۲ عمر باتری فوق العاده ای ارائه می کند.

شایعاتی مبنی بر این که اپل می تواند در آینده آیفون بدون پورت تولید کند شنیده ایم اما فعلاً به نظر نمی رسد در مورد آیفون ۱۴ به وقوع بپیوندد. با این حال، حکم اخیر کمیسیون اروپا ممکن است استفاده از پورت لایتنینگ را به حالت تعلیق درآورد زیرا EC به منظور مبارزه با زباله های الکترونیکی، برای ایجاد یک پورت شارژر مشترک در تمام وسایل الکتریکی اعمال فشار می کند. تا کنون، USB های تایپ C، حداقل در آیفون ۱۴، پورت لایتنینگ را جبران نکرده اند.

آیفون ۱۴، طبیعتاً شارژر بی سیم خواهد داشت اما مشخص نیست تمام مدل های آیفون ۱۴ شارژر بیسیم داشته باشند یا خیر. این شارژرها را می توان برای مدل های حرفه ای رده بالا فرض کرد زیرا باتری های بزرگتری دارند.

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =