بیت کوین چیست؟ چگونه می توان آن را استخراج و استفاده کرد؟

49

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است، یک ارز مجازی که به عنوان پول و نوعی پرداخت خارجی برای هر شخص، گروه یا نهاد طراحی شده است و بنابراین نیاز به دخالت شخص ثالث در تراکنش های مالی را از بین می برد. به ماینرهای بلاک چین برای کار انجام شده به منظور تأیید تراکنش ها، پاداش داده می شود و می توان آن را در برخی از صرافی ها خریداری کرد.

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک توسعه دهنده ناشناس یا گروهی از توسعه دهندگان با نام ساتوشی ناکاموتو به عموم معرفی شد. از آن زمان، این ارز به شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده در جهان تبدیل شده است. محبوبیت آن الهام بخش توسعه بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر شده است. این رقبا یا سعی می کنند آن را به عنوان یک سیستم پرداخت جایگزین کنند یا به عنوان ابزار یا توکن های امنیتی در سایر بلاک چین ها و فناوری های نوظهور مالی استفاده می شوند.

حقایق جالب:

  • بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد، بزرگترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار است.
  • برخلاف ارز فیات، بیت کوین با استفاده از یک سیستم دفتر کل غیرمتمرکز معروف به بلاک چین ایجاد، توزیع، معامله و ذخیره می شود.
  • تاریخچه بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش، مملو از فراز و نشیب بوده است؛ و در طول عمر نسبتا کوتاه خود چندین دوره رونق و رکود را پشت سر گذاشته است.
  • بیت کوین به عنوان اولین ارز مجازی که به محبوبیت و موفقیت گسترده ای دست یافته است، الهام بخش بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر در پی آن بوده است.

درک بیت کوین

در آگوست ۲۰۰۸، نام دامنه Bitcoin.org ثبت شد. امروزه، این دامنه WhoisGuard Protected است، یعنی هویت شخصی که آن را ثبت کرده به صورت عمومی مشخص نیست. در اکتبر ۲۰۰۸، شخص یا گروهی با استفاده از نام ساتوشی ناکاموتو، طی پستی در metzdowd.com اعلام کرد: “من در حال کار بر روی یک سیستم نقدی الکترونیکی جدید بوده‌ام که کاملاً همتا به همتا است و شخص ثالث در آن جایی ندارد.” این اوراق سفید که اکنون در Bitcoin.org منتشر شده است، با عنوان «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» منتشر شده است، به مگنا کارتا (منشور کبیری) برای نحوه عملکرد بیت کوین امروز تبدیل می شود.

در ۳ ژانویه ۲۰۰۹، اولین بلاک بیت کوین استخراج شد – بلاک ۰. این بلاک همچنین به عنوان “بلاک پیدایش” شناخته می شود و حاوی این متن است: “به وقت ۰۳/ژانویه/۲۰۰۹، صدر اعظم در آستانه دومین کمک مالی برای بانک ها.” شاید دلیلی بر این باشد که بلاک در آن تاریخ یا پس از آن استخراج شده است، و شاید هم به عنوان یک تفسیر سیاسی در نظر گرفته شود.

در ۸ ژانویه ۲۰۰۹، اولین نسخه نرم افزار بیت کوین به لیست پستی رمزنگاری اعلام شد، و در ۹ ژانویه ۲۰۰۹، بلاک ۱ استخراج شد و استخراج بیت کوین به طور جدی آغاز شد.

پاداش بیت کوین هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک نصف می شود. به عنوان مثال، پاداش بلاک فوق، ۵۰ بیت کوین جدید در سال ۲۰۰۹ بود. در ۱۱ مه ۲۰۲۰، نیمه سوم پاداش هر کشف بلاک، به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت.

یک بیت کوین به هشت رقم اعشار (۱۰۰ میلیونم یک بیت کوین) قابل تقسیم است و به این کوچکترین واحد ساتوشی می گویند. در صورت لزوم، و اگر ماینرهای شرکت‌کننده این تغییر را بپذیرند، بیت کوین در نهایت می‌تواند به ارقام اعشاری حتی بیشتر تقسیم شود.

بیت کوین، به عنوان شکلی از ارز، چندان پیچیده نیست که بتوان آن را درک کرد. به عنوان مثال، چنانچه شما یک بیت کوین دارید، می توانید از کیف پول ارز دیجیتال خود برای ارسال بخش های کوچکتری از آن بیت کوین به عنوان پرداخت برای کالاها یا خدمات استفاده کنید. به هر روی، وقتی سعی می کنید بفهمید که این رویکرد چگونه کار می کند، بسیار پیچیده می شود.

فناوری بلاک چین بیت کوین

ارزهای دیجیتال بخشی از یک بلاک چین و شبکه مورد نیاز برای تامین انرژی آن هستند. بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده، یک پایگاه داده مشترک است که داده ها را ذخیره می کند. داده های درون بلاک چین با روش های رمزگذاری ایمن می شوند. هنگامی که یک تراکنش در بلاک چین انجام می شود، اطلاعات بلاک قبلی با داده های جدید در یک بلاک جدید کپی می شود، رمزگذاری می شود و تراکنش توسط اعتبار سنجی ها – به نام ماینرها – در شبکه تایید می شود. هنگامی که یک تراکنش تأیید می‌شود، یک بلاک جدید باز می‌شود، و یک بیت‌کوین خلق می‌شود و به عنوان پاداش به ماینر(هایی) که داده‌های درون بلاک را تأیید می‌کنند، داده می‌شود، آن‌ها می‌توانند از بیت‌کوین مذکور استفاده، آن را نگه دارند یا بفروشند.

بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 برای رمزگذاری داده های ذخیره شده در بلاک های روی بلاک چین استفاده می کند؛ به عبارت ساده تر، داده های تراکنش ذخیره شده در یک بلوک به یک عدد هگزادسیمال ۲۵۶ بیتی رمزگذاری می شود. این رقم شامل تمام داده‌های تراکنش و اطلاعات مرتبط با بلاک‌های قبل از آن بلاک است.

داده‌های مرتبط بین بلاک‌ها همان چیزی است که منجر به نامیده شدن دفتر کل یک زنجیره بلاکی شده است.

تراکنش‌ها در یک صف قرار می‌گیرند تا از سوی ماینرها در شبکه تأیید شود. ماینرها در شبکه بلاک چین بیت کوین همگی تلاش می کنند تا یک تراکنش را به طور همزمان تأیید کنند.

نرم‌افزار و سخت‌افزار ماینینگ برای حل نانس (nonce) کار می‌کنند، یک عدد چهار بایتی که در هدر بلاک موجود است و ماینرها در تلاش برای حل آن هستند. هدر بلاک به طور مکرر توسط یک ماینر هش می شود یا به طور تصادفی بازسازی می شود تا زمانی که به یک عدد هدف مشخص شده توسط بلاک چین برسد. زمانی که هدر بلاک “حل شد”، یک بلوک جدید برای رمزگذاری و تأیید تراکنش های بیشتر ایجاد می شود.

نحوه استخراج بیت کوین

برای استخراج بیت کوین می توان از سخت افزارها و نرم افزارهای مختلفی استفاده کرد. هنگامی که بیت کوین برای اولین بار منتشر شد، امکان استخراج آن به صورت رقابتی در رایانه شخصی وجود داشت.

با این حال، با محبوبیت بیشتر، ماینرهای بیشتری به شبکه ملحق شدند که شانس حل هش را کاهش داد. اگر رایانه شخصی‌تان سخت‌افزار جدیدتری داشته باشد، همچنان می‌توانید از رایانه شخصی خود به عنوان ماینر استفاده کنید، اما شانس حل یک هش به صورت جداگانه بسیار ناچیز است؛ چرا که با شبکه‌ای از ماینرها رقابت می‌کنید که حدود ۲۲۰ کوئینتیلیون هش در هر ثانیه تولید می‌کنند.

 ماشین‌هایی که مدارهای مجتمع ویژه برنامه (ASIC) نامیده می‌شوند، به طور خاص برای استخراج ساخته شده‌اند و می‌توانند حدود ۲۵۵ تریلیون هش در ثانیه تولید کنند. در مقابل، رایانه‌ای با آخرین سخت‌افزار حدود ۱۰۰ مگا هش در ثانیه (۱۰۰ میلیون) هش می‌کند.

برای تبدیل شدن به یک استخراج کننده بیت کوین موفق، چندین گزینه وجود دارد. شما می توانید از رایانه شخصی برای استفاده از نرم افزار استخراج سازگار با بیت کوین و پیوستن به یک استخر استخراج استفاده کنید. استخرهای ماینینگ، گروهی از ماینرها هستند که قدرت محاسباتی خود را برای رقابت با مزارع بزرگ استخراج ASIC ترکیب می کنند.

استخراج بیت کوین

اگر توانایی مالی دارید، می توانید یک ماینر ASIC نیز خریداری کنید. معمولاً می‌توانید یک مورد جدید را با قیمتی در حدود ۲۰۰۰۰ دلار پیدا کنید، اما ماینرها نیز با ارتقای سیستم‌های خود، موارد دست دوم را نیز می‌فروشند. در صورت خرید یک یا چند ASIC هزینه های قابل توجهی مانند برق و خنک کننده وجود دارد.

چندین برنامه ارگانیک وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید و استخرهای زیادی می توانید بپیوندید. دو تا از معروف ترین برنامه ها CGMiner و BFGMiner هستند؛ هنگام انتخاب یک استخر، مطمئن شوید که آنها چگونه پاداش پرداخت می کنند، چه هزینه هایی ممکن است باشد، و برخی از بررسی های استخر استخراج را بخوانید.

چگونه بیت کوین می خریم؟

اگر نمی خواهید بیت کوین استخراج کنید، می توان آن را با استفاده از صرافی ارز دیجیتال خریداری کرد. اکثر مردم به دلیل قیمت آن نمی توانند کل بیت کوین را خریداری کنند، اما می توانید بخش هایی از بیت کوین را در این صرافی ها به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا خریداری کنید. به عنوان مثال، می توانید با ایجاد یک حساب کاربری و تامین مالی آن، بیت کوین را در Coinbase خریداری کنید. می توانید حساب خود را با استفاده از حساب بانکی، کارت اعتباری یا کارت نقدی خود تأمین کنید.

بیت کوین چگونه استفاده می شود؟

بیت کوین در ابتدا به عنوان یک روش پرداخت همتا به همتا طراحی و منتشر شد. با این حال، موارد استفاده از آن به دلیل افزایش ارزش و رقابت با سایر بلاک چین ها و ارزهای دیجیتال در حال رشد است.

پرداخت

به منظور استفاده از بیت کوین خود، باید یک کیف پول رمزنگاری داشته باشید. کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی بیت کوینی را که متعلق به شماست نگه می‌دارند، که باید هنگام انجام تراکنش وارد شوند. بیت کوین به عنوان وسیله ای برای پرداخت کالاها و خدمات در بسیاری از تجار، خرده فروشان و فروشگاه ها پذیرفته شده است.

فروشگاه‌های فیزیکی که ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند، معمولاً علامتی را نشان می‌دهند که روی آن نوشته شده است: «بیت‌کوین اینجا پذیرفته شد». تراکنش ها را می توان با ترمینال سخت افزاری یا آدرس کیف پول مورد نیاز از طریق کدهای QR و برنامه های صفحه لمسی انجام داد. یک تجارت آنلاین با افزودن این گزینه پرداخت به سایر گزینه های پرداخت آنلاین خود: کارت های اعتباری، پی پال و غیره می تواند به راحتی بیت کوین را بپذیرد.

سرمایه گذاری در بیت کوین

با افزایش محبوبیت بیت کوین، سرمایه گذاران و سفته بازان به بیت کوین علاقه مند شدند. بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، صرافی‌های ارزهای دیجیتال ظهور کردند که فروش و خرید بیت‌کوین را تسهیل کردند. قیمت ها شروع به افزایش کردند و تقاضا به آرامی رشد کرد تا اینکه در سال ۲۰۱۷ قیمت آن به ۱۰۰۰ دلار رسید. بسیاری از مردم بر این باور بودند که قیمت بیت کوین همچنان در حال افزایش است و شروع به خرید کردند. معامله گران نیز شروع به استفاده از صرافی های ارز دیجیتال به منظور انجام معاملات کوتاه مدت کردند.

سرمایه گذاری در بیت کوین

خطرات سرمایه گذاری در بیت کوین

پس از افزایش سریع قیمت بیت کوین در سال های اخیر، سرمایه گذاران سوداگرانه به سمت بیت کوین کشیده شده اند. بیت کوین در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ قیمتی معادل ۷۱۶۷.۵۲ دلار داشت و یک سال بعد بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافت و به ۲۸۹۸۴.۹۸ دلار رسید. در نیمه اول سال ۲۰۲۱ به روند صعودی خود ادامه داد و در نوامبر ۲۰۲۱ با رکورد بیش از ۶۹۰۰۰ دلار معامله شد – سپس طی چند ماه آینده به حدود ۴۰۰۰۰ دلار کاهش یافت.

بنابراین، بسیاری از مردم بیت کوین را برای ارزش سرمایه گذاری آن به جای توانایی آن برای عمل به عنوان یک وسیله مبادله خریداری می کنند. با این حال، فقدان ارزش تضمین شده و ماهیت دیجیتالی آن به این معنی است که خرید و استفاده از آن دارای چندین خطر ذاتی است: به عنوان مثال، هشدارهای بسیاری از سرمایه گذاران توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) و اداره حمایت مالی مصرف کننده (CFPB) در رابطه با سرمایه گذاری بیت کوین صادر شده است.

  • ریسک نظارتی: فقدان مقررات یکسان در مورد بیت کوین (و سایر ارزهای مجازی) سؤالاتی را در مورد طول عمر، نقدینگی و جهانی بودن آنها ایجاد می کند.
  • خطر امنیتی: اکثر افرادی که بیت کوین دارند و از آنها استفاده می کنند، توکن های خود را از طریق عملیات استخراج به دست نیاورده اند. در عوض، آنها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در بازارهای آنلاین محبوب، معروف به صرافی های ارزهای دیجیتال، خرید و فروش می کنند. صرافی های بیت کوین کاملا دیجیتال هستند و مانند هر سیستم مجازی دیگری در معرض خطر هکرها، بدافزارها و اشکالات عملیاتی هستند.
  • ریسک بیمه: بیت کوین و ارزهای دیجیتال از طریق شرکت حمایت از سرمایه گذاران اوراق بهادار (SIPC) یا شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) بیمه نمی شوند. برخی از صرافی ها از طریق اشخاص ثالث بیمه می کنند. در سال ۲۰۱۹، فروشنده اصلی و پلتفرم معاملاتی SFOX اعلام کرد که می تواند به سرمایه گذاران بیت کوین بیمه FDIC ارائه دهد، اما فقط برای بخشی از تراکنش های مربوط به پول نقد.
  • خطر تقلب: حتی با وجود اقدامات امنیتی ذاتی در یک بلاک چین، هنوز فرصت هایی برای فعالیت های کلاهبرداری وجود دارد. به عنوان مثال، در جولای ۲۰۱۳، SEC علیه اپراتور یک طرح Ponzi مربوط به بیت کوین اقدام قانونی کرد.
  • ریسک بازار: مانند هر سرمایه گذاری، ارزش بیت کوین نیز می تواند نوسان داشته باشد. در واقع، ارزش ارز در طول عمر کوتاه خود شاهد نوسانات شدید قیمت بوده است. با توجه به حجم بالای خرید و فروش در صرافی ها، نسبت به هر رویداد خبری بسیار حساس است. بر اساس گزارش CFPB، قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۳ در یک روز ۶۱ درصد کاهش یافت، در حالی که رکورد کاهش قیمت یک روزه در سال ۲۰۱۴ به ۸۰ درصد رسید.

سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده و سایر عرضه اولیه سکه (“ICO”) بسیار پرخطر می باشد. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد.

سوالات متداول

آیا بیت کوین می تواند سرمایه گذاری خوبی باشد؟

بیت کوین سابقه سرمایه گذاری کوتاهی دارد که پر از قیمت های بسیار متغیر است. اینکه آیا این یک سرمایه گذاری خوب است بستگی به مشخصات مالی، سبد سرمایه گذاری، تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری شما دارد. همیشه باید قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال برای مشاوره با یک متخصص مالی مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شرایط شما مناسب است.

استخراج ۱ بیت کوین چقدر طول می کشد؟

به طور متوسط ​​۱۰ دقیقه طول می کشد تا شبکه ماینینگ یک بلوک را تأیید کند و پاداش ایجاد کند. پاداش بیت کوین ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلوک است. این حدود ۱۰۰ ثانیه برای استخراج ۱ بیت کوین است.

بیت کوین چگونه کسب درآمد می کند؟

شبکه ماینرهای بیت کوین با اعتبارسنجی موفقیت آمیز بلاک ها و دریافت پاداش از بیت کوین درآمد کسب می کند. بیت‌کوین‌ها از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال با ارز فیات قابل مبادله هستند و می‌توان از آن‌ها برای خرید از بازرگانان و خرده‌فروشانی استفاده کرد که آنها را می‌پذیرند. سرمایه گذاران و سفته بازان می توانند از خرید و فروش بیت کوین درآمد کسب کنند.

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 1 =