مقایسه فونیکس و لاماری؟ کدام را بخریم؟

135

اگر همین‌الان لیست خودروهای جهان را در گوگل جستجو کنید با هزاران خودروی گوناگون روبرو می‌شوید. در این مواقع هزینه‌ای که اگر بخواهیم بپردازیم بین دو خودرو یکسان باشد مطمئناً حس سردرگمی و شک به سراغمان می‌آید. زیرا نمی‌خواهیم پول خود را صرف خرید محصول کم‌کیفیت کنیم. از همین رو خیلی مهم است که با مقایسه ویژگی‌های گوناگون هر دو خودرو، بهترین انتخاب ممکن را داشته باشیم. درصورتی‌که شما نیز در خرید بین فونیکس و لاماری تردید دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. ما در مجله اینترنتی عصر پنجشنبه با مقایسه ماشین فونیکس و لاماری سعی کرده‌ایم تا شرایطی را ایجاد کنیم که حس شادمانی از خرید خودروی مناسب در شما ایجاد شود. با ما همراه باشید.

مقایسه فونیکس و لاماری از نظر نوع خودرو

هر دو خودرو ذکر شده از ماشین‌های کراس‌اوور به‌حساب می‌آیند. در واقع این مدل از خودرو ها ترکیبی از ماشین‌های سواری و شاسی بلند هستند. همین عامل موجب شده تا برخی از ویژگی‌ها در این دو خودرو باشد که در ماشین‌های سواری و شاسی بلند suv (Sport Utility Vehicle) وجود ندارد. به طور مثال داشتن باربند تزیینی بر روی سقف و ارتفاع بیشتر از سطح زمین از جمله آپشن‌هایی است که از خودرو های suv وام‌گرفته شده و در لاماری یا فونیکس نیز دیده می‌شود. در برخی از ویژگی‌ها مانند سیستم انتقال قدرت  با خودروهای suv تفاوت دارند. جالب است بدانید که ماشین‌های فونیکس و لاماری با عنوان خودروهای cuv (Crossover Utility Vehicle) شناخته می‌شود.

اگر علاقمند به ماشین های شاسی بلند هستید به شما توصیه میکنی مقاله مقایسه ماشین کلوت و KMC T8 رابخوانید

لاماری برای نخستین‌بار در سال ۲۰۲۰ توسط مجموعه فورتینگ تولید شد. فورتینگ از زیرمجموعه‌های شرکت دانگ فنگ چین به‌حساب می‌آید. از همین رو این خودرو با نام فورتینگ t5 EVO نیز شناخته می‌شود. شرکت آرین پارس موتور مسئول مونتاژ لاماری در کشورمان است. خودرو فونیکس از زیرمجموعه‌های محصولات چری به‌حساب می‌آید که توسط مدیران خودرو مونتاژ می‌شود. این ماشین نیز در سال ۲۰۲۲ و تحت عنوان چری اومودا ۵ در بازارهای جهانی عرضه شد. حال به سراغ مقایسه خودرو فونیکس و لاماری می‌رویم.

مقایسه فونیکس و لاماری از نظر ایمنی

مقایسه خودرو فونیکس و لاماری از نظر مسائل ایمنی باید در دو فاکتور فعال و غیرفعال انجام شود. بخش ایمنی فعال به تجهیزاتی اشاره دارد که منجر به پیشگیری از وقوع حوادث می‌شوند. به طور مثال می‌توان گفت که سیستم کروز کنترل و ترمزهای خودرو در بخش ایمنی فعال دسته‌بندی می‌شوند. از این نظر می‌توان برتری را برای فونیکس قائل شد. وجود سیستم هشداردهنده و پیشگیری از تصادف در فونیکس باعث برتری آن شده است. بخش ایمنی غیرفعال شامل تجهیزاتی می‌شود که در صورت وقوع حوادث بتوانند موجب کاهش خسارت شوند. ایربگ و کمربند ایمنی نمونه‌هایی از سیستم ایمنی غیرفعال هستند. از این نظر نیز هر دو خودرو وضعیت یکسانی دارند. در واقع هم لاماری و هم فونیکس مجهز به ۶ ایربگ هستند.

مقایسه فونیکس و لاماری از نظر سیستم ترمز

هر دو خودرو دارای سیستم‌های متعدد ترمز هستند. با این تفاوت که ترمز اضطراری اتوماتیک در خودروی فونیکس وجود داشته و لاماری فاقد آن است. ترمز اضطراری اتوماتیک همان‌طور که از نام آن پیداست به‌صورت هوشمند جاده را زیر نظر دارد. از همین رو هنگام نزدیک‌شدن به موانع و در صورت مشاهده عدم اقدام راننده، به‌صورت اتوماتیک موجب ترمزگرفتن خودرو می‌شود. ترمز ضد قفل یا همان ABS در هر دو خودرو باعث می‌شود تا در مواقع لغزنده بودن جاده و دیگر شرایط خطرآفرین، راننده بتواند کنترل بهتری بر روی خودرو داشته باشد. توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD) نیز موجب توزیع الکترونیکی نیروی ترمز بین چرخ‌ها می‌شود. بدین ترتیب ترمزگرفتن برای راننده آسان‌تر می‌شود.

  سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در لاماری و فونیکس نیز باعث می‌شود تا لغزش‌های خودرو بسیار کاهش یابد. کنترل کشش (tcs) نیز از دیگر ویژگی‌های سیستم ترمز بوده که در این دو ماشین نیز به‌کاررفته است. در خودروهای معمولی‌تر وقتی هنگام حرکت گاز زیادی بدهید چرخ‌ها به‌صورت هرز شروع  به حرکت کرده و بر روی زمین کشیده می‌شوند. این عامل سبب خوردگی لاستیک‌ها می‌گردد. در این زمان سیستم کنترل کشش به‌خوبی می‌تواند به کمک ما آمده و از هرز رفتن چرخ‌ها جلوگیری کند. در جدول زیر می‌توانید مقایسه فونیکس و لاماری را از نظر تجهیزات ایمنی مشاهده کنید.

تجهیزات ایمنی قابل‌مقایسه فونیکس لاماری
ایربگ ۶ ۶
کمربند ایمنی سرنشینان جلو با سیستم پیش کشنده دارد دارد
کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC) دارد دارد
کنترل سرعت در شیب (HDC) دارد دارد
هشداردهنده نقاط کور (BSD) دارد ندارد
هشداردهنده موانع متحرک در عقب (RCTA) دارد ندارد
هشداردهنده خروج از لاین (LDW) دارد ندارد
هشداردهنده تغییر لاین (LCA) دارد ندارد
هشداردهنده خطر برخورد از جلو (FCW) دارد ندارد
سیستم هوشمند جلوگیری از برخورد دارد ندارد
رادار حرکت بین خطوط اضطراری (ELK) دارد ندارد
رادار کمکی حرکت در ترافیک (TJA) دارد ندارد
ترمز ضد قفل (ABS) دارد دارد
توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD) دارد دارد
ترمز کمکی دارد دارد
کنترل پایداری الکترونیکی دارد دارد
کنترل کشش (TCS) دارد دارد
ترمز اضطراری اتوماتیک (AEB) دارد ندارد
اخذ گواهی معتبر از مؤسسه اروپایی euro NCAP دارد ندارد

مقایسه فونیکس و لاماری از نظر طراحی و امکانات بدنه

لاماری و فونیکس از نظر ظاهری خودروهایی به‌روز محسوب می‌شوند. از نظر ظاهری نمی‌توان برتری را برای هر کدام از آن‌ها لحاظ کرد. زیرا اعتقاد داریم که ظاهر خودرو مقوله‌ای سلیقه‌ای است و نمی‌توان نظر قطعی را در این زمینه بیان کرد. یک سری از موارد جزئی در لاماری و فونیکس متفاوت است. به طور مثال می‌توان به وجود اگزوزهای چهارتایی در لاماری اشاره کرد. برخی از موارد ظاهری در هر دو خودرو دیده می‌شود. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • آینه‌های جانبی
  • چراغ‌های عقب به‌هم‌پیوسته
  • قرارگرفتن چراغ‌های جلو در سپر
  • مجهز بودن به رینگ مشکی

بااین‌حال از نظر امکانات رفاهی موجود در بدنه خودرو می‌توان برتری را برای فونیکس قائل شد. این خودرو به لطف داشتن سیستم کامل ADAS در مجموع دارای امکانات متنوع‌تری بر روی بدنه خود است. در جدول زیر می‌توانید مقایسه بین طراحی و امکانات بدنه فونیکس و لاماری را مشاهده کنید.

بدنه لاماری
بدنه لاماری
بدنه فونیکس
بدنه فونیکس
تجهیزات مربوط به طراحی و امکانات بدنه فونیکس لاماری
آینه‌های جانبی دارد دارد
چراغ‌های عقب به‌هم‌پیوسته دارد دارد
رینگ مشکی دارد دارد
چراغ‌های جلو LED دارد ندارد
چراغ‌های عقب LED دارد دارد
مه‌شکن عقب دارد دارد
دوربین ۳۶۰ درجه دارد ندارد
درب صندوق برقی دارد ندارد
دی لایت دارد دارد
نوربالا اتوماتیک دارد ندارد
تنظیم ارتفاع اتوماتیک چراغ‌های جلو دارد ندارد
نوع رینگ آلومینیومی آلومینیومی
اندازه رینگ ۱۹ ۱۸
شیشه‌برقی دارد دارد
شیشه عقب دودی ندارد دارد
آینه‌های جانبی تاشو برقی با گرمکن دارد دارد
کیلیس استارتر (Keyless Starter) دارد دارد
فضای صندوق ۲۹۲ ۴۸۰

مقایسه فونیکس و لاماری از نظر طراحی و امکانات کابین

از نظر طراحی داخلی نیز همانند طراحی بدنه نمی‌توان نظر قطعی داد. زیرا این امر سلیقه‌ای محسوب می‌شود. به لحاظ طراحی داخل کابین نیز این دو خودرو شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند. تنها یک سری از تفاوت‌های جزئی در هر کدام از آن‌ها دیده می‌شود. به طور مثال می‌توان به طراحی داشبورد اشاره کرد. بر اساس نظرات  کاربران گوناگون، می‌توان نتیجه گرفت که داشبورد طراحی شده برای لاماری بیشتر مورد پسند اکثریت مردم قرار گرفته است. البته این بدان معنا نیست که داشبورد فونیکس زیبا نیست. داشبورد فونیکس در واقع اسپورت تر دیده می‌شود. همچنین صندوق بار لاماری  بیشتر مورد پسند قرار گرفته است. مقایسه خودرو فونیکس و لاماری از نظر امکانات رفاهی داخل کابین نشان می‌دهد که فونیکس نسبت به لاماری بهتر است. تنها برتری لاماری به داشتن پانوراما و وای‌فای خلاصه می‌شود. البته فونیکس مجهز به سانروف است. بااین‌حال لاماری علاوه بر سانروف، پانوراما نیز دارد. در جدول زیر می‌توانید تجهیزات مربوط به داخل کابین هر دو خودرو را مشاهده کنید.

  • امکانات و نمای داخلی کابین لاماری

طراحی و فضای داخلی لاماری
طراحی و فضای داخلی لاماری
  • امکانات و نمای داخلی کابین فونیکس

نمای داخلی ماشین فونیکس
امکانات و نمای داخلی فونیکس
تجهیزات مربوط به داخل کابین فونیکس لاماری
گرم‌کن و سردکن صندلی‌های جلو دارد ندارد
تنظیم برقی صندلی سرنشین جلو دارد ندارد
مانیتور مولتی مدیا دارد دارد
غربیلک فرمان D شکل دارد دارد
لیور دنده الکتریکی دارد دارد
پانوراما ندارد دارد
سنسور نور دارد دارد
USB دارد دارد
بلوتوث دارد دارد
WIFI ندارد دارد
مانیتور لمسی دارد دارد
تعداد بلندگو ۸ (برند سونی) ۶
اپل کارپلی دارد ندارد
اندروید اتو دارد ندارد
پاور ویندوز دارد دارد
سیستم تشخیص مانع شیشه‌های جانبی دارد دارد
سانروف دارد دارد
چراغ خوشامدگویی ندارد دارد
آینه میانی الکترو کرومیک دارد ندارد
تهویه اتوماتیک دارد (دوکاناله با قابلیت تصفیه هوای ۲.۵ PM) دارد
دریچه برای سرنشینان عقب دارد دارد
سیستم تصفیه هوای کابین (AQS) ندارد دارد
روکش چرمی صندلی‌ها دارد دارد
صندلی برقی ۶حالته دارد دارد
تنظیم گودی کمر ندارد دارد
صندلی سرنشین جلو برقی ۴حالته دارد ندارد
کروز کنترل دارد (مجهز به کروز کنترل تطبیقی) دارد
سنسور پارک عقب دارد دارد
سنسور پارک جلو دارد ندارد
کول باکس دارد دارد
فرمان سه‌حالته دارد دارد
درایو مد ۳حالته ( eco,sport,normal) ۲حالته (eco,sport)
ترمز پارک برقی با اتوهلد دارد دارد
سنسور فشار باد لاستیک دارد دارد
پشتیبانی از فرامین صوتی دارد ندارد
نورپردازی داخلی ۶۴ رنگ دارد ندارد
شارژر وایرلس تلفن همراه دارد ندارد
سنسور باران دارد ندارد

مقایسه فونیکس و لاماری از نظر پیشرانه (موتور خودرو)

هر دستگاهی قطعه‌ای دارد که به‌عنوان مهم‌ترین جزء آن به شمار می‌رود. پیشرانه یا موتور خودرو نیز دقیقاً در خودرو چنین کارکردی دارد. اگر بخواهیم یک خودرو را به بدن یک انسان تشبیه کنیم می‌توان گفت که پیشرانه حکم قلب خودرو را دارد. از همین رو کیفیت آن بسیار مهم است. در مقایسه لاماری و فونیکس از نظر پیشرانه نیز باز هم می‌توان برتری را برای فونیکس قائل شد. لاماری دارای پیشرانه‌ای معادل ۱.۵ لیتری توربو است. همچنین موتور این خودرو به فناوری میتسوبیشی مجهز است. این در حالی است که فونیکس مجهز به یک پیشرانه ۱.۶ لیتری توربو است.

مقایسه فونیکس و لاماری از نظر قدرت خودرو

کمتر کسی پیدا می‌شود که قدرت یک خودرو برایش مهم نباشد. برای همین در این قسمت به مقایسه مواردی مانند گشتاور و اسب بخار پرداخته‌ایم. سرعتی که هنگام بالا رفتن دور موتور احساس می‌کنید همان اسب بخار است. به زبان علمی و ساده توان تولید قدرت توسط موتور خودرو را اسب بخار می‌گویند. در این مبحث نیز فونیکس در مقایسه با لاماری خودرو بهتری محسوب می‌شود. حداکثر اسب بخار لاماری ۱۹۵ و فونیکس ۱۹۷ است. گشتاور خودرو نیز از مهم‌ترین مبانی یک خودرو به‌حساب می‌آید. در واقع گشتاور به‌عنوان نیرویی شناخته شده که موجب حرکت‌کردن خودرو می‌شود. در مقایسه خودرو لاماری و فونیکس از نظر گشتاور نیز برتری از آن فونیکس است. لاماری می‌تواند حداکثر ۲۸۵ نیوتن متر گشتاور از طریق گیربکس ۷ سرعت اتوماتیک خود تولید کند. این در حالی است که همین عدد در فونیکس ۲۹۰ نیوتن متر است. این برتری نشان می‌دهد که فونیکس در مکان‌های پرشیب و سربالایی‌ها عملکرد بهتری دارد.

مقایسه فونیکس و لاماری از نظر مصرف سوخت و شتاب

از معدود مواردی که لاماری بر  فونیکس برتری دارد می‌توان به مصرف سوخت ترکیبی و شتاب آن اشاره کرد. مصرف سوخت ترکیبی لاماری معادل ۶.۶ لیتر است. این در حالی است فونیکس مصرف سوختی برابر با ۷ لیتر دارد. در مقایسه ماشین فونیکس و لاماری از نظر شتاب نیز همان طور که گفتیم لاماری شتاب بالاتری دارد. شتاب لاماری معادل ۹.۵ ثانیه است. فونیکس نیز شتابی برابر با ۸ ثانیه دارد. در جدول زیر می‌توانید مباحث فنی ماشین‌های لاماری و فونیکس را مشاهده کنید.

موارد فنی قابل مقایسه فونیکس لاماری
پیشرانه ۱.۶ لیتر ۱.۵ لیتر
گشتاور ۲۹۰ نیوتن متر ۲۸۵ نیوتن متر
اسب بخار ۱۹۷ در ۵۶۰۰ دور ۱۹۵ در ۵۵۰۰ دور
مصرف سوخت ۷ لیتر ۶.۶ لیتر
شتاب ۸ ثانیه ۹.۵ ثانیه
حجم موتور ۱۵۹۸ سانتی متر مکعب ۱۴۸۱ سانتی متر مکعب
تعداد سیلندر ۴ ۴
گیربکس ۷ سرعت اتوماتیک ۷ سرعت اتوماتیک

مقایسه فونیکس و لاماری از نظر قیمت

همان طور که از بازار قیمت‌گذاری کشورمان خبردارید متأسفانه قیمت ثابتی وجود ندارد که بخواهیم برای دو الی سه سال بگوییم که لاماری یا فونیکس دارای چنین قیمتی هستند. بااین‌حال بر اساس آپشن‌ها و ویژگی‌های موجود می‌توان نتیجه گرفت که خودرو فونیکس معمولاً قیمت بیشتری نسبت به لاماری دارد.

در این مقاله به مقایسه ماشین فونیکس و لاماری پرداختیم. بر اساس مقایسه کلی در مجموع می‌توان برتری را برای فونیکس قائل شد. زیرا این خودرو در پارامترهایی مانند مباحث فنی، طراحی بدنه، امکانات رفاهی، سیستم ترمز و مباحث ایمنی نسبت به لاماری اندکی برتری دارد. بااین‌حال نمی‌توان لاماری را خودروی کم کیفیتی در نظر گرفت. این ماشین نیز در مواردی مانند شتاب، مصرف سوخت و فضای صندوق بهتر از فونیکس است.
۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + نه =