علت خرابی بخاری ماشین چیست؟

115

یکی از مهمترین قطعات خودرو در فصل زمستان جهت رفاه سرنشینان، بخاری خودرو است. از کار افتادن یا به درستی کار نکردن این قطعه مشکلات زیادی برای سرنشینان در فصول سرد فراهم خواهد کرد. لازم است تا علت خرابی بخاری ماشین بررسی و به سرعت رفع گردد تا از آسیب به سایر قطعات خودرو نیز جلوگیری شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت خرابی بخاری ماشین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اجزا بخاری خودرو

به منظور تعیین علت خرابی بخاری ماشین بهتر است اجزا تشکیل دهنده بخاری مورد بررسی قرار گیرند. بخاری برخلاف کولر که به گرفتن انرژی لازم جهت کار کردن نیاز دارد، از گرفتن انرژی از منبع خارجی بی نیاز است. گرمای حاصل از بخاری در نتیجه فرایند خنک شدن موتور ایجاد می شود. بخاری خودرو از ۵ بخش اصلی شامل بوستر بخاری، شیر قطع‌کن ورودی و خروجی آب رادیاتور، دمپر، اهرم بندی دریچه مربوط به تقسیم هوا و رادیاتور خودرو تشکیل شده است. جنس متریال مورد استفاده در رادیاتور خودرو از آلومینیوم بوده و این متریال سبب انتقال سریع حرارت و جلوگیری از جوش نیاوردن خودرو می شود. لازم به ذکر است که بیشتر متریال مورد استفاده در رادیاتور خودرو از جنس مس یا برنج بوده که رسانای خوبی جهت انتقال حرارت به شمار نمی روند.

نحوه عملکرد بخاری خودرو

نحوه عملکرد بخاری خودرو

خودرو به منظور حرکت نیاز به احتراق سوخت دارد، حرارت ناشی از این احتراق بالا است. این حرارت توسط مایع خنک کننده موتور یا همان آب موتور جذب می شود و بعد از عبور از رادیاتور اصلی خودرو دمای آن تعدیل می یابد. آب موتور علاوه بر عبور از رادیاتور اصلی خودرو از رادیاتوری کوچکتر به نام بخاری ماشین نیز عبور می کند. بخاری ماشین گرمای خود را از این آب به دست آورده و گرمای حاصل توسط فن دمنده ای به داخل کابین خودرو فرستاده می شود. خرابی قطعاتی که بر سر راه این فرایند قرار دارند می توانند روند کاری بخاری خودرو را با مشکل مواجه ساخته و علت خرابی بخاری خودرو باشند.

علت خرابی بخاری ماشین

علت خرابی بخاری خودرو متفاوت است. برخی از این دلایل عبارتند از:

  • خرابی کلید کنترل درجه حرارت بخاری

یکی از ساده ترین دلایل خرابی بخاری خودرو، خراب بودن کلید کنترل درجه حرارت بخاری است. اگر کلیدی که وظیفه روشن و یا خاموش کردن بخاری ماشین را داشته باشد به درستی کار نکند، بخاری خودرو روشن نمی شود. این علت یکی از ساده ترین و در عین حال کم هزینه ترین علت خرابی بخاری ماشین است.

  • گرفتن رادیاتور خودرو

یکی از رایج ترین علت خرابی بخاری ماشین، گرفتگی رادیاتور بخاری ماشین است. یکی از روش های جلوگیری از این گرفتگی، استفاده از ضد یخ است. ضد یخ با خاصیت رسوب زدایی خود از گرفتگی لوله ها و مجراهای رادیاتور بخاری ماشین ممانعت می کند. اگر رادیاتور بخاری ماشین گرفته باشد، خروج آب داغ از آن به سختی امکان داشته و بخاری به درستی کار نخواهد کرد.توصیه می گردد به منظور جلوگیری از چنین رسوباتی همواره از ضد یخ استفاده شده و حتی‌الامکان از آب مقطر در رادیاتور ماشین استفاده شود. توصیه می گردد تا جهت پر کردن آب رادیاتور بخاری ماشین از آب مقطر استفاده گردد که میزان رسوبات آن در رادیاتور به مراتب کمتر از آب معمولی است.

گرفتن رادیاتور بخاری خودرو

  • خراب شدن ترموستات

ترموستات یکی از اجزای مهم بخاری خودرو است که در صورت خرابی نیاز به تعویض این قطعه خواهد بود. ترموستات قطعه ای بین موتور خودرو و رادیاتور اصلی ماشین است. اگر دمای آب پایین باشد، ترموستات آب را مسدود کرده و از چرخش آب جلوگیری می کند. اگر دمای آب موتور به میزان زیادی افزایش یابد ترموستات باز می شود تا آب گردش کرده و دمای آب موتور پایین بیاید. اگر ترموستات خراب شده و به درستی باز و بسته نشود، بخاری خودرو به درستی گرم نشده و هوای گرمی به داخل اتاق خودرو دمیده نخواهد شد.

ترموستات خودرو

  • کثیف بودن و گرفتگی فیلترها

یکی از دلایل عدم انتقال هوای گرم به داخل خودرو گرفتگی فیلتر هوای اتاق خودرو است، در صورت کثیف بودن و گرفتگی این فیلتر، ورود هوای گرم به داخل اتاق را محدود کرده و بخاری خودرو به تناسب تنظیم آن عمل نخواهد کرد. در صورتیکه علت خرابی بخاری ماشین گرفتگی و کثیف بودن فیلتر هوای اتاق خودرو باشد، با صرفه هزینه کمی می توان این مشکل را برطرف نمود.

  • عیب واتر پمپ

واترپمپ خودرو قطعه ای است که سبب به حرکت در آوردن آب در داخل رادیاتور اصلی و بخاری ماشین می شود. در صورت خرابی واتر پمپ آب به درستی گردش نمی کند و بخاری به خوبی هوای گرم را به داخل کابین منتقل نمی کند.

واتر پمپ خودرو

  • آب رادیاتور خودرو

اغلب افراد آب رادیاتور خودرو را در فصل تابستان بررسی می کنند، اما لازم است تا آب رادیاتور در فصل زمستان، به طور دوره ای مورد بازدید قرار گیرد تا آب رادیاتور کاهش نیابد، کاهش آب رادیاتور خودرو می تواند علت خرابی بخاری ماشین باشد. همانطور که بیان شد بخاری ماشین هوای گرم خود را از موتور خودرو تأمین کرده و موتور خودرو به واسطه آبی که در آن چرخش می کند حرارت را منتقل خواهد کرد. در صورتی که آب رادیاتور کافی نباشد حرارت به اندازه کافی منتقل نشده و بخاری خودرو به درستی عمل نخواهد کرد. به شما پیشنهاد میکنیم مقاله علت کم شدن آب رادیاتور را بخوانید.

  • عیب در فن خودرو

اگر فن خودرو عیب داشته باشد، بخاری باد گرم را به داخل کابین منتقل می کند، اما باد گرم انتقال یافته به اندازه کافی گرم نیست. بررسی فن خودرو به عنوان اولین آلترناتیو جهت رفع این مشکل کمک کننده خواهد بود.

  • خرابی فشنگی آب

فشنگی آب از قطعاتی است که در فرایند تامین گرمای بخاری خودرو نقش دارد. این قطعه که به آن سنسور دما نیز می‌گویند در جریان آب رادیاتور قرار گرفته و میزان دمای آب را به آمپر آب ماشین می دهد. اگر دمای آب موتور به ۹۷ درجه برسد، فشنگی با باز شدن خود سبب می گردد تا فن خودرو به کار افتاده و حرارت کاهش یابد. در صورتیکه فشنگی خراب باشد، فشنگی دائماً باز بوده و فن خودرو به طور دائم کار کرده و بخاری خودرو گرما را به داخل خودرو منتقل نمی کند.

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − چهارده =