علت کم شدن آب رادیاتور چیست؟

88

یکی از مشکلات رایجی که خودروداران با آن مواجه می‌شوند کم شدن آب رادیاتور است. در حقیقت علت کم شدن آب رادیاتور بسیار زیاد است. در این مقاله در مورد این موضوع مباحثی ارائه خواهیم داد.

گرم شدن بیش از حد اجزای موتور، یکی از آسیب‌های رایج در میان خودروهای مجهز به موتورهای درونسوز است. در حقیقت اگر گرما و دمای حاصل از سوخت و سوز کنترل نشود، خرابی‌های جبران‌ناپذیری به بار خواهد آورد. از اینرو می‌توان گفت که یکی از مهمترین سیستم‌های خودرو سیستم خنک‌ کاری است.

اجزای سیستم خنک‌ کننده چیست؟

سیستم خنک‌ کننده اجزای مختلفی دارد که تصمیم داریم در این قسمت به معرفی آنها بپردازیم. یکی از اجزای تشکیل دهنده سیستم خنک‌ کننده خودرو رادیاتور است. رادیاتور قلب سیستم خنک کننده خودرو محسوب می‌شود. در واقع رادیاتورها به صورت عمودی و افقی دسته‌بندی می‌‌شوند و به خنک‌کاری آب کمک بسیار زیادی می‌کنند. رادیاتورها در معرض هوای زیاد قرار دارند. از این‌ رو سبب افزایش سرعت تبادل حرارتی می‌شوند.

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده سیستم خنک کننده خودرو فن نام دارد. وظیفه فن خودرو این است که هوا را با فشار زیاد از روی رادیاتور عبور دهد‌. در واقع این ابزار نقش بسیار مهمی را در خنک‌کاری آب رادیاتور ایفا می‌کند. مجاری آب و ترموستات از دیگر اجزای سیستم خنک کننده به حساب می‌آیند. نقش مجاری آب این است که گرمای حاصل از احتراق را به خود می‌‌گیرد. ترموستات در مسیر برگشت آب از موتور به رادیاتور قرار دارد.

علت کم شدن آب رادیاتور چیست؟

علت کم شدن آب رادیاتور چیست و چرا این موضوع اهمیت دارد؟ کم شدن آب رادیاتور اختلالاتی در سیستم خنک کاری به وجود خواهد آورد. از این رو در ابتدا بهتر است با علت کم شدن آب رادیاتور آشنا شوید. رانندگانی که نسبت به این مسئله آگاهی کافی ندارند، از عواقب جبران‌ناپذیر کم شدن آب رادیاتور اطلاعاتی نخواهند داشت.

یکی از علت‌های کم شدن آب رادیاتور سوراخ شدن رادیاتور و نشتی در اتصالات و لوله‌ها است. رانندگان همواره باید توجه کافی به سیستم جلوبندی خودرو داشته باشند تا در صورت وجود مشکل در کمترین زمان ممکن برای جلوگیری از هرگونه اختلال در سیستم جلوبندی مشکلات را توسط یک تعمیرکار حل کنند.

یکی دیگر از علت‌ کم شدن آب رادیاتور خراب شدن واتر پمپ و ورود آب به سیلندر است. عواملی نظیر نشت آب از منبع انبساط و نشت آب از بخاری و نشتی از رادیاتور از دلایل دیگر کم شدن آب رادیاتور به حساب می‌آیند که باید در کمترین زمان تعمیر شوند.

علت کم شدن آب رادیاتور ماشین

  • خرابی فن خودرو

خرابی فن، یکی دیگر از علت کم شدن آب رادیاتور است. همانطور که در قسمت فوق بیان کردیم، فن جزو قطعات اصلی سیستم خنک‌کاری محسوب می‌شود. در واقع عواملی نظیر از کار افتادن فن، بالا بودن دمای موتور، ایجاد صداهای اضافی و ارتعاشات غیرطبیعی به اضافه کاهش عملکرد فن و روشن شدن چراغ چک خودرو از نشانه‌های خرابی فن خودرو به حساب می‌آیند. در حقیقت با مشاهده هرگونه اختلال در عملکرد سیستم خنک‌کاری خودرو باید به یک تعمیرکار معتبر و ماهر مراجعه کنید.

در این صورت از مشکلات احتمالی جلوگیری خواهید کرد. همچنین دقت داشته باشید که اگر آب رادیاتور کم شود، این موضوع منجر به سوختن سرسیلندر خواهد شد. ممکن است هزینه تعویض سر سیلندر برای بعضی از افراد بالا باشد. لذا برای جلوگیری از این اتفاق همواره سیستم جلوبندی خودرو خود را چک کنید.

اطلاعاتی در مورد کم شدن آب رادیاتور

نشتی از رادیاتور و نقص فنی ترموستات از دیگر علت کم آب شدن آب رادیاتور به حساب می‌آیند. در حقیقت عامل تعیین کننده برای ورود سیستم خنک کننده موتور به مدار ترموستات است. بسیاری از رانندگان از عواقب کم شدن آب رادیاتور و یا همان جوش آوردن خودرو اطلاعاتی ندارند.

اما این اتفاق ممکن است بسیار خطرساز باشد. در واقع سوختن واشر سرسیلندر یکی از عواقب کوچک این اتفاق محسوب می‌شود. زیرا کم شدن آب رادیاتور موجب سوختن موتور خودرو و گریپاژ کردن پیستون‌ها خواهد شد. در این صورت برای تعمیر این مشکل باید هزینه زیادی پرداخت نمایید. اما یکی دیگر از علت کم شدن آب رادیاتور ایجاد نشتی در اتصالات و ورود آب به درون سیلندر و خراب شدن قمقمه رادیاتور و جوش آوردن خودرو است.

دلایل کم آب شدن آب در رادیاتور

از دیگر علت کم شدن آب رادیاتور می توانیم به عواملی نظیر خرابی سیلندر، جوش آوردن خودرو به خاطر نداشتن ضد یخ، عدم هواگیری رادیاتور، خراب شدن واتر پمپ و یا پمپ آب، گیر کردن ترموستات، نشتی از بخاری خودرو، سوختن واشر سرسیلندر و خروج آب از سرد سیلندر، ورود آب به درون سرسیلندر و سوراخ بودن و خرابی رادیاتور اشاره کنیم.

هر یک از این عوامل به دلیل مشکلات خاصی به وجود می‌آیند. لذا عوامل زیادی در خراب شدن رادیاتور و کم آب شدن آن تاثیرات بسیار زیادی دارند. اگر قصد پرداخت هزینه زیاد برای تعمیر خودرو خود را ندارید بهتر است کم آب شدن آب رادیاتور را جدی بگیرید و در مورد علت کم شدن آب رادیاتور اطلاعاتی کسب کنید تا در زمانی که با مشکل مواجه شدید اطلاعات فنی در این مورد داشته باشید.

حل مشکل کم شدن آب رادیاتور

برای حل مشکل کم شدن آب رادیاتور، ابتدا باید علت آن را بررسی و پیدا کنید. در اینجا به چند مورد احتمالی که می‌تواند دلیل مشکل کم شدن آب رادیاتور باشد اشاره می‌کنیم.

  • خراب بودن درب رادیاتور: یکی از علت کم آب شدن آب رادیاتور خراب بودن درب رادیاتور است. از این رو برای حل این مشکل ابتدا باید درب رادیاتور را چک کنید. درب رادیاتور دارای دو سوپاپ فشار است. باید از سالم بودن آب رادیاتور و درست بسته شدن درب اطمینان حاصل نمایید. در این صورت اگر درب رادیاتور به‌ درستی بسته نشود موجب نشت آب از رادیاتور به بیرون خواهد شد. در این صورت مشکل کم شدن آب رادیاتور را به وجود می‌آورد.‌
  • فرسودگی و خوردگی شلنگ‌های رادیاتور: اضافه بر این اگر شلنگ‌های رادیاتور موجب فرسودگی و خوردگی شده باشند، مشکل نشتی آب از رادیاتور به وجود می‌آید که در نتیجه سبب کم شدن آب رادیاتور می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق همواره باید شیلنگ‌های رادیاتور را چک نمایید.

برای جلوگیری از کم شدن آب رادیاتور باید چه کار کرد؟

برای جلوگیری از کم شدن آب رادیاتور باید چه کار کرد؟ چک کردن و بررسی عواملی که موجب کم شدن آب رادیاتور می‌‌شوند یکی از مهمترین روش‌های جلوگیری از این اتفاق است. در قسمت فوق اضافه کردیم که خراب شدن قمقمه آب رادیاتور موجب کم شدن آب در رادیاتور می‌‌شود. از این رو شما باید همواره قمقمه آب رادیاتور را بررسی کنید تا با مشاهده خرابی اقدام به تعمیر آن نمایید.

وظیفه قمقمه در رادیاتور این است که مواقعی که آب درون رادیاتور کم می‌شود برای جبران کمبود آب از آب ذخیره درون قمقمه استفاده شود. اگر این قطعه خراب شود موجب کم شدن آب رادیاتور می‌شود. علاوه بر این بروز مشکل در سیلندر هم یکی از علت کم شدن آب رادیاتور است. چک کردن این قطعات کمک بسیار زیادی برای جلوگیری از این مشکل می‌کند.

یکی از مشکلات رایجی که برای خودروداران پیش می‌‌آید کم شدن آب رادیاتور است. در واقع عوامل زیادی موجب بروز این مشکل می‌شوند. رادیاتور یکی از اجزای سیستم خنک کننده خودرو به حساب می‌آید که نقش بسیار اساسی در این زمینه ایفا می‌‌کند. از این رو به رادیاتورها قلب سیستم خنک کننده خودرو می‌گویند. عواملی که موجب کم شدن آب رادیاتور می‌‌شوند شامل وجود نشتی در اتصالات و لوله‌ها، سوراخ شدن رادیاتور، خرابی فن و خراب شدن واتر پمپ، ورود آب به سیلندر، نشت آب از منابع انبساط و بخاری و نشتی از رادیاتور و غیره است.

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.