تعویض پلاک خودرو چیست و چه مراحلی دارد؟ مراکز تعویض پلاک

1,044

تعویض پلاک خودرو یکی از مراحلی است که کسانی که قصد خرید و فروش خودرو دارند باید آن را انجام دهند. در واقع مراحل خرید و فروش خودرو شامل تعویض پلاک، انتقال سند و مدارک خودرو است. در این بین تعویض پلاک یکی از مهمترین این مراحل به حساب می‌آید. قبل از ثبت سند، خریدار و فروشنده باید به یکی از مراکز معتبر تعویض پلاک شهر خود مراجعه کرده و با ارائه مدارک مورد نظر، برای تعویض پلاک خودرو اقدام کنند. فروشنده و خریدار خودرو، طرفین معامله هستند و باید تمام مراحل انتقال و تعویض پلاک خودرو را به طور کامل طی کنند.

مطالب مرتبط:

پلاک خودرو چیست؟ و چرا تعویض پلاک باید کرد؟

دلیل انجام تعویض پلاک چیست و چرا اهمیت دارد؟ پلاک خودرو یک صفحه از جنس پلاستیک و یا فلز است که برای شناسایی بر روی خودروها نصب می‌شود. شماره درج شده بر روی پلاک خودرو ترکیبی از حروف و اعداد است. یکی از کارهای بسیار مهمی که برای فروش خودرو، خریداران و فروشندگان باید انجام دهند تعویض پلاک خودرو است. شاید بسیاری از افراد با روند تعویض پلاک خودرو آشنایی نداشته باشند. در این مطلب در مورد مراحل تعویض پلاک برای شما مطالبی ارائه خواهیم داد. در واقع آخرین مرحله قانونی برای انتقال مالکیت خودرو، تعویض پلاک است.

نوبت دهی تعویض پلاک

نوبت ‌دهی تعویض پلاک

در این قسمت قصد داریم به بررسی نحوه نوبت‌دهی تعویض پلاک بپردازیم و آن را شرح دهیم. نوبت دهی تعویض پلاک خودرو به صورت اینترنتی است. در حقیقت کسانی که قصد تعویض پلاک و انتقال آن را دارند باید به سایت نوبت دهی تعویض پلاک مراجعه کنند. برای این کار ابتدا باید وارد سایت نوبت ‌دهی شوند. بعد از آن باید استان، شهر و نوع خدمات و وسیله نقلیه مورد نظر را مشخص کنند. سپس لیست مراکز تعویض پلاک خودرو در شهر مورد نظر ارائه می‌شود. این افراد می‌توانند با مشاهده این  لیست، مرکز مورد نظر خود را با روز و ساعت مراجعه انتخاب کنند.  برای نوبت‌دهی اینترنتی باید تمام اطلاعات به درستی درج شود. با نوبت‌دهی تعویض پلاک، کار برای مراجعه کنندگان بسیار آسان‌تر شده است.

مراحل تعویض پلاک خودرو

مراحل تعویض پلاک خودرو به چه صورت است؟ برای تعویض پلاک خودرو، فروشندگان و خریداران خودرو قبل از ثبت سند به طور قطعی، باید مراحل تعویض پلاک را در یکی از مراکز معتبر تعویض پلاک به طور کامل طی کنند. اولین مرحله، مراجعه به سایت و دریافت نوبت است. در مرحله بعدی خریدار و فروشنده باید به مراکز مورد نظر مراجعه کرده و قبض ورودی پارکینگ را دریافت کنند.

در ادامه با تحویل مدارک به باجه مشخص شده و اخذ فرم بازدید فنی خودرو از دفتر تایید شده، مراحل بعدی که شامل بازدید فنی خودرو توسط کارشناسان و دریافت گواهی عدم خلافی است، انجام می‌شود. سپس با پرداخت وجه پلاک و مراجعه به دفتر مربوطه برای تاییدیه نقل و انتقالات سند مالکیت خودرو، مرحله بعدی مربوط به فک پلاک و تحویل پلاک قدیمی و دریافت پلاک جدید است، در ادامه با مراجعه به محل نصب و ارائه قبض ورود به پارکینگ، مراحل تعویض  پلاک خودرو به اتمام می‌رسد.

پیشنهاد عصر ۵شنبه:گواهینامه بین المللی چیست؟ امتحان و ثبت نام

مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک خودرو

برای تعویض پلاک خودرو علاوه بر مراحلی که خریداران و فروشندگان باید طی کنند، باید مدارکی در این زمینه آماده کنند تا بتوانند بدون هیچ مشکلی همه مراحل تعویض پلاک را به طور کامل انجام دهند. مدارک مورد نیاز برای فروشنده و خریدار متفاوت است. توجه داشته باشید که همه مدارک باید کامل باشند. برای انتقال سند خودرو که بعد از تعویض پلاک ماشین انجام می‌شود، فروشنده و خریدار که به عنوان طرفین معامله هستند باید مدارکی ارائه دهند.

 • مدارک مورد نیاز فروشنده

مدارک مورد نیاز که فروشنده خودرو برای تعویض پلاک خودرو باید با خود به همراه داشته باشد، شامل:

 • اصل کارت ماشین به همراه اصل سند خودرو
 • اصل مالکیت خودرو
 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • برگه تسویه حساب خلافی و عوارض خودرو
 • اصل بیمه نامه خودرو ثالث و بدنه
 • اصل آخرین کارت معاینه فنی
 • برگه‌های پرداخت بهای انتقال پلاک
 • مدارک مورد نیاز خریدار

خریدار هم برای تعویض پلاک خودرو باید مانند فروشنده با خود مدارکی به همراه داشته باشد. ارائه مدارک اهمیت بسیار بالایی دارد، چرا که در صورت کامل نبودن مدارک تعویض پلاک انجام نخواهد شد. لذا خریدار باید با مراجعه به مراکز معتبر تعویض پلاک این مدارک را به همراه داشته باشد.  این مدارک شامل:

 • اصل شناسنامه و اصل کارت ملی
 • اصل و کپی مدارک احراز محل سکونت مانند: سند منزل و اجاره نامه و سایر مدارک دیگر

در حقیقت برای انجام این مراحل خریدار یا نماینده قانونی آن باید حضور داشته باشد.

مدارک احراز سکونت تعویض پلاک

چه مدارکی برای احراز سکونت تعویض پلاک مورد نیاز است؟ در قسمت فوق ذکر کردیم که برای تعویض پلاک خودرو خریداران باید مدارک احراز محل سکونت ارائه دهند. از این‌رو خریداران قبل از مراجعه به مراکز مورد نظر برای تعویض پلاک خودرو باید مدارک مورد نظر را آماده کنند و در زمان مراجعه این مدارک را به همراه خود داشته باشند. برای دریافت برگه احراز محل سکونت باید به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه نمایید. قبل از این کار باید به سامانه نوبت‌دهی تعویض پلاک مراجعه نمایید و برای انتخاب نوع خدمات احراز محل سکونت را انتخاب کنید.

هزینه تعویض پلاک خودرو

هزینه تعویض پلاک خودرو چقدر است؟

هزینه تعویض پلاک خودرو چقدر است؟ هزینه تعویض پلاک را باید خریدار پرداخت نماید. اما این موضوع می‌‌تواند با توافق بین خریدار و فروشنده، مبلغ پرداخت هزینه به عهده فروشنده باشد. البته برای پرداخت هزینه تعویض پلاک شخصی معین نشده است. اما بر اساس عرف خریدار باید پرداخت کند. این موضوع می‌تواند به صورت توافقی بین فروشنده و خریدار انجام بگیرد. پس از خرید یک خودرو، خریدار و فروشنده باید حتماً برای تعویض پلاک ماشین اقدام نمایند. در حقیقت انجام مراحل و طی کردن آن نیاز به پرداخت هزینه تعویض پلاک ماشین است.

هزینه‌های مربوط به تعویض پلاک خودرو و موتور

نوع هزینه میزان هزینه
هزینه اصلی تعویض پلاک خودرو ۳۷۳۰۰۰ تومان
هزینه اصلی تعویض پلاک  موتور ۵۰۰۰۰ تومان
مالیات خودروهای داخلی ۱ درصد
مالیات خودروهای خارجی ۲ درصد
خلافی خودرو متغیر
خلافی موتور متغیر
عوارض دولتی ۱۰۰۰۰۰ تومان

آدرس مراکز تعویض پلاک خودرو

همانطور که در قسمت فوق ذکر کردیم برای انجام مراحل تعویض پلاک ماشین باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرد. ‌حضور فروشنده و خریدار برای اولین مراحل الزامی است. البته فروشندگان و خریداران می‌توانند برای انجام این مراحل نماینده قانونی خود را بفرستند.

برای انجام مراحل تعویض پلاک خودرو شما می‌‌توانید به نزدیکترین مراکز در محل زندگی خود مراجعه کنید. در این صورت کار برای شما بسیار راحت‌تر خواهد شد. در واقع مرکز تعویض پلاک مراکزی هستند که خریداران و فروشندگان برای طی کردن مراحل فرایند نقل و انتقال پلاک خودرو به آنجا مراجعه می‌کنند.

آدرس و تلفن مراکز تعویض پلاک در تهران

نام مرکز آدرس شماره تلفن
تعویض پلاک میثم کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج – خیابان داروپخش – خیابان روز دارو ۱۱-۴۴۹۸۶۰۰۰
تعویض پلاک اتحاد تهرانپارس – حکیمیه – خیابان اتحاد – اتحاد ۵ غربی ۷۷۳۹۳۰۳۰
تعویض پلاک چیتگر کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج ۴۴۹۰۱۹۲۹
تعویض پلاک خاوران کیلومتر ۱۰ جاده خاوران – بعد از سه راه ۳۳۸۵۱۳۳۲
تعویض پلاک الغدیر یافت آباد – بلوار الغدیر – خیابان اکبر حسینی ۶۶۱۳۳۶۹۳
باقرشهر باقرشهر- خ قمصر – خ انرژی ۵۶۵۲۸۶۵۶
یادگار امام (ویژه موتور سیکلت) اتوبان یادگار امام – خیابان زنجان شمالی – جنب ستاد ترخیص خودرو ۶۶۲۵۶۷۲۹
خلیج فارس (ویژه موتور سیکلت) کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج – بلوار خلیج فارس – خیابان رهنما – جنب ستاد ترخیص خودرو ۶۶۲۶۰۲۶۲

واحدهای شماره‌گذاری در تهران

نام واحد آدرس شماره تلفن
ایران خودرو کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص کرج – مرکز شماره‌گذاری مستقر در شرکت ایران خودرو ۴۴۹۳۴۴۴۵
سایپا کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج – مرکز شماره‌گذاری مستقر در شرکت سایپا ۴۴۹۰۶۶۱۰
آسان موتور کیلومتر ۸ جاده مخصوص کرج – مرکز شماره‌گذاری شرکت آسان موتور ۴۸۶۴۵۷۴۷

مراکز تعویض پلاک شهرستان‌های تهران

نام مرکز آدرس شماره تلفن
ورامین میدان بسیج -بلوار امام رضا (ع) – روبروی بازار میوه و تره بار ۰۲۱۴۸۰۱۰۰۰۰
شهریار میدان نماز – به سمت تهران (بلوار پلیس) – خیابان تلیسه ۰۲۱۶۵۲۹۰۲۶۹
اسلامشهر چهاردانگه – روبروی شهرک صنعتی – کوچه نمایندگی ایران خودرو ۰۲۱۵۵۲۶۷۶۷۲
رباط کریم جاده ساوه – بلوار امام خمینی – روبروی صندوق قرض الحسنه خیبر ۰۲۱۵۶۴۱۱۵۱۸
بهارستان جاده ساوه – خیابان رینگ کار – نرسیده به چهار راه پرسپولیس ۰۲۱۵۶۴۵۱۹۵۰
پاکدشت بلوار شمالی – شهدای قمی – نبش جماران ۱۷ – پالک ۴ ۰۲۱۴۸۰۱۰۰۰۰

تعویض پلاک خودرو یکی از مراحل اداری است که باید خریداران و فروشندگان قبل از ثبت سند برای انجام و تکمیل مراحل تعویض پلاک ماشین به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایند. برای طی کردن مراحل خریداران و فروشندگان باید مدارک مورد نیاز را آماده کنند. مدارک مورد نیاز شخص خریدار شامل اصل شناسنامه، اصل کارت ملی به همراه اصل مدارک احراز محل سکونت است. مدارک فروشنده شامل اصل کارت ماشین، به همراه اصل سند خودرو، اصل مالکیت خودرو به همراه اصل شناسنامه و کارت ملی و برگه تسویه حساب خلافی و عوارض خودرو، اصل بیمه خودرو ثالث و بدنه و آخرین کارت معاینه فنی و برگ‌های پرداخت بهای انتقال پلاک است.

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 4 =