گواهینامه بین المللی چیست؟ امتحان و ثبت نام

355

گواهینامه بین المللی رانندگی یا IDP گواهینامه ترکیبی از دفترچه و کارت است که دارای اعتبار محدود بوده و توسط مراجع ذیصلاح کشور صادر می‌شود. در صورتی که گواهینامه رانندگی ملی را دریافت کرده‌اید می‌توانید نسبت به دریافت گواهینامه رانندگی بین‌ المللی نیز اقدام کنید. در واقع این سند باید همراه با اصل گواهینامه صادر شده کشور مرجع باشد تا اعتبار داشته باشد. البته میزان اعتبار گواهینامه بین‌ الملل بسته به قوانین آن کشور متفاوت است.

کشورهای پذیرنده گواهینامه بین ‌المللی

در این قسمت می‌خواهیم به کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی می‌پردازیم و آن را بررسی کنیم. در کشور کانادا گواهینامه رانندگی بین‌ المللی دارای اعتبار است، اما در ایالت شمال غربی آن دارای اعتبار نیست. در کشور امارات گواهینامه رانندگی بین‌ المللی فقط برای ماشین‌های اجاره‌ای دارای اعتبار است. گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را می‌توانید در ۱۹۶ کشور دنیا استفاده کنید.

در حقیقت ایران و سایر کشورهای دیگر عضو کانون جهانی اتومبیلرانی هستند و این کشورها با یکدیگر قرارداد بسته‌اند که تمام شهروندان ۱۹۶ کشور اجازه داشته باشند با اخذ گواهینامه بین‌الملل در کشورهای دیگر رانندگی کنند و مشکلی برایشان پیش نیاید.

کشورهای مختلفی مانند: آذربایجان، آلبانی، الجزایر، آندورا، آنگولا، آنتیگوا، آرژانتین، ارمنستان، استرالیا، اتریش، باهاما، بحرین، بنگلادش، باربادوس، بلاروس، بلژیک، بلیز، بنین، بوتان، بولیوی، بوتسوانا، برونئی، بلغارستان، بورکینا فاسو، کامرون، کانادا و… گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را می‌پذیرند و در این کشورها می‌توان به صورت موقت رانندگی کرد.

امتحان گواهینامه بین‌ المللی

امتحان گواهینامه بین‌ المللی

برای اینکه در خارج از کشور بتوانید رانندگی کنید نیاز دارید گواهینامه بین‌ الملل اخذ نمایید. گواهینامه بین‌ الملل یک گواهینامه رانندگی بین‌‌ المللی بوده که مراحل اخذ آن بسیار سریع و آسان است و در سریعترین بازه زمانی می‌توان این مدرک را کسب نمود.

امکان دارد با خود فکر کنید برای اخذ گواهینامه بین‌ الملل مانند اخذ گواهینامه عادی باید امتحان یا آزمون دهید. این طرز تفکر کاملاً اشتباه است، چرا که شما برای دریافت گواهینامه بین‌ الملل نیاز به هیچ گونه امتحان و آزمون عملی یا تئوری ندارید. در حقیقت با فراهم سازی مدارکی که در این مقاله بیان شده می‌توانید گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را دریافت کنید.

روال دریافت گواهینامه بین المللی مانند طی کردن یک روال اداری بوده و افراد متناسب با مدارکی که به همراه دارند شرایط آنها تایید می‌شود. اشخاص با داشتن گواهینامه عادی و سایر مدارک نام برده شده می‌توانند گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را دریافت کنند.‌

نمونه گواهینامه بین‌ المللی

نمونه گواهینامه بین‌ الملل شامل اطلاعات شخصی فرد متقاضی است و به زبان‌های مختلفی ترجمه می‌شود. گواهینامه رانندگی بین‌ المللی مانند کارت اعتباری بوده که اعتبار آن از یک تا سه سال می‌باشد. همچنین به زبان فرانسوی، آلمانی، انگلیسی، عربی، چینی و اسپانیایی ترجمه می‌شود.

اعتبار گواهی نامه بین الملل

توجه کنید در صورتی که اعتبار گواهینامه بین‌ الملل تمام شد دیگر نمی‌توانید آن را تمدید کنید، باید مجدداً اقدام به اخذ گواهینامه جدید نمایید. پیشنهاد می‌شود قبل از اینکه اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی بین‌ المللی کنید اطلاعاتی راجع به پذیرش و عدم پذیرش گواهینامه بین‌ الملل از مقصد نهایی‌تان به دست آورید. برای اجاره خودرو در کشورهای مختلف جهان که گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را می‌پذیرند باید اصل گواهینامه کشور مبدا را به همراه داشته باشید.

قیمت گواهینامه بین‌ المللی

در این قسمت می‌خواهیم به قیمت گواهینامه بین المللی بپردازیم و آن را بررسی کنیم. افراد زیادی برای کسب گواهینامه رانندگی بین‌ المللی نگرانی بابت مسائل مالی دارند. برخلاف تصور این افراد، هزینه دریافت و اخذ گواهینامه بین‌ الملل زیاد نیست و تنها با پرداخت مبلغی ناچیز و به همراه داشتن مدارک مورد نیاز می‌توان گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را دریافت کرد. البته در صورتی که تمایل به دریافت گواهینامه بین‌ الملل سه ساله داشته باشید، باید هزینه بیشتری نسبت به  گواهینامه یک ساله پرداخت کنید.

هزینه‌‌ای که برای دریافت گواهینامه بین‌ الملل یک ساله و سه ساله و موتورسیکلت پرداخت می‌کنید کاملاً با یکدیگر متفاوت است. بعد از پرداخت هزینه مربوطه ۷ تا ۱۰ روز زمان می‌برد تا گواهینامه بین‌ الملل به منزل شما پست شود. بعد از این که گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را دریافت کردید باید متناسب با قوانین و ضوابط کشور مقصد رفتار نمایید.

ثبت نام اینترنتی گواهینامه بین‌ المللی

برای دریافت گواهینامه بین‌الملل مراحل خیلی ساده و سریع‌تر را باید انجام دهید که شما می‌توانید از روش آنلاین و حضوری اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی بین‌ المللی کنید.‌ معمولاً ساده‌ترین روش دریافت گواهینامه بین‌ الملل روش آنلاین و اینترنتی است. پیشنهاد می‌شود به جای اینکه به صورت حضوری گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را دریافت کنید در بستر اینترنت گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را اخذ نمایید.‌

به منظور دریافت آنلاین گواهینامه رانندگی بین‌ المللی باید وارد وب سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی شوید و به صورت اینترنتی اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید تا حداقل در یک هفته گواهینامه رانندگی بین‌ المللی به دست شما برسد. اگر قصد دارید در سریع‌تر از یک هفته گواهینامه رانندگی بین المللی به دست شما برسد، می‌توانید به صورت حضوری اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی بین‌ المللی کنید تا در همان روز گواهینامه بین‌الملل شما آماده شود.

مدارک لازم برای ثبت نام و دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

برای اخذ گواهینامه رانندگی بین‌ المللی باید مدارکی به همراه داشته باشید. این مدارک شامل عکس ۴*۳، دارا بودن گواهینامه با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز به منظور کسب گواهینامه رانندگی بین‌المللی با اعتبار یک ساله، دارا بودن گواهینامه‌های با اعتبار سه سال به منظور اخذ گواهینامه رانندگی بین‌المللی با اعتبار ۳ ساله، داشتن پاسپورت و پر کردن فرم درخواست، پرداخت مبلغی به منظور هر جلد گواهینامه رانندگی بین‌المللی یکساله می‌باشد.

البته در صورت داشتن گواهینامه رانندگی بین‌ المللی که هنوز اعتبار دارد، باید گواهینامه را به همراه داشته باشید در صورتی که گواهینامه موتورسواری دارید، باید مبلغ نیز پرداخت نمایید. تمام مدارک گفته شده برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی ضروری است.

گواهینامه رانندگی بین‌ المللی برای چه افرادی مناسب است ؟

افرادی که قصد دارند با ماشین شخصی خود به کشورهای مختلف جهان سفر کنند یا افرادی که تمایل دارند در بدو ورود به یک کشور خارجی برای خود ماشین اجاره کنند، باید برای دریافت گواهینامه بین المللی اقدام نمایند. با توجه به اینکه گواهینامه رانندگی بین‌ المللی به دو صورت یک ساله و سه ساله صادر می‌‌شود افرادی که تصمیم دارند به زودی به مسافرت بروند، باید این گواهینامه را کسب کنند و اگر قصد دارند به تازگی به سفر نروند، پیشنهاد می‌شود اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی بین‌ المللی نکنند، چرا که در کشور ما داشتن این گواهینامه امتیازی ندارد و فقط در سفر به کشورهای خارجی به درد می‌خورد و بعد از گذشت مدت اعتبار دیگر به درد نمی‌خورد.

در این مطلب سعی شده به صورت مختصر اطلاعاتی راجع به گواهینامه بین المللی و هزینه آن و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن و ثبت نام اینترنتی ارائه شود. کشورهایی که گواهینامه رانندگی بین‌المللی را می‌پذیرند را نام بردیم و در این قسمت کشور‌هایی که گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را نمی‌پذیرند را نیز نام می‌بریم. این کشورها شامل قبرس، آرژانتین، باهاماس، رواندا، بولیوی، بلیز، باربادوس، ستوایی، نیجریه، تایوان، هنگ کنگ، جامائیکا، ژاپن، جزایر بادگیر، ونزوئلا، کومور، برونوئی، سوازیلند، بورکینافاسو، کامبودیا، امارات، کلمبیا، زامبیا، ساحل عاج و چین هستند.

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.