۱۷ فایده اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامتی

68

امگا ۳ نوعی اسید چرب بسیار مفید هستند و فواید بسیاری برای بدن و مغز دارند. درواقع مواد مغذی کمی به اندازه اسیدهای چرب امگا ۳ مورد مطالعه قرار گرفته است. در ادامه ۱۷ فایده اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامتی را بررسی می‌کنیم.

۱۷ فایده امگا ۳ برای سلامتی

 • ۱. امگا ۳ برای بهبود افسردگی و اضطراب مفید است

افسردگی یکی از شایع ترین اختلال‌های اعصاب و روان در دنیا است که علائم آن شامل ناراحتی، بی حالی و از دست دادن انگیزه برای زندگی است.

اضطراب نیز یک اختلال شایع است که با نگرانی و عصبی بودن شناخته می‌شود.

 مطالعات نشان می‌دهند افرادی که امگا ۳ مصرف می‌کنند کمتر به افسردگی دچار می‌شوند. علاوه بر این زمانی که افراد با اختلال افسردگی یا اضطراب شروع به مصرف امگا ۳ می‌کنند علائم آنها کاهش می‌یابد.

سه نوع اسید چرب امگا ۳ وجود دارد: نوع ALA ،EPA و DHA. از بین این سه نوع، EPA برای مقابله با افسردگی بهترین است.

یک مطالعه نیز نشان داد که EPA در مقابل افسردگی به همان میزان موثر است که داروهای ضد افسردگی موثرند.

 • ۲. امگا ۳ به سلامت چشم‌ها کمک می‌کند.

DHA، نوعی از امگا ۳، بخش عمده‌ای از ساختار شبکیه چشم را تشکیل می‌دهد. زمانی که مقدار کافی DHA دریافت نمی‌کنید مشکلات بینایی بیشتر می‌شود. جالب است که مصرف امگا ۳ به مقدار کافی می‌تواند ریسک دژنراسیون ماکولا، یکی از علل اصلی آسیب داِیمی چشم و نابینایی را کم کند.

 • ۳. امگا ۳ سلامت مغز را در زمان جنینی و نوزادی افزایش میدهد

امگا ۳ یک ماده حیاتی برای رشد مغز در نوزادان است. DHA چهل درصد از حلقه‌های اشباع نشده اسیدهای چرب مغز و شصت درصد از شبکیه چشم را تشکیل می‌دهد. بنابراین نوزادانی که مواد دارای DHA را دریافت می‌کنند بینایی آنها به مقدار قابل توجه‌ای نسبت به نوزادانی که این ماده را دریافت نمی‌کنند، بیشتر است.

مصرف امگا ۳ به مقدار کافی در دوران بارداری فواید زیادی برای کودک دارد از جمله: استقلال بیشتر، ارتباط و مهارت‌های اجتماعی بهتر، مشکلات رفتاری کمتر، کاهش ریسک ابتلا به اختلال تاخیر رشدی، کاهش ریسک ابتلا به اختلال بیش فعالی، اوتیسم و فلج مغزی.

 • ۴. امگا ۳ باعث بهبود بیماری های قلبی می‌شود

سکته قلبی یکی از مهمترین علل مرگ در جهان است. در دهه‌های گذشته محققان به این موضوع پی‌بردند که افرادی که بیشتر از ماهی تغذیه می‌کنند کمتر به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند، این موضوع در آینده به مصرف امگا ۳ مرتبط شد. از آن زمان به بعد مصرف امگا ۳ برای بهبود بیماری‌های قلبی توصیه شد. فواید امگا ۳ برای بیماری‌های قلبی شامل موارد زیر است:

تریگلیسرید: امگا ۳ می‌تواند باعث کاهش قابل توجه تری‌گلیسرید شود. معمولا به میزان ۱۵ تا ۳۰ درصد

فشار خون: امگا ۳ باعث کاهش فشار خون می‌شود و به افراد با فشار‌ خون بالا کمک می‌کند.

کلسترول HDL مفید: امگا۳ باعث افزایش سطح کلسترول های مفید از نوع HDL  میشود.

لخته خون: امگا۳ از لخته شدن خون و به هم پیوستن پلاکتها جلوگیری میکند و مانع از ایجاد لخته های خطرناک خون میشود.

پلاکتهای میکروبی: امگا ۳ با هموار نگه داشتن رگ‌های خونی از چسبیدن پلاکت‌های میکروبی به دیواره رگ‌ها جلوگیری می‌کند.

التهاب: امگا ۳ باعث کاهش تولید ماده‌هایی می‌شود که در زمان التهاب در بدن تولید می‌شوند.

در بعضی از افراد مصرف امگا ۳ باعث کاهش کلسترول LDL از نوع مضر می‌شود. اما شواهد ضد و نقیضی در این مورد وجود دارد، در بعضی از مطالعات افزایش کلسترول LDL گزارش شده است.

با توجه به فوایدی که امگا ۳ برای بیماری‌های قلبی دارد مطالعات دقیقی وجود ندارد که ثابت کند مصرف امگا ۳ از سکته قلبی جلوگیری می‌کند.

 • ۵. امگا ۳ علایم بیش فعالی در کودکان را کاهش می‌دهد

اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD) یک اختلال رفتاری در کودکان است که با کاهش توجه، بیش فعالی و تحریک پذیری همراه است. بعضی از مطالعات نشان می‌دهد سطح امگا ۳ در خون کودکان بیش فعال کمتر از همسالان آنها است. علاوه بر این مطالعات گسترده‌ای اثر امگا ۳ بر علائم بیش فعالی را مورد بررسی قرار داده‌اند. امگا ۳ به بهبود نقص توجه کمک می‌کند علاوه بر آن باعث کاهش بیش فعالی، تحریک پذیری و پرخاشگری می‌شود. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که مکمل‌های روغن ماهی یک درمان موثر برای بیش فعالی است.

 • ۶. امگا ۳ علایم سندرم متابولیک را کاهش می‌دهد

سندرم متابولیک مجموعه‌ای از علائم شامل چاقی، فشار خون بالا، مقاومت انسولینی، افزایش تریگلیسرید و کاهش کلسترول خون مفید HDL است. این بیماری یک نگرانی عمده برای سلامت عمومی است زیرا خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های دیگر نظیر دیابت و مشکلات قلبی را افزایش می‌دهد. اسیدهای چرب امگا ۳ باعث بهبود مقاومت انسولینی، التهاب و بیماری‌های قلبی در بیماران مبتلا به سندرم متابولیک می‌شود.

7. امگا 3 با التهاب مقابله می‌کند

 • ۷. امگا ۳ با التهاب مقابله می‌کند

التهاب یک پاسخ طبیعی به عفونت و آسیب در بدن است بنابراین برای سلامت بدن مهم است. گاهی التهاب برای مدت طولانی در بدن باقی می‌ماند حتی بدون وجود عفونت و یا آسیب. به این نوع التهاب، التهاب مزمن می‌گویند. التهاب مزمن می‌تواند شانس ابتلا به بیماری‌های مزمن دیگری مانند بیماری‌های قلبی و سرطان را افزایش دهد. قابل ذکر است که اسیدهای چرب امگا ۳ باعث کاهش تولید مولکول‌ها و مواد مربوط به التهاب، شامل ایکوزانوییدها و سیتوکین‌ها می‌شود. درواقع مطالعات ارتباط بین مصرف امگا ۳ بیشتر و کاهش التهاب را بررسی کرده است.

 • ۸. امگا ۳ با بیماری های خودایمنی مقابله میکند

در بیماری‌های خودایمنی، سیستم ایمنی بدن سلولهای سالم را با سلولهای بیگانه اشتباه میگیرد و به آنها حمله میکند. دیابت نوع یک، نمونه بارز یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن به سلولهای تولیدکننده انسولین در بدن حمله میکند. امگا ۳ میتواند با برخی از این بیماری ها مبارزه کند و این موضوع در اوایل زندگی و نوزادی بسیار مهم است. تحقیقات نشان میدهند که مصرف امگا ۳ به مقدار کافی در سال اول زندگی ریسک ابتلا به بیماری های خودایمنی مانند دیابت نوع یک و مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) را کاهش میدهد. امگا ۳ همچنین به درمان بیماری لوپوس، آرتریت روماتویید، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و پسوریازیس کمک میکند.

 • ۹. امگا ۳ به بهبود اختلالات روانی کمک میکند

سطوح پایین امگا ۳ در افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی گزارش شده است. تحقیقات نشان میدهد مصرف مکمل های امگا ۳ به کاهش علایمی مانند تغییر خلق در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی کمک میکند. مصرف مکملهای دارای امگا ۳ همچنین باعث کاهش رفتارهای خشونت آمیز میشود.

 • ۱۰.امگا ۳ میتواند با زوال ذهنی مرتبط با افزایش سن و بیماری آلزایمر مبارزه کند.

کاهش عملکرد مغز با افزایش سن موضوعی غیرقابل اجتناب است. مطالعات زیادی نشان داده است که مصرف زیاد امگا ۳ به کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های ذهنی وابسته به سن مانند آلزایمر کمک میکند. یک بررسی از مطالعات نشان میدهد که مکمل های امگا ۳ ممکن است در شروع بیماری مفید باشند زمانی که علایم بیماری بسیار خفیف باشد. اما در نظر داشته باشید که تحقیقات بیشتری برای تاثیر امگا ۳ بر اختلالات روانی مورد نیاز است.

 • ۱۱. امگا ۳ میتواند از ابتلا به سرطان جلوگیری کند

سرطان یکی از اصلی ترین عوامل مرگ در دنیا است. ادعا شده است اسیدهای چرب امگا ۳ میتواند ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهد. مطالعات نشان داده اند افرادی که بیشترین مقدار امگا ۳ را مصرف میکنند ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ تا ۵۵ درصد در آنها کاهش می یابد. به علاوه مصرف امگا ۳ با کاهش ابتلا به سرطان پروستات در مردان و سرطان سینه در زنان ارتباط مستقیم دارد. اما در نظر داشته باشید تمام مطالعات، این نتایج را بیان نمیکنند.

 • ۱۲. امگا ۳ ابتلا به آسم در کودکان را کاهش میدهد

آسم یک بیماری تنفسی مزمن با علایم سرفه، کوتاهی تنفس و خس خس سینه است. حمله های آسمی شدید میتواند بسیار خطرناک باشد. از علت این نوع حمله ها میتواند التهاب و ورم راه های تنفسی باشد. بهتر است بدانید آمار ابتلا به آسم در آمریکا در ده های اخیر به شدت افزایش یافته است. برخی از تحقیقات از تاثیر امگا۳ بر کاهش ریسک ابتلا به آسم در کودکان و بزرگسالان خبر میدهند.

 • ۱۳. امگا ۳ چربی های کبد را کاهش میدهد

بیماری کبد چرب غیر الکلی بیشتر از چیزی که تصور میکنید شایع است. این بیماری همراه با چاقی تبدیل به یکی از شایع ترین بیماری ها در دنیای غرب شده است. اما مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ میتواند به کم شدن چربی های کبد و التهاب در افراد مبتلا به این بیماری کمک کند.

 • ۱۴. امگا ۳ به سلامت بیشتر استخوان و مفاصل کمک میکند

پوکی استخوان و آرتریت دو بیماری شایع هستند که سلامت سیستم اسکلتی بدن را تحت تاثیر قرار میدهند. مطالعات نشان میدهند که مصرف امگا ۳ میتواند قدرت استخوان ها را با افزایش کلسیم در آنها بیشتر کند در نتیجه ریسک ابتلا به پوکی استخوان کمتر میشود. امگا۳ همچنین باعث درمان آرتریت میشود. بیمارانی که از مکملهای امگا۳ استفاده میکنند شکایت کمتری نسبت به درد مفاصل دارند.

 • ۱۵. امگا ۳ به تسکین درد قاعدگی کمک میکند

درد قاعدگی معمولا در قسمت پایین شکم و لگن رخ میدهد که معمولا تا پاها و کمر کشیده میشود. این درد میتواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار بدهد اما تحقیقات زیادی ثابت کرده است که زنانی که امگا ۳ مصرف میکنند درد کمتری را در زمان قاعدگی تجربه میکنند. یک مطالعه نشان داد که مصرف مکملهای امگا۳ نسبت به مصرف ایبوبروفن تاثیر بیشتری در آرام کردن درد قاعدگی دارد.

 • ۱۶. امگا ۳ کیفیت خواب را بهتر میکند

خواب خوب به سلامت عمومی کمک میکند. مطالعات، اختلال خواب را به بیماری های مختلفی ربط میدهند. بیماری هایی نظیر چاقی، دیابت و افسردگی. سطوح پایین اسیدهای چرب امگا ۳ باعث اختلال در خواب کودکان و آپنه تنفسی در بزرگسالان میشود. سطح پایین DHA با کمبود هورمون ملاتونین، هورمون خواب، رابطه مستقیم دارد. مطالعات بر روی کودکان و بزرگسالان نشان داده است که مصرف امگا ۳ باعث طولانی تر شدن و کیفیت بهتر خواب میشود.

 • ۱۷. امگا ۳ برای پوست مفید است

DHA یک ساختار مهم در پوست است. این ماده مسؤل سلامت سلولهای پوستی است که قسمت عظیمی از پوست را تشکیل میدهند. یک سلول پوستی سالم نتیجه صاف، نرم و بدون چروک نگه داشتن پوست است. EPA نیز برای پوست فواید زیادی دارد از جمله: کنترل چربی و آبرسانی پوست، پیشگیری کردن از هایپرکراتینه شدن فولیکولهای مو، جلوگیری از پیری زودرس پوست، کاهش جوش های پوستی

امگا ۳ همچنین میتواند از پوست در مقابل نور خورشید محافظت کند. EPA به جلوگیری از انتشار موادی کمک میکند که پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پوست را از بین میبرند.

اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامت عمومی بدن حیاتی هستند. این ماده را میتواند از غذاهای مختلفی مانند ماهی (مصرف ماهی دوبار درهفته) دریافت کرد. اگر زیاد ماهی مصرف نمیکنید بهتر است از مکملهای امگا ۳ استفاده کنید. برای افرادی که کمبود امگا ۳ دارند این یک راه ارزان و بسیار موثر برای بهبود سلامت عمومی بدنشان است.

۱۰۰%
عالی
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =