شنبلیله : یک گیاه با خواص فوق العاده برای سلامتی

236

شنبلیله گیاهی است که برای مدت‌های طولانی به عنوان دارو استفاده می‌­شود. شنبلیله یک جز همیشگی در غذاهای هندی است و به عنوان مکمل نیز مورد استفاده قرار می‌­گیرد. این گیاه خواص زیادی برای سلامت بدن دارد. در این مقاله هر آنچه را که باید درباره شنبلیله بدانید بازگو می‌­کنیم از جمله، خواص آن، عوارض جانبی و نحوه‌­ی مصرف آن.

 

 

مطالب مرتبط:

شنبلیله چیست؟

شنبلیله گیاهی با ارتفاع ۲ تا ۳ فوت (۶۰ تا ۹۰ سانتی‌متر) است. برگ‌­های سبز با گل‌­­هایی سفید دارد و بذرهای آن کوچک و به رنگ قهوه­‌ای و طلایی است.

هزاران سال است که این گیاه در چین به عنوان یک دارو در درمان مشکلات پوستی و بیماری­‌هایی دیگر استفاده می‌­شود. اخیرا شنبلیله به یک گیاه و ادویه خانگی تبدیل شده است و در محصولاتی مانند صابون و شامپو نیز یافت می‌­شود. بذر و پودر شنبلیله همچنین به دلیل طعم و بوی آن در بسیاری از غذاهای هندی مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

 

 

ارزش غذایی شنبلیله

یک قاشق سوپ خوری (۱۱.۱ گرم) از بذر شنبلیله حاوی ۳۵ کالری است علاوه بر آن، ۳ گرم فیبر، ۳ گرم پروتئین، ۶ گرم کربوهیدرات، ۱ گرم چربی، ۲۰ درصد از مقدار آهن روزانه مورد نیاز، ۷ درصد از منگنز روزانه مورد نیاز و ۵ درصد از منیزیوم روزانه مورد نیاز را دارد.

 

 

تاثیر شنبلیله بر شیر مادر

شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای نوزاد است و بسیاری از مادران برای تولید شیر کافی تلاش می‌کنند. درحالی که داروهای خاصی برای افزایش تولید شیر مادر وجود دارد، تحقیقات توصیه می‌کنند که مصرف مقداری شنبلیله برای بهبود تولید شیر یک منبع طبیعی و امن است.

یک مطالعه‌­ ۱۴ روزه در ۷۷ مادر نشان داد که نوشیدن چای گیاهی شنبلیله تولید شیر را افزایش می‌­دهد و همچنین به افزایش وزن نوزاد کمک می­‌کند. یک تحقیق دیگر بر روی ۶۶ مادر انجام شد. آنها به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه چای شنبلیله دریافت کردند. گروه دوم گروه کنترل بودند و به گروه سوم چیزی داده نشد. تولید شیر به مقدار ۱.۵ اونس (۳۴ میلی لیتر) در گروه اول و در گروه کنترل به مقدار ۲.۴۷ اونس (۷۳ میلی لیتر) افزایش یافت. در این تحقیق از چای شنبلیله به جای داروهای مکمل استفاده شد اما داروها نیز اثر مشابه دارند. نتیجه این مطالعه به نظر جذاب و انگیزه بخش می‌­آید اما بهتر است برای افزایش تولید شیر حتما با ماما و یا پزشک خودتان مشورت کنید.

 

 

تاثیر شنبلیله بر سطح تستوسترون در مردان

یکی از شایع‌­ترین علت‌­هایی که مردان شنبلیله مصرف می‌­کنند، افزایش سطح تستوسترون است. بعضی از مطالعات نشان می‌­دهند که این گیاه واقعا تاثیرگذار است و میل جنسی را افزایش می‌دهد.

در یک مطالعه‌­ ۸ هفته‌­ای، ۳۰ مرد در سنین جوانی مورد مطالعه قرار گرفتند.

مردان در هفته ۴ جلسه وزنه‌برداری داشتند. به نیمی از آنان ۵۰۰ میلی گرم شنبلیله در روز داده شد. در حالی که در گروهی که شنبلیله دریافت نکرده بودند، کاهش سطح تستوسترون دیده شد، در گروهی که این گیاه را مصرف کرده بودند افزایش این هورمون مشاهده شد. علاوه بر آن ۲ درصد نیز کاهش چربی داشتند. در یک تحقیق ۶ هفته‌­ای دیگر به ۳۰ مرد با هدف افزایش میل جنسی ۶۰۰ میلی گرم عصاره شنبلیله داده شد. تعداد زیادی از شرکت کنندگان افزایش قدرت و میل جنسی را اعلام کردند. با این وجود همچنان تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

 

کنترل دیابت و سطح قند خون با شنبلیله

شنبلیله می‌­تواند به وضعیت متابولیک کمک کند مانند دیابت. به نظر می­‌رسد بر هر دو نوع دیابت نوع یک و دو با افزایش نگه داشتن کربوهیدرات کمک می‌­کند.

در یک مطالعه افراد با دیابت نوع یک، ۵۰ گرم شنبلیله در وعده­‌های ناهار و شام دریافت کردند. بعد از ۱۰ روز سطح قند خون شرکت کنندگان و همچنین تولید کلسترول در آنها کاهش یافته بود. در یک تحقیق دیگر به افراد بدون بیماری دیابت شنبلیله داده شد. ۴ ساعت بعد سطح قند خون آنها به میزان ۱۳.۴ درصد کاهش یافته بود. این خواص می­‌تواند به دلیل نقش شنبلیله در عملکرد انسولین باشد.

 

 

شنبلیله

 

 

خواص دیگر شنبلیله

نشان داده شده است که شنبلیله می­‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌­ها کمک کند اما تحقیقات زیادی در دسترس نیست و برای نتیجه گیری به مطالعات بیشتری نیاز داریم. یک تحقیق نشان می‌دهد که شنبلیله به موارد زیر کمک می‌­کند:

  • کنترل اشتها: ۳ تحقیق نشان داده است که با مصرف این گیاه اشتها و میل به مصرف چربی کم‌تر می‌­شود. یک مطالعه‌­ ۱۴ روزه نتیجه گرفت که میل به مصرف چربی تا ۱۷ درصد در شرکت کنندگان کاهش یافت.
  • سطح کلسترول: بعضی از شواهد نشان می‌­دهند که شنبلیله کمک به کاهش کلسترولو تری­گلیسرید می‌کند.
  • سوزش قلب: یک تحقیق ۲ هفته‌­ای در افراد با سوزش قلب نشان داد که با مصرف شنبلیله علائم کم‌تر می‌­شود.
  • التهاب: در تحقیقات حیوانی، این گیاه خاصیت ضد التهابی نیز دارد اما برای اثبات این موضوع در انسان تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
  • علاوه بر موارد بالا یکسری مطالعات نیز اعلام کرده­‌اند شنبلیله می‌­تواند به کولیت زخمی، مشکلات پوستی و بسیاری از مشکلات دیگر نیز کمک کند.

 

 

نحوه مصرف شنبلیله

شنبلیله جز ترکیبات بسیاری از مکمل­‌هاست.

با توجه به این که ترکیبات مکمل‌­ها متفاوت است، مقدار شنبلیله در آنها نیز فرق دارد.

درواقع یک مقدار دوز خاص برای مصرف آن وجود ندارد. علاوه بر آن دوز مصرفی با توجه به هدف شما از مصرف این گیاه نیز متفاوت خواهد بود.

بسیاری از تحقیقات درباره تاثیر بر تستوسترون مقدار ۵۰۰ میلی گرم شنبلیله را به شرکت کنندگان دادند در حالی که مطالعاتی نیز وجود دارد که ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم از این گیاه را به افراد داده‌­اند.

اگر بذر گیاه استفاده شود ۲ تا ۵ گرم کافی است اما همین مقدار نیز با توجه به مطالعات مختلف متفاوت است. مکمل‌ها باید قبل و یا همراه غذا مصرف شوند. به دلیل این‌که شنبلیله سطح قند خون را تغییر می‌­دهد، بهتر است همراه با وعده­‌ی غذایی سرشار از کربوهیدرات مصرف شود. همیشه هنگام مصرف، مقدار دوز مجاز را از برچسب روی مکمل بخوانید و یا با پزشک‌تان مشورت کنید.

 

 

عوارض جانبی مصرف شنبلیله

شنبلیله برای سلامتی به نظر بی‌­خطر می‌­آید اما در مصرف بعضی از مکمل‌ها، عوارض جانبی مانند اسهال و عوارض گوارشی گزارش شده است که موارد پرخطر و جدی نیستند.

افراد ممکن است کم اشتهایی را نیز تجربه کنند که در صورتی که اختلال در غذا خوردن دارید و یا در مسیر افزایش وزن هستید، باید این علامت را جدی بگیرید.

تعدادی از افراد نیز عرق بدن را گزارش کردند که هنوز ارتباط آن با مصرف مکمل‌ها ثابت نشده است.

اگر دیابت دارید و داروی کاهش دهنده­ قند خون مصرف می‌­کنید، شنبلیله را با احتیاط مصرف کنید.

تحقیقات در حیوانات نشان داده است مصرف بیش از اندازه شنبلیله می‌­تواند باعث اختلالات جدی مانند آسیب به DNA، کاهش باروری و مشکلات عصبی و مغزی شود. این موارد در انسان به اثبات نرسیده است با این حال باید به مقدار مصرفی شنبلیله دقت داشت. همیشه بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 10 =