۱۰ مورد از خواص باورنکردنی زردچوبه

274

می­‌توان گفت که زردچوبه مؤثرترین مکمل تغذیه‌­ای موجود است و مطالعات معتبر فواید بسیار آن را بر روی بدن و مغز ثابت کرده‌اند. در این مقاله ۱۰ مورد از اثرات سلامتی بخش و ثابت شده­ از خواص زردچوبه ذکر شده است.

 ۱. زردچوبه حاوی ترکیبات بیواکتیوی است که خواص دارویی بسیاری دارد

برای هزاران سال از زردچوبه به عنوان ادویه و گیاه دارویی در هند استفاده می‌­شده است. اخیراً دانشمندان بر این ادویه­ شناخته شده توسط هندیان، تمرکز کرده‌­اند و به خواص دارویی ترکیبات آن پی برده­‌اند. این ترکیبات کورکومینوئید نامیده می‌شوند و مهم­‌ترین آنها کورکومین است که ماده­‌ی فعال زردچوبه می‌­باشد و دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی است.

 البته مقدار کورکومین در زردچوبه اندک بوده و تنها ۳ درصد وزن آن را تشکیل می‌دهد.

اکثر مطالعاتی که در مورد زردچوبه تحقیق کرده‌­اند، از عصاره­ آن استفاده کرده‌اند که می‌شود گفت حاوی خود کورکومین بوده است و مقدار مصرف آن بیش از یک گرم در روز بوده است.

دریافت این مقدار از طریق غذا بسیار مشکل خواهد بود. پس برای دستیابی به اثرات کامل کورکومین باید مکمل آن را مصرف کرد.

از طرفی کورکومین به سختی وارد جریان خون می‌­شود. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است به همراه آن فلفل سیاه که حاوی پیپرین است مصرف شود. این ماده جذب کورکومین را تا ۲۰۰۰ درصد افزایش می‌دهد.

برندهای معتبر مکمل‌­های کورکومین حاوی پیپرین هستند، که اثربخشی آن را افزایش می‌دهد.

بهتر است مکمل کورکومین به همراه غذاهای چرب مصرف شود، چرا که این ماده محلول در چربی است.

۲. کورکومین ماده ­ای ضد التهاب است

کورکومین به مبارزه با مهاجمین خارجی و ترمیم آسیب‌­ها در بدن کمک می‌کند. بدون وجود التهاب، پاتوژن‌­هایی مانند باکتری‌­ها سراسر بدن را فرا گرفته و موجب مرگ خواهند شد. البته اگر التهاب حاد و کوتاه مدت باشد، برای بدن مفید است، ولی در صورتی که مزمن شده و به بافت خود بدن‌است آسیب بزند، کشنده خواهد بود.

به اعتقاد دانشمندان، التهاب مزمن نقش اساسی در ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی، سرطان، سندروم متابولیک، آلزایمر و بسیاری بیماری­‌های تحلیل برنده دارد. بنابراین هر عاملی که بتواند به کاهش التهاب مزمن کمک کند، در پیشگیری و یا حتی درمان این بیماری­‌ها مؤثر خواهد بود.

کورکومین ضد التهابی بسیار قوی است، تا حدی که اثر‌گذاری آن قابل مقایسه با برخی داروهای ضد التهابی است و در عین حال، عوارض جانبی ندارد.

۳. کورکومین ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را به طور چشمگیری بالا می‌برد

ثابت شده که آسیب اکسایشی یکی از عوامل ایجاد پیری و بسیاری از بیماری‌­هاست.

اکسیدان‌­ها شامل رادیکال‌های آزاد و مولکول‌­های بسیار فعال با الکترون‌­های جفت نشده هستند.

رادیکال‌های آزاد تمایل بسیار زیادی برای واکنش دارند و با مواد ارگانیک بدن مانند اسید­های چرب، پروتئین‌ها و DNA ترکیب می­‌شوند و دلیل این‌که اکسیدان­‌ها چرا این‌قدر اهمیت دارند این است که از بدن در مقابل رادیکال‌­های آزاد محافظت می‌­کنند.

کورکومین آنتی‌اکسیدانی بالقوه است که به خاطر ساختاری که دارد رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و از طرفی فعالیت آنزیم­‌های آنتی اکسیدانی خود بدن را نیز بهبود می‌بخشد.

 ۴. کورکومین فاکتور نورون­زایی مشتق شده از مغز را افزایش می­ دهد

در گذشته تصور بر این بود که نورون­‌های مغزی بعد از دوران کودکی دیگر تکثیر نمی‌شوند، ولی امروزه ثابت شده که این اتفاق می‌افتد.

مطالب مرتبط:

نورون‌­ها قادرند ارتباطات جدید تشکیل دهند، حتی در مناطقی از مغز می‌توانند تکثیر شده و تعدادشان افزایش یابد. یکی از عواملی که موجب این اتفاق در مغز می‌شود، فاکتور نورون­زایی مشتق شده از مغز (BDNF) است، که نوعی هورمون رشد است. بسیاری از بیماری‌های شایع مغزی مانند افسردگی و آلزایمر به کمبود این هورمون مرتبط هستند و بسیار جالب است که بدانید که کورکومین سطح این هورمون را در مغز افزایش می‌­دهد.

مصرف کورکومین برخی بیماری‌های مغزی را به تاخیر انداخته و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. حتی می‌تواند حافظه فرد را بهتر کند، که با توجه به تأثیر آن در ترشح BDNF  منطقی به نظر می‌رسد.

زردچوبه

۵. کورکومین خطر بیماری ­های قلبی را کاهش می ­دهد

بیماری­‌های قلبی عامل اصلی مرگ و میر در دنیا هستند. این بیماری‌­ها بسیار پیچیده بوده و عوامل زیادی موجب ایجاد آنها می‌­شوند. کورکومین می‌تواند بسیاری از عوامل ایجاد کننده‌­ی این بیماری‌­ها را از بین ببرد. احتمالاً تاثیر اصلی کورکومین در کاهش بیماری‌های قلبی مربوط به ارتقای عملکرد اندوتلیوم یعنی پوشش عروق خونی است. عملکرد نامطلوب اندوتلیوم از عوامل اصلی بیماری­‌های قلبی شناخته شده است، چرا که عملکرد ضعیف آن موجب افزایش فشار خون، ایجاد لخته‌­ی خون و برخی فاکتورهای خطر دیگر می‌­شود.

چند پژوهش به اثربخشی کورکومین در عملکرد بهتر اندوتلیوم اشاره کرده‌اند. پژوهشی مصرف کورکومین را به اندازه‌­ی ورزش کردن و پژوهشی دیگر به اندازه‌­ی مصرف داروی آتورواستاتین مؤثر می‌دانند. از طرفی اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی کورکومین نیز نقش مؤثری در پیشگیری از بیماری‌های قلبی دارد.

 ۶. کورکومین می‌تواند از سرطان پیشگیری و یا حتی آن را درمان کند

 سرطان بیماری خطرناکی است و ویژگی آن رشد کنترل نشده‌­ی سلول‌­هاست. سرطان انواع مختلفی دارد، ولی همه‌­ی آنها ویژگی‌­های مشترکی دارند. برخی از این ویژگی‌­ها می‌­توانند با مصرف مکمل کمین تحت تاثیر قرار بگیرند مطالعات نشان دادند که کورکومین در درمان سرطان و جلوگیری از گسترش آن در سطح مولکولی مؤثر است و همین موجب مرگ سلول­‌های سرطانی و کاهش رگ­زایی در آنها و جلوگیری از متاستاز می‌شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌­دهند مصرف کورکومین در مراحل اولیه از شکل‌گیری سرطان جلوگیری می‌کند، مخصوصاً در سرطان‌­های سیستم گوارشی مانند سرطان روده‌­ی بزرگ.

 ممکن است در آینده از کورکومین در کنار داروهای مرسوم درمان سرطان استفاده شود. مطالعات در مورد آن به طور جدی ادامه دارد و نتایج بسیار امیدوارکننده هستند.

۷. زردچوبه در جلوگیری و درمان آلزایمر مؤثر است

 آلزایمر رایج‌­ترین بیماری از نوع بیماری‌­های تخریب کننده‌­ی سلول­‌های مغزی است، که موجب زوال عقل می­‌شود. متاسفانه تاکنون داروی مؤثری برای آن کشف نشده است. بنابراین پیشگیری از بروز آن از اهمیت بالایی برخوردار است. خبر خوب این است که کورکومین می‌­تواند از سد خونی مغز بگذرد. آسیب‌های التهابی و اکسیدانی تاثیر بسزایی در ابتلا به آلزایمر دارند و کورکومین بر هر دوی آنها مؤثر است.

 به علاوه گره‌­های پروتئینی که به آنها پلاک­‌های آمیلوئیدی گفته می‌شود، در این بیماری دیده می‌شوند. مطالعات نشان دادند که کورکومین می‌تواند این پلاک‌ها را از بین ببرد.

 البته این‌که کورکومین واقعاً در انسان می‌تواند از آلزایمر پیشگیری کرده و پیشرفت آن را معکوس کند، نیازمند مطالعه است.

 ۸. درمان بیماران آرتروزی با مکمل کورکومین

آرتروز بیماری شایع در کشورهای غربی است، که انواع گوناگونی دارد و بسیاری از آنها موجب ایجاد التهاب در مفاصل می‌­شوند.

 کورکومین با دارا بودن عوامل ضدالتهابی می‌­تواند در درمان آرتروز مؤثر باشد. چند مطالعه این اثر را تایید کرده‌­اند و حتی در یک تحقیق اثربخشی آن از یک داروی ضد التهاب بیشتر گزارش شده است.

۹. کورکومین اثرات باور نکردنی بر افسردگی دارد

 در مطالعه‌ای که بر روی شصت بیمار افسرده انجام شد، دیده شد که بهبودی در افرادی که کورکومین مصرف کرده بودند به اندازه­‌ی افرادی بود که پروزاک مصرف کرده بودند و افرادی که کورکومین و پروزاک را با هم مصرف کرده بودند شرایط بهتری داشتند. افسردگی با کاهش میزان ترشح BDNF و کوچک شدن هیپوکامپ (منطقه‌ای در مغز که در یادگیری و حافظه نقش دارد) مرتبط است. کورکومین با افزایش سطح BDNF مانع از ایجاد برخی تغییرات نامطلوب در مغز می‌شود. برخی شواهد نیز نشان می‌دهند که کورکومین میزان سروتونین و دوپامین را در مغز افزایش می‌­دهد.

۱۰. کورکومین پیری را به تاخیر انداخته و با بیماری ­های مربوط به پیری مبارزه می‌کند

 اگر کورکومین می‌تواند از بیماری‌های قلبی، سرطان و آلزایمر جلوگیری کند، پس می‌تواند موجب طول عمر نیز شود.

شما تا چه اندازه با خواص زردچوبه آشنایی دارید؟ اگر خواص دیگری از زردچوبه می‌شناسید برای ما و دوستانتان بنویسید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =