عوامل از دست دادن حس چشایی و روش درمان آن

105

از دست دادن حس چشایی موضوعی است که بعد از شیوع ویروس کرونا افراد زیادی را به­ خود درگیر کرد اما مسئله اینجاست که حتی قبل از همه­ گیر شدن این ویروس، حس چشایی می­توانست تحت تاثیر عوامل مختلف کم شده و از بین رود.

در این مقاله با ما همراه باشید، زیرا قصد داریم تا تمام عواملی که موجب از دست رفتن این حس می­ شوند را مورد بررسی قرار دهیم، همچنین به این سوال مهم بپردازیم که روش­های درمان و بازیابی حس چشایی به چه صورتی است؟

آیا  از دست دادن حس چشایی یک بیماری است؟

یکی از سوالاتی که معمولا ذهن افراد را به­ خود مشغول می­کند این است که آیا از بین­ رفتن حس چشایی زبان، بیماری به ­حساب می ­آید یا می­تواند به­ عنوان عارضه یک بیماری دیگر شناخته شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر مسئله مربوط به بیماری­ های سرماخوردگی یا عفونت گلو باشد، نبودن حس چشایی می­تواند به­ عنوان یک عارضه شناخته شود و درمان آن نیاز به مصرف دارو دارد.

اما در صورتی­که فرد به ­طور کامل حس چشایی خود را از دست بدهد، متاسفانه به بیماری آگنوزیا دچار شده که برای درمان آن باید به متخصص گوش و حلق و بینی تهران مراجعه کند.

حس چشایی چه رابطه­ ای با حس بویایی دارد؟

از آن جایی که مزه­ کردن مواد خوراکی یکی از بزرگ­ترین کاربردهای حس چشایی محسوب می­شود، باید گفت که حس چشایی با حس بویایی رابطه مستقیمی دارد. به­ طوری که در اکثر مواقع حس بویایی فرد است که دچار مشکل شده اما این گونه به­ نظر می ­آید که برای حس چشایی بیمار، اختلال به وجود آمده است.

به­ همین­ دلیل در همین ابتدای کار بدانید که عوامل از دست دادن حس چشایی می­تواند تا حد زیادی مرتبط به حس بویایی باشد که در ادامه به معرفی و بررسی تک­تک این عوامل خواهیم پرداخت.

عواملی که موجب اختلال حس چشایی می­شوند

 عفونت­ های گلو و دستگاه تنفسی، کرونا، پرتودرمانی، مواد شیمیایی، واردشدن ضربه به سر، فقر مواد معدنی، کهولت سن و عدم رعایت بهداشت فردی از عوامل از دست دادن حس چشایی محسوب می‌شوند.

  • بررسی عفونت ­های گلو و تاثیر آنها روی حس چشایی

زمانی­که گلو و دستگاه تنفس فوقانی را عفونت می­گیرد، احتمال اینکه این عفونت­ ها روی قدرت چشایی شما تاثیر بگذارند بسیار زیاد است.

حتی یک آنفولانزای معمولی هم می­تواند به­ خاطر درگیرکردن بینی، گلو و سرفه ­های پی ­در­پی موجب از بین رفتن حس چشایی شود.

پس از آن جایی که آنتی بیوتیک ها نمی­توانند تاثیر زیادی در درمان آنفولانزا و عفونت­ ها داشته باشند، پیشنهاد می­ دهیم که با مصرف آنتی ­هیستامین اقدام به برطرف­ کردن انسداد بینی و گلوی خود کنید.

  • چرا کرونا موجب از بین رفتن حس چشایی می­شود؟

یکی از مرسوم­ ترین عوارض کووید ۱۹، ایجاد اختلال در حس بویایی و چشایی است. به ­طوری­ که گفته می­شود ۸۰ درصد افراد مبتلا به این ویروس دارای علائم فقدان حس چشایی هستند.

هر چند جای نگرانی برای این موضوع وجود ندارد؛ زیرا با مصرف مداوم آب و داروهای ضد ویروسی، می­توانید علاوه ­بر مبارزه با کووید ۱۹ به درمان حس چشایی در کرونا بپردازید.

اما این نکته را در نظر بگیرید که بسیاری از افراد، حتی بعد از درمان کامل کرونا، باز هم قادر به تشخیص کامل و دقیق مزه­ ها نیستند و می­توان گفت که این عارضه در آنها ادامه ­دار بوده است.

 چه ارتباطی میان پرتودرمانی و از بین رفتن حس چشایی وجود دارد؟

پیش­تر اشاره کردیم که پرتودرمانی و شیمی­درمانی ناشی از سرطان، می­تواند تاثیر مستقیمی روی حس چشایی بگذارد. اما سوال اینجاست که چه ارتباطی میان درمان سرطان و اختلال در حس چشایی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر پرتودرمانی روی نواحی سر و گردن صورت گیرد، می­تواند موجب ضعیف­ شدن یا حتی از دست دادن حس چشایی شود.

با این حال این موضوع را لحاظ کنید که تمام این عوارض موقتی هستند و بعد از پایان دوره شیمی ­درمانی و پرتودرمانی، حس چشایی باز خواهد گشت.

همچنین لازم به ذکر است که در این دوره بهتر است به­ جای مصرف غذاهای گرم، به­ خوردن غذاهای سرد روی آورید. زیرا حس چشایی هنگام مزه ­کردن غذای سرد می­تواند قوی­ تر عمل کند.

آیا مواد شیمیایی می­توانند موجب کاهش حس چشایی شوند؟

یکی دیگر از عواملی که می­تواند موجب تضعیف حس چشایی انسان شود، قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی مثل حشره­ کش است. پس اگر به­ خاطر شغل یا شرایط خاصی مجبور به بودن در معرض این مواد هستید، پیشنهاد می­دهیم که به ­کمک ماسک از ورود بیش از حد مواد آفت­کش به داخل گلو و ریه­ های خود جلوگیری کنید.

هر آنچه که باید در مورد ضربه ­به­ سر و از بین رفتن حس چشایی بدانید.

 ضربه به سر یکی دیگر از عواملی است که تاثیر مستقیمی روی وضعیت حس چشایی می­گذارد. اما سوال اینجاست که این عارضه تا چه زمانی ادامه پیدا می­کند؟

در پاسخ باید گفت که هیچ زمان دقیقی برای این موضوع وجود ندارد؛ زیرا اگر حس چشایی به­ خاطر ضربه به سر دچار اختلال شده باشد، تنها راه تشخیص زمان درمان آن، بررسی میزان و شدت ضربه خواهد بود.

چرا فقر مواد مغذی موجب کاهش حس چشایی می­شود؟

برخی مواد مغذی مانند روی هستند که عدم وجود آنها می­تواند موجب تضعیف حس چشایی شود. به­ همین­ دلیل توصیه می­شود که با دنبال­ کردن یک رژیم غذایی سالم از کمبود مواد مغذی در بدن خود جلوگیری کنید.

قدرت چشایی

چرا با افزایش سن قدرت چشایی انسان کاهش می­یابد؟

حس چشایی مجموعه­ ای از مولکول­ هایی است که هنگام جویدن و مزه ­کردن غذا آزاد می­شوند. در واقع این مولکول­ ها همان پرزهای کوچکی هستند که در سطح زبان دیده می­شوند.

پس باید گفت که با افزایش سن، تعداد این پرزها کاهش پیدا می­کند. به ­همین ­دلیل خیلی دور از ذهن نیست که افراد مسن­تر، نیاز به نمک و فلفل بیشتری در غذای خود احساس کنند.

بررسی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و تاثیر آن روی حس چشایی

یکی از عوامل رایجی که می­ تواند موجب بروز طعم تلخ و بد در دهان شود، عدم رعایت بهداشت فردی و دهان و دندان است.

پس می­توان نتیجه گرفت که بهترین کار برای پیشگیری از چنین وضعیتی، اقدام به استفاده مداوم از مسواک، نخ دندان و دهان­شوی بوده که هر کدام از آنها تاثیر خاصی در بهبود بهداشت فردی ایفا می­کنند.

همچنین لازم به ذکر است که مراجعه به دندان­پزشک در فواصل زمانی مشخص می­تواند یک اقدام مثبت دیگر برای جلوگیری از آسیب­ رسیدن به حس چشایی باشد.

از دست دادن حس چشایی یکی از بیماری­ هایی است که مشکلات زیادی را در پی دارد؛ زیرا فرقی نمی­کند که مسئله چشیدن و لذت­ بردن از مواد غذایی باشد، یا توانایی تشخیص غذای فاسد و پیشگیری از مسمومیت؛ مهم این است که انسان برای داشتن یک زندگی با کیفیت، نیاز به حس چشایی خود دارد.

همچنین لازم به ذکر است که این بیماری می­تواند در افراد زیادی رخ دهد. چون به­ خاطر ویروس­ های شایع مثل آنفولانزا و کووید ۱۹، گلو و دستگاه تنفس فوقانی به عفونت آغشته می­شود. پس اگر به­ دلیل این بیماری­ های ویروسی، ضربه به سر، قرارگیری در معرض مواد شیمیایی یا پرتودرمانی، توانایی تشخیص و حس­ کردن مزه­ ها را ندارید، باید به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

زیرا همان­طور که پیش­تر اشاره کردیم، میزان کیفیت زندگی ما در گرو سلامتی ماست. به­ همین­ دلیل اگر شما هم جزء افرادی هستید که سلامتی را در اولویت قرار داده ­اید، بهتر است تا بیماری­ های مربوط به حس چشایی را جدی گرفته و نسبت به درمان آنها کوتاهی نکنید.

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 9 =