تست آنتی بادی کرونا چیست و چه زمانی باید انجام دهیم؟

290

تاحالا شده که فکر کنید به کرونا مبتلا شده­‌اید ولی چون تستی نداده‌­اید مطمئن نیستید که مبتلا هستید یا خیر؟ تست آنتی ‌­بادی می­‌تواند کمک‌تان کند.

 

تست آنتی ­بادی چیست؟

تست آنتی ‌­بادی یا همان تست سرولوژی، تستی است که روی سرم خون انجام می­‌گیرد تا واکنش بدن به نوعی عفونت را بررسی کند.

آنتی ‌­بادی، پروتئینی است که در پاسخ به ماده‌­ای سمی یا بیگانه توسط گلبول‌­های سفید دستگاه ایمنی تولید می‌­شود (در این بیماری منظورمان ویروس SARS-CoV-2 است که باعث ویروس کرونا می‌­شود). سپس، آنتی ­‌بادی به ویروس می­‌چسبد و بقیه دستگاه ایمنی را فرامی‌­خواند تا به آن، حمله کنند.

به‌­طورمعمول، آنتی­‌ بادی‌­ها در برخورد اول، بعد از یک هفته از ظهور علائم، تولید می‌­شوند و برخورد دوم، بعد از دو هفته از ظهور علائم تولید می‌­شوند.

حدود ۱ تا ۳ هفته طول می­‌کشد تا آنتی ‌­بادی در تست‌­ها قابل شناسایی باشد. در برخی، تولید آنتی ‌­بادی بیشتر طول می­‌کشد. درحال حاضر، تست‌­های متفاوتی با صحت متفاوت در دسترس هستند. این تست از تست آنتی­ ژن کووید-۱۹ بسیار متفاوت است. در تست آنتی ­ژن، نمونه از عمق بینی یا بزاق گرفته می‌­شود تا ویروس SARS-CoV-2 پیدا شود و عفونت تأیید شود.

 

 

چه کسی باید تست آنتی ­بادی را انجام دهد؟

اگر می­‌خواهید بدانید بیماری که چند ماه قبل داشتید کرونا بوده یا خیر؟

یا اگر می‌­خواهید بدانید تا الان در معرض ویروس کرونا قرار گرفته‌­اید یا خیر؟

می‌توانید این تست را انجام دهید ولی بهتر است چند ماه صبر کنید تا مشخص شود کدام تست عملکرد بهتری دارد.

اگر قبلاً به کرونا مبتلا شده‌­اید یا شدیداً نسبت به این مورد مشکوک‌اید، تست آنتی‌ بادی را انجام دهید زیرا هم اکنون نیازمند پلاسمای افراد بهبودیافته هستیم. درواقع خون پر از آنتی ‌بادی فرد بهبودیافته را به فردی که هنوز به کرونا مبتلاست، تزریق می‌­کنند.

چه به این ویروس مبتلا شده باشید چه نه، ممکن است بالأخره برای تحقیقات مورد تست قرار گیرید. مقامات بهداشت عمومی به این اطلاعات نیاز دارند تا بفهمند چه تعداد از مردم به کرونا مبتلا شدند و چه تعداد هم در معرض قرار گرفتند ولی بیمار نشدند.

نتایج می­‌توانند به ما کمک کنند که به پرسش‌­های پیچیده خود درباره زمان و فاصله اجتماعی جواب دهیم و بدانیم آیا آلودگی مجدد به کرونا نگران‌­کننده است یا خیر.

 

تست آنتی بادی کرونا

 

تست­ های آنتی ­بادی چه مقدار دقیق هستند؟

مشکلاتی در زمینه صحت نتایج این تست وجود دارد و سخت است که به نتایج مثبت و منفی اعتماد کنیم.

مشکل دیگر این است که گاهی نتیجه مثبت می‌­شود ولی مطمئن نیستیم که آیا ویروس کرونا هست یا خیر. ممکن است نتیجه به دلیل این باشد که در گذشته در معرض یکی از ۴ نوع کرونا ویروسی قرار گرفته باشید که می‌­دانیم منجر به سرماخوردگی می‌­شوند.

بیش از ۲۰۰ تست آنتی ­‌بادی وجود دارد ولی از ۲۱ می ۲۰۲۰، فقط ۱۳ تا توسط FDA برای استفاده اضطراری تأیید شده‌­اند. FDA در حال ارزیابی تست‌های مختلف است ولی بررسی همه این تست­‌ها زمان‌­بر است. برخی تست­‌ها هم به صورت نامناسب فروخته می‌­شوند و برخی نیز بد هستند.

 

 

کجا می ­توانیم به تست آنتی ­بادی خوب دست پیدا کنیم؟

دسترسی به تست‌­های آنتی ‌­بادی در مکان­‌ها و شهرهای مختلف، متفاوت است و برخی جاها نسبت به تست­‌ها و افرادی که می‌­توانند تست را انجام دهند، سخت­‌گیرتر می‌­باشند. برای جدیدترین اطلاعات، به مرکز بهداشت عمومی محل زندگی خود مراجعه کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

وقتی مکانی برای انجام این تست پیدا کردید، مطمئن شوید که تست آنتی ‌بادی برای استفاده اضطراری مورد تأیید FDA باشد. می‌­توانید صفحه وب تست سرولوژی FDA را بررسی کنید.

اگر مبتلا به ویروس کرونا هستید و می­‌خواهید پلاسمای خود را اهدا کنید، می‌­توانید صفحه وب FDA راجب به اهدای پلاسمای کووید-۱۹ را چک کنید تا مکانی برای اهدا در محدوده خود بیابید. شما باید در سلامت کامل باشید، کاملا بهبود یافته باشید و علائمی از ویروس کرونا نداشته باشید. اگر بیماری شما تأیید نشده باشد می­‌توانید اطلاعاتی در مورد انواع تست­‌های آنتی‌­بادی کسب کنید.

 

 

نتایج تست ­های آنتی ­بادی به چه معنی اند؟

تفسیر نتایج آزمایشات آنتی ‌بادی پیچیده است و ساده نیست. شما می­‌توانید با دکتر خود صحبت کنید تا بفهمید که این نتایج چه تأثیری بر شما می‌­گذارند. در این‌جا به برخی اطلاعات اساسی اشاره می‌­کنیم:

اگر تست آنتی ­‌بادی شما مثبت است و هیچ علائمی از کووید-۱۹ را ندارید، احتمالاً به ویروس کرونا آلوده شده­‌اید؛ به خصوص اگر در زمانی که اطرافیان‌تان بیمار بودند، علائم کلاسیک کووید-۱۹ را داشتید.

حتی اگر علائم واضحی نداشتید، ممکن است نتیجه مثبت درست باشد زیرا بعضی افراد فاقد علائم اند ولی مبتلا هستند. یا این‌که ممکن است نتیجه، مثبت کاذب باشد که می‌تواند به دلیل نوع دیگری از ویروس کرونا باشد که سرماخوردگی ایجاد می‌­کند.

اگر آزمایش آنتی ­‌بادی شما منفی باشد احتمالاً در گذشته به ویروس کرونا آلوده نشده‌­اید.

لازم به ذکر است که تست آنتی ‌بادی منفی به این معنی نیست که شما در حال حاضر به ویروس کرونا مبتلا نیستید. حتی اگر علائمی هم نداشته باشید می­‌توانید دیگران را آلوده کنید. برای بررسی این‌که آیا اکنون آلوده‌اید یاخیر، به تست ویروسی نیاز دارید.

 

 

تست آنتی بادی کرونا

 

آیا تست آنتی ­بادی مثبت به این معنی است که نسبت به کرونا مقاوم هستیم؟

در حالت ایده‌­آل، آنتی ‌بادی‌­ها باقی می‌­مانند و اگر در معرض ویروسی آشنا قرار بگیرید، آنتی ‌­بادی­‌ها سیستم ایمنی را برای جلوگیری از عفونت ثانویه تحریک می­‌کنند. اما ویروس SARS-CoV-2 جدید است. گرچه ممکن است آنتی‌ بادی‌­ها محافظتی ایجاد کنند اما ما نمی‌­دانیم که این، چه نوع محافظتی خواهد بود. تحقیقات برای پاسخ به این سوالات ادامه دارد. آنتی ‌­بادی‌­ها چقدر در مبارزه با عفونت ثانویه موثر هستند؟ برای پاسخ ایمنی موفق به چند آنتی ‌بادی نیاز است؟ آنتی ‌بادی‌­ها چه مدت باقی می‌­مانند؛ چند ماه یا چند سال؟

 

 

اگر تست مثبت بود آیا باز هم باید فاصله اجتماعی را رعایت کنیم؟

بله. نتایج تست آنتی ‌­بادی به تنهایی اطلاعات قابل اطمینان برای توقف فاصله اجتماعی را به شما نمی‌­دهد. شاید این ناامیدکننده باشد اما در حالت ایده‌آل، با گذشت زمان پزشکان با استفاده از ترکیب نتایج تست آنتی ‌بادی با تست ویروسی و سایر اطلاعات بهداشتی، به شما توصیه‌­های مناسبی می­‌کنند. تا آن زمان، با اقدامات پیشگیرانه مانند اجتناب از ازدحام جمعیت، پوشیدن ماسک، رعایت فاصله حداقل ۱.۵ متر از دیگران و شستن دست‌­ها، به محافظت از خود و دیگران ادامه دهید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.