راهکارهایی برای تمیز کردن انواع دیوار

388

اغلب شما به طور مرتب کف خانه و فرش‌­هایتان را تمیز کرده و جارو می‌­کشید، ولی تمیز کردن دیوار کار سختی است. آخرین باری که دیوارهایتان را تمیز کرده‌­اید کی بود؟

با توجه به این‌که دیوارها روزانه بسیار لمس می­‌شوند و به آنها تکیه داده می‌شود، به نظر می‌رسد که تمیز کردن آنها به اندازه­ تمیز کردن کف و سایر سطوح مهم است. به علاوه دیوارهای رنگ شده لک و گرد و غبار را به خود جذب کرده و ظاهری کدر و کثیف به خود می‌گیرند. پس یا باید دیوارها را به طور مرتب تمیز کنید و یا به فکر رنگ کردن دیوار باشید از این رو میتوانید با ترند رنگ سال ۲۰۲۱ منزل خود را رنگ کنید.

دیوارهایی با رنگ‌­های مختلف را به روش­‌های مختلف باید تمیز کرد، پس قبل از این‌که شروع به تمیز کردن دیوار ها کنید، راهکارهای زیر را بخوانید:

 

تفاوت دیوارهای مات و براق

اولین چیزی که هنگام شستن دیوارها باید توجه کرد مات و یا براق بودن دیوار است. سابیدن دیوارهای مات و یا براق تاثیر متفاوتی بر کیفیت رنگ آنها دارد.

 

دیوارهای با رنگ مات و پوست تخم مرغی

دیوارهایی با این نوع رنگ کم دوام­ هستند، پس برای تمیز کردن آنها از مواد شیمیایی قوی و یا سفید کننده‌­ها استفاده نکنید. هنگام کشیدن اسفنج به سطح دیوارها خیلی فشار وارد نکنید و آب اسفنج را به طور کامل بگیرید.

 

دیوارهای براق و نیمه براق

این نوع رنگ‌­ها بسیار بادوام هستند و از این رو از آنها در دیوارهای محل‌های پر رفت و آمد مانند: آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود. هنگام شستن این دیوارها می‌توان از مقداری ماده­‌ی چربی زدای ملایم نیز استفاده کرد. البته روی این دیوار­ها هم ممکن است خط و خش بیفتد، پس همواره از اسفنج‌های نرم استفاده کنید.

 

تمیز کردن دیوار با رنگ لاتکس

بهترین روش برای تمیز کردن دیوار با رنگ لاتکس استفاده از ترکیب آب گرم و مایع پاک کننده چند منظوره می­‌باشد. ابتدا اسفنج تمیزی را در این محلول بخیسانید و آب آن را کامل بگیرید و دیوار را به آرامی با آن پاک کنید و قسمت­‌هایی را که زیاد لمس می‌شوند مانند اطراف دستگیره درها و کلیدهای لامپ ها را با دقت بیشتری پاک کنید. سپس با اسفنج دیگری که با آب خالی خیس شده خشک کنید.

مراقب باشید اطراف کلیدها و پریزهای برق را خیس نکنید. اگر می‌خواهید این قسمت‌ها را تمیز کنید ابتدا برق آن قسمت از خانه را قطع کنید. برای لکه­‌های سر سخت مثل رد انگشتان دست، خمیری از جوش شیرین و آب درست کرده و با یک پد به روی لکه­‌ها بمالید و سپس پاک کنید.

 

تمیز کردن دیوار با رنگ ­های پایه روغنی

این دیوارها را به همان روش قبلی پاک کنید و پاک کننده همه­ منظوره را با سفید کننده جایگزین کنید. آب اسفنج یا پارچه را به خوبی بگیرید. یادتان باشد گرد و غبار در دیوارهای بافت دار بیشتر جمع می‌شود. پس به پاک کننده‌­ی قوی تری نیاز دارند. ۳۰ گرم بوراکس را به یک پیمانه آب اضافه کرده و دیوارها را با آن پاک کنید.

 تمیز کردن انواع دیوار

 

 

طرز تهیه مایع پاک کننده ­همه منظوره مخصوص دیوار

برای پاک کردن و شستن و تمیز کردن دیوار به مقدار زیادی مایع شستشو نیاز خواهد بود. می‌توانید خودتان آن را در خانه تهیه کنید. از این محلول برای پاک کردن دیوارهایی با رنگ­‌های پایه روغنی استفاده کنید و آن را به مقداری که نیاز دارید تهیه کنید:

  •  یک قاشق چایخوری مایع سفید کننده را با یک چهارم لیتر آب گرم مخلوط کنید.
  •  یک چهارم قاشق چایخوری سرکه‌­ سفید اضافه کنید.
  • اجازه دهید این مایع به مدت ۱۰ دقیقه روی لکه‌ها بماند و سپس پاک کنید.
  •  نکته مهم: برای این‌که رنگ دستمال پارچه شما به دیوار منتقل نشود، از پارچه­ بدون پرز و یا میکرو فیبر استفاده کنید.

 

 

چگونه از کثیف شدن دیوارها جلوگیری کنیم؟

همواره سعی کنید هر گونه لک و گرد و غبار را سریع از روی دیوار پاک کنید تا بعدها مجبور نشوید با مواد قوی و سابیدن، آنها را پاک کرده و احتمالاً به آنها صدمه بزنید. گاهی با برس‌­های نرم جاروبرقی دیوارها را جارو کنید و یا با جارویی که سر آن را با پارچه پوشانده‌اید، دیوارها را پاک کنید.

1 نظر
  1. م دانشور می گوید

    واقعا تمیز کردن دیوار کار سختیه، من از بخارشو استفاده میکنم، مرسی از راهکارهایی که گفتید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =