جاذبه‌ های گردشگری و جاهای دیدنی ماسال

216

ماسال کجاست؟

ماسال و منطقه شاندرمن در استان گیلان در همسایگی شهرهای فومن، صومعه‌سرا، رضوانشهر، اردبیل و خلخال قرار گرفته و پس از رودبار، دومین شهر مرتفع استان گیلان محسوب می‌گردد. مردم این شهر با زبان محلی و تالشی صحبت نموده و نام ماسال نیز از همین گویش، کوه‌وار یا مکانی که در کنار کوه است برای این شهر انتخاب شده است. برخی نیز ماسال را با نام رودکنار می‌شناسند اما آن‌چه که واضح است اکثر ما ماسال را به وجود کوه‌ها، دره‌ها، تپه‌ها و مناطق ییلاقی بی‌شمار آن می‌شناسیم. در ادامه این مقاله سفری خواهیم داشت به جاذبه‌های گردشگری , جاهای دیدنی ماسال زیبا تا با این قطعه از بهشت روی زمین آشنا شویم.

۲۱ جاذبه و جاهای دیدنی ماسال

روستای اولسبلانگاه

روستای اولسبلانگاه بدون شک یکی از زیباترین روستاهای استان گیلان در منطقه ماسال بوده که طبیعت بی‌نظیرش موجب شده تا افراد زیادی از شلوغی‌ها و خستگی‌های شهرنشینی گریخته و مدتی در دل این روستا آرامش خود را بازیابند. منطقه اولسبلانگاه در ارتفاعات ماسال در حدود ۱۴۸۹متری از سطح دریا واقع شده که منظره هوای مه‌آلود صبحگاهی آن بهشتی را در میان بهشت ماسال برایتان به نمایش خواهد گذاشت.

اولسبلانگاه ماسال

روستای اولسبلانگاه که با نام اولاسبلانکا نیز شناخته می‌شود در نظارت کامل سازمان منابع طبیعی بوده و از این جهت ساختن هیچ‌گونه سازه‌ای مگر با چوب در آن قانونی نمی‌باشد. ورود به این روستای گردشگری ماسال با پرداخت هزینه ورودی به ازای هر ماشین امکان‌پذیر می‌باشد. اولبسلانگاه در ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال در استان گیلان واقع شده که برای رسیدن به آن می‌توان از مسیرهای جاده جنوبی خروجی ماسال و یا جاده زیبای آبکنار از شهر بندر انزلی استفاده نمود.

منطقه باستانی اسبه‌ ریسه

در میان جاهای دیدنی ماسال علاوه بر تماشای مناظر بکر و طبیعی می‌توان سفری نیز به تاریخ داشت. منطقه تاریخی اسبه‌ریسه در ۲۰کیلومتری شهر ماسال قرار دارد که قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد تا سده‌های نخستین اسلام یعنی زمانی که اسلام به جهان معرفی شد باز می‌گردد و طبق آن‌چه که تاریخ‌شناسان در مورد آن گفته‌اند این منطقه تا قرن‌ها پس از وارد شدن اسلام به ایران محل بسیار مناسبی برای زندگی بوده است زیرا که آثار وسایل قدیمی بسیاری چون کاسه‌ها و کوزه‌ها و بناهایی از جنس سنگ و گل و نیز قبرستانی با دخمه‌های تاریخی مربوط به دوران هخامنشیان هنوز در آن باقی مانده است.

منطقه باستانی اسبه‌ ریسه

این منطقه علاوه بر بعد تاریخی دارای دیواره سنگی اسبه‌ریسه بوده که از بلندترین دیواره‌های صخره‌نوردی ایران به حساب می‌آید که علاقه‌مندان به ورزش‌ هیجان‌انگیز صخره‌نوردی به خوبی با آن آشنایی دارند. همچنین وجود رودخانه‌ای خروشان در قسمت پایینی دیوار سنگی محل بسیار مناسبی جهت ورزش کایاک‌سوری می‌باشد.

پارک جنگلی ریزه‌مندان

یکی دیگر از مناطق گردشگری ماسال پارک جنگلی ریزه‌مندان بوده که در سفر به این شهر حتما از آن بازدید خواهید کرد چرا که این پارک جنگلی با داشتن مساحتی برابر با ۲۰۰ هکتار و طبیعتی مملو از درختان سرسبز برای تنفس اکسیژن خالص و لذت بردن از فضای زیبای جنگل مکان فوق‌العاده‌ای می‌باشد. از طرفی وجود امکانات رفاهی و تفریحی گوناگون بر اهمیت گردشگری این پارک زیبا افزوده است. بنابراین شما می‌توانید با خیال آسوده هرچند روز را در این جنگل زیبا چادر زده و اقامت آسوده‌ای داشته باشید.

غار آویشو

آویشو غاری تاریخی با قدمتی بیش از ۷۵ میلیون سال قبل بوده که بازدید از آن هیجان خاص خود را خواهد داشت.‌ از نظر ساختار این غار تنها یک دهانه ورودی داشته و پس از ورود به غار قندیل‌های آهکی بسیار بلندی که از سقف آویزان شده‌اند را مشاهده خواهید کرد. این غار علاوه بر ساختار زیبا دارای طبیعت بسیار دلنشینی نیز می‌باشد که از جمله آن می‌توان به رودخانه‌ای پرخروش که از میان غار عبور کرده و در انتها تبدیل به آبشاری زیبا می‌شود اشاره نمود. این غار زیبا که بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین غار استان گیلان محسوب می‌گردد در ۲۲ کیلومتری ماسال قرار گرفته و بازدید از آن حتما به شما توصیه می‌شود.

غار آویشو

باغ پرندگان تمجیدی

آن دسته از علاقه‌مندان به دنیای پرندگان در سفر به ماسال می‌توانند از باغ پرندگان زیبای تمجیدی در این شهر دیدن نموده و نحوه زندگی انواع پرندگان را از نزدیک نظاره‌گر باشند. با وجود آن‌که امروزه باغ‌های پرندگان گوناگون از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرها به حساب می‌آیند اما تفاوت باغ پرندگان تمجیدی شهر ماسال در این است که شما می‌توانید در آن تمامی پرندگان بومی و محلی آن منطقه را یافته و از نزدیک نحوه زندگی آن‌ها چون غذا خوردن، آواز خواندن، خوابیدن، پرواز کردن و از این قبیل را نظاره‌گر باشید.

از تفاوت‌های دیگر این باغ وجود امکانات اقامتی برای مسافران بوده که می‌توانند پس از گردش در این باغ زیبا و بازدید از پرندگان، شب را در آن اقامت نمایند.  برای رسیدن به این مکان پس از ورود به استان گیلان و شهر ماسال به روستای ماسوله‌خانی در حوالی منطقه اسبه‌ریسه حرکت نمایید.

قلعه کول

این بنا قلعه‌ای تاریخی با قدمتی مربوط به سده‌های دوم و سوم هجری بوده که بر فراز تپه‌ای به ارتفاع ۳۵ متر در روستای تاس کوه قرار گرفته است. به علت آن‌که مصالح به کار رفته در ساخت این قلعه خشت و گل بوده است امروزه قسمت‌های بسیار زیادی از آن تخریب گردیده اما همچنان نام قلعه کول در میان آثار تاریخی در ثبت ملی وجود دارد. برای رسیدن به این قلعه کافیست جاده ماسال را به سمت کیش‌خانی طی نمایید.

آبشار رامینه

رامینه یکی از چندین آبشار‌ ماسال  بوده که از میان جنگل عبور کرده و در چند نقطه با شیب زیاد پایین ریخته و منظره بسیار زیبایی را پدید می‌آورد. آن‌چه که این آبشار را جذاب‌تر می‌نماید وجود هتل رامینه درست در مقابل آن بوده که پنجره اتاق‌هایش روبه آبشار باز می‌شوند و این‌گونه شما می‌توانید شبی به‌یاد ماندنی با صدای دلنشین آبشار و پرندگان سپری نمایید.

آبشار رامینه

بام سبز ماسال

بام سبز بلندترین قسمت در منطقه ماسال بوده که با قرار گرفتن روی آن می‌توان تمامی شهر را در یک چشم‌انداز مشاهده نمود؛ از این رو به آن را بام ماسال نیز گفته می‌شود. آن‌چه که بر جذابیت بام ماسال می‌افزاید تماشای قسمت‌هایی از شهرهای صومعه‌سرا و بندر انزلی از فراز آسمان است. دسترسی به بام ماسال آسان بوده و کافیست با اتومبیل شخصیتان به فاصله یک کیلومتر از شهر خارج شوید.

بام سبز ماسال

ییلاقات ماسال

وقتی نام ماسال را می‌شنویم ناخودآگاه تصویر ییلاقی سبز و بکر که سرتاسر آن پوشیده با ابر است در ذهنمان تداعی می‌شود. ییلاق‌های بی‌نظیر ماسال در منطقه‌ای ییلاقی خارج از شهر واقع شده‌اند و برای رسیدن به آن باید حدود ۱۰ دقیقه رانندگی در جاده‌ای باریک به سمت شمال ماسال را داشته باشیم. در ادامه به معرفی هریک از این ییلاق‌های زیبا می‌پردازیم.

ییلاق سوئه‌چاله

ییلاق سوئه‌چاله همان تپه بلندیست که با قرار گرفتن روی آن به هرطرف خود که بنگرید ابرهای فراوانی را خواهید دید گویی شما در جزیره‌ای کوچک در میان اقیانوسی از ابر ایستاده و آب‌ این اقیانوس هرلحظه بالاتر می‌آید. محلی‌های ماسال سوئه‌چاله را به نام سواله نیز می‌شناسند که به معنای محل رویش گیاه خنجری و گلپر می‌باشد.

ییلاق سوئه‌ چاله ماسال

ییلاق واشیار

ییلاق واشیار دیگر ییلاق خوش آب‌هوای ماسال بوده که وجود آبشار واشیار در دل این مکان آن را تبدیل به یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های ماسال در فصول گرم سال نموده است؛ بنابراین اگر در فصل تابستان به ماسال سفر نمودید حتما سری هم به این آبشار زیبا زده و از هوای مطلوب و آب‌ خنک آن برای آب‌تنی لذت ببرید.

ییلاق آلنزه شاندرمن

دشت زیبای آلنزه از جمله ییلاق‌های ابتدایی شناخته شده و بکریست که از دیرباز تا کنون محل اقامت عشایر بوده و برخی حتی صاحب خانه‌هایی قدیمی در این ییلاق می‌باشند. طبیعت زیبای دشت آلنزه با وجود درختان افرای بلندقامتی که دارای قدمت ۲۰۰ سال یا بیشتر می‌باشند دوچندان شده است.

دشت النزه ماسال

ییلاق شالما

افراد زیادی برنامه سفر به ماسال را تنها با هدف بازدید از ییلاق چشمه‌ها می‌چینند. در این ییلاق زیبا که دورتادور آن را کوه‌های البرز پوشیده‌اند چندین چشمه آب وجود دارد که از قسمت‌های مختلف جاری شده و رودهای شالما و چلسی را تشکیل می‌دهند. دو بقعه زیارتی سید رضاعلی و سید مهرعلی نیز در این ییلاق قرار دارند.

شالما با شهر ماسال تنها ۱۲کیلومتر فاصله داشته و برای رسیدن به آن باید از مسیر روستای اولبسلانگاه عبور نمایید.

ییلاق شالما ماسال

ییلاق ملومه‌بند

معلومه نیز یکی از ییلاق‌های خوش آب‌وهوایی است که با داشتن کوه‌ها و دره‌های مملو از درخت، مناظر زیبایی را برای هر بیننده فراهم می‌نماید. همچنین از نظر امکانات رفاهی در وضعیت بهتری بوده و خانه‌های زیادی در آن جهت اقامت وجود دارد؛ از طرفی محلی‌های منطقه نیز خانه‌های خود را اجاره می‌دهند و این‌گونه شرایط برای هر چند روز اقامت و بهره بردن از طبیعت بکر این ییلاق مهیاست.

ییلاق خندیله

اگر تصمیم دارید در سفر خود زمانی را در ییلاق خندیله سپری نمایید حتما با خود لباس گرم داشته باشید چرا که خندیله با قرار گرفتن در میان کوهستانی وسیع، هوای بسیار خنکی را حتی در فصول گرم سال خواهد داشت. خنکای هوای این منطقه موجب شده تا مردم ماسال و دیگر ییلاق‌های اطراف نیز گاهی فصل تابستان خود را در این ییلاق بگذرانند.

ییلاق  اسپی

ییلاق اسپی که بیشتر متشکل از دشت‌های سبز و مه‌آلود است نه فقط در فصل تابستان که در هر زمان از سال علاقه‌مندان و گردشگران خود را داراست. شما در این ییلاق بسیار با منظره دویدن آزادانه اسب‌های زیبا و وحشی در سرتاسر دشت به دنبال همدیگر روبه‌رو خواهید شد که نام این ییلاق هم از همین مناظر انتخاب شده است.

ییلاق شنبه‌ راه

ییلاق شنبه‌راه به دلیل مراتع و چراگاه‌های‌ بزرگ و سبزی که دارد بیش از همه مقصد و معبر گله‌داران و چوپانان است بنابراین اولین صحنه‌ای که پس از بیدار شدن از خواب در این ییلاق مشاهده خواهید نمود صحنه دشتی سبز و پهناوری است.

ییلاق خشکه‌ دریا

آن‌چه که موجب شده تا این ییلاق دره‌ای زیبا را خشکه‌دریا بنامند وجود دریاچه‌ای در میانه آن بوده که امروزه دیگر وجود نداشته و متاسفانه خشک گردیده است اما هنوز چند رود فصلی در انتهای این دره سرسبز به همدیگر می‌پیوندند. برای رسیدن به این ییلاق چند ساعت رانندگی و پیاده‌روی لازم است اما قطعا زیبایی‌های آن ارزش پیمودن این مسیر را خواهد داشت.

ییلاق خشکه دره ماسال

ییلاق خان‌ بند

ییلاق خان‌بند در موقعیت مرزی گیلان و اردبیل قرار گرفته است و دشت‌های وسیعی برای چرای گوسفندان دارد. خصوصیت جذابی که گردشگران را به سمت این ییلاق می‌کشاند سرعت حرکت ابرهاست به نحوی که می‌توان با ایستادن بر تپه‌های این ییلاق حرکت سریع ابرها از کنار خود که منظره‌ای بسیار رویایی و بی‌نظیر است را تجربه نمایید.

ییلاق تلارگاه

تلارگاه یکی از بی‌نظیرترین ییلاق‌های ماسال بوده که تمامی زیبایی‌های طبیعت را یکجا در خود جا داده است. نکته مهمی که در مورد این ییلاق وجود دارد عدم آنتن‌دهی اینترنت است؛ بنابراین اقامت چند روزه در این ییلاق بی‌نظیر یک فرصت استثنایی برای فرار از شلوغی‌های زندگی ماشینی و پناه بردن به دل طبیعتی زیبا در دل ابرهاست.

شنبه‌ بازار معروف ماسال

بازار‌های هفتگی تا حدودی در تمامی شهرهای کشور وجود دارند اما شنبه‌بازار ماسال چنان حال و هوای خوبی دارد که بیشتر گردشگران در سفر خود سری به آن می‌زنند. اگر شما نیز چرخی در این بازار محلی گیلانی بزنید می‌توانید از سبزیجات شمالی، میوه‌ها، ماهی تازه و هرآن‌چه مورد نیاز روزمره است خرید نمایید. هم‌چنین در این بازار سوغات و شیرینی‌های محلی خوشمزه ماسال نیز یافت می‌شود.

شنبه بازار ماسال

سوغات ماسال چیست؟

در سفر به ماسال شما هرگز نمی‌توانید دست خالی بازگردید چرا که این شهر مملو از سوغات و صنایع دستی مختلف است که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع ترشیجات، پنیر و نان محلی، مرکبات تازه، صنایع دستی جاجیم، شال‌های رنگی، سازه‌های چوبی و نیز غذاهای محلی خوش طعم و خوشمزه گیلانی چون نازخاتون، اکبرجوجه، مرغ ترش، باقلاقاتق، ترشی‌تره و دیگر غذاهای خوشمزه گیلانی اشاره نمود.

در پایان اگر شما نیز تجربه‌ای از سفر خود به ماسال دارید با ما در میان بگذارید…

۱۰۰%
  • امتیاز شما
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.