سوالات قاضی در دادگاه طلاق

73

شاید در جامعه دیده باشید که زوجینی به دلایل مختلف قادر به ادامه زندگی مشترک با یکدیگر نیستند. در این صورت راه‌کاری که پیش روی آن‌ها می‌باشد، طلاق است. طلاق نیز می‌تواند به‌صورت توافقی، از طرف زن و یا از طرف مرد صورت پذیرد. زمانی‌که پرونده طلاق به دادگاه ارجاع داده می‌شود، زوجین بایستی در جلسات دادرسی حاضر شده و به سوالاتی که قاضی در مورد طلاق از آن‌ها می‌پرسد پاسخ دهند. پس باید این موضوع را در نظر داشت که نحوه پاسخگویی به سوالات در نتیجه صدور رای طلاق نقشی مهم را ایفا خواهد کرد.

در این مطلب قصد داریم شما را با سوالات قاضی در دادگاه آشنا کنیم و نحوه پاسخگویی به سوالات قاضی در دادگاه را توضیح دهیم. پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با مراحل طلاق آشنا شوید.

سوالات قاضی در دادگاه شامل چه مواردی است؟

پس از این‌که پرونده طلاق تشکیل و به دادگاه خانواده ارجاع داده شد، زوجین و یا وکیل طلاق آن‌ها بایستی در جلسات دادگاه حضور پیدا کنند و به سوالات قاضی پاسخ دهند. با توجه به این موضوع در ادامه به برخی از مهم‌ترین سوالات قاضی در دادگاه طلاق اشاره شده است.

 • ازدواج زوجین

یکی از سوالاتی که در دادگاه طلاق از زوجین پرسیده می‌شود، این است که چگونه با یکدیگر آشنا شده و ازدواج کرده‌اند. همچنین سال ازدواج، تعداد سال‌های زندگی مشترک، تعداد فرزندان و … از آن‌ها نیز پرسیده می‌شود.

 • دلیل اقدام به طلاق

از جمله مهم‌ترین سوالاتی که در دادگاه پرسیده می‌شود، علت طلاق است. در این صورت بایستی فردی که اقدام به ثبت دادخواست طلاق کرده است، دلیل موجهی ارائه کند تا قاضی قانع شده و حکم طلاق را در اسرع وقت صادر کند.

 • حق و حقوق مالی زن

از جمله سوالاتی که در دادگاه از مرد پرسیده می‌شود این است که حق و حقوق مالی زن از جمله مهریه، نفقه، اجرت المثل و … را پرداخت کرده است یا خیر؟

نحوه پاسخگویی به سوالات قاضی در دادگاه

 • داور قابل اطمینان

ممکن است قاضی در دادگاه برای صدور رای نهایی این سوال را مطرح کند که آیا طرفین، خویشاوند قابل اطمینانی دارند که برای داوری در دادگاه حاضر شود یا خیر.

 • تنصیف اموال

یکی دیگر از سوالات مهم در دادگاه طلاق این است که آیا مرد در سند ازدواج در زمان عقد قید کرده است که نیمی از اموالی او بعد از ازدواج به همسرش تعلق خواهد گرفت یا خیر تا بتوان در مورد تنصیف اموال تصمیم گیری لازم را انجام داد.

نحوه پاسخگویی به سوالات قاضی در دادگاه

به‌طور معمول سوالات قاضی در دادگاه موضوعاتی مشخص دارند که در مطالب بالا نیز به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شد. با توجه به این موضوع در ادامه نحوه پاسخ صحیح به سوالات قاضی در دادگاه بیان شده است.

 • در رابطه با سوال درباره ازدواج طرفین، کافیست که هر یک از زن و مرد دقیقا پاسخ سوالاتی که از آن‌ها پرسیده می‌شود را بدهند و نیازی نیست که تمام داستان زندگی خود را از زمان آشنایی تا زمان به نتیجه رسیدن برای طلاق مطرح کنند.
 • اگر سوال قاضی درباره علت طلاق باشد، باید در نظر داشته باشید که طلاق از طرف چه کسی است. پس در زمان پاسخگویی به این سوال بایستی توجه کنید که اگر طلاق از طرف مرد باشد، علت طلاق از اهمیت کمتری برخوردار است، اما اگر طلاق از طرف زن باشد باید عسر و حرج، اعتیاد مرد، سوء رفتار مرد و … ثابت شده و در نهایت دلیل محکمه پسندی به قاضی ارائه شود.
 • اگر سوال قاضی در رابطه با معرفی یک داور از خویشاوندان قابل اعتماد طرفین باشد، فقط کافی است که هر یک از زوجین خویشاوندی قابل اعتماد را به همراه مشخصاتش به دادگاه معرفی کنند.
 • زمانی‌که سوال قاضی درباره پرداخت حقوق مالی زن باشد، نیاز است که شوهر مدارک پرداخت حق و حقوق زن را به دادگاه ارائه کند. در عین حال اگر موضوع تنصیف اموال نیز مطرح شده باشد، بایستی بررسی شود که آیا مطابق قانون این شرط در عقدنامه ثبت شده است یا خیر تا بتوان در مورد آن تصمیم گیری کرد.

نکاتی مهم در رابطه با پاسخ به سوالات قاضی در دادگاه

در زمان پاسخگویی به سوالات قاضی در دادگاه بایستی نکاتی مهم را به خاطر داشته باشید تا بتوانید از حق خود به خوبی دفاع کنید.

 • با توجه به محدود بودن زمان برای ارائه اظهارات، توصیه می‌شود که از توضیح موارد غیر ضروری خودداری کنید.
 • برای حضور در دادگاه و رسیدن به بهترین نتیجه ممکن، بایستی مدارک مورد نیاز را جمع آوری کرده باشید.
 • برای این‌که بهتر از حق خود دفاع کرده تا رای دادگاه به نفع شما صادر شود، توصیه می‌شود از یک وکیل مجرب در این زمینه در کنار خود بهره ببرید.

دادگاه طلاق چند جلسه خواهد بود

دادگاه طلاق چند جلسه خواهد بود ؟

عوامل مختلفی هم‌چون نوع درخواست زوجین بنابر این‌که طلاق توافقی، از طرف زن و یا از طرف مرد است، در تعداد جلسات دادگاه دخیل هستند. اما می‌توان این موضوع را در نظر داشت که همواره تعداد جلسات رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی نسبت به دیگر انواع طلاق کمتر است.

در واقع این‌که مشخص شود دادگاه طلاق چند جلسه است، بستگی به نوع طلاق و نحوه رسیدگی به پرونده خواهد داشت.

کلام آخر …

ما در دادنیک سعی بر این داشتیم که مطالبی را در رابطه با سوالات قاضی در دادگاه طلاق برای شما عزیزان بیان کنیم. در عین حال اگر نیازمند به یک وکیل پایه یک دادگستری در حوزه خانواده هستید، می‌توانید به سایت دادنیک مراجعه کرده و از طریق شماره تماس موجود برای رفع مشکل خود با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.