معرفی گیاهان آپارتمانی به همراه روش نگهداری

254

از رنگ روی دیوارها گرفته تا طراحی کاشی ها، خانه ما مکانی برای ابراز وجود، کشف خلاقیت و فضایی آرام‌بخش در نظر گرفته می شود. گیاهان آپارتمانی یکی از المان های تاثیر گذار در فضای خانه و آپارتمان ها به شمار می روند که به ایجاد محیطی طبیعی و زیبا کمک می کنند. تحقیقات نشان می دهد که گیاهان آپارتمانی علاوه بر فوایدی مانند بهبود فضا و ظاهر دکوراسیون داخلی، به افزایش رفاه و بهره‌وری ساکنین خانه نیز کمک می کنند. برای آن که بتوانید بهترین گلهای آپارتمانی را در آپارتمان خود پرورش دهید، ابتدا باید با انواع این گیاهان آشنایی داشته باشید و با توجه به شرایط آب و هوایی، نور و رطوبت خانه خود، بهترین و با دوام ترین گیاه آپارتمانی را تهیه نمایید. پیش از تهیه هرگونه گیاه باید در نظر داشته باشید که نگهداری از گیاهان نیازمند در اختیار داشتن دانش کافی است تا بتوانید از اشتباهات رایج در پرورش هر گیاه اجتناب کنید و عمر گیاهان خود را افزایش دهید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

آیا عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، اما وقت کافی برای نگهداری از آن‌ها ندارید و نمی توانید به طور منظم گیاه خود را آبیاری کنید؟ اگر چنین است، پس پرورش یک گیاه با دوام و مقاوم می تواند یک انتخاب عالی برای شما به شمار بیاید. برخی از گیاهان آپارتمانی، نسبت به خشکی مقاوم هستند و می توانید بدون نگرانی در مورد آبیاری هر روزه از آن‌ها به عنوان یک فضای سبز انرژی بخش استفاده کنید.

مقاوم ترین گیاه آپارتمانی که می توانید برای محیط های داخلی پرورش دهید، آلوئه ورا است. این گیاه، علاوه بر مقاومت بالا در برابر خشکی، زیبایی و فواید بسیاری را نیز به همراه دارد. به عنوان مثال، ژل موجود در گیاه آلوئه ورا به سوختگی، بریدگی و درمان آفتاب سوختگی کمک می کند.

گیاه آپارتمانی مقاوم آلوئه ورا
آلوئه ورا

از دیگر گیاهان مقاوم به کم آبی می توان به نخل دم اسبی، پوتوس و پالم ساگو (سیکاس)، سانسوریا و کاکتوس، شفلرا، یوکا اشاره کرد که حتی اگر یک باغبان مبتدی باشید، می توانید به راحتی آن‌ها را پرورش دهید.

گیاه نخل دم اسبی
گیاه نخل دم اسبی
گیاه آپارتمانی پوتوس یا پتوس
پوتوس
گیاه آپارتمانی پالم ساگو (سیکاس)
پالم ساگو (سیکاس)
گیاه آپارتمانی سانسوریا
سانسوریا
گیاه آپارتمانی کاکتوس
کاکتوس
گیاه آپارتمامی شفلرا
شفلرا
گیاه آپارتمانی یوکا
یوکا

گیاهان آپارتمانی لوکس

گیاهان آپارتمانی نهایت تجمل زندگی هستند. آن‌ها، رنگ و سرزندگی را به خانه شما می آورند و با عشق و مراقبت شما رشد می کنند. برخی از پرفروش ترین گلهای آپارتمانی، به دلیل رنگ، بافت و ظاهر خاصی که دارند به عنوان گیاهان لوکس شناخته می شوند. فرقی نمی کند که به دنبال یک گیاه کوچک و ظریف برای اضافه کردن رنگ به دکوراسیون خود باشید و یا به دنبال گیاهی با برگ های عرض و با ابهت برای پر کردن فضا باشید، قطعاً می توانید از بین گیاهان آپارتمانی لوکس، مناسب ترین مورد را انتخاب کنید.

از جمله محبوب ترین گیاهان آپارتمانی لوکس، دیفن باخیا است که به راحتی در شرایط نیمه سایه رشد می کند و از برگ هایی به رنگ سبز روشن با لبه های تیره برخوردار است. از طرفی، اگر به دنبال گیاهی باکلاس، شیک، با گل های سفید و دوست داشتنی هستید، لیلی صلح می تواند یک انتخاب عالی برای شما باشد. گیاهان لاستیکی یا فیکوس الاستیکا نیز همیشه به عنوان یک انتخاب لوکس برای نگهداری در آپارتمان در نظر گرفته می شوند.

گیاه آپارتمانی دیفن باخیا
دیفن باخیا
گیاه آپارتمانی لیلی صلح
لیلی صلح

گیاهان آپارتمانی سایه دوست

اگر فکر می کنید برای پرورش گیاهان آپارتمانی نیاز به نور فراوان دارید، سخت در اشتباهید! شما می توانید برخی از بهترین گلهای آپارتمانی را حتی در شرایط کم نور و محیط های نیمه تاریک پرورش دهید. به طور معمول، اتاق های رو به شمال یا اتاق های بدون پنجره، اتاق هایی با نور کم در نظر گرفته می شوند. اگر اتاق شما پنجره ندارد، باید ۱۲ ساعت در روز چراغ ها را روشن کنید.

سرخس بوستون (Nephrolepis exaltata) یکی از گیاهان آپارتمانی است که شاخه های سبز روشن آن می توانند به طول بین شش اینچ تا پنج فوت رشد کنند و به خوبی با شرایط کم نور کنار بیاید. کالاتهاس Calatheas نیز گونه ای از گیاهان گلدار متعلق به خانواده Marantaceae است که در شرایط بسیار آفتابی مستعد چروکیدگی هستند، اما در محیط های کم نور به خوبی توانایی جذب غیر مستقیم نور را دارند.

گیاه سرخس بوستون
گیاه سرخس بوستون
گیاه آپارتمانی کالاتهاس
کالاتهاس

گیاهان آپارتمانی بزرگ

با مشاهده عکس انواع گل آپارتمانی، به وضوح در میابیم که استفاده از گیاهان بزرگ می تواند تغییر قابل توجهی را در دکوراسیون خانه ایجاد کند. چه به دنبال یک گیاه بلند با برگ های کشیده برای گوشه اتاق خود باشید و یا بخواهید یک نخل بزرگ بوته ای را در فضای خالی خانه خود قرار دهید، پیدا کردن گیاهان آپارتمانی بزرگ با توجه به سلیقه و ابعاد فضای مورد نظر شما میتواند چالش برانگیز باشد.

اگر به دنبال گیاهان آپارتمانی بزرگ و خیره کننده هستید، گیاه پرنده بهشتی یا استرلیتزیا نیکولای می تواند یک انتخاب عالی برای شما باشد. این گیاه با برگ های مومی پهن و ترکیب رنگ چشم نوازی که دارد می تواند هر فضایی را منحصر به فرد کند. نخل کنتیا نیز می تواند یک انتخاب عالی در نظر گرفته شود. این گیاه به خوبی در شرایط کم نو رشد می یابد و شاخ و برگ های عظیم آن، سایه های زیبایی را در محیط خانه ایجاد می کنند.

گیاه آپارتمامی پرنده بهشتی
پرنده بهشتی
گیاه نخل کنتیا
نخل کنتیا

گیاهان آپارتمانی کم نور

اگرچه برخی از آپارتمان ها از نور کافی برای پرورش انواع گیاهان برخوردار نیستند، اما این موضوع نمی تواند شما را از پرورش گیاهان آپارتمانی منصرف کند، چرا که گیاهان متعددی وجود دارند که می توانند در شرایط کم نور به خوبی رشد کنند. اغلب این گیاهان متعلق به مناطق گرمسیری و اعماق جنگل ها هستند و معمولاً به دلیل اینکه نور خورشید قبل از رسیدن به کف جنگل، توسط برگ ها و درختان دیگر مسدود می شود، برای ادامه زندگی نیازی به نور خورشید نخواهند داشت. بنابراین، اگر آپارتمان شما هم از نور کافی برخوردار نیست، می توانید برخی از گیاهان زیر را برای پرورش و نگهداری در خانه انتخاب کنید:

  • پوتوس
  • گیاه مار (سانسوریا)
  • سرخس لانه پرنده
  • سرخس دوشیزه (Maidenhair Fern)
سرخس لانه پرنده
سرخس لانه پرنده

 

گیاه آپارتمانی سرخس دوشیزه
سرخس دوشیزه

گیاهان آپارتمانی گلدار

گیاهان آپارتمانی گلدار می توانند رنگ و رایحه جدیدی را به خانه شما اضافه کنند. این گیاهان در اغلب موارد نیازمند نگهداری و توجه مداوم هستند و باید در محیط های مرطوب پرورش داده شوند. برای آنکه بتوانید شرایط مناسبی را برای پرورش این گیاهان ایجاد کنید، باید محیط نگهداری آن‌ها را به طور منظم مه پاشی کنید و خاک گیاه را مرطوب نگه دارید. بنفشه آفریقایی به عنوان یکی از بهترین گلهای آپارتمانی شناخته می شود. این گیاه در تمام طول سال شکوفا می شود و به جز آبیاری مداوم به شرایط پیچیده ای برای نگهداری نیازی ندارد. یکی از پرفروش ترین گلهای آپارتمانی که می توانید در شرایط نوری متوسط تا زیاد پرورش دهید، گونه های مختلف گیاه بگونیا هستند.

 

گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی
بنفشه آفریقایی

 

گل آپارتمانی بگونیا
بگونیا

 

گیاهان آپارتمانی برگ پهن

اضافه کردن گیاهان آپارتمانی برگ پهن به فضای خانه می تواند به عنوان یکی از المان های اصلی در دکوراسیون محیط در نظر گرفته شود. این گیاهان انتخابی عالی برای تزئینات خانگی به شمار می آیند و در مقایسه با گیاهانی که دارای برگ های نازک تری هستند، می توانند جلوه فضای سبز آپارتمان شما را افزایش دهند. گیاهان برگ پهن دارای انواع مختلفی مانند برگ انجیری (Monstera Deliciosa)، بابا آدم گوش فیلی (آلوکازیا) و فیلودندرون گلوریوزوم هستند که پرورش و نگهداری از هر یک از آن‌ها نیازمند شرایط مختص به خود خواهد بود. برگ های اغلب گیاهان پهن برگ می توانند ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر طول و عرض داشته باشند و دارای ۱۰ الی ۱۵ لوب باشند.

گیاهان آپارتمانی برگ پهن برگ انجیری
برگ انجیری

 

گیاه آپارتمانی بابا آدم
بابا آدم

 

گیاه آپارتمانی فیلودندرون گلوریوزوم
فیلودندرون گلوریوزوم

 

زیباترین گلهای آپارتمانی

از ارکیده زیبا و زنبق صلح گرفته تا شکوفه های درخشان مانند کالانکوئه، گیاهان و گلهای آپارتمانی بسیاری وجود دارند که با شکوفه های ظریف خود در محیط خانه خودنمایی می کنند. گیاهان گلدار می توانند انرژی مضاعفی را وارد فضای خانه کنند و منظره چشم نوازی را رقم بزنند. گلهای آپارتمانی در فضای خانه مزیت های بسیاری را به همراه دارند، این گلها هوای خانه را تمیز می کنند، روحیه ساکنین را افزایش می دهند و در برخی موارد سبب بالارفتن تمرکز و آرامش ذهنی در افراد می شوند. اگر به دنبال زیباترین گلهای آپارتمانی هستید تا بتوانید از آن‌ها به عنوان یک المان انرژی بخش در خانه استفاده کنید، می توانید بنفشه آفریقایی، کالانکوئه یا کالاتیاس را در نظر بگیرید. نگهداری از گیاهان گلدار در اغلب گونه ها نیازمند توجه به برخی عوامل مهم محیطی است که عبارت اند از :

  1. دمای ثابت هوا
  2. چند ساعت نور خورشید
  3. عدم آبیاری بیش از حد
گل آپارتمانی ارکیده
ارکیده

 

گل آپارتمانی کالانکوئه
کالانکوئه

 

گرانترین گلهای آپارتمانی

قیمت برخی از گونه های گیاهان می تواند به طرز دیوانه کننده ای بالا باشد. به طور کلی، گیاهان بسیاری وجود دارند که در زمره گرانترین گیاهان قرار می گیرند، اما محبوبیت برخی از آن‌ها سبب شده تا این گیاهان گران قیمت با عنوان پرفروش ترین گلهای آپارتمانی، راهی به سوی منازل علاقه‌مندان پیدا کنند. به عنوان مثال، گونه های متنوع برگ انجیری از جمله گرانترین گیاهان آپارتمانی در جهان به شمار می روند که از محبوبیت بالایی نیز برخوردار هستند. رافیدوفورا تتراسپرما نیز یکی از گیاهان پرطرفدار است. اگر عاشق گیاهان خاص با ظاهری متفاوت هستید، درختان بونسای کمیاب و لوکس می توانند انتخاب ایده آلی برای شما باشند.

 

گیاه آپارتمانی رافیدوفورا تتراسپرما
رافیدوفورا تتراسپرما

 

گیاه آپارتمانی بونسای
بونسای
۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.