هر آنچه از نحوه انتقال سند خودرو و مدارک آن باید بدانید

55

از زمان انتخاب مدل ماشین دلخواه تا مالکیت اصلی آن نیازمند طی کردن چندین مرحله هستید. ممکن است در طی این پروسه مشکلاتی ایجاد شود که باید به دنبال راه‌حلی برایشان باشید. تنها با داشتن اطلاعات کافی در مسیر پیش رویتان، می‌توانید پروسه خرید ماشین را کوتاهتر کنید. البته نقش وکلا و افرادی که در این زمینه تجربه کافی دارند، را نیز نباید بی‌تاثیر دانست. سه پله زیر ایده‌آل‌ترین شرایط برای انتقال سند خودرو ست:

 1. عقد قرار داد: شامل تنظیم یک قرارداد و امضای دو طرف و شاهدین بوده و کلیه اطلاعات مربوط به ماشین و قرارداد و همچنین مبلغ نهایی خودرو و نحوه پرداخت در آن نوشته می‌شود.
 2. دریافت برگ سبز: پس از تعویض پلاک توسط این مراکز تعویض پلاک به نام خریدار ارائه می‌شود.
 3. تنظیم سند: در دفاتر رسمی انجام شده و سند نهایی خودرو به نام خریدار زده می‌شود.

هر کدام از این مراحل باید با توجه به قوانین خاص خود و با استفاده ازمدارک نقل و انتقال خودرو انجام شود که عدم رعایتشان در آینده شما را دچار مشکل خواهد کرد.

تفاوت برگ سبز و سند خودرو در چیست؟

دو اصطلاح رایجی که در زمان خرید و فروش خودرو به چشم می‌خورد، برگ سبز و سند خودرو است. قبل از آنکه برگ سبز را دریافت کنید، باید سند خودرو را تنظیم کنید. یعنی مرحله اول از انتقال سند که در بالا به آن اشاره شد. پس از آن نیز برگ سبز را در زمان تعویض پلاک خود دریافت خواهید کرد. اگرچه در گذشته وجود سند خودرو و برگ سبز به همراه هم الزامی بود. اما بر اساس اخبار جدید خود برگ سبز نیز می‌تواند سند محکمی برای مالکیت خودرو باشد.

البته اگر هر دو طرف معامله تمایل داشته باشند می‌توانند با مراجعه به دفاتر رسمی، قرارداد سند را تنظیم کنند. چرا که ممکن است، خریدار بخواهد در آینده خودرو را فروخته و خریدار جدید درخواست سند کند.

نقل و انتقال سند خودرو و مدارک مورد نیاز آن

نقل و انتقال سند خودرو

مرحله سوم از نقل و انتقال سند خودرو یعنی زمانی که شما پلاک را تعویض کرده و برگ سبز را گرفته‌اید با حضور فروشنده یا وکالت‌نامه او و همچنین خریدار در دفاتر رسمی انجام می‌شود. مدارک نقل و انتقال خودرو برای این مرحله شامل برگ سبز، تاییدیه که از مرکز تعویض پلاک دریافت می‌شود، مدارک مربوط به بیمه‌نامه، سند خودرو، برگ سبز و برگه مربوط به تسویه‌های شهرداری است. با ارائه این مدارک و چند امضا شما صاحب اصلی خودروی مورد نظرتان خواهید شد.

استعلام سند خودرو، تضمینی برای خرید شماست…

استعلام سند خودرو

متاسفانه افراد زیادی با قصد و نیت‌های مالی اقدام به کلاهبرداری کرده و یک ماشین را به چند نفر فروخته و سند خودرو را به صورت جعلی به نام آنها می‌زنند. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است، بعد از خرید استعلام سند خودرو را بگیرید که از دو روش قابل انجام است:

 • از طریق کد ملی

برای اینکار کافی است به صورت حضوری به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه و کد ملی خود را به عنوان صاحب اصلی ماشین اعلام کرده و استعلام سند آن را بگیرید.

 • دفترخانه

استعلام از دفترخانه به صورت آنلاین بوده و از طریق سایت املاک کشور انجام می‌شود. با ورود به بخش استعلام سند مالکیت دو عدد سمت چپ و راست را به ترتیب در کادر رمز تصدیق و کادر شناسه سند وارد کنید. با طی کردن این مراحل می‌توانید استعلام سند را بگیرید.

با مالک گم شده چه کنیم؟

گاهی شرایطی پیش می‌آید که شما دسترسی به مالک قبلی خودرو را ندارید. ممکن است این فرد فوت یا محل زندگی و شماره خود را عوض کرده باشد. اگر همه مسیرها روی شما بسته بود می‌توانید از دو طریق آن را به مراجع قضایی اعلام کنید. باید دادخواستی را توسط یک وکیل تنظیم کرده و به همراه مدارک زیر به دادگاه ارائه دهید:

 • فتوکپی مبایعه نامه
 • عنداللزوم تحقیق و معاینه محلی
 • پرونده ثبتی
 • عنداللزوم جلب نظر کارشناس
 • فتوکپی برگ سبز خودرو
 • دلیل نبودن صاحب سند ماشین

بنابراین مشکل گم شدن صاحب قبلی حل شده و شما می‌توانید باقی مراحل مربوط به تنظیم سند را انجام دهید.

سند محضری گم شده خودرو را چگونه پیدا کنیم؟

سند المثنی برای افرادی تنظیم می‌شود که سند اصلی خود را گم می‌کنند. بنابراین اگر سند محضری خودروی شما گم شده می‌توانید با ارائه مبایعه نامه به دادگاه، اعلام مفقودی کنید. البته این کار را حتما باید با مشورت یک وکیل و فردی که در این زمینه تجربه کافی دارد، انجام دهید. در صورت صحت مدارک سند المثنی برایتان صادر خواهد شد.

سخن پایانی

برای انتقال سند تنها طی کردن سه مرحله اولی که در ابتدای مطلب اشاره شد کافی است. بقیه مطالب مربوط به شرایطی است که حتی ممکن است در بسیاری از مواقع اتفاق نیفتد، اما در هر صورت داشتن اطلاعات کافی به شما کمک می‌کند، تا بدانید چگونه باید شرایط را کنترل کنید. بهتر است تمام مراحل نظر افراد متخصص انجام شود.

منبع: مجله خودرو همراه مکانیک (https://www.hamrah-mechanic.com/mag/)

 

 • این مطلب رپورتاژ آگهی است و مجله آنلاین عصر ۵شنبه صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمی‌کند و در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.
۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 1 =