نکات مهم در ارائه با پاورپوینت جذاب

32

احتمالا بارها در یک کنفرانس یا وبینار شرکت کرده‌اید که بسیار کسل‌کننده بوده و تنها یک نفر بدون ارائه هیچ مطلبی سخنرانی کرده است. قطعا ارائه بدون وجود پاورپوینت بسیار نامناسب و برای حضار کسل‌کننده است. ارائه پاورپوینت خوب باعث می‌شود تا مخاطبین بیشتری جذب وبینار یا سمینار شما شوند از این رو بهتر است قبل از برگزاری سمینار یا وبینار پاورپوینت خودتان را به خوبی آماده کنید.

ارائه جذاب با داشتن یک پاورپوینت عالی از مطالب

با استفاده از یک پاورپوینت جذاب می‌توانید استادتان را در طی یک کنفرانس دانشگاهی مجذوب ارائه خود کنید و نمره بالای پایان‌نامه‌تان را از ایشان دریافت کنید. علاوه براین با ارائه یک گزارش کامل و جامع از فروش ماهیانه خود می‌توانید در دید مدیریت به چشم بیایید و جایگاه شغلی خودتان را به تثبیت برسانید. ارائه پاورپوینت مدیریت باعث می‌شود تا مدیران رده بالای شما به راحتی بتوانند گزارشات را مطالعه و تصمیم‌گیری کنند.

ارائه باعث می‌شود تا افرادی که در مقابل شما حضور دارند بتوانند مطالب را بهتر بیاموزند. در حقیقت پاورپوینت موجب می‌شود تا مخاطبین شما به صورتی بصری مطالب را همزمان بشوند و ببینند و داده‌ها را در ذهنشان تثبیت کنند.

نرم‌افزار پاورپوینت با ارائه برخی از ابزارهای مختلف باعث شده تا مخاطبین بتوانند با مطلب ارتباط تعاملی خوبی برقرار کنند. در حقیقت با ارائه پاورپوینت خبری از یک پرزنتیشن خسته‌کننده نیست. در واقع ارائه پاورپوینت در یک سمینار یا وبینار به ارائه مطلب جذاب و قوی بسیار کمک خواهد کرد.

این برنامه قالب‌های رایگان و آماده‌ای را در اختیار ارائه‌دهندگان گذاشته که آنها می‌توانند از این قالب‌ها برای ساخت یک پاورپوینت جذاب استفاده کنند.

چند نکته مهم در خصوص ارائه پاورپوینت جذاب که باید بدانید

ارائه در یک سمینار و وبینار می‌تواند باعث فهم بهتر مطالب یا گزارشات شما شود. اما آیا هر پاورپوینتی می‌تواند جذاب باشد؟ در پاسخ باید بگوییم تنها ارائه با پاورپوینت مهم نیست. پاورپوینتی می‌تواند نگاه مخاطب را جذب کند که از نظر بصری نیز جذاب باشد. در ادامه این مطلب به چند نکته مهم در خصوص ارائه جذاب اشاره کرده‌ایم.

۱.      هدف از ارائه

قبل از اینکه شروع به ساخت و تهیه پاورپوینت کنید، ابتدا باید هدف از ارائه خود را مشخص کنید. به طور کلی اهداف ارائه به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  • ارائه‌های تکنیکی (فنی)
  • ارائه‌های متقاعدکننده

در ارائه پاورپوینت به روش‌ تکنیکی (فنی)، هدف از ارائه آموزش است. در واقع هر نوع ارائه‌ای که با هدف آموزش به شخص یا اشخاصی برگزار می‌شود، از نوع تکنیکی یا همان فنی است.

در ارائه‌های متقاعدکننده، هدف دیده شدن است. به عنوان مثال شما سمینار یا وبیناری را برگزار می‌کنید تا برند خودتان را به دیگران نشان دهید. در واقع هدف در این نوع ارائه‌ها، آموزش به یک فرد یا افراد مشخصی نیست.

بنابراین محتواها در هر دو دسته متفاوت خواهند بود. بنابراین شما باید با ارائه مناسب، بتوانید نگاه مخاطب خود را جذب کنید. در هر دو صورت شما باید پاورپوینتی را در ارائه خود به مخاطب نمایش دهید که باعث کسل شدن او نشود. در واقع با ارائه پاورپوینت خوب و جذاب باید بتوانید برروی گفته‌های خود حین سمینار یا وبینار تمرکز داشته باشید. ارائه مناسب و مطابق با هدف، موجب می‌شود تا شما جملات تکراری در ارائه خود به کار نبرید.

۲.     برنامه‌ریزی مناسب جهت ارائه

قبل از اینکه دست به کار شوید، ابتدا تمام نکات و موارد اصلی را که قصد دارید در سمینار یا وبینارتان ارائه کنید، یکجا بنویسید. پس از آن تمامی جزئیاتی که باید در اسلایدهای پاورپوینت خود قرار دهید را نیز مشخص کنید. خوب همه چیز تقریبا آماده است و شما می‌توانید اسلایدهای خود را به ترتیب طراحی و آماده کنید. قبل از ارائه پاورپوینت در سمینار یا وبینار توجه کنید که ترتیب اسلایدرها درست است.

۳.     از تمپلیت های آماده استفاده نکنید!

از تمپلیت های آماده استفاده نکنید

همانطور که در بالا گفته شد، نرم‌افزار پاورپوینت تمپلیت و قالب‌های آماده‌ای را به کاربران ارائه می‌دهد. از این رو بسیار از ارائه‌کنندگان از همین تمپلیت‌ها استفاده می‌کنند. برای ارائه پاورپوینت جذاب در یک سمینار یا وبینار بهتر است از قالب‌ها و تمپلیت‌های آماده استفاده نکنید. بهترین کار دانلود پاورپوینت‌ جدید با قالبی متفاوت است. شاید بپرسید چرا؟ در ادامه به برخی مشکلاتی که قالب‌ها یا تمپلیت‌های آماده دارند اشاره کردیم.

مشکلات تمپلیت‌های آماده

  • در تمپلیت‌های آماده هر اسلاید شبیه به اسلاید قبل از خود است. به همین منظور تمامی اسلایدرها عین همدیگر هستند.
  • طراحی این تمپلیت‌ها یا قالب‌های آماده در اکثر مواقع خیلی خوب نیستند.
  • قالب‌های آماده تکراری هستند به همین منظور بسیاری از افراد قبل از شما آنها را در جایی ارائه کرده‌اند.
  • در تمپلیت‌های آماده، نمی‌توانید طراحی و گرافیک خوب و دلخواهی را پیاده‌سازی کنید.

۴.     در ارائه پاورپوینت حرفه‌ای، حواستان به رنگ‌ها باشد

رنگ‌ها تاثیر بسیار زیادی روی مشتری می‌گذارند. به همین دلیل بهتر است در ساخت و تهیه پاورپوینت خود به رنگ‌هایی که استفاده می‌کنید، توجه کنید. سعی کنید از رنگ‌هایی که مکمل‌ یکدیگرند بهره ببرید.

۵.     فونت نوشته

بسیار بر این باورند که برای جذابیت بیشتر باید از فونت‌های زیادی در اسلایدهایشان استفاده کنند. اما در حقیقت اینطور نیست و بهره از چندین فونت باعث بد شدن اسلایدهای شما خواهد شد. شما باید تنها ۳ فونت را انتخاب کنید و از آنها در ساخت تمامی اسلایدها بهره ببرید. یک فونت را برای سرفصل‌ها یا عناوین استفاده کنید و دیگری را برای متون و فونت آخر را برای جاهایی از متن که نیاز به تاکید بیشتری دارد.

۶.     استفاده از تصاویر در پاورپوینت

به این نکته توجه کنید که ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بعد از ارائه شما، افراد چیز زیادی در ذهنشان نمی‌ماند مگر اینکه از تصاویر جالبی در پاورپوینت‌ خود استفاده کرده باشید. نکات مهم را سعی کنید کوتاه و مختصر همراه با تصویر ارائه دهید تا بیشتر در ذهن مخاطب بماند.

در پایان

همانطور که در مطلب بالا به طور مفصل مطالعه کردید، برای ارائه پاورپوینت جذاب باید نکات مهمی را رعایت کنید. یکی از نکات مهمی که شاید شما را از دیگران متمایز می‌کند، استفاده نکردن از تمپلیت‌های آماده است. به همین منظور برای دانلود پاورپوینت‌های جذاب می‌توانید به سایت ای مدیران مراجعه کنید.

  • این مطلب رپورتاژ آگهی است و مجله آنلاین عصر ۵شنبه صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمی‌کند و در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.
۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 6 =