تفاوت Bard و ChatGPT چیست؟ [۲۰۲۴]

14

انتشار عمومی ChatGPT برای اولین بار توسط OpenAI، جنجال زیادی برپا کرد. احتمالاً شما نیز یکی از ۱۰۰ میلیون کاربر آن هستید. از چت بات هوش مصنوعی می توان برای تولید محتوا در مقالات، نوشتن ایمیل و دریافت فرمول های Google Sheets استفاده و بهره جست.

ChatGPT نیز با محدودیت های گوناگونی روبروست. برای مثال، دسترسی به GPT-4 تنها با پرداخت هزینه عضویت امکانپذیر است تا بتوان از نسخه کامل آن جهت جستجوی صفحات وب و تولید تصاویر هوش مصنوعی بهره گرفت.

پیشنهاد میکنیم قبل از مطالعه این مقاله با ۵ راز هوش مصنوعی آشنا شوید.

از سوی دیگر، Bard بسیاری از قابلیت های ChatGPT را سریع تر و به صورت رایگان ارائه می دهد. اما ویژگی های متمایزی نیز دارد. در ادامه به تفاوت های اصلی بین Bard و ChatGPT می‌پردازیم.

 • به طور کلی Bard تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهد.
 • ChatGPT امکان گفتگوی صوتی را در اپلیکیشن موبایل فراهم آورده است.
 • Bard بیشتر برای تحقیق و جستجو ساخته شده است، اما ChatGPT نویسنده بهتری است.
 • هر دو به شما امکان به اشتراک گذاری مکالمات را می دهند، اما Bard می تواند مستقیماً به برنامه های Google منتقل شود.
 • Bard می تواند تصاویر را از وب بازیابی کند؛ اما ChatGPT می‌تواند تصاویر هوش مصنوعی تولید نماید.
 • هر دو توانایی آنالیز دستورات را دارند، اما Bard این کار را رایگان برای شما انجام می دهد.
 • ChatGPT یکپارچگی قدرتمندتری دارد.

تفاوت Bard و ChatGPT در یک نگاه

در سطح پایه، هر دو چت بات از پردازش زبان طبیعی استفاده می کنند که به معنای دادن دستور یا پرامپ از سمت کاربر است تا چت بات ها پاسخی شبیه به انسان تولید نمایند.

با این حال، چند تفاوت کلیدی نیز وجود دارد (Bard به صورت رایگان به بیش از ۴۰ زبان و در بیش از ۲۳۰ کشور و منطقه در دسترس است؛ ChatGPT تنها ۹ زبان را ارائه می دهد و در ۱۶۴ کشور و منطقه موجود است).

در بخش های بعدی به بررسی دقیق برخی از تفاوت های اصلی بین ChatGPT و Bard می پردازیم.

ChatGPT Bard
سازندگان OpenAI Google
مدل زبان OpenAI’s GPT-3.5 (ChatGPT Plus: GPT-4) مدل زبانی مسیرها (PaLM 2)
منابع اطلاعات ChatGPT بر روی مجموعه داده عظیمی از متن، از جمله Common Crawl، ویکی‌پدیا، کتاب‌ها، مقالات، اسناد و محتوای استخراج شده از اینترنت آموزش داده شده است؛ منابع مدل رایگان GPT-3.5 در سال ۲۰۲۱ به پایان رسیده است، اما کاربران ChatGPT Plus می توانند از GPT-4 برای انجام جستجوهای وب استفاده کنند. Bard بر روی Infiniset، یک مجموعه داده است که به صورت آزادانه در   ویکی پدیا، اسناد و مکالمات و دیالوگ های وب میخزد و آموزش دیده است؛ Bard همچنین می تواند جستجوهای وب را انجام دهد.
قیمت رایگان؛ ChatGPT Plus با قیمت ۲۰ دلار در ماه در دسترس است رایگان

تجربه کاربری بهتر Bard

Bard به طور کلی تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهد

در نگاه اول، Bard و ChatGPT ویژگی های مشابهی دارند:

 • فرمت بندی متن. هر دو چت بات هوش مصنوعی، به طور خودکار فرمت بندی اولیه (مانند سرفصل ها و متن های پررنگ) را در پاسخ های خود اعمال می کنند که اسکن آن را آسان تر می نماید.
 • تاریخچه ی گفتگو. همه مکالمات به طور خودکار در پنل کناری صفحه اصلی هر چت بات برای ارجاع آسان ذخیره و مدیریت می شوند. همچنین در هر دو چت بات می توان ذخیره تاریخچه چت را خاموش نمود.
 • کلیدهای میانبر. تنها با کلیک بر روی یک دکمه می‌توان پاسخ‌ها را لایک کرد و مکالمات را به اشتراک گذاشت.
 • منابع اطلاعات. Bard در صورت درخواست، می‌تواند فهرستی از منابع مرتبط برای پاسخ‌های متنی خود ارائه دهد. همچنین به صورت خودکار تصویر استخراج شده از وب را به منبع اصلی آن لینک می کند. ChatGPT تنها در صورتی می تواند به منابع استناد کند که از نسخه تحت وب GPT-4 استفاده کنید. اگر از نسخه PGT-3.5 برای استناد به منابع استفاده کنید، تنها فهرستی از منابع را در اختیارتان قرار می دهد. به عنوان مثال، وقتی از او درباه منابع مربوط به پرندگان شکاری را پرسیدم، اینطور پاسخ داد: برای کسب اطلاعات بیشتر به “راهنماهای معتبر میدانی در مورد پرندگان شکاری، کتاب های پرنده شناسی یا وب سایت های اختصاص داده شده به پرنده نگری و شناسایی پرندگان” مراجعه نمایید.

بنابراین، Bard و ChatGPT از نظر تجربه کاربری با یکدیگر تفاوت دارند.

Bard اصلاح پرسش ها و پاسخ ها را سرعت می بخشد

برای تغییر پاسخ های خود در ChatGPT ، تنها لازم است که با ارائه پرامپت و دستوراتی پاسخ خود در ChatGPT را به روزرسانی نمایید.

یا می‌توانید تنظیمات خاصی را به ChatGPT اضافه کنید (مانند پاسخ کوتاه‌تر در مقابل پاسخ طولانی‌تر) بدون اینکه هر بار آن را در قسمت دستور تایپ کنید.

از سوی دیگر، Bard به شما امکان می‌دهد تا بدون نیاز به وارد کردن یک دستور جدید، به سرعت هر پاسخ را بر اساس طول یا مضمون آن تغییر دهید. کافیست روی آیکون Modify response کلیک کرده و یکی از تغییرات موجود را انتخاب کنید: کوتاه تر، بلندتر، ساده تر، معمولی تر یا حرفه ای تر.

امکان جستجوی وب در ChatGPT و Bard

امکان جستجوی وب در هردو، اما Bard به صورت رایگان انجام می‌دهد

ChatGPT و Bard قادر به جستجوی وب هستند، اما چند تفاوت عمده نیز وجود دارد.

 • Bard به همه کاربران امکان دسترسی به اینترنت را می دهد، در حالی که ChatGPT این عملکرد را به کاربران دارای اشتراک محدود می کند.
 • در یک تجربه شخصی هنگام جستجوی وب، ChatGPT نسبت به Bard زمان بیشتری برای ارائه پاسخ نیاز داشت، و مرتباً با خطاهای شبکه مواجه می شد.

ChatGPT امکان گفتگوی صوتی را در اپلیکیشن موبایل فراهم می کند

OpenAI اخیراً این قابلیت را برای کاربران ChatGPT Plus و Enterprise جهت برقراری ارتباط کلامی با ChatGPT ایجاد کرده است. حتی می‌توانید صدای ChatGPT را تغییر دهید – گزینه‌های صوتی با استفاده از صدا پیشگان ایجاد شده‌اند، بنابراین همه آنها واقعا طبیعی به نظر می‌رسند.

قابلیت صوتی ChatGPT ویژگی بسیار مفیدی است که تعامل با ChatGPT را ساده تر می‌کند؛ اما در حال حاضر فقط در iOS و Android در دسترس است. و همزمان با ویژگی جستجوی وب ChatGPT کار نمی کند. این بدان معناست که اگر از عملکرد صوتی استفاده کنید، پاسخ‌های ChatGPT به داده‌های قبل از سپتامبر ۲۰۲۱ محدود خواهد شد.

Bard (هنوز) امکان مکالمه صوتی دو طرفه را ندارد.  در حالی که می تواند پاسخ های خود را با صدای بلند بیان کند، صدای رباتیک آن بسیار مطلوب باقی می ماند.

بارد : تحقیق و جستجو ، چت جی پی تی: نویسنده بهتر

گوگل بارد دستیار بسیار خوش صحبتی است که در جمع‌آوری تحقیقات به شما کمک می کند. آیا به منابع خود استناد می کند؟ خیر. اما اگر بخواهید، این کار را انجام می دهد.

یا می‌توانید بر روی آیکون Double-check Response (آیکون Google) در زیر هر پاسخ کلیک کرده تا اطلاعات بیشتری به دست آورید یا پاسخ Bard را بررسی کنید. (متنی که بارنگ سبز مشخص شده است، لینک های مربوط به نتایج جستجوی گوگل با اطلاعات مشابه را نشان می دهد؛ متن نارنجی، نتایجی با اطلاعات متفاوت را نشان می دهد). Bard حتی جستجوهای مرتبط با یک موضوع خاص را نیز ارائه می دهد که می تواند در مواقعی در هر سطح از تحقیق، مفید باشد.

از سوی دیگر، چت جی پی تی استاندارد صنعت در مورد وظایف زبان طبیعی است و ابزارهای هوش مصنوعی دیگر مانند Jasper، Copy.ai و ابزارهای هوش مصنوعی Bing را تقویت می کند. این پلتفرم به شدت بر روی متن وب آموزش دیده و بیشتر بر روی تولید متن براساس الگوهای آماری تمرکز دارد. به عنوان بخشی از ChatGPT، می تواند به عنوان یک خلاصه کننده، یک مترجم و نقش های دیگر در سطح متنی عمل کند.

ChatGPT نویسنده بهتری است

این امر باعث می شود GPT (به نظر من) ابزار نوشتاری بهتری نسبت به Bard باشد. به عنوان مثال، وقتی از ChatGPT خواستم که یک توییت در مورد Zapier بنویسد، این کار را تقریباً مطابق با قوانین توییت ­نویسی انجام داد (به عنوان مثال، تعداد کاراکترهای کوتاه، ایموجی ها و هشتگ ها).

البته، این توییت (یا پست) کمی عامیانه است، اما می توانم آن را همان طور که هست به اشتراک بگذارم.

از طرف دیگر، Bard فقط اِلمان های یک پست را ارائه نمود، نظیر یک پیام، هشتگ و ایموجی.

در هر دو مورد، مهندسی پرامپت {مهندسی پرامپت یا Prompt Engineering به یافتن و استفاده از فرامین و دستورالعمل‌هایی گفته می‌شود که به کمک آن با هوش مصنوعی ارتباط برقرار می‌کنیم. دست‌یابی به فرامین کاربردی می‌تواند منجر به بهبود نتایج خروجی شود و پاسخ‌ها بیشتر به هدف ما نزدیک خواهند شد.} و باعث تقویت شدید نتیجه شده و این حس را به شما می دهد که دو چت بات متفاوت از هم عمل می کنند.

همچنین متوجه شدم که ChatGPT در ایده‌های وبلاگ نویسی، نوشتن مقالات طولانی یا ایمیل‌های تجاری و ارائه ایده‌های بازاریابی محتوا بهتر عمل می‌کند. به عنوان مثال، من از هر دو چت بات هوش مصنوعی خواستم که یک طرح کلی در مورد بحران زنبورها ایجاد کنند.

در ادامه بخشی از طرح کلی Bard آمده است.

بخشی از طرح کلی Bard

و در زیر بخشی از طرح کلی ChatGPT را مشاهده می کنید.

بخشی از طرح کلی ChatGPT

در حالی که Bard و ChatGPT هر دو مطلب منسجمی را ایجاد کردند، اما ChatGPT با تهیه پیش نویس یک عنوان، سرفصل ها و زیر سرفصل ها – که به نظر من همه آن ها دشوارترین بخش نوشتن مقالات هستند – آن را یک گام فراتر برد.

نکته آخر: درحالی که GPT می تواند طیف گسترده ای از متن را برای اهداف مختلف ازجمله بازاریابی محتوا تولید کند، به نظر می رسد که Bard در درجه اول برای فعالیت به عنوان یک ابزار تحقیقاتی طراحی شده است.

ChatGPT و Bard اشتراک گذاری آسان مکالمات

اما Bard با اتصال به اپلیکیشن های گوگل یک قدم جلوتر می رود.

هم ChatGPT و هم Bard امکان اشتراک گذاری مکالمات را می دهد.

اما تفاوت ChatGPT و Bard در اینجاست.

 • ChatGPT به شما امکان به اشتراک گذاری مکالمات با تصاویر را نمی دهد.

اگر تصویری را در چت بات Bard آپلود کنید و سپس کل چت را به اشتراک بگذارید، تصویر برای هر کسی که به آن مکالمه دسترسی دارد قابل مشاهده و دانلود خواهد بود.

اشتراک گذاری همزمان مکالمات با تصاویر در ChatGPT هنوز پشتیبانی نمی شود، اگر تصویری را در یک مکالمه آپلود می‌کنید، می توانید پاسخ را کپی کرده و یا از آن اسکرین شات بگیرید.

 • Bard به شما امکان می دهد پاسخ ها را به Google Docs و Gmail منتقل کنید.

از آنجایی که Bard یکی از محصولات گوگل است، جای تعجب ندارد که به Google Workspace – به خصوص Google Docs و Gmail – متصل باشد.

فرض کنید از Bard برای ایجاد یک طرح کلی مقاله استفاده کرده اید. حالا می توانید این پاسخ را به Google Docs ارسال کرده و بدون نیاز به کپی و پیست (برخلاف ChatGPT) اقدام به تهیه پیش نویس کنید. شما می توانید همین کار را با Gmail نیز انجام دهید.

Bard : بازیابی تصاویر از وب ؛ ChatGPT: تولید تصاویر هوش مصنوعی

Bard می تواند تصاویر مرتبط را از جستجوی گوگل نمایش دهد، که یک ویژگی کلیدی و وجه تمایز نسبت به رقیب خود است. چه در مورد نژادهای خاص سگ تحقیق کنید، چه تصاویر تلسکوپ جیمز وب، یا حتی تعمیرات دوچرخه، Bard می تواند تصاویر خاصی را از دیگر صفحات وب به نمایش بگذارد.

همچنین می توانید روی یک تصویر کلیک کنید تا Bard صفحه وب را با منبع تصویر در یک تب جدید مرورگر باز کند.

با اینکه ChatGPT امکان بازیابی تصاویر را از وب ندارد، اما می تواند تصاویر هوش مصنوعی را با استفاده از  DALL·E 3.تولید نماید (البته، این ویژگی محدود به کاربران دارای اشتراک است). یعنی می توانید از ChatGPT برای انجام کارهایی مانند تولید تصاویر وبلاگ و ایجاد لوگوهای تجاری استفاده کنید. یا می توانید از آن برای ایجاد تصاویری با ارزش موزه ای از یک سگ کرکی استفاده کنید که مجموعه وسیعی از کهکشان ها را نقاشی می کند.

 • Bard و ChatGPT می توانند تصاویر را با استفاده از دستورات آنالیز کنند، با این تفاوت که Bard این کار را برای شما به صورت رایگان انجام می دهد.
 • همچنین می توانید تصاویر را با دستور آپلود کرده و از Bard بخواهید که آن ها را برای شما آنالیز کند. برای مثال می‌توانید از Bard بخواهید که یک تصویر را شرح دهد.

کاربران ChatGPT Plus و Enterprise می‌توانند همین کار را با ChatGPT انجام دهند، اما باز هم، شما نمی‌توانید آن مکالمه یا هر مکالمه ChatGPT دیگر را همزمان با تصاویر با افراد دیگر به اشتراک بگذارید.

ChatGPT یکپارچگی قدرتمندتری دارد

Bard و ChatGPT هر دو می توانند مستقیما به اپلیکیشن های دیگر متصل شوند، اما کمی متفاوت به این موضوع می پردازند.

Bard از افزونه های Bard استفاده می‌کند که اطلاعات واقعی را از سایر برنامه‌های Google از جمله Gmail، Google Drive، Hotels، Flights، Maps و YouTube بازیابی می‌کند مثلاً می توانید از Bard برای یافتن پروازهای ارزان یا استخراج جزئیات از تایید ایمیل در جیمیل را بدون خروج از چت، استفاده کنید.

در ادامه نمونه‌ای از بازیابی گزینه‌های پرواز Bard آمده است.

بازیابی گزینه‌های پرواز Bard

ChatGPT کار مشابهی انجام می دهد، اما از افزونه ها استفاده می کند. افزونه های زیادی برای انتخاب در ChatGPT وجود دارند که می توانید آن ها را پشت سر هم به کار بگیرید. به عنوان مثال، می توانید از هوش مصنوعی درخواست یک دستور پخت کنید، تعداد دقیق کالری ها را به دست آورید (با استفاده از افزونه Wolfram)، و سپس از آن بخواهید که یک لیست خرید (با افزونه Instacart) ایجاد کند.

لیست خرید ChatGPT

با یکپارچه سازی Zapier’s ChatGPT می توانید ChatGPT را به هزاران برنامه دیگر متصل کنید و بدون توجه به زیرساخت فن آوری خود، مستقیما ChatGPT را در گردش کاری موجود خود بسازید. درباره نحوه خودکارسازی ChatGPT بیشتر بیاموزید یا برای شروع به این گردش کار نگاهی بیندازید.

گردش کار ChatGPT

Bard در مقابل ChatGPT: کدام بهتر است؟

انتخاب بین این دو مشکل است، بنابراین بیایید مزایا و معایب هر کدام از آنها را بررسی کنیم.

 • مزایا و معایب Google Bard
مزایا معایب
Bard به طور کلی تجربه کاربری بهتری را ارائه می‌کند، با قابلیت تغییر آسان دستورات، پاسخ‌ها را به Google Docs و Gmail منتقل کرده و مکالمات را به اشتراک‌ می گذارد. Bard می تواند پاسخ های خود را با صدای بلند بخواند، اما صدای رباتیک آن چندان مطلوب نیست.
Bard می تواند جستجوهای وب را سریعتر از ChatGPT انجام دهد و آن را به صورت رایگان به همه کاربران ارائه می دهد. در حالی که Bard منابع و لینک های خارجی را برای منابع فراهم می کند (در صورت درخواست)، اما آنها همیشه قابل اعتماد نیستند.
Bard می تواند تصاویر را از وب بازیابی کند. Bard تجربه ای نسبتا متمایز را فراهم می کند، بدون هیچ پلاگین یا یکپارچگی به غیر از اپلیکیشن های گوگل.

 

 • مزایا و معایب ChatGPT 
مزایا معایب
ChatGPT در تولید متن، مانند مقالات و ایمیل های طولانی، بهتر است و می تواند تصاویر هوش مصنوعی تولید کند. دسترسی به وب فقط برای کاربران ChatGPT Plus و Enterprise در دسترس است.
ChatGPT یک تجربه مشترک با قابلیت به اشتراک گذاری مکالمات با دیگران ارائه می دهد. جستجوهای وب می توانند مشکل ساز باشند و بسیار کندتر از Bard اجرا شوند.
ChatGPT مجموعه کاملی از پلاگین ها دارد که موارد استفاده بیشتری را با برنامه های مختلف ارائه می دهد. ChatGPT به شما این امکان را نمی دهد که همزمان مکالمات را با تصاویر به اشتراک بگذارید.

 

شایان ذکر است که ChatGPT و Bard یک مشکل مشترک دارند: هر دو چت بات مستعد ایجاد پاسخ‌هایی با صدای معقول اما نادرست هستند.

در پایان، ابزار هوش مصنوعی بهتر به این بستگی دارد که از آن برای چه کاری استفاده می کنید و آیا می توانید با این توهمات ناخوشایند مقابله کنید یا خیر.

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + یک =