۵ راز که در رابطه با هوش مصنوعی نمی دانستید

112

این روزا مقالات و اخبار زیادی در مورد هوش مصنوعی به گوش میرسد، اما تشخیص اینکه کدام خبر واقعیت دارد و کدام مطلب توضیحات درستی را ارائه میدهد، آسان نیست. به همین دلیل گوگل در اینجا توضیحات روان و ساده ای در رابطه با هوش مصنوعی ارائه میدهد تا برای همه قابل درک باشد و متوجه شوند هوش مصنوعی چیست؟ چگونه کار میکند و چگونه دنیای اطراف ما را تغییر میدهد. با ۵ مورد زیر اطلاعات کاملی از هوش مصنوعی خواهید فهمید.

هوش مصنوعی

۱- جریان هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما

احتمالا بدون اینکه متوجه شوید با هوش مصنوعی تعامل داشته اید. حتما تابه حال تصویر خاصی را در google photos جستجو کرده اید، یا از دستیار صوتی تلفن همراه تان در مورد آب و هوا سوال پرسیده اید و یا از مسیریابی خودرو استفاده کرده اید در تمامی این مثال ها هوش مصنوعی در کنار شما بوده است.

 این مثال ها ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما هوش مصنوعی در بخش های دیگری از زندگی وجود دارد که ممکن است متوجه آن نباشید. علاوه بر جنبه های کوچک، هوش مصنوعی بسیاری از چالش های بزرگ تر و جهانی تر را نیز حل کرده است.

برای مثال اپلیکیشن هایی وجود دارند که از هوش مصنوعی برای کمک به کشاورزان در شناسایی مشکلات محصولات کشاورزی استفاده می کنند. و اکنون سیستم هایی وجود دارند که میتوانند اطلاعات ترافیک شهری را در زمان واقعی بررسی کنند تا مردم راحت تر رانندگی کنند.

اگر علاقمند به مطالعه تاریخچه هوش مصنوعی هستید به شما توصیه میکنیم این مقاله را بخوانید: تاریخچه هوش مصنوعی (AI) چیست؟

هوش مصنوعی برای اقلیم

۲- استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به مقابله با بحران اقلیمی جهان

هوش مصنوعی توانایی پردازش حجم عظیمی از داده ها و کشف الگوها را به ما می دهد که کمک بسیار ارزشمندی در زمینه تغییرات اقلیمی است. یکی از موارد رایج، سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی است که به افراد کمک می کند با خاموش کردن وسایل گرمایشی و چراغ ها هنگام خروج از خانه، میزان انرژی مصرفی خود را تنظیم کنند. هوش مصنوعی همچنین به مدل سازی ذوب یخچال ها و پیش بینی افزایش سطح آب دریاها کمک می کند تا بتوان اقدام موثری انجام داد. محققان همچنین تاثیرات زیست محیطی مراکز داده و محاسبات هوش مصنوعی را با بررسی چگونگی توسعه سیستم ها و زیرساخت های کارآمدتر از نظر انرژی بررسی می کنند.

هوش مصنوعی

۳- یادگیری هوش مصنوعی از نمونه های موجود در دنیای واقعی

همان طور که  یک کودک از طریق مثال ها یاد می گیرد، همین موضوع در مورد الگوریتم های یادگیری ماشین نیز صادق است. و این چیزی است که مجموعه داده ها هستند: مجموعه های بزرگی از مثال ها، مانند داده های آب و هوا، عکس ها یا موسیقی، که ما می توانیم از آن ها برای آموزش هوش مصنوعی استفاده کنیم. با توجه به مقیاس و پیچیدگی آن ها (به مجموعه داده ای متشکل از نقشه های گسترده که کل منظومه شمسی شناخته شده را پوشش می دهند فکر کنید)، ساخت و اصلاح مجموعه داده ها می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. به همین دلیل، تیم های طراحی هوش مصنوعی اغلب مجموعه داده ها را به نفع جامعه علمی گسترده تر به اشتراک می گذارند و هم کاری و ساخت تحقیقات یکدیگر را آسان تر می کنند.

۴- کمک هوش مصنوعی به تشخیص دیپ فیک

 “دیپ فیک” تصاویر، گفتار، موسیقی یا ویدیوهای تولید شده توسط هوش مصنوعی هستند که واقعی به نظر می رسند. آن ها با مطالعه تصاویر یا صوت موجود در دنیای واقعی، الگو برداری از آن ها با جزئیات، و سپس دستکاری آن ها برای خلق آثار داستانی که به طرز نگران کننده ای با زندگی سازگار هستند، کار می کنند. با این حال، اغلب نشانه های آشکاری وجود دارد که آن ها را از واقعیت متمایز می کند؛ در یک ویدیوی دیپ فیک، صداها ممکن است کمی رباتیک به نظر برسند، یا شخصیت ها ممکن است کم تر پلک بزنند یا کمتر حرکات دست خود را تکرار کنند. هوش مصنوعی می تواند به ما در تشخیص این ناسازگاری ها کمک کند. البته ناگفته نماند که ساخت دیپ فیک مبتی بر هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی

۵- نمی توان به هوش مصنوعی یاد داد که انسان بودن یعنی چه

هر چقدر هوش مصنوعی هوشمند باشد بازهم قادر به درک توانایی انسان نخواهد بود. در واقع شما می توانید به یک سیستم هوش مصنوعی تمام داده های موجود در جهان را بدهید و  اما با این حال هم  نمیتواند تمام انسان های روی کره زمین را درک کند. به این دلیل که انسان ها شخصیت های پیچیده و چند بعدی هستند که خارج از داده هایی که ماشین ها برای درک چیزها استفاده می کنند، قرار دارند. سیستم های هوش مصنوعی توسط انسان ها آموزش دیده و هدایت می شوند. و این به هر فرد بستگی دارد که چگونه با سیستم های هوش مصنوعی تعامل داشته باشد و چه اطلاعاتی را به اشتراک بگذارد. شما تصمیم می گیرید که هوش مصنوعی چقدر در مورد شما یاد بگیرد.

منبع: blog.google

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − پنج =