۷ گام برای برندینگ کسب و کار بر اساس بودجه شما

29

«برند» مفهومی پرکاربرد در بازاریابی است. برای مثال مفاهیمی مانند برند پیشرو، محصول فاقد برند، برند شخصی و غیره را حتما بسیار شنیده‌اید.

اما در کسب و کارها سردرگمی‌هایی نیز در مورد مفهوم برند وجود دارد. پرسش‌هایی در مورد این‌که برند چه الزاماتی دارد؟ آیا برندینگ کسب و کار لازم است؟ آیا نیاز به استخدام یک متخصص است؟ بسیاری فکر میکنند که برندینگ کسب و کار هزینه‌بر است که البته دقیقا درست نیست.

در واقع، راه‌های خلاقانه‌ای وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها و بدون صرف هزینه بالا به صورت موثری به برندینگ کسب و کارتان بپردازید. البته این هدف مستلزم صرف زمان است و معمولا محاسبه بازگشت سرمایه در نظر گرفته نمی‌شود. در حالی که در برخی موارد، این کار واقعا موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و رشد قابل توجه کسب و کار می‌شود.

ساختن برند بخش حیاتی توسعه‌ی کسب و کار شما است. در واقع مبنایی است که برای سازمان شما در میان مصرف‌کنندگان صدای منحصر بفرد، هویت، ارزش و آگاهی ایجاد می‌کند.

امروزه به لطف فراوانی منابع، ابزارها و پلتفرم‌های در دسترس، برندینگ به آن اندازه که فکر می‌کنید فعالیت دشواری (یا پرهزینه‌ای) نیست.

تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد اجزای برند و روش‌های توسعه آن با یک بودجه محدود، اطلاعات مفیدی کسب کنید.

چگونه کسب و کار خود را برندسازی کنید؟

برند از عناصر ملموس و ناملموس تشکیل شده است. به عنوان مثال، لوگوی شما یک ارائه بصری از شرکتتان است که باعث برانگیختن احساسات مشتریان و صحبت با آنان از طریق شخصیت برند می‌شود. از طرف دیگر، هویت شما قابل لمس نیست، ولی برای ایجاد ارتباط با مخاطبانتان ضروری است.

این عناصر با همکاری یکدیگر موجب درک مشتریان از شرکت شما می‌شوند. بنابراین، لازم است تا شما برای ایجاد هرکدام از عناصر زمان صرف کنید و اطمینان حاصل کنید که کسب و کارتان مورد توجه مشتریان مورد نظرتان قرار می‌گیرد.

چگونه کسب و کار خود را برندسازی کنید؟

اگر نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید، می‌توانید به توصیه‌های آلیشیا کالینز مدیر کمپین برند و کپی رایتر در هاب اسپات توجه کنید. توصیه او این است که برای شروع، یک کتابچه راهنما برای برندتان ایجاد کنید که موارد زیر را شامل شود.

 • داستان برند و جایگاه‌یابی آن
 • تگ‌لاین شرکت
 • بیانیه ماموریت و ارزش‌های کلیدی شرکت
 • مخاطبان هدف
 • اطلاعاتی در مورد صدا و لحن برند برای استفاده در زمان تعامل با مشتریان
 • اطلاعاتی در مورد تیمتان که می‌تواند به عنوان دارایی‌های شرکت نیز به شمار رود.

این کتابچه راهنما به تیم شما کمک می‌کند تا به صورت روشن و مستمر در مورد شرکت صحبت کنند.

زمانی که شما هویت خود را مشخص کردید، می‎توانید برای مخاطبانتان پیام‌های استراتژیک ایجاد کنید تا به جذب آن‌ها کمک کند. پیام‌های شما باید نشان دهد که چه چیزهایی برندتان را منحصربفرد می‌کند، چه چیزهایی ارائه می‌دهید و چرا مصرف‌کنندگان باید تمایل به استفاده از محصولات و خدمات شما داشته باشند. هم‌چنین پیام‌های شما باید بازتابی از ویژگی‌هایی باشد که مخاطب هدفتان می‌خواهد ببیند.

برای مثال، اُتالی که یک برند شیر جودوسر است، به خاطر کمپین‌های بازاریابی هوشمندانه و ارجاع به خود شهرت بسیاری کسب کرده است.

برندینگ محصولات اتالی

هویت برند برمبنای تولید مواد غذایی اخلاق‌مدار و پایدار است، بدون این‌که خیلی جدی در مورد خودش صحبت کند. اُتالی این ایده‌ها را در بسته‌بندی محصول، شبکه‌های اجتماعی و تعامل با مشتریانش اجرا و تقویت می‌کند.

شاید بتوان این توصیه کسب و کار را از ثروتمندترین مرد جهان پذیرفت:

«ما روی ابرها هستیم وقتی می‌شنویم که شما این‌همه نوشیدنی جو دو سر استفاده می‌کنید، اما همه افراد تمایلی به مصرف ۳-۲ لیتر در عرض ۵ روز ندارند، و آخرین چیزی که ما می‌خواهیم تولید زباله است. با عشق، اُتالی؟ »

مورد بعدی دارایی‌های برند شما مانند لوگو، تایپوگرافی، بسته‌بندی، رنگ‌ها، طراحی‌های بصری و محتوا است.

در پژوهشی که در سال ۲۰۱۹ توسط شرکت پروموتیک انجام شد، ثابت شده که حتی اگر مصرف‌کنندگان چیزهای مثبتی در مورد یک برند بشنوند، در صورتی که تصویر برند وحشتناکی در ذهن داشته باشند، بیش از سه پنجم آن افراد از محصولات شرکت استفاده نمی‌کنند. هم‌چنین این مطالعه نشان داد که بیشتر مصرف‌کنندگان معتقدند که ظاهر و احساسی که لوگو ایجاد می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد برند یا شکست آن شود.

این موضوع نشان می‌دهد که دارایی‌های شما چقدر برای درک برند مهم هستند.

مطابق با نظر هریت ون تونگرن، رهبر خلاق canva برای سازمان‌های غیرانتفاعی:

«هدف استفاده از تصاویری است که نشان‌دهنده برند شما باشد، به گونه‌ای که به مخاطبانتان در مورد موضوع فعالیت شما اطلاعاتی ارائه دهد. داشتن ظاهر به یاد ماندنی به حفظ آگاهی از برندتان کمک می‌کند و ثبات اجزای برند منجر به افزایش اعتماد خواهد شد.»

بنابراین، در استفاده از دارایی‌های خلاقانه خود کوتاهی نکنید. آن‌ها نوعی سرمایه‌گذاری هستند که به طول عمر و رشد برند شما کمک می‌کنند.

همان‌گونه که کالینز بیان کرده، یکی از روش‌های مناسب برای اطمینان از ثبات در بودجه، استفاده از قالب‌های آماده است. بنابراین تیم شما می‌تواند با استفاده از طرح‌بندی‌ها یا لی‌اوت‌های از پیش تایید شده، گرافیک‌های زیبایی را به سرعت ایجاد کند.

هم‌چنین او اضافه کرد که لازم است تیم شما از کدهای رنگ‌ Hex یکسانی در طرح‌ها استفاده کند تا از یک هویت بصری ثابت اطمینان حاصل شود.

در نهایت، یک پایگاه عکس ایجاد کنید تا همواره تصاویری آماده برای استفاده در فعالیت‌های بازاریابی خود داشته باشید. هنگامی که آن‌ها را ویرایش کردید، از همان سبک ویرایش برای ایجاد یک پایگاه منسجم استفاده کنید.

موضوعی که احتمالا تا به حال در این مطلب توجهتان را جلب کرده، اهمیت ثبات است.

طبق نظر ون تونگرن، فراموش کردن این عنصر کلیدی بزرگترین اشتباهی است که برندها می‌توانند مرتکب شوند.

هم‌چنین ون تونگرن بیان می‌کند که :

«هر چیزی که از برند شما ارائه می‌شود باید منسجم باشد و این احساس را ایجاد کنند که جزئی از یک خانواده هستند. زبان، لحن، همه چیز.»

او می‌افزاید که «بهترین راه برای تحقق این موضوع این است که بپرسید در صورت حذف لوگو، آیا مخاطبان شما می‌توانند بفهمند این موارد مربوط به برند شما است یا خیر.»

بر اساس یک مطالعه در مورد وضعیت ثبات برند که در سال ۲۰۱۹ توسط لوسیدپرس انجام شد، تخمین زده شده حفظ ثبات برند در همه پلتفرم‌ها، موجب افزایش ۳۳ درصدی درآمد برند خواهد شد.

برندینگ دارای ثبات به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا برند شما را بشناسند و آن را در میان رقبا تشخیص دهند. روش دیگر برای تقویت برند، ایجاد یک جامعه است. چنین امری می‌تواند موارد زیر را شامل شود.

 • راه‌اندازی یک پلتفرم که در آن مخاطبانتان می‌توانند با شما و سایر افراد جامعه ملاقات کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند، مانند یک گروه فیس بوک یا کانال.
 • جذب مخاطبانتان در رسانه‌های اجتماعی، از طریق بخش نظرات، نظرسنجی‌ها و پرسش‌ها.
 • سازماندهی رویدادها، مانند وبینارها و جلسات.
 • مشارکت دادن دنبال‌کنندگان در فرآیند پشت صحنه.

و همان‌طور که در حال ساخت برندتان هستید، به یاد داشته باشید که این فقط یک بازی بازاریابی نیست.

طبق نظر کالینز، برند فراتر از بازاریابی است. بنابراین مطمئن شوید که سبک استراتژی برند شما با استراتژی محصول، استراتژی فروش، استراتژی خدمات و موارد دیگر همسو باشد.

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.