سیلیکون ولی چیست؟ شرکت های اصلی سیلیکون ولی

130

سیلیکون ولی چیست؟

اصطلاح سیلیکون ولی به ناحیه ای در جنوب سانفرانسیسکو برمی گردد. نام آن ابتدا در دهه ی ۱۹۷۰ به خاطر ارتباط این ناحیه با ترانزیستورهای سیلیکونی که در تمام ریز پردازنده های مدرن بکار می رود، انتخاب شد. این ناحیه به خاطر وجود شرکت های بسیار زیاد فناوری که مقرشان در سیلیکون ولی است، معروف می باشد.

بدین جهت، سیلیکون ولی، قطب جهانی نوآوری فناوری می باشد که صدها شرکت در این قسمت شکل گرفته اند. هم چنین، به خاطر مرکز نوآوری، روح کارآفرینی و سبک زندگی ثروت ساز براساس فناوری معروف می باشد.

* سیلیکون ولی مرکز جهانی فناوری است که در جنوب سانفرانسیسکو قرار دارد.

* دلیل نام گذاری آن، یافت ماده اولیه در ریز پردازنده های رایانه ای است.

* سیلیکون ولی خانه هزاران شرکت فناوری، نرم افزاری و اینترنتی می باشد.

* برخی از شرکت های اصلی این ناحیه شامل اپل، الفابت گوگل، شورون، متا (فیس بوک سابق) و ویزا می باشد.

* یکی از ثروتمندترین مناطق دنیا و یکی از بازارهای داغ ملک و املاک در دنیا است.

شناخت سیلیکون ولی

اصطلاح سیلیکون ولی ابتدا توسط مجله ی الکترونیک نیوز در ۱۰ ژانویه ۱۹۷۱ بکار گرفته شد. این مقاله بخشی از یک مجموعه مقالات بود که توسط دان هافلر در زمینه تاریخچه نیمه رساناها نوشته شد. این اصطلاح به تدریج مورد استفاده قرار گرفت و با فناوری خصوصاً بیگ تک مرتبط شد.

سیلیکون ولی یک ناحیه ی ۳۰۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می دهد و خانه بیش از ۳ میلیون نفر می باشد. در ناحیه خلیج کالیفرنیا قرار دارد. گرچه مرز سیلیکون ولی نامشخص است ولی شامل بخش های زیر است:

 • تمام بخش های سانتا کلارا و سان ماتئو
 • حاشیه غربی بخش آلامدا
 • اسکاتس ولی در بخش سانتا کروز

بزرگ ترین شهر منطقه، سان خوزه می باشد که دانشگاه استنفورد و چند دانشکده دیگر در آن قرار دارد. این محیط دانشگاهی سبب بهبود محیط تحقیق و توسعه ی سیلیکون ولی شده است.

حجم بالای معاملاتی که در سیلیکون ولی وجود دارد، این ناحیه را به قطب جذاب برای شرکت های سرمایه گذاری ریسک پذیر و سرمایه گذاران بدل کرده است. ۱۱۷ پیشنهاد دولتی برای سرمایه گذاری در این ناحیه به ارزش ۲۵۳ میلیارد دلار در اوایل دسامبر ۲۰۲۰ شده است. ۳۸ شرکت از فهرست شرکت های فورچن ۵۰۰ (در سال ۲۰۲۰) در سیلیکون ولی قرار دارد که عبارتند از:

 • برخی شرکت های اصلی فناوری مثل اپل، الفابت گوگل، متا (فیس بوک سابق) و نت فلیکس
 • شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری مثل سیسکو سیستمز، اینتل، اوراکل و اِن ویدیا
 • غول های دیگر حوزه ها مثل ویزا و شورون

دانستنی های سیلیکون ولی

متوسط درآمد خانوار در سیلیکون ولی بیش از مقدار ثبت شده در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا و ایالات متحده می باشد. تا سال ۲۰۲۰، درآمد میانگین خانوار در سیلیکون ولی، سالیانه ۱۳۸۱۰۰ دلار بوده است در حالیکه، در سان فرانسیسکو و کالیفرنیا این مبلغ به ترتیب ۱۲۶۵۰۰ و ۸۳۰۵۶ دلار بوده است. مقدار میانگین کشوری، ۶۷۳۴۰ دلار می باشد.

سیلیکون ولی یکی از ثروتمندترین مناطق دنیا می باشد. مجله فوربز طی گزارشی اعلام کرد که ۳۶۵ میلیاردر حوزه فناوری در دنیا با درآمد خالص ۵/۲ تریلیون دلار هستند. دارایی ۲۰ نفر از مهم ترین ثروتمندهای این بخش به ۲/۱ تریلیون رسید. در سال ۲۰۲۰، ۸۱ میلیاردر در سیلیکون ولی زندگی می کردند.

چندین رهبر کسب و کار تصمیم گرفتند تا این ناحیه را ترک کنند و بیزینس شان را به قسمت های دیگر ایالات متحده یا خارج از کشور ببرند. مثلاً، مدیر عامل شرکت تسلا، ایلان ماسک اعلام کرد که در دسامبر ۲۰۲۰، شرکت را به تگزاس می برد. بعد از این تصمیم وی، شرکت های دیگری مثل هیولت پکرد (Hewlett Packard) و اوراکل هم تغییر مکان دادند.

رهبران کسب و کاری که بیزینس شان را از سیلیکون ولی خارج کردند، دلایلی هم چون جو سیاسی حاکم در سیلیکون ولی و محدودیت کمتر کرونایی در بخش های دیگر کشور (در مقایسه با کالیفرنیا) را مطرح کردند.

خلاصه رشد سیلیکون ولی با گذر زمان

 • ۱۹۳۹: ویلیام هیولت و دیوید پکرد یک نوسانگر صوتی را به ثبت رساندند و اساس شرکت هیولت پکرد را ایجاد کردند.
 • ۱۹۴۰: ویلیام شاکلی، جان باردین و والتر اچ. براتین اولین ترانزیستور کاربردی را در آزمایشگاه بل اختراع کردند.
 • ۱۹۵۱: فرد ترمن، پارک تحقیقاتی استنفورد را با همکاری دانشگاه استنفورد و شهر پالو آلتو تأسیس کرد که محلی برای عملیات های نظامی و نوآوری های فناوری تجاری شرکت هایی نظیر فیرچایلد (Fairchild)، لاکهید (Lockheed) و زیراکس (Xerox) بود.
 • ۱۹۵۵: ویلیام شاکلی شرکت خودش را به نام آزمایشگاه نیمه رسانا شاکلی، راه اندازی کرد.
 • ۱۹۵۷: چندین نفر از کارکنان شاکلی استعفا دادند و شرکت خودشان یعنی نیمه رسانای فیرچایلد را راه انداختند. کارکنان فیرچایلد سپس شرکت های دیگری هم چون اینتل (Intel) و ای ام دی (AMD) را تأسیس کردند.
 • ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۰: رابرت نویس و جک کلبی به این کشف دست پیدا کردند که قسمت های یک مدار هم چون ترانزیستور را می توان با سیلیکون تولید کرد و ساخت. کشف آنها منجر به ایجاد مدار مجتمع شد که با سیلیکون ساخته شد و در تمام ریز پردازنده ها امروز بکار می رود.
 • ۱۹۶۱: حامی اسبق شرکت فیرچایلد، آرتور راک شرکت دیویس و راک (Davis & Rock) را تأسیس کرد که اولین شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر در آمریکا بود و نوع جدیدی از سرمایه گذاری را ابداع کرد.
 • ۱۹۶۹: شبکه رایانه ای آرپانت با چهار زیر مجموعه که یکی از آنها در دانشگاه استنفورد بود، تأسیس شد. این شرکت اساس اینترنت امروزی است.
 • ۱۹۷۱: روزنامه نگار دان هافلر یک گزارش سه مرحله ای در رابطه با افزایش رشد فناوری در منطقه را در روزنامه ی الکترونیک نیوز به نام «سیلیکون ولی، ایالات متحده» منتشر کرد. تغییر نام منطقه را به خاطر پیشنهاد و نام گذاری وی می دانند.
 • ۱۹۷۰: شرکت های آتاری، اپل، مایکروسافت و اوراکل تأسیس شدند.
 • ۱۹۸۰: شرکت های سیسکو، سان میکروسیستم و ادوبی تأسیس شدند.
 • ۱۹۹۰: شرکت های نت اسکیپ، گوگل، یاهو، آمازون، پی پل و نت فلیکس تأسیس شدند.
 • ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰: شرکت های متا، توئیتر و اوبر تأسیس شدند.

شرکت های اصلی سیلیکون ولی

شرکت های اصلی سیلیکون ولی

برخی از شرکت های اصلی که در سیلیکون ولی قرار دارند، عبارتند از:

 • اپل: در سال ۱۹۷۶ توسط استیو جابز تأسیس شد و این شرکت در کوپرتینو، بخش سانتا کلارا قرار دارد. سرمایه بازار این شرکت، ۵۳/۲ تریلیون دلار است. درآمد ۸۲/۳۶۵ میلیارد دلار را در سال ۲۰۲۱ گزارش کرد. نسبت قیمت به درآمد اپل، ۷۲/۲۵ است.
 • گوگل: دفتر مرکزی این شرکت، که اغلب به نام گوگل پلکس Googleplex شناخته می شود، در Mountain View در شهرستان سانتا کلارا واقع شده است. ارزش بازار آن ۱.۷۲ تریلیون دلار و نسبت P/E 23.26 است. آلفابت درآمد کل سال را ۲۵۷.۶۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ گزارش کرد.

گوگل کمپلکس

 • شورون: این شرکت انرژی چندملیتی در سن رامون قرار دارد. شورون در سال ۲۰۲۱ درآمد ۱۵۵.۶۱ میلیارد دلاری داشته و ارزش بازار آن ۳۳۲.۸۴ میلیارد دلار است.
 • متا: یکی از بزرگترین شبکه های رسانه اجتماعی در جهان، متا در منلو پارک در شهرستان سن ماتئو مستقر است. ارزش بازار این شرکت ۵۱۰.۶۶ میلیارد دلار و نسبت P/E 13.62 است.متا در سال ۲۰۲۱ ۱۱۷.۹۳ میلیارد دلار درآمد کسب کرد.
 • ویزا: ویزا خدمات پرداخت را ارائه می دهد و دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو است. این شرکت در سال ۲۰۲۱ ۲۴.۱۱ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. ارزش بازار آن ۴۲۵.۹۸ میلیارد دلار است و نسبت P/E آن ۳۲.۵۹ است.
 • ولز فارگو : این شرکت خدمات مالی در سال ۱۸۵۲ تاسیس شد و مقر آن در سانفرانسیسکو است. این شرکت در سال ۲۰۲۱ ۷۸.۵ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. ارزش بازار آن ۱۸۴.۸۹ میلیارد دلار و نسبت P/E 9.79 است.
سوالات متداول

سیلیکون ولی در کالیفرنیا کجاست؟

دره سیلیکون در بخش جنوبی منطقه خلیج سانفرانسیسکو کالیفرنیا واقع شده است. مساحت آن بیش از ۱۸۵۰ مایل مربع است.

سیلیکون ولی به چه دلیل معروف است؟

سیلیکون ولی به عنوان مرکز شرکت های فناوری از جمله اپل، متا، سیسکو و سایر شرکت های بزرگ مانند ویزا و شورون شناخته می شود. این منطقه سرمایه‌های خطرپذیر زیادی را جذب می‌کند و خانه برخی از ثروتمندترین افراد جهان است.

کدام شهرها بخشی از سیلیکون ولی هستند؟

سن خوزه بزرگترین شهر دره سیلیکون است. این منطقه همچنین شامل Santa Clara، Redwood City، Mountain View، Palo Alto، Menlo Park، Cupertino و Sunnyvale است.

تکشاخ سیلیکون ولی به چه معناست؟

یونیکورن دره سیلیکون اصطلاحی است که به یک استارتاپ خصوصی در منطقه داده می شود که ارزش آن بیش از یک میلیارد دلار است. اصطلاح یونیکورن معمولا در صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر استفاده می شود. به عنوان مثال، زوم ویدئویی ارتباطات (ZM) مستقر در سن خوزه در سال ۲۰۱۷ یک میلیارد دلار ارزش داشت. این شرکت که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد، در سال ۲۰۱۹ عمومی شد.

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 2 =