مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار

102

دو خودروی دنا و ۲۰۶ صندوقدار از محبوب‌ترین خودروهای بازار ایران به حساب می‌آیند که هر دو توسط شرکت ایران خودرو عرضه می‌شوند. هر دوی این خودروها از نوع سدان بوده و شرکت ایران خودرو سعی کرده نمونه‌های اقتصادی و فول این خودروها را عرضه کند؛ به طوری که تیپ‌های مختلف دنا (دنا پلاس) و ۲۰۶ صندوقدار را می‌توانیم مشاهده کنیم. مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار برای آن دسته از افرادی که قصد خرید یکی از این ماشین‌ها را دارند جذاب است.

توصیه می‌کنیم تا انتها با ما همراه شوید و مقایسه جذاب بین این دو خودرو را مطالعه کنید.

نیم نگاهی به دو خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار

قبل از اینکه به مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار بپردازیم، بهتر است این دو خودرو را از نظر تاریخچه و نمونه‌های عرضه شده بررسی کنیم.

خودروی دنا سومین خودروی ملی ایران خودرو پس از سمند و رانا است که مونتاژ هیچ خودرو خارجی دیگری نیست. دنا در محافل خودرویی به عنوان یکی از جذاب‌ترین خودروهای تولید داخل شناخته می‌شود که البته خرید و فروش آن در بازار نیز این مقوله را تایید می‌کند. دنا در ایران خودرو به عنوان یک محصول پایه شناخته می شود که تیپ‌های مختلف آن با عنوان پلاس به بازار عرضه می‌شوند. برخی نسخه‌ها از گیربکس اتوماتیک و یا حتی موتور توربو بهره می‌برند که باعث می‌شود تنوع سبد محصولات گسترده‌تر باشد.

دنا

۲۰۶ صندوقدار نسخه ارتقا یافته ۲۰۶ اصلی (هاچبک) است که مشکل صندوق کوچک را حل کرده است. این خودرو از سال ۸۵ تاکنون به تولید رسیده و تقریباً همان نسخه سدان ۲۰۶ به حساب می‌اید. این خودرو نیز در تیپ‌ها و مدل‌های مختلفی عرضه می‌شود و می‌توان گفت تنها تفاوت آن با نسخه اصلی، صندوقدار بودن است. از آنجایی که ۲۰۶ SD یک خودروی مونتاژ فرانسه به حساب می‌آید، طرفداران خاص خود را دارد.

مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار از نظر طراحی ظاهری

یکی از اولین فاکتورهایی که خریداران برای مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار در نظر می‌گیرد، طراحی ظاهری خارجی و داخلی خودروهاست. از این نظر باید گفت که دنا اولین خودروی ایران خودرو است که طراحی آن نسبت به صنعت روز دنیا به روز بوده و رضایت مشتریان را جلب می‌کند. در مقابل طراحی ۲۰۶ صندوقدار به گونه‌ای است که سعی کرده با نسخه هاچبک هماهنگ بوده و همزمان بتواند رضایت جوانان را جلب کند.

خودروی دنا با جلوپنجره‌های بزرگ دو تکه، گلگیرهای پف کرده، چراغ‌های LED پهن و خطوط عضلانی خود، به عنوان یک خودروی باکیفیت نظر بیننده را جلب می‌کند. همچنین طراحی داخلی دنا با الگوبرداری از سوناتا YF توانسته نقاط قوت خود را به نمایش بگذارد. از سویی دیگر طراحی نسخه سدان ۲۰۶ نسبت به هاچبک تغییر کارآمدی نداشته و همان نقطه ضعف‌ها را دارد. همچنین باید گفت که طراحی ظاهری خارجی و کابین این خودرو نسبتاً‌ قدیمی است.

در نتیجه می‌توان گفت برای مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار باید به طراحی به روزتر دنا اذعان داشت؛ ‌به طوری که اگر این دو خودرو در کنار یک دیگر قرار بگیرند دنا قطعا از جذابیت بیشتری برخوردار است.

مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار از نظر فنی

خودروی دنا با تیپ‌های مختلفی عرضه می‌شود که هر کدام ویژگی‌های مختلفی دارند؛ با این وجود در این مطلب برای مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار، نسخه تنفس طبیعی و گیربکس دستی دنا را بررسی می‌کنیم. دنا با یک موتور EF7 معروف و گیربکس دستی ۵ سرعته، قدرت نسبتاً مناسبی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در مقابل پژو ۲۰۶ صندوقدار از پیشرانه معروف TU5 و گیربکس دستی ۵ سرعه بهره می‌برد که شتاب خوبی را در اختیار راننده قرار می‌دهد.

در جدول زیر مشخصات فنی دو خودروی دنا و ۲۰۶ صندوقدار را با جزئیات بررسی می‌کنیم:

نوع خودرو پژو ۲۰۶ صندوقدار دنا
نوع پیشرانه ۴ سیلندر تنفس طبیعی ۱۶ سوپاپ ۴ سیلندر تنفس طبیعی ۱۶ سوپاپ
حجم موتور ۱.۶ لیتر ۱.۷ لیتر
حداکثر قدرت ۱۰۵ اسب بخار ۱۱۵ اسب بخار
مصرف سوخت ترکیبی در ۱۰۰ کیلومتر ۶.۶ لیتر ۷.۷ لیتر
حداکثر گشتاور ۱۴۲ نیوتون متر در دور موتور ۴۰۰۰ ۱۵۷ نیوتون متر در دور موتور ۴۵۰۰
شتاب صفر تا صد ۱۱.۴ ۱۳.۵
حداکثر سرعت ۱۹۳ کیلومتر بر ساعت ۱۸۹ کیلومتر بر ساعت
وزن ۱۰۸۶ کیلوگرم ۱۲۵۸ کیلوگرم
نوع گیربکس ۵ سرعته دستی ۵ سرعته دستی

نتیجه مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار از نظر فنی تعجب برانگیز است؛ اگرچه دنا پیشرانه قدرتمندتری دارد، اما ۲۰۶ صندوقدار به دلیل گیربکس هماهنگ، مصرف سوخت پایین‌تر و وزن کمتر عملکرد بهتری دارد. البته برای مقایسه باید عوامل دیگری مثل استهلاک را نیز در نظر گرفت که از این نظر هر دو مشابه‌اند.

مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار از نظر آپشن‌ها

اگرچه ۲۰۶ صندوقدار نسبت به زمان عرضه و کلاس قیمتی خود با آپشن‌ها و امکانات رفاهی قابل قبولی ارائه شد، اما برای مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار از نظر آپشن‌ها، دنا کاملا با دست پر به میدان آمده است. آپشن‌هایی نظیر سیستم مالتی مدیا مجهز به مانیتور لمسی، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، دکمه‌های کنترل روی فرمان و … در دنا وجود دارد که ۲۰۶ از آن بهره نمی‌برد. سیستم صوتی دنا باکیفیت‌تر بوده و امکانات رفاهی مثل دوربین دنده عقب به کاربری راحت‌تر آن کمک می‌کند.

بنابراین خودرو دنا می‌تواند توجه افرادی که به امکانات رفاهی خودرو اهمیت می‌دهند را جلب کند. این آپشن‌ها به دلیل به‌روز بودن طراحی این خودرو بوده و بیشتر مربوط به داخل کابین است.

پژو 206 صندوق دار

مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار از نظر ایمنی

از نظر تجهیزات ایمنی، هر دو خودروی دنا و ۲۰۶ صندوقدار تقریباً برابر‌ند و از ۲ ایربگ، سیستم ترمز ABS و EBD بهره می‌برند. البته در نسخه‌های جدید دنا پلاس، از ایربگ‌های جانبی نیز برای ایمنی بیشتر سرنشینان استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که برای مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار، هیچ داده مستقیمی در اختیار نداریم؛ چرا که این دو خودرو هرگز در تست‌های معتبر شرکت نکرده‌اند.

۲۰۶ صندوقدار همان پلتفرم نسخه هاچبک و دنا پلتفرم سمند را دارد که باعث می‌شود بتوانیم مقایسه تقریبی داشته باشیم. از این نظر باید گفت که این دو خودرو در تصادفات تقریباً از ایمنی یکسانی برخوردارند و عملکرد آنها نسبت به دیگری برتری ندارد. البته سیستم ضد سرقت خودروی دنا نسبتاً پیشرفته‌تر است و احتمال سرقت را کم می‌کند.

مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار از نظر تجربه رانندگی

مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار از نظر تجربه رانندگی کمی آسان‌تر است؛ چرا که در این بخش دنا به دلیل استفاده از صندلی‌های راحت‌تر، سیستم تعلیق روان‌تر و فضای کابین بیشتر، تجربه رانندگی بهتری را به رخ می‌کشد. می‌توان گفت که مشکل اصلی ۲۰۶ صندوقدار، صندلی‌های عقب است که فضای ناراحتی را برای سرنشینان به وجود می‌آورد.

همچنین باید گفت که پیشرانه و گیربکس ۲۰۶ هماهنگی بیشتری دارند و ما شتاب گیری مناسب‌تری را در این خودرو مشاهده می‌کنیم. از نظر هندلینگ می‌توان گفت که دنا خودروی خانوادگی است و آرامش بیشتری را نشان می‌دهد. اما به طور کلی تجربه رانندگی دنا از ۲۰۶ کمی بهتر است.

نتیجه مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار

برای مقایسه خودرو دنا و ۲۰۶ صندوقدار باید به شرایط بازار و قیمت این دو خودرو نیز توجه داشته باشیم. این دو خودرو در نسخه‌های ساده یک بازه قیمتی مشابه دارند و اوضاع خرید و فروش هر دو خودرو مناسب است. البته فروش خودرو ۲۰۶ نسبتاً بهتر بوده و قطعات آن نیز در دسترس‌تر و کمی ارزان‌تر است.

در نهایت باید گفت که دنا در طراحی ظاهری، فضای کابین، امکانات رفاهی و نرمی سواری دست برتر را در اختیار دارد. همچنین ۲۰۶ صندوقدار از نظر عملکرد فنی، شتابگیری و خدمات پس از فروش بهتر عمل می‌کند. علاوه بر این خودرو ۲۰۶ جوان پسندانه‌تر بوده و خریداران آن بیشتر از میان جوانان هستند. بنابراین شما می‌توانید با توجه به این فاکتورها بهترین انتخاب را میان این خودروها داشته باشید.

۱۰۰%
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.