مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس TU5

166

بسیاری از ابعاد رفتاری در اکثر ما انسان‌ها یکسان است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که همواره به دنبال آن هستیم به‌دست‌آوردن وسایل با کیفیت بهتر است. در واقع اگر همین‌الان دو گوشی همراه با قیمت یکسان را به ما بدهند و حق انتخاب یکی از آن‌ها را داشته باشیم حتماً خیلی سریع شروع به تحقیقات می‌کنیم. در اینترنت جستجو کرده و از آشنایان خود می‌پرسیم. این خصیصه بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ما است. در ارتباط با خودروهای گوناگون نیز این امر صادق است. از آن جا که خرید خودرو امروزه نیازمند  پرداخت هزینه زیادی است در نتیجه تحقیقات درباره خودروهای گوناگون بسیار اهمیت دارد. از همین رو در این مقاله ما به سراغ مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس رفته‌ایم. شایان‌ذکر است که در این مقایسه ما پژو پارس‌های با موتور TU5 را مدنظر قرار داده‌ایم. با مجله عصر پنجشنبه همراه باشید تا متوجه شوید  کدام یک از این دو خودرو وضعیت بهتری دارد. اگر علاقمند به مطالعه مقالات مرتبط با مقایسه خودرو هستید سری به دسته بندی خودرو بزنید.

مقایسه امکانات رفاهی ماشین شاهین و پژوپارس

از نظر امکانات رفاهی در مجموع برتری از آن شاهین است. در واقع در این خودرو امکاناتی وجود دارد که در پژو پارس TU5 دیده نمی‌شود. از جمله این امکانات می‌توان به سیستم ورود بدون کلید، نمایشگر لمسی، سانروف و… اشاره کرد. امکانات رفاهی ایجاد شده در شاهین شامل موارد زیر است.

 • ورود بدون کلید
 • نمایشگر لمسی
 • استارت دکمه‌ای
 • دیلایت
 • سانروف
 • اتولایت
 • لامپ هالوژن
 • چراغ بدرقه
 • مه‌شکن جلو و عقب
 • مجهز به ۶ اسپیکر
 • رینگ آلومینیومی
 • آینه‌های جانبی برقی
 • دوربین عقب
 • فرمان برقی
 • تهویه اتومات
 • مجهز بودن فرمان‌ها به کلید کنترل

در پرشیا موارد اندکی وجود دارد که در شاهین دیده نشود. به طور مثال می‌توان به تنظیم برقی صندلی‌های پشت اشاره کرد. از همین رو در مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس از نظر امکانات رفاهی می‌توان برتری را برای شاهین قائل شد. در ادامه می‌توانید امکانات رفاهی پژو پارس را مشاهده کنید.

 1. مه‌شکن جلو و عقب
 2. تنظیم برقی صندلی‌های پشت
 3. لامپ هالوژن
 4. مجهز به ۴ اسپیکر
 5. رینگ آلومینیومی
 6. تهویه اتومات
 7. آینه‌های جانبی برقی
 8. فرمان هیدرولیک
 9. مجهز بودن فرمان‌ها به کلید کنترل

پژو پارس tu5

پیشنهاد میکنیم مقاله مقایسه ماشین تارا و شاهین را بخوانید.

مقایسه طراحی داخلی و بدنه شاهین و پژو پارس

به لحاظ ظاهری نمی‌توان نظر قطعی داد. زیرا این مقوله امری سلیقه‌ای است. بااین‌حال در مجموع بر اساس نظرات کاربران می‌توان برتری را به شاهین داد. اما در زمینه طراحی داخلی بیشتر نظرات کاربران حاکی از برتری پژو پارس دارد. از جمله مزیت‌های آن می‌توان به طراحی بهتر داشبورد و بزرگ‌تر بودن صندوق آن نسبت به شاهین اشاره کرد. بااین‌حال باز هم باید تأکید کرد که در مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس نمی‌توان از نظر ظاهری با نتیجه‌گیری قطعی سخن گفت.

مقایسه نوع موتور ماشین شاهین و پژو پارس

هر دو خودرو دارای موتورهای متفاوتی هستند. موتور شاهین نوع بهبودیافته M15TC است. این مدل از موتور در خودروهایی مانند تیبا و کوییک نیز دیده می‌شود. بااین‌حال به دلیل مجهز بودن آن به توربوشارژ از نظر توان نسبت به خودروهای تیبا و کوییک عملکرد بهتری دارد. موتور پژو پارس از نوع تیوفایو (TU5) است. حجم پیشرانه ماشین شاهین نیز ۱.۵ لیتر است. پیشرانه پژو پارس نیز ۱.۶ لیتر حجم دارد. از همین رو در مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس از نظر حجم موتور می‌توان برتری را برای پژو پارس در نظر گرفت. حجم موتور بیشتر موجب شده تا پژو پارس نسبت به شاهین استهلاک کمتری داشته باشد.

مقایسه سوپاپ و سیلندر ماشین شاهین و پژو پارس

نقش سوپاپ در سرعت تخلیه گازهای زائد و کنترل ورودی و خروجی هوا موجب شده تا در مقایسه خودروها اهمیت داشته باشد. از این نظر نیز می‌توان برتری را برای پژو پارس قائل شد. زیرا این خودرو دارای ۱۶ سوپاپ است. اما شاهین ۸ سوپاپ دارد. برای شناخت سیلندر نیز ابتدا تعریفی ساده از آن را ارائه می دهیم. به فضایی که اقدامات اولیه حرکت خودرو در آن انجام شود سیلندر می گویند. در مقایسه ماشین شاهین و پژوپارس از نظر تعداد سیلندر می توان گفت که هر دو خودرو برابر هستند. در واقع شاهین و پژو پارس ۴ سیلندر دارند.

مقایسه بیشترین توان ماشین شاهین و پژو پارس

در مقایسه خودروها از اصلی‌ترین نکاتی که موردتوجه قرار می‌گیرد توان حداکثری موتور یا همان قدرت اسب بخار است. زیرا این پارامتر در احساس‌کردن میزان سرعت هنگام بالارفتن دور موتور اهمیت دارد. در مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس از نظر قدرت اسب بخار می‌توان گفت که شاهین وضعیت بهتری دارد. زیرا این خودرو دارای ۱۱۰ اسب بخار است. این در حالی است که بیشترین توان موتور پژوپارس، ۱۰۵ اسب بخار است.

مقایسه گشتاور ماشین شاهین و پژو پارس

مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس از نظر میزان گشتاور نیز حاکی از این امر است که شاهین وضعیت بهتری دارد. زیرا میزان گشتاور شاهین معادل ۱۷۸ نیوتن متر است. گشتاور ماشین پژوپارس نیز معادل ۱۴۲ نیوتن متر است. نیروی بیشتر در چرخش ماشین و حرکت آن موجب شده تا شاهین نسبت به  پژو پارس در مکان های دارای شیب عملکرد بهتری داشته باشد.

ماشین شاهین

مقایسه سرعت ماشین شاهین و پژو پارس

 هر دو خودرو همانند سایر ماشین‌ها دارای حد معینی از سرعت هستند. در واقع شاهین و پژو پارس دارای سرعتی معادل ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت هستند. با این حال از نظر شتاب،وضعیت هر دو خودرو متفاوت است. در مقایسه ماشین شاهین و پژوپارس از نظر شتاب نیز می توان ذکر کرد که هر دو برابر هستند. زیرا هر دو خودرو دارای شتابی معادل ۱۳.۲ هستند.

مقایسه مصرف سوخت ماشین شاهین و پژو پارس

 از نظر مصرف سوخت نیز شاهین وضعیت بهتری نسبت به پژو پارس دارد. مصرف سوخت خودرو شاهین ۷.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. در پژوپارس مصرف سوخت بالاتر بوده و معادل ۷.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. از همین رو می توان نتیجه گرفت که در مقایسه ماشین شاهین و پژوپارس از نظر مصرف سوخت، شاهین برتری دارد.

مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس در یک نگاه

به جهت سهولت در مقایسه بین ماشین شاهین و پژو پارس جدولی تهیه کردیم تا بتوانید بهتر موارد گوناگون را در هر دو خودرو مشاهده کنید. در این جدول ما پارامترهای گوناگونی را جهت مقایسه این دو خودرو قرار داده‌ایم. از جمله امکانات گوناگون خودروهای شاهین و پژو پارس به شرح زیر است.

پارامتر قابل‌مقایسه شاهین پژو پارس
سیستم ورود بدون کلید دارد ندارد
نمایشگر لمسی دارد ندارد
سانروف دارد ندارد
دیلایت دارد ندارد
اتولایت دارد ندارد
لامپ هالوژن دارد دارد
چراغ بدرقه دارد ندارد
مه‌شکن جلو و عقب دارد دارد
رینگ آلومینیومی دارد دارد
آینه‌های جانبی برقی دارد دارد
دوربین عقب دارد ندارد
تهویه اتومات دارد دارد
تعداد اسپیکر ۶ ۴
نوع فرمان برقی هیدرولیک
مجهز بودن فرمان‌ها به کلید کنترل دارد دارد
تنظیم برقی صندلی‌های عقب ندارد دارد
نوع موتور M15TC تیوفایو (TU5)
حجم موتور ۱.۵ لیتر ۱.۶ لیتر
تعداد سوپاپ ۸ ۱۶
تعداد سیلندر ۴ ۴
میزان اسب بخار ۱۱۰ اسب بخار ۱۰۵ اسب بخار
گشتاور ۱۷۸ نیوتن متر ۱۴۲ نیوتن متر
سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت
شتاب ۱۳.۲ ۱۳.۲
گیربکس ۵ دنده دستی ۵ دنده دستی
مصرف سوخت ۷.۲ لیتر ۷.۵ لیتر
تعداد کیسه هوا ۲ ۲

در مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس، ما مشخصات گوناگونی از هر دو خودرو را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در برخی از پارامترها شاهین وضعیت بهتری نسبت به پرشیا دارد. از جمله این مشخصات می‌توان به امکانات رفاهی، قدرت اسب بخار، گشتاور و حجم مصرف سوخت اشاره کرد. شایان‌ذکر است که  پژو پارس نیز در پارامترهایی مانند طراحی داخلی، پیشرانه موتور و تعداد سیلندر وضعیت بهتری نسبت به شاهین دارد.

اگر شما تجربه استفاده از شاهین و پژو پارس را دارید برای ما بنویسید…

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 1 =