مقایسه ماشین تارا و شاهین

325

اکثر ما ساعات طولانی از شبانه‌روز را مشغول کارکردن هستیم. در ازای زمان و انرژی که می‌گذاریم مبالغی را دریافت می‌کنیم. از همین رو برای ما خیلی مهم است که پول خود را صرف خرید وسایل بهتر و باارزش‌تر کنیم. یکی از مباحثی که احتمالاً این روزها  درگیر آن هستید تردید بین خرید تارا و شاهین است. از همین رو جهت رفع سردرگمی شما به مقایسه ماشین تارا و شاهین پرداخته‌ایم. شایان‌ذکر است که مقایسه ما شامل مدل‌های دنده‌ای هر دو خودرو است. با مجله اینترنتی عصر پنجشنبه همراه باشید.

 

مقایسه ماشین تارا و شاهین

 • مقایسه بیشترین توان

به‌صورت ساده می‌توان گفت قدرت اسب بخار میزان سرعتی است که هنگام بالارفتن دور موتور احساس می‌کنید. در مقایسه قدرت اسب بخار ماشین تارا و شاهین می‌توان گفت که تارا ماشین بهتری است. زیرا ماشین تارا دنده‌ای با  قدرت اسب بخار ۱۱۳ کار می‌کند. این در حالی است قدرت اسب بخار ماشین شاهین ۱۱۰ است.

 • مقایسه مصرف سوخت

در میزان مصرف سوخت نیز می‌توان گفت که تا حدی  تارا مصرف کمتری نسبت به شاهین دارد. میزان مصرف سوخت ماشین شاهین ۷.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. ماشین تارا به سبب داشتن سامانه زمان بندی متغیر سوپاپ ها ( cvvt) در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۷.۱ لیتر مصرف می کند.

 • مقایسه توان موتور

موتور ماشین یا همان پیشرانه در واقع قلب تپنده هر خودرویی است. از همین رو میزان قدرت بالای آن در خودرو بسیار اهمیت دارد. ماشین شاهین با موتور اصلاح شده M15 کار می‌کند و دارای توربوشارژ M15TC است. همچنین شاهین دارای پیشرانه ۱.۵ لیتری است. پیشرانه موتور تارا از نوع TU5 است. حجم موتور تارا نیز ۱.۶ لیتر است. بنابراین از نظر حجم موتور نیز تارا وضعیت بهتری نسبت به شاهین دارد. از همین رو می توان گفت که موتور تارا نسبت به برخی از خودروهای داخلی استهلاک کمتری دارد. با وجود این که شاهین نیز دارای توربو شارژ است اما در مقایسه با تارا می توان نتیجه گرفت که دارای موتور قدیمی تری است.

 

مقایسه طراحی بدنه ماشین تارا و شاهین

 

 • مقایسه طراحی بدنه

از جمله مزیت‌های شاهین، ظاهر زیبای آن است. پنجره جلوی این خودرو از نوع ۶ ضلعی است. نکته ای که در بسیاری از خودروهای امروزی نیز دیده می شود.چراغ ها زیبای این خودرو نیز موجب شده تا به لحاظ بصری بزرگتر به نظر بیاید. دیگرمشخصات ظاهری ماشین شاهین شامل موارد زیر است.

 • هماهنگی مناسب بین ورودی هوای سپر جلو و مه‌شکن
 • سایز تایر کوچک
 • آینه‌های جانبی بزرگ

تارا نیز در برخی از مشخصات تقریباً شبیه به شاهین است. به طور مثال می‌توان به سایز کوچک تایرهای آن اشاره کرد. در واقع تارا پروژه داخلی‌سازی شده پژو ۳۰۱ است. از همین رو در برخی از پارامترهای ظاهری نیز به خودروی فرانسوی شباهت دارد. با این حال مهندسان ایران خودرو سعی داشته اند تا با ایجاد تغییراتی در  نمای جلو و عقب ماشین تفاوت هایی با همتای فرانسوی خود داشته باشد. از جمله مشخصات ظاهری مناسب تارا می توان به چراغ روشنایی ، خطوط روی کاپوت، سپر و چراغ مه شکن اشاره کرد. از نظر طراحی داخلی نیز هر دو خودرو در مجموع در یک سطح قرار دارند. با این حال  می توان گفت که بر اساس نظرات کاربران، نرمی داشبورد و فضای عقب در شاهین بهتر از تارا طراحی شده است. در مجموع در مقایسه بین ماشین تارا و شاهین به لحاظ طراحی بدنه و ظاهر نمی توان برتری را به هر کدام از آن ها داد. زیرا ظاهر امری سلیقه ای است. شایان ذکر است که تارا و شاهین از نوع خودرو های سدان محسوب می‌شوند.

 

پیشنهاد عصر ۵شنبه: مقایسه ماشین شاهین و پژو پارس TU5

 

 • مقایسه گشتاور

به نیرویی که موجب چرخش خودرو و حرکت آن می‌شود گشتاور می‌گویند. هر چه‌قدر میزان گشتاور یک خودرو بالاتر باشد بدین معنا است که خودروی مذکور در سربالایی‌ها و مکان‌های دارای شیب آسان‌تر حرکت می‌کند. میزان گشتاور تارا دنده‌ای ۱۴۴ نیوتن متر است. شاهین نیز توانایی تولید گشتاوری معادل ۱۷۸ نیوتن متر در ۴۲۰۰ دور در دقیقه دارد. از همین رو بر اساس این مقایسه می توان نتیجه گرفت که گشتاور خودروی شاهین بهتر از تارا است.

 • مقایسه امکانات رفاهی

شاهین‌های دنده‌ای دارای امکاناتی از قبیل ترمز ضد قفل، آینه‌های جانبی برقی، فرمان برقی، رینگ آلومینیومی، سیستم ورودی بدون کلید،۲ ایربگ،استارت دکمه ای،تهویه اتوماتیک، اتولایت،دکمه های کنترلی فرمان،سنسور عقب،چراغ های اتوماتیک و دی لایت است. تارا در مقایسه با شاهین امکانات رفاهی بهتری دارد. از جمله امکانات رفاهی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. ۲ ایربگ
 2. فرمان برقی
 3. دکمه‌های کنترلی
 4. نمایشگر لمسی
 5. آینه‌های جانبی برقی
 6. دی لایت
 7. پنجره‌های برقی
 8. سیستم ورود و خروج بدون کلید
 9. رینگ فولادی
 10. کروز کنترل
 11. کنترل ایستایی در سربالایی
 12. کنترل کشش
 13. ترمز ضد قفل
 14. سنسور عقب
 15. اتولایت
 • مقایسه تجهیزات ایمنی

از نظر تجهیزات ایمنی می‌توان هر دو ماشین را در یک رده قرار داد. زیرا هر دو ماشین توانسته‌اند ۳ ستاره را از مؤسسه ایمنی یورو انکمپ دریافت کنند. میزان ایربگ در مدل‌های دنده‌ای و اتومات هر کدام از دو خودرو متفاوت است. هر دو خودرو در مدل‌های دنده‌ای خود دارای ۲ کیسه هوا هستند.

 • مقایسه سوپاپ و سیلندر

سوپاپ وظایف گوناگونی را در ماشین دارد. البته اصلی‌ترین وظیفه آن این است که ورودی و خروجی هوا را در ماشین کنترل می‌کند. هرچه قدر میزان سوپاپ در یک ماشین بیشتر باشد بدین معناست که سرعت تخلیه گازهای زائد  افزایش میابد. از این نظر نیز تارا نسبت به شاهین برتری دارد. زیرا تارا دنده‌ای دارای ۱۶ سوپاپ است. این در حالی است که در شاهین‌های دنده‌ای این میزان نصف تارا است. سیلندر نیز به زبان ساده به فضایی گفته می‌شود که اقدامات اولیه حرکت خودرو در آن اتفاق می‌افتد. از این نظر دو خودروی تارا و شاهین یکسان بوده و دارای  ۴ سیلندر هستند.

مقایسه سرعت ماشین تارا و شاهین

 • مقایسه سرعت

از نظر سرعت هر دو ماشین در یک رده قرار دارند. در واقع تارا و شاهین دارای سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ثانیه هستند. اما از نظر شتاب، شاهین وضعیت بهتری نسبت به تارا دارد. شتاب خودروی شاهین ۱۳.۳ ثانیه است. این در حالی است که شتاب ماشین تارا معادل ۱۲.۸ ثانیه است.

 • مقایسه قیمت ماشین تارا و شاهین

باتوجه‌به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات گوناگون نمی‌توان قیمت دقیقی را برای مدت‌زمان طولانی در نظر گرفت. بااین‌حال می‌توان ذکر کرد که در مجموع باتوجه‌به امکانات بیشتر تارا، این خودرو قیمت بیشتری نسبت به شاهین دارد. این نکته در مورد ماشین‌های دنده‌ای و اتوماتیک هر دو خودرو صادق است.

 • مقایسه ماشین تارا دنده‌ای و شاهین دنده‌ای در یک نگاه

 در این جدول ما پارامترهای گوناگونی را در جهت مقایسه بین این دو خودرو مدنظر قرار داده ایم. شایان ذکر است که در این مقایسه ما صرفا به بررسی دو ماشین تولید شده به صورت دنده ای پرداخته ایم. در مقایسه بین تارا اتوماتیک و شاهین اتوماتیک نیز برتری در فاکتورهای گوناگون با  تارا است.  در جدول زیر می توانید تفاوت ماشین تارا و شاهین را مشاهده کنید.

پارامتر قابل‌مقایسه تارا شاهین
قدرت اسب بخار ۱۱۳ ۱۱۰
مصرف سوخت ۷.۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۷.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
موتور TU5 M15
میزان گشتاور ۱۴۴ نیوتن متر ۱۷۸ نیوتن متر در ۴۲۰۰ دور در دقیقه
فرمان برقی دارد دارد
تعداد ایربگ ۲ ۲
سانروف ندارد دارد
حجم موتور ۱.۶ لیتر ۱.۵ لیتر
سوپاپ ۱۶ ۸
تنفس موتور طبیعی توربوشارژ
گیربکس ۵ دنده دستی ۵ دنده دستی
سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت
نوع رینگ فولادی آلومینیومی
شتاب ۱۲.۸ ثانیه ۱۳.۳ ثانیه
کروز کنترل دارد ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد ندارد
کنترل کشش دارد ندارد
ترمز ضد قفل دارد دارد
آینه‌های جانبی برقی دارد دارد
سنسور عقب دارد دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد دارد
اتولایت دارد دارد
تهویه اتوماتیک ندارد دارد

 

 

در مقایسه ماشین تارا و شاهین می‌توان گفت که در بیشتر مشخصات، تارا وضعیت بهتری نسبت به شاهین دارد. خودروی تارا در پارامترهایی مانند امکانات رفاهی، مصرف سوخت، توان موتور و… بهتر از شاهین است. البته در برخی از مشخصات نیز شاهین شرایط بهتری دارد. از جمله این مشخصات می‌توان به ‌شتاب و گشتاور اشاره کرد.

۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − پانزده =