چه فعالیت های بدنی برای ذهن و جسم کودکان مفید است؟

536

تحقیقات جدید نشان داده است که فعالیت بدنی چگونه می‌­تواند بر افسردگی و اختلالات رفتاری در کودکان تاثیر بگذارد. کودکی که از لحاظ فعالیت جسمی فعال است، کودکی سالم است. فعالیت بدنی، عضلات و استخوان‌­های کودک را تقویت می­‌کند، از افزایش وزن جلوگیری کرده و ریسک بیماری‌هایی مانند: دیابت، سرطان و غیره را کم می‌­کند. علاوه بر آنها فعالیت جسمانی بر ذهن کودک نیز تاثیر دارد.

متحصصان می‌­گویند این نوع فعالیت‌­­ها دید کودکان را تغییر داده و اعتماد به نفس و مهارت‌­های شناختی آنها را افزایش می­‌دهند. فعالیت، هورمون اندورفین را ترشح کرده و به این وسیله کودک را به “کودک شاد” تبدیل می‌­کند.

ورزش کودکان

فعالیت های بدنی چه تاثیراتی دارند؟

بر اساس نتایج یک تحقیق، فعالیت بدنی متوسط تا شدید در کودکان ۶ تا ۸ ساله، علایم افسردگی را تا دو سال بعد کاهش می­‌دهد.

یک تحقیق دیگر نیز نشان داده است که دوچرخه‌سواری مجازی، در کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری، فعالیت کلاسی را به مراتب بهبود می‌­بخشد. این نوع دوچرخه‌سواری، انجام هم‌زمان راندن دوچرخه و مشاهده یک محیط مجازی است. چرا دوچرخه‌سواری مجازی فقط یک دوچرخه‌سواری معمولی نیست؟

کودکان با اختلالات رفتاری معمولا تمایلی به فعالیت­‌های هوازی ندارند به این دلیل دوچرخه‌سواری در محیط مجازی می‌­تواند برای آنها جذاب باشد.

از نظر فیزیولوژی هیچ دلیلی برای باور نکردن بی­‌تاثیری ورزش‌­های هوازی مانند دویدن و دوچرخه سواری وجود ندارد. اما این موضوع که کودک بی­‌انگیزه را در این فعالیت‌­ها شرکت دهیم، چالش برانگیز است.

بسیاری از این کودکان مشکلات حسی، اضطراب­ اجتماعی و تاخیر در پیشرفت حرکتی دارند پس مشارکت آنها در این فعالیت‌ها سخت‌تر است.

دوچرخه‌سواری مجازی برای آنها جذاب است زیرا با هر سطحی از توانایی در این فعالیت موفق می‌­شوند و علاوه بر آن بازی‌­های مجازی و کامپیوتری برای آنها لذت‌بخش است.

این تحقیق نشان می‌­دهد فعالیت، خلق و خوی کودک را بهتر کرده و ریسک بیماری را کاهش می­‌دهد.

اما تحقیق دیگری نیز وجود دارد که در آن محققان بررسی کردند که آیا یک برنامه آموزشی دوچرخه سواری مجازی می‌­تواند رفتار و عملکرد کودکان با اختلالات رفتاری را بهبود ببخشد یا خیر.

کودکان اتیسم، بیش فعال و مضطرب به صورت رندم و اتفاقی انتخاب شدند تا دوبار در هفته به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در کلاس­‌های مربوط به دوچرخه سواری مجازی شرکت کنند.

محققان این تحقیق را موفقیت آمیز اعلام کردند زیرا بعد از ۷ هفته، کودکان، زمان انجام دوچرخه‌سواری را افزایش دادند.

به طور کلی کودکان گروه مداخله که همگی در سنین ۷ تا ۱۶ سال بودند نسبت به گروه کنترل ۵۱ درصد کم‌تر رفتارهای مخرب را از خود بروز دادند.

این تاثیر در روزهایی که در کلاس دوچرخه‌سواری مجازی شرکت می­‌کردند، به مراتب بیشتر بود. این فعالیت با تحریکات بینایی به کودک انگیزه می‌­دهد و برای آن جذاب است و حتی می‌­تواند به عنوان جایزه در مدرسه استفاده شود.

این فعالیت، مغز را تغییر می‌دهد در واقع به نظر می‌­رسد مغز، پیام‌های خود را از جایی که مرکز استرس و نگرانی است به مناطقی که بیشتر درگیر هماهنگی و تمرکز هستند تغییر می‌دهد. علاوه بر آن فعالیت هوازی، مواد شیمیایی مغز را نیز عوض می‌­کند. با تغییر سطح نوروترانسفرها خودتنظیمی در کودک افزایش می­‌یابد و به این تزتیب کودک می‌­تواند رفتارهایش را کنترل کرده و در کلاس عملکرد بهتری داشته باشد. این تحقیق در مدرسه­‌های عادی نیز در حال انجام است اما بردن چنین وسیله‌­هایی به مدرسه کمی تحقیق را با مشکل مواجه کرده است.

مقابله با افسردگی و اضطراب

مطالعه دیگری در خصوص تاثیر فعالیت بر افسردگی در کودکان نیز انجام شده است.

فعالیت بدنی به خصوص از نوع متوسط تا شدید بر کاهش قابل توجه علایم افسردگی در کودکان تاثیر می‌­گذارد و حتی می­‌تواند به عنوان یک روش درمانی در کنار دارو و روانشناسی مورد استفاده قرار بگیرد.

فعالیت جسمانی با آزادسازی مواد شیمیایی در مغز که منجر به احساس خوب می­‌شوند، افسردگی را بهبود می‌­بخشد. قرار گرفتن در معرض خورشید، بیرون رفتن از خانه و حرکت دادن بدن تاثیر به سزایی در خلق و خو دارد.

ورزش کودکان

وضعیت­ های ذهنی دیگر

فعالیت‌­های بدنی نه تنها برای بیماری‌های ذهنی و جسمی مفید است بلکه به بهبود خشم، درد قلب ناشی از مشکلات روانی، خلق و خوی بد و حتی مشکلات اجتماعی و روابط کمک می­‌کند.

فعالیت بدنی راه بسیار خوبی برای بهبود بخشیدن به مشکلات روانی دوقطبی و اسکیزوفرنیا نیز است.

در ابتدا شروع به فعالیت جسمی برای این دسته از افراد ممکن است سخت و غیرممکن باشد اما اگر یاد بگیرند ذهن خود را کنترل کنند و به خود انگیزه بدهند، می‌­تواننند به صورت منظم فعالیت جسمانی داشته باشند و به درمان خود کمک کنند.

درواقع زمانی که جسم‌مان را حرکت می‌دهیم، ذهن‌مان را نیز به حرکت در می‌­آوریم.

به این صورت که انرژی اضافی ذهن را با استفاده از حرکت بدنی بیرون می‌ریزیم. در غیر این‌صورت این انرژی به افسردگی تبدیل می‌شود.

فعالیت نه تنها ما را در رفتار آرام می‌­کند بلکه مقابله با استرس و اضطراب­‌های روزانه نیز برای ما آسان می‌­شود. فعال بودن، انرژی، توجه، خلاقیت و…. را در کودکان و نوجوانان افزایش می‌­دهد.

هر چه زودتر و در زمان جوانی فعالیت بدنی را شروع کنیم زندگی بهتری خواهیم داشت اما باید در نظر داشته باشیم هیچ وقت برای شروع دیر نیست. حتی می‌توانیم در فعالیت‌های کودکان‌مان نیز شرکت کنیم.

با این کار به رشد و پیشرفت کودک‌مان نیز کمک بیشتری می‌­کنیم و به یک الگو تبدیل خواهیم شد. یکی از بهترین راه‌ها برای شروع انجام فعالیت در کودکان این است که خودمان عادت آن را ایجاد کنیم. با کودک‌تان به دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی بروید، حتی با هم روی ترامپولین بپرید.

هرکاری که می‌­توانید انجام دهید تا کودک‌تان در فعالیت بدنی مشارکت فعال داشته باشد و همچنین به او خوش بگذرد. علاوه بر آن ارتباط شما با هم نیز بسیار بهتر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =