۹ درمان طلایی برای خلاصی از دندان درد شبانه

284

دندان درد به خصوص اگر شب اتفاق بیفتد، خیلی آزاردهنده است. چون خواب را مختل می‌کند. خوشبختانه، چند روش وجود دارد که به تسکین درد و راحت خوابیدن کمک می‌کند. از این روش‌ها می‌توان به استفاده از داروهای مسکن، کمپرس سرد یا قرار دادن میخک روی دندان اشاره کرد. در این مقاله، با ۹ درمان خانگی برای تسکین و درمان دندان درد شبانه آشنا می‌شوید.

۹ روش برای درمان دندان درد شبانه

چنانچه شب هنگام با دندان درد مواجه شدید، روش‌های زیر را برای تسکین درد امتحان کنید:

 • ۱- داروهای ضد درد خوراکی

مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، به درمان سریع دندان درد خفیف تا متوسط کمک می‌کند. اگر دندان درد شدید است، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا مسکن‌های قوی‌تری برای شما تجویز شود.

 • ۲- کمپرس سرد

قرار دادن یک کیسه یخ که داخل حوله پیچیده شده باعث انقباض عروق و کاهش درد می‌شود. اگر هر چند ساعت یکبار، به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید، هنگام خواب از بروز درد جلوگیری می‌شود.

 • ۳- بالا نگه داشتن سر

جمع شدن خون در سر می‌تواند باعث درد و التهاب شود. در بعضی افراد، بالا نگه داشتن سر به کمک ۱ یا ۲ بالش اضافی به تسکین درد و راحت خوابیدن کمک می‌کند.

 • ۴- استفاده از پماد

سومین درمان دندان درد شبانه استفاده از پماد است. بعضی پمادها در کاهش درد دندان نقش دارند. ژل‌ها و پمادهای بی‌حس‌کننده بدون نسخه که حاوی بنزوکائین هستند، باعث بی‌حسی ناحیه مورد نظر می‌شوند. بنزوکائین برای کودکان کم سن و سال مناسب نیست.

درمان دندان درد شبانه با آب نمک

 • ۵- شستشو با آب نمک

آب نمک، یک درمان خانگی رایج برای تسکین درد دندان محسوب می‌شود. این محلول، یک ترکیب ضدباکتریایی مفید است که التهاب را کاهش می‌دهد. آب نمک از دندان‌های آسیب دیده در برابر عفونت دندان محافظت می‌کند. شستشو با آب نمک ذرات غذا را که لابلای دندان‌ها باقی مانده، پاک می‌کند.

 • ۶- شستشو با پراکسید هیدروژن

پریودنتیت، یک نوع عفونت جدی لثه است که در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ می‌دهد. این بیماری می‌تواند باعث درد، خونریزی لثه و لق شدن دندان‌ها شود. طبق تحقیقات، شستشو با دهانشویه پراکسید هیدروژن به کاهش پلاک و کنترل علائم پریودنتیت کمک می‌کند.

برای استفاده از پراکسید هیدروژن، آن را با مقدار مساوی آب رقیق کرده و در دهان بچرخانید. این محلول را نباید قورت دهید. این شیوه درمانی برای کودکان مناسب نیست. چون ممکن است به طور تصادفی محلول را ببلعند.

 • ۷- چای نعنا

چای نعنا در تسکین موقتی درد موثر است. نعنا دارای ترکیبات ضدباکتریایی و آنتی‌اکسیدانی است. این گیاه حاوی منتول است که اثر بی‌حس‌کنندگی خفیف دارد.

میخک برای دندان درد

 • ۸- میخک

اوژنول که یکی از ترکیبات اصلی میخک است، درد دندان را کاهش می‌دهد. نتایج یک تحقیق نشان داده که اگر بعد از کشیدن دندان اوژنول روی لثه و دندان زده شود، درد و التهاب کمتر می‌شود.

اوژنول مثل داروی مسکن عمل کرده و ناحیه مورد نظر را بی‌حس می‌کند. برای استفاده از میخک، پودر آن را در آب خیس کنید تا مخلوط خمیری شکلی ایجاد شود. سپس این مخلوط را به دندان بمالید یا آن را داخل یک کیسه چای خالی ریخته و در دهان قرار دهید. همچنین می‌توانید یک عدد میخک را به آرامی بجوید تا درد تسکین پیدا کند.

این درمان برای کودکان مناسب نیست. چون ممکن است مقدار زیادی میخک را ببلعند. بلعیدن میخک می‌تواند دردناک باشد.

 • ۹- سیر

بعضی افراد از سیر برای درمان درد دندان استفاده می‌کنند. این گیاه ترکیبی به نام آلیسین دارد که دارای خاصیت ضدباکتریایی قوی است. آلیسین باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان و درد می‌شوند را از بین می‌برد. جویدن سیر می‌تواند به کاهش درد کمک کند. طعم سیر خام ممکن است برای بعضی افراد خوشایند نباشد. بنابراین، این روش برای همه افراد مناسب نیست.

دلایل دندان درد

پوسیدگی دندان، رایج‌ترین علت دندان درد است. اگر پوسیدگی درمان نشود، در داخل دندان حفره ایجاد می‌شود. حفره‌ها هنگامی به وجود می‌آیند که اسید و باکتری مینای دندان را از بین ببرند. این موضوع باعث می‌شود عصب بدون پوشش مانده و بیمار درد خفیف تا شدیدی را تجربه کند.

عفونت‌های سینوسی هم در بعضی افراد باعث دندان درد می‌شوند. تخلیه عفونت از ناحیه سر در بروز درد نقش دارد. درد و فشار ناشی از عفونت باعث تشدید درد در شب می‌شود. سایر علل احتمالی دندان درد عبارتند از:

 • تخریب پر کردگی‌های دندان
 • آبسه دندان
 • ضربه به فک
 • در آمدن دندان عقل
 • گیر کردن غذا در دندان یا لثه
 • دندان قروچه در طول شب
 • بیماری لثه

چرا بعضی دندان دردها در شب شدیدتر می‌ شوند؟

اگرچه دندان درد طی روز هم اتفاق می‌افتد، اما ممکن شدت درد در شب بیشتر به نظر برسد. یک دلیل این است که وقتی فرد دراز می‌کشد، خون به سمت سر هجوم می‌‌آورد. این خون اضافی درد و فشاری که فرد در دندان احساس می‌کند را افزایش می‌دهد. دلیل دیگر این است که شب‌ها موضوعات زیادی برای پرت کردن حواس وجود ندارد. بنابراین، فرد روی دندان درد تمرکز کرده و به سختی به خواب می‌رود.

چه موقع به دندانپزشک مراجعه کنید؟

افرادی که شب‌ها دندان درد دارند باید هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کنند. درمان‌های خانگی، درد دندان را به طور موقت تسکین می‌دهند.

اگر دندان درد با سایر علائم عفونت همراه باشد، ممکن است بیمار برای از بین بردن عفونت به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشد. هنگامی که ترک‌خوردگی یا پوسیدگی دندان علت بروز درد است، باید به دندانپزشک مراجعه شود. دندانپزشک می‌تواند این مشکل را به طور دائمی حل کند.

بی‌توجهی به علائم پوسیدگی دندان، به مشکلات جدی‌تر مثل آبسه، بیماری دهان و دندان و از دست دادن دندان منجر می‌شود.

کلام پایانی

اگرچه بسیاری از درمان‌های خانگی باعث تسکین موقتی درد شده و به فرد کمک می‌کنند که کمی بخوابد، اما راه حل دائمی برای این مشکل محسوب نمی‌شوند. اگر فاقد علائم عفونت سینوسی هستید و دندان درد بیش از ۱ یا ۲ روز طول کشیده، برای تشخیص و درمان به دندانپزشک مراجعه کنید. در این شرایط ممکن است نیاز باشد دندان شما پر یا عصب‌کشی شود.

شما چه روش های دیگری را برای درمان دندان درد شبانه پیشنهاد می کنید؟

۱۰۰%
عالی
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 11 =