همه چیز درباره پینه و میخچه : روش های درمان خانگی

545

میخچه و پینه نواحی سخت و دردناکی از پوست هستند که اغلب در واکنش به فشار یا اصطکاک روی پا ایجاد می‌شوند. آنها زمانی ایجاد می‌شوند که پوست سعی می‌کند ناحیه زیرین را از آسیب، فشار یا مالش محافظت کند. هیچ کدام خطرناک نیستند اما باعث تحریک می‌شوند.

بیشتر در افرادی که کفش نامناسب می‌پوشند، عرق پا دارند و کسانی که هر روز به مدت طولانی می‌ایستند، رایج است. در بین زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد.

 

حقایقی در مورد میخچه و پینه

در ادامه برخی از حقایق میخچه و پینه ذکر شده است:

میخچه دارای یک مرکز و اغلب سخت است که توسط پوست ملتهب احاطه می‌شود.

میخچه وقتی فشرده می‌شود ممکن است دردناک باشد، اما پینه‌ها معمولا دردناک نیستند.

پینه‌ها معمولا در کف پا، به ویژه در زیر پاشنه، در کف دست‌ها و همچنین در زانو ایجاد می‌شوند. میخچه اغلب در قسمتهای غیر قابل تحمل پوست ایجاد می‌شود.

از سنگ پا یا داروهای موضعی بدون نسخه می‌توان برای درمان میخچه و پینه بدون مراجعه به پزشک استفاده کرد.

میخچه یا پینه‌های دردناک ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند.

تغییر در شیوه زندگی و لباس می‌تواند از ایجاد میخچه و پینه جلوگیری کند.

 

تفاوت میخچه و پینه در چیست؟

گاهی اوقات افراد به اشتباه از واژه میخچه و پینه به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما شبیه هم نیستند.

  • پینه چیست؟

پینه قسمتی از پوست است که به دلیل اصطکاک، فشار یا تحریک سفت و ضخیم شده است. اغلب روی پا ایجاد شود، اما روی دست‌ها، آرنج‌ها یا زانوها نیز ظاهر می‌شوند.

پینه ها مایل به زرد یا کم رنگ هستند. در لمس آنها احساس برآمدگی می‌کنید، اما به دلیل ضخامت پوست اطراف آن، ممکن است نسبت به لمس حساسیت کمتری داشته باشد.

پینه‌ها اغلب بزرگتر و پهن‌تر از میخچه هستند و لبه‌های آنها کمتر مشخص است. آنها معمولاً در جایی ظاهر می‌شوند که پوست اغلب به چیزی مانند استخوان، برخی از کفش‌ها یا زمین می‌مالد.

معمولا در ناحیه استخوانی درست زیر انگشتان پا ایجاد می‌شوند، مناطقی از پوست که هنگام راه رفتن وزن فرد را می‌گیرند.

پینه پا

  • میخچه چیست؟

میخچه نوعی پینه است که از پوست مرده ساخته شده است. معمولا روی سطوح صاف و بدون مو ایجاد میشوند، به ویژه در قسمت بالا یا کنار انگشتان پا. آنها معمولا کوچک و دایره‌ای هستند با یک مرکز مشخص که می‌تواند نرم نباشد.

میخچه‌های سخت معمولا کوچک هستند و در مناطقی از پوست سفت و سخت، جایی که پوست ضخیم شده یا در آن پینه وجود دارد و در نواحی استخوانی پا ایجاد می‌شوند.

میخچه‌های نرم مایل به سفیدرنگ با بافت لاستیکی هستند. آنها بیشتر بین انگشتان پا، در مناطقی از پوست مرطوب و عرق کرده ظاهر می‌شوند.

پینه و میخچه به طور معمول مضر نیستند، اما گاهی اوقات به ویژه در افراد مبتلا به دیابت و گردش خون ضعیف در پاها، ممکن است منجر به عفونت یا زخم پوست شوند.

 

علائم و نشانه‌های میخچه و پینه

میخچه و پینه می‌توانند این احساس را در فرد ایجاد کنند که انگار روی سنگ‌ها راه می‌رود. علائم یا نشانه‌های زیر ممکن است نشان دهنده وجود میخچه یا پینه باشد:

یک ناحیه برجسته و سفت شده

یک ناحیه ضخیم و خشن پوست

پوست پوسته پوسته شده و خشک یا پوسته مومی

درد یا حساسیت زیر پوست

اگر میخچه یا پینه بسیار ملتهب یا دردناک شد، بیمار باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد. بیماران با گردش خون ضعیف، پوست شکننده، مشکلات عصبی و بی حسی در پاها باید قبل از درمان میخچه و پینه در خانه با پزشک خود مشورت کنند.

افراد مبتلا به دیابت، نوروپاتی محیطی و بیماری شریانی محیطی باید هوشیار باشند.

 

از بین بردن پینه و میخچه

پزشک متخصص اطفال ممکن است قسمتی از پوست ضخیم را با چاقوی جراحی برش دهد تا فشار بر بافتهای زیرین کاهش یابد. مردم نباید میخچه یا پینه خود را ببرند ممکن است دردناک باشد و خطر عفونت وجود دارد.

 

علل و عوامل خطر پینه و میخچه

عوامل خطر زیر با بروز میخچه و پینه ارتباط دارند:

هر چیزی که باعث ایجاد فشار یا اصطکاک روی پوست شود.

کفش‌هایی که خیلی تنگ یا خیلی پاشنه دار هستند و باعث فشار می‌شوند.

کفش های خیلی گشاد که باعث اصطکاک می‌شوند.

یک کفی بد قرار داده شده در کفش که به پوست مالیده می‌شود.

جوراب‌هایی که به خوبی در کفش جا نمی‌شوند.

نپوشیدن جوراب.

پیاده روی منظم با پای برهنه، زیرا پوست برای محافظت از خود ضخیم می‌شود.

اقدامات مکرر مانند دویدن یا راه رفتن به شیوه‌ای خاص.

در سنین بالاتر ایجاد می‌شود، زیرا بافت چربی کمتری در پوست وجود دارد، به این معنی که خطر ابتلا به پینه به ویژه در ناحیه پا بیشتر است.

پینه‌ها اغلب روی پا ظاهر می‌شوند، اما اصطکاک و فشار نیز می‌تواند باعث ایجاد پینه روی دست‌ها شود. در افرادی که مدام دوچرخه سواری می‌کنند یا از ابزار دستی بدون پوشیدن دستکش استفاده می‌کنند، بیشتر اتفاق می افتد. زانو زدن یا قرار گرفتن مکرر آرنج‌ها روی میز باعث ایجاد پینه روی زانوها یا آرنج‌ها می‌شود.

مشکلات و بدشکلی‌های پا خطر ایجاد میخچه و پینه را افزایش می‌دهد. مانند بونیون (انحکه یک برآمدگی غیرطبیعی و استخوانی است و روی مفصل انگشت بزرگ ایجاد می‌شود.

 

درمان خانگی پینه و میخچه

بسیاری از مردم با استفاده از محصولات بدون نسخه، میخچه و پینه را در خانه درمان می‌کنند.

برخی از این روشها عبارتند از:

  • میخچه یا پینه را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب گرم خیس کنید، سپس محل را سنگ پا کشیده یا خراش دهید. حرکات دورانی یا پهلو به حذف پوست مرده کمک می‌کند.
  • استفاده از مرطوب کننده هر روز روی پا. محصولات حاوی سالیسیلیک اسید، اوره یا آمونیوم لاکتات به نرم شدن پوست خشک کمک می‌کند تا برای درمان آماده شود.
  • اگر اقدامات تکراری باعث ایجاد میخچه و پینه می‌شود، اجتناب از این اقدامات اغلب مشکل را حل می‌کند.
  • کفش‌ها و جوراب‌های مناسب، پد یا کفی محافظ و سایر وسایل مراقبتی می توانند باعث کاهش این عارضه شوند.
  • برای کاهش فشار روی میخچه ممکن است از فوم یا سیلیکون بین انگشتان پا استفاده شود. پدهای سفارشی برای افرادی که دچار ناهنجاری کف پا هستند، ممکن است کمک‌کننده باشد.

 

زمان مراجعه به پزشک

اگر میخچه یا پینه بسیار دردناک است یا اگر فرد مبتلا به دیابت، پوست شکننده یا مشکلات گردش خون دارد، بهتر است با پزشک یا متخصص مراقبت از پا مشورت کنید.

پزشک پاها را معاینه می‌کند، از فرد در مورد شیوه زندگی او سوال می‌کند و ممکن است کفش او را بررسی کند.

پزشک پا یا پزشک متخصص می‌تواند قسمتی از پوست سخت اطراف میخچه را برداشته تا مرکز آن برداشته شود. پس از اصلاح پوست، پزشک ممکن است یک وصله حاوی ۴۰ درصد اسید سالیسیلیک استفاده کند. بیمار باید به صورت دوره‌ای وصله را تعویض کند. معمولا از سنگ پا یا سوهان فلزی ناخن برای مالیدن پوست مرده قبل از استفاده از تکه جدید استفاده می‌شود.

در صورت وجود عفونت یا خطر عفونت، پزشک ممکن است پماد آنتی بیوتیک تجویز کند. پوست قرمز و متورم در اطراف میخچه یا پینه ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.

اگر پزشک مشکوک باشد که ممکن است در ساختار استخوانی مشکل وجود داشته باشد، بیمار را برای اشعه ایکس و احتمالا جراحی ارجاع می‌دهد.

 

سالیسیلیک اسید چیست؟

درمان استاندارد میخچه و پینه سالیسیلیک اسید است که در درمان زگیل نیز استفاده می شود. این یک ماده کراتولیتیک است، به این معنی که پروتئین یا کراتین که میخچه و پوست مرده اطراف آن را تشکیل می‌دهد را حل می‌کند. به صورت کرم، پد و گچ موجود است یا می توان با استفاده از اپلیکاتور یا قطره چکان استفاده کرد. قسمت بالای پوست سفید می‌شود و بافت مرده را می‌توان بریده یا دور انداخت.

هنگامی که میخچه یا پینه از بین رفت و اگر پوست سخت دوباره تشکیل شد، فرد می‌تواند هر هفته با سنگ پا آن محل را خیس کرده و بمالد. سالیسیلیک اسید در غلظت های مختلف وجود دارد. دوزهای قوی تر ممکن است سریعتر عمل کنند اما به نسخه پزشک نیاز دارند.

مواد تشکیل دهنده می‌توانند پوست اطراف را تحریک کنند، بنابراین هنگام استفاده از آن باید مراقب باشید. از این محصول برای میخچه ترک خورده یا پینه استفاده نکنید.

 

هشدارها

هنگام درمان میخچه و پینه در خانه، مهم است که پوست زیادی برداشته نشود، زیرا منجر به درد و عفونت می‌شود. افراد مسن و مبتلایان به دیابت نباید پاهای خود را در خانه بخراشند زیرا منجر به عفونت‌هایی می‌شود که درمان آنها دشوار است و می تواند منجر به زخم روی پوست شود.

آنها باید قبل از استفاده از اسید سالیسیلیک از پزشک سوال کنند، زیرا باعث زخم می‌شود. هر گونه برش یا بریدگی پوست بهتر است توسط متخصص اطفال یا سایر متخصصان انجام شود. ممکن است نیاز به پیرایش مکرر یا منظم باشد، زیرا که میخچه یا پینه عود می‌کند.

 

جلوگیری از بروز میخچه و پینه

اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ایجاد میخچه و پینه کمک کند:

هر شب پاها را با آب و صابون بشویید. از برس شستشو استفاده کنید.

پس از شستشو و خشک شدن خوب، از کرم مخصوص مرطوب کننده پا استفاده کنید. از لوسیون بدن استفاده نکنید.

از کفش و جوراب مناسب با کفی‌هایی استفاده کنید که پوست را نمی‌مالند.

در بعد از ظهر، کفش بخرید زیرا هنگام بعد از ظهر، پاها کمی متورم می‌شوند.

با هرگونه درد پا یا سوزش پوست مقابله کنید.

به طور مرتب به یک متخصص مراجعه کنید.

مرتب از سنگ پا استفاده کنید و پوست سخت را به آرامی بردارید.

هر روز جوراب تمیز بپوشید و برای جلوگیری از تعریق از پودر تالک استفاده کنید.

هنگام استفاده از ابزارها، چه با دستکش‌ و چه با بستن دسته ابزار، از دست ها محافظت کنید.

میخچه‌ها و پینه‌ها را می‌توان با درمان از بین برد، اما ممکن است بدون تغییر در شیوه زندگی یا کفش، دوباره بازگردند.

 

آیا شما تا به حال به میخچه  و یا پینه دچار شده اید؟ چه راهکاری برای درمان میخچه و درمان پینه انجم داده اید؟

۱۰۰%
عالی
  • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − نه =