۱۰ راه برای بخشیدن، فراموش کردن و رو به جلو حرکت کردن

378
 1. قبول کنید که بخشیدن افراد نشانه­ ضعف نیست

دکتر واندرویل می­گوید: “گاهی این تصور غلط وجود دارد که بخشیدن نشانه تسلیم شدن است و یا اینکه با بخشیدن اجازه می­دهیم افراد ما را تحقیر کنند.”

در مطالعه ای نشان داد که این موضوع صحت ندارد، درواقع بخشش، در پاسخ به توهین و تحقیر به شدت قدرتمند است و یک نوع خود درمانی تلقی می­شود.

دکتر واندرویل در ادامه توضیح می­دهد که در این تحقیق، کلمه بخشش به صورت کاملا ابتدایی و قابل فهم، تعریف شد. به این صورت که بخشیدن، حسن نیت فرد را نشان می­دهد و قربانی دیگر درگیر مجرم و احساس تلخی و عصبانیت نمی­شود.

این تحقیق نشان داد که بخشیدن کسی که باعث ناراحتی شما شده است از افسردگی و اضطراب جلوگیری کرده و باعث ایجاد امید بیشتر، شادی، رضایت از زندگی و اعتماد به نفس می­شود. زمان بخشیدن کسی، سعی کنید این موضوع را به عنوان درخواست مواردی مثل امید و شادی بیشتر ببینید زیرا شما نمی­توانید بدون چشم پوشی کردن از رفتار بد او، ببخشید.

 1. بخشش و آشتی کردن لزوما یکی نیستند

زمانی که کسی شما را ناراحت و دل شکسته می­کند به خصوص در موارد خیانت، مهم است که میان بخشیدن و صلح کردن تمایز قائل شوید.

دکتر واندرویل می­گوید گاهی بخشش به همراه خود صلح هم می ­آورد اما همیشه نباید اینگونه باشد و موقعیت­هایی وجود دارد که آشتی و صلح درست نیست.

برای مثال در موارد خیانت، آشتی کردن گاها درست نیست. خیانت اتفاقی بسیار دردناک است و زمانی که اعتماد از بین می­رود، بخشش فقط از طرف یک نفر نمی­تواند منجر به آشتی و فرصت دوباره شود. از طرف فرد گناهکار باید نوعی عذرخواهی اطمینان ایجاد شود تا دیگر چنین اتفاقی نیفتد و هر دو نفر بخواهند که دوباره به یکدیگر فرصت بدهند.

 1. زمانی که آماده­ بخشیدن هستید اول از همه سیستم عصبی خود را آرام کنید

دکتر لوسکین یک روند چهار مرحله ­ای برای کمک به افرادی که در فرآیند بخشیدن هستند پیشنهاد داده است که این روند با کنترل استرس در زمان ناراحتی شروع می­شود.

او می­گوید زمانی که فردی ناراحت و دل شکسته شده است، ترشح آدرنالین در بدن او افزایش می­یابد و هدف آدرنالین تمرکز شما بر مشکل و رها نکردن آن است. هر بار که مسئله­ ای ایجاد می­شود بدن سریعا پاسخ داده و ادرنالین ترشح می­شود.

 1. نفس عمیق بکشید و هر بار که احساس ناراحتی کردید به چیزی مثبت فکر کنید

دکتر لوسکین پیشنهاد می­دهد برای تغییر پاسخ بدن، دو نفس عمیق شکمی بکشید و هر بار که چیزی ناراحت کننده به ذهنتان آمد سریعا به اتفاقی مثبت فکر کنید. بعد از حدود ۵۰ بار و یا بیشتر تمرین این موضوع بدن عادت می­کند که خودش را آرام کند.

 1. ظرفیت خود را برای سپاسگزاری بیشتر کنید

مرحله­ بعد طبق نظر دکتر لوسکین سپاسگزاری بیشتر آرامش بخش است زیرا زمانی که موردی منفی می­بینید ذهن شما احتیاج دارد با موضوعی مثبت در سیستم عصبی تعادل ایجاد کند. دکتر لوسکین می­گوید بیمارانی داشته است که فقط برای هوای خوب، غروب زیبا و چیزهای کوچک سپاسگزار بوده­اند و سیستم عصبی آنها کاملا آرام شده است.

بخشیدن برای سپاسگزاری بیشتر

 1. به یاد داشته باشید که قرار نیست همیشه چیزهایی را که می­خواهید به دست بیاورید

در روش پیشنهادی دکتر لوسکین، بخشش درواقع درباره­ موضوعی است که آنطور که ما می­خواستیم، پیش نرفته است. این موضوع به شما کمک می­کند تا راحت­تر شرایط را قبول کنید.

 1. چگونگی بازگو کردن موضوع در ذهنتان را تغییر دهید

زمانی که مراحل قبل را انجام دادید وقت آن است که از زاویه­ ای دیگر موضوع را برای خود بازگو کنید. به این صورت اجازه می­دهید ذهن شما فقط طرف بد داستان را نبیند و برعکس خودتان را قهرمانی ببینید که به راحتی می­بخشد.

 1. یک روش دیگر برای بخشش گذشته، استفاده از روش “REACH” است

دکتر واندرویل افراد را تشویق می­کند تا برای بخشیدن از این روش که مخفف کلمه­ های recall (یادآوری)، emphasize (تاکید)، altruistic gift (هدیه نوع دوستی)، commit (تعهد)، hold (نگه داشتن) است؛ استفاده کنند.

از این روش در تحقیقات و گروه­های درمان زیادی استفاده شده است و نشان داده شده است با این روش، افسردگی و اضطراب کاهش یافته و در مقابل آن امید و بخشش افزایش می­یابد. در حال حاضر دکتر واندرویل و تیمش در حال مطالعه گسترده به صورت جهانی بر روی این روش و ارایه آن به صورت کتاب هستند. مراحل این روش به طور خلاصه به شرح زیر است:

 • یادآوری: بدون اینکه چیزی را سرکوب کنید، به طور عینی به اشتباه فکر کنید
 • تاکید: سعی کنید خودتان را جای فرد مقابل بگذارید و در نظر بگیرد آیا انگیزه های دیگری به جز نفرت در فرد مقابل وجود دارد یا خیر؟ نیازی نیست اشتباه او را کوچک کنید و یا ارزش احساسات خودتان را کم کنید فقط به مواردی فکر کنید که احتمال دارد دلیل اشتباه فرد مقابل چیزی غیر از موارد شخصی باشد.
 • هدیه نوع دوستی: به بخشش به عنوان یک هدیه نگاه کنید. بسیاری از افراد زمانی که از این بعد به بخشش نگاه کرده و فکر می­کنند هدیه داده اند، احساس بهتری پیدا می­کنند. حتی می­توانید به زمان­هایی که شما بخشیده شده­اید و این هدیه را دریافت کرده­ اید فکر کنید تا احساس خوبی داشته باشید.
 • تعهد: به بخشیدن و بخشش تعهد داشته باشید. فرد خطاکار را رو در رو ملاقات کرده و ببخشید و یا به فرد دیگری بگویید تا به او بگوید که آن را بخشیده­ اید  و یا می­توانید نامه بنویسید.
 • نگه داشتن: بخششی را که اتفاق افتاده، نگه دارید زیرا متوجه می­شوید که درک جنبه احساسی آن هنوز ممکن است زمان ببرد. پس سریع کاری که کرده­اید و بخششی که انجام داده­اید را فراموش نکنید.
 1. به یاد داشته باشید که فراموش کردن نباید هدفتان باشد

بسیاری از مواقع پیش می ­آید که می­شنوید مردم می­گویند “ببخش و فراموش کن” اما این جمله از نظر روانشناسان و محققان، عبارتی گمراه کننده و نادرست است. امکان دارد مواردی کوچک را فراموش کنید مانند دروغ گفتن فردی به شما برای نیامدن به قرار شام اما موردی که جدی و واقعی است را نمی­توانید فراموش کنید و نباید فراموش کنید.

 1. کلید اصلی برای بخشش این است که خودتان را قربانی نبینید

کلید بخشش، سرکوب خاطرات و یا فکر کردن دوباره به آنها نیست. درواقع باید به طور متفاوتی یادآوری کنید یعنی به جای اینکه از خودتان به عنوان قربانی یاد کنید سعی کنید با موضوع کنار بیایید و این کار را با نگاهی مقاوم و بدون بار عاطفی انجام دهید.

 1. هر روز بخشش را تمرین کنید

می­توانید بخشش را تمرین کنید تا جزیی از شخصیت شما شود. اگر تلاش کنید بخشیدن را هر روز انجام دهید مانند بخشیدن کسی که در خیابان از شما به طرز خطرناکی سبقت می­گیرد و یا بخشیدن همسرتان در موارد کوچک، بخشش جزیی از شخصیتتان می­شود و احساس بهتری نسبت به اطرافیانتان پیدا میکنید. این موضوع به داشتن زندگی بهتر و جامعه ­ای بهتر نیز کمک کرده و چرخه­ی آسیب و خیانت را نیز کمتر می­کند.

۱۰۰%
عالی
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =