ورزش های خطرناک چه ورزش هایی هستند؟ مزایا + معایب

1,071

در حالی که برخی از ورزشکاران ورزش­های سازمان یافته را ترجیح می دهند، برخی دیگر آزادی در ورزش­ های خطرناک را انتخاب می کنند. شاید عجیب باشد اما ورزش کردن ممکن است خطرناک باشد. درست است که ورزش کردن باعث می شود انسان پا را فراتر از مرزها و محدودیت­های بدنش بگذارد و از مرزها و محدودیت­ها عبور کند و حتی در خطرناک­ترین ورزش­های دنیا هم به موفقیت­هایی برسد، اما باید پیش از آغاز این مسیر از خطرات ورزشی که انتخاب می کنیم اطلاع داشته باشیم و با آگاهی آن را انتخاب کنیم.

ایکاروس همان شخصیت افسانه­ای یونانی است که با بال­های جادویی­اش به سمت خورشید پرواز کرد و نماد دستیابی به آگاهی بیش از حد مجاز و پشت سرگذاشتن مرزهاست و از این نظر، شاید بهترین مثال کسانی باشد که به سراغ انتخاب ورزش­ های خطرناک می روند.

مطالب مرتبط:

البته فقط به این دلیل که ورزشکاران ورزش­ های خطرناک عضوی از یک تیم سازمان یافته نیستند، به این معنی نیست که آن­ها نمی توانند با دوچرخه سواران ارتباط برقرار کنند. درگیر شدن با یک ورزش، راهی عالی برای ملاقات با دوستانی است که علایق مشابهی دارند.

درگیر شدن با یک ورزش راهی عالی برای سرگرمی و در عین حال حفظ وزن بدن است. صرف نظر از ورزش فوق العاده ­ای که در آن شرکت می کنید، با انجام تمرینات منظم، می­توانید کالری اضافی بسوزانید و عضلاتتان را روی فرم نگه دارید.

صدمات ورزش های خطرناک

در حالی که هر ورزشی خطرات خاصی دارد، ورزش کاران ورزش های خطرناک در معرض خطر آسیب­های جدی قرار دارند. در اینجا به بررسی برخی از ورزشهای خطرناک و خطرات ناشی از آن­ها می­پردازیم.

 • اسکی

هزاران هزار خطر در مسیر پر پیچ و خم اسکی بازان در کوه­های پربرف وجود دارد. مثلا دوام آوردن فردی مانند لیندزی وون، که قهرمان مدال آور المپیک در این رشته است، به معجزه شباهت دارد.

مواجهه با بهمن­ های سهمگین، برخورد با درخت یا حتی اشتباهی ساده در راه و مسیر اسکی ممکن است حادثه ای هولناک را رقم بزند.

البته ناگفته نماند که بسیاری از مرگ­ها در مسیر اسکی کردن در راه­های ساده و معمولی رخ می دهد و در بیشتر مواقع، خبری از اسیر شدن اسکی بازان در کوه­های یخ بسته نیست. در هر حال، اسکی در دسته خطرناک­ترین ورزش­های دنیا قرار دارد.

 • بوکس

کوچک­ترین آسیب­هایی که در ورزش بوکس دیده می شود کبودی دور چشم­ها و ورم کردن لب­هاست. ضربه ­هایی که به گردن یا سر وارد می شود به سادگی می توانند دلیل مرگی رنج آور باشند. حتی اگر در طول مسابقات کسی آسیب نبیند، ضربه­ های پیاپی وارد شده به سر ممکن است مرگ و بیماری­های دیگر را در طول زندگی ورزشکار به همراه بیاورد.

بوکس ورزش خطرناک

 • غواصی

بجز اینکه در غواصی احتمال خفه شدن در زیر آب وجود دارد، خطرات دیگری هم غواصان را تهدید می کند. امکان دارد کپسول یا تانک غواصی خراب شود یا در زیر آب سر ورزشکار به صخره یا سنگی برخورد کند. کوسه­ ها و حیوانات دیگر هم به این داستان اضافه کنید تا کاملا مشخص شود چرا غواصی در دسته خطرناک­ترین ورزش­های دنیا قرار دارد. در زیر آب فشار هم وجود دارد و همین ممکن است موجب بروز بیماری رفع فشار (DCS) در غواصان شود. بیماری رفع فشار عارضه ­ای است که بدن انسان بعد از قرار گرفتن در فضایی پرفشار و سپس ورود به فضایی کم فشار به آن دچار می شود.

 • گاو سواری

گاوسواری از قدیم در میان مردم برخی نقاط دنیا رواج داشته است. خطرات آن در سال­های گذشته بیشتر از زمان حال هم بوده، چون گاوسواران از لباس­های مخصوص و کلاه ایمنی استفاده نمی کردند و مورد حمله گاوهای هراسان و خشمگین قرار می گرفتند. البته هنوز هم در مسابقات گاو سواری استفاده از کلاه ایمنی اجباری نیست، ولی وقتی به خطرات این ورزش نگاه می کنیم، استفاده از آن ضروری به نظر می رسد.

 • چوگان

چوگان ورزشی است که در آن باید روی اسب بنشینید و با چیزی شبیه چکش از فاصله دو متری زمین توپی را به حرکت درآورید. چوگان نیز بسیار خطرناک است و خطرات ناشی از این ورزش هم ممکن است به ورزشکار صدمه برساند و هم به اسب ورزشکار. برخی از منتقدان معتقدند که این ورزش از بوکس هم خطرناک تر است.

ورزش پرخطر چوگان

 • راگبی

درصد صدماتی که ورزش راگبی به بازیکنانش وارد می کند بسیار زیاد است. با همه این­ها، هر سال تعداد زیادی از افراد در سراسر نقاط دنیا به این بازی مشغول می شوند. در این ورزش تعدادی بازیکن با هم رقابت می کنند تا با ضربه زدن به هم، توپ را از دست هم بربایند. همین ضربه زدن­ها و تنه زدن­ها به علاوه سرعت بالای بازیکنان باعث ایجاد صدمات و آسیب­های شدیدی می شود.

 • گاو بازی

گاو بازی و مبارزه با گاوها یکی از ورزش­ها و مسابقات باستانی است. اینجا هم ماجرای گاوسواری تکرار می شود: عده ای از افراد با گاوی خشمگین می جنگند و جانشان را در معرض خطری جدی قرار می دهند. رویارویی با گاوی که می تواند با شاخش همه چیز را ویران کند و شما را در یک لحظه به دنیایی دیگر بفرستت، خطری است که نمی توان نادیده ­اش گرفت. هر سال تعداد بی­شماری از افراد در گاوبازی صدمه می بینند یا حتی جانشان را از دست می دهند.

 • شکار

ورزشی که در آن حریفتان حیوانی وحشی است. هر ساله افراد زیادی جانشان را به علت اتفاقات حین شکار از دست می دهند و این ورزش هر سال تعداد زیادی از افراد در نقاط مختلف دنیا را به کشتن می دهد. اگر شکار را هم در دسته ورزش­ها در نظر بگیریم، ورزشی به شدت خطرناک محسوب می شود.

 • موج سواری

دوست داران هیجان و ورزش های ماجراجویانه ، شیفته موج سواری­ اند. سوار شدن بر فراز موج­ها کار جذابی به نظر می­رسد و مثل اینکه چندان خطرناک نیست، اما می تواند باشد. موج سواران معمولا سرعت بالایی دارند و به امواج بلند، صخره ­ها و تپه­ های درون یا حوالی آب برخورد می کنند. خطر کوسه­ ها و موجودات درون آب را هم نمی توان نادیده گرفت. بیهوده نیست که موج سواری در میان خطرناک­ترین ورزش­های دنیا جا خوش کرده است.

 • چتربازی

چتر بازی نیز ورزشی خطرناک است. هر چقدر هم که نکات ایمنی را رعایت کنید، امکان دارد چترتان به هر دلیلی طی یک اتفاق باز نشود و اگر در این حین چتر نجات یدکی هم باز نشود، تقریبا هیچ راهی بجز سپردن خود به دست سرنوشت ندارید. همچنین شاید روی سیم­های برق فرود بیایید، شاید هم در لابه لای شاخه ­های درختی بلند اسیر شوید.

ورزش چتربازی

 • مسابقات موتور یا ماشین سواری

مسابقات موتور یا ماشین سواری هم از ورزش های خطرناک هستند. فرض کنید که با این وسایل و با سرعتی در حدود ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت با دیواری برخورد کنید. خطر تصادف را که کنار بگذارید، آتش گرفتن موتور وسیله هم باعث می شود با مرگی به شدت وحشتناک یا آسیبی بسیار جدی روبرو شوید.

 • کوه نوردی

کوه نوردی جذاب و رویایی به نظر می رسد و شاید انتظار دیدنش را در این لیست نداشتید. اما این ورزش خطرناک­ترین ورزش است. سالانه، هزاران نفر در سراسر دنیا در کوه­ها آسیب می بینند و دچار آسیب می شوند. سقوط از صخره­ ها و دره­ ها یا افتادن از کوه ممکن است به قیمت جان کوه نوردان تمام شود. گم شدن در کوه را هم به این­ها اضافه کنید تا بدانید چرا کوه نوردی از خطرناک­ترین ورزش­های دنیاست.

 

شما چه ورزش های خطرناک دیگری را میشناسید؟

۱۰۰%
عالی
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + پانزده =