۶ درمان خانگی پوست چرب : از شر چربی اضافی پوست خلاص شوید

312

اگر غدد چربی پوست مقدار زیادی سبوم (sebum) تولید کنند، پوست چرب می‌شود. سبوم یک ماده مومی و روغنی است که در آبرسانی و محافظت از پوست نقش دارد. وجود سبوم برای حفظ سلامت پوست حیاتی است. با این حال، چنانچه مقدار سبوم خیلی زیاد باشد باعث چرب شدن پوست، انسداد منافذ و آکنه می‌شود. پوست چرب به مراقبت منظم و دائمی نیاز دارد. در این مقاله، در مورد ۶ درمان خانگی پوست چرب که به شما کمک می کند بدون استفاده از داروها چربی پوست را تنظیم کنید، صحبت خواهیم کرد.

درمان پوست چرب

 • پوست خود را به طور منظم بشویید

یکی از درمان خانگی پوست چرب شستشوی منظم است که میزان چربی پوست را کاهش می‌دهد. روش‌های زیر برای شستن پوست چرب توصیه می‌شود:

 • صورت را با صابون ملایم و آب گرم بشویید.
 • از صابون‌های حاوی رایحه، مرطوب کننده یا مواد شیمیایی خشن، که می‌توانند پوست را تحریک یا خشک کنند، دوری کنید. چون پوست در واکنش به این محصولات سبوم بیشتری تولید می‌کند.
 • از لوفا (لیف اسفنجی گیاهی) و حوله‌ زبر استفاده نکنید. چون ممکن است پوست را تحریک کنند تا چربی بیشتری تولید کند.

پوست خود را به طور منظم بشویید

اگر راهکارهای فوق موثر نبود، از محصولات دارویی برای مراقبت از آکنه کمک بگیرید. این محصولات حاوی اسیدهایی هستند که می‌توانند چربی پوست را کنترل کنند، مانند:

 • اسید سالیسیلیک
 • اسید گلیکولیک
 • اسید بتا-هیدروکسی
 • پراکسید بنزوئیل

این اسیدها ممکن است باعث تحریک بعضی پوست‌ها شوند. پس بهتر است قبل از مصرف، آن‌ها را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید.

اگر پاک‌کننده‌های صورت به درستی انتخاب شوند، برای بعضی از افراد مفید خواهند بود. طبق تحقیقات، استفاده از پاک‌کننده ملایم صورت که حاوی سدیم لورت کربوکسیلات و آلکیل کربوکسیلات است در مقابله با آکنه متوسط موثر است، اگرچه باعث افزایش تولید سبوم در بعضی قسمت‌های صورت می‌شود.

برای بیشتر افراد دارای پوست چرب که به آکنه ولگاریس مبتلا نیستند، استفاده از صابون گلیسیرین فاقد رایحه و آب گرم موثر است.

 • از تونر استفاده کنید

تونرهای قابض حاوی الکل باعث خشکی پوست می‌شوند. اما تحقیقات نشان داده‌اند که مواد قابض طبیعی، مثل فندق افسونگر (witch hazel)، باعث تسکین پوست می‌شوند. فندق افسونگر دارای مقدار زیادی تانن است که آن را به یک قابض طبیعی و ضدالتهاب تبدیل می‌کند. (۷ درمان خانگی برای خشکی پوست را حتما بخوانید.)

در بعضی افراد، تونرهای قابض طبیعی منافذ پوست را کوچک می‌کنند. همچنین، ذرات ناشی از آرایش که باعث انسداد منافذ می‌شوند را از بین می‌برند.

با این حال، این محصولات ممکن است برای همه مفید نباشد. صورت بعضی افراد در هنگام استفاده از تونرهای قابض دچار خارش و سوزن سوزن شدن می‌شود. این موضوع نشانه تحریک پوست که می‌تواند منجر به تولید بیشتر سبوم شود.

باید هر نوع تونر جدید را روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید تا از تحریک احتمالی پوست جلوگیری شود.

 • صورت خود را به آرامی خشک کنید

پس از شستشوی صورت و استفاده از تونر، پوست خود را به آرامی و با یک حوله نرم خشک کنید. پایین کشیدن حوله روی پوست یا استفاده از حوله‌های زبر توصیه نمی‌شود. چون ممکن است پوست را برای تولید سبوم بیشتر تحریک کند.

 • از کاغذ بلاتینگ و پدهای دارویی کمک بگیرید

کاغذ جذب‌ کننده چربی صورت (blotting paper) برای جذب چربی پوست طراحی شده‌ است. این محصول روی میزان سبوم تولید شده توسط پوست تاثیر ندارد. اما می‌توان از آن‌ برای از بین بردن چربی اضافی پوست و کاهش درخشندگی آن استفاده کرد.

همچنین می‌توانید پدهای حاوی مواد پاک‌کننده مثل اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک را امتحان کنید. این پدها به حذف چربی اضافی پوست کمک می‌کنند.

 • از ماسک‌ صورت استفاده کنید

بعضی ماسک‌‌های صورت در درمان پوست چرب موثر هستند. مواد موجود در این ماسک‌ها عبارتند از:

 • خاک رس: این نوع ماسک‌ها که حاوی اسمکتیت یا بنتونیت هستند بدون تحریک کردن پوست چربی‌ را جذب کرده و درخشندگی پوست و مقدار سبوم را کاهش می‌دهند. به منظور جلوگیری از خشکی پوست، از این ماسک‌ها به طور مداوم استفاده نکنید. همچنین پس از مصرف آن‌ها مرطوب‌کننده ملایم بزنید.
 • عسل: طبق تحقیقات، عسل خام طبیعی دارای خاصیت ضدباکتریایی و ضدعفونی‌کنندگی است. یک ماسک صورت عسلی ۱۰ دقیقه‌ای هم پوست را نرم می‌کند و هم آکنه و چربی را کاهش می‌دهد.
 • بلغور جو دوسر: ماسک‌های حاوی بلغور جو دوسر به پاکسازی پوست کمک می‌کنند. جو دوسر حاوی ساپونین‌های ملایم پاک‌کننده، آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضدالتهابی است که می‌توانند پوست تحریک شده را تسکین دهند.
 • مرطوب‌ کننده بزنید

بسیاری از افراد دارای پوست چرب به دلیل اینکه نگران چرب‌تر به نظر رسیدن پوست‌شان هستند، از مرطوب‌کننده‌ها دوری می‌کنند. اما باید بدانید که استفاده از مرطوب کننده‌های مناسب می‌تواند به نفع این نوع پوست باشد. افرادی که پوست آن‌های خیلی چرب می‌توانند از مرطوب‌کننده‌های فاقد چربی استفاده کنند.

مرطوب‌ کننده بزنید

تحقیقات در سایت MedicalNewsToday نشان داده که آلوئه‌ورا یک مرطوب کننده خوب برای درمان آکنه و پوست چرب است. بعضی ترکیبات موجود در آلوئه‌ورا روی پوست اثر تسکین‌دهندگی دارند. یک محصول باید حداقل ۱۰ درصد آلوئه‌ورا داشته باشد تا یک مرطوب‌کننده اثربخش محسوب شود.

بعضی افراد از ژل آلوئه‌ورای خالص به عنوان مرطوب‌کننده استفاده می‌کنند. این افراد باید از ترکیبات پنهان به خصوص الکل دناتوره که می تواند پوست را خشک و تحریک کند، آگاه باشند.

پیشگیری از چرب شدن پوست

مراقبت از پوستی که به دلایل ژنتیکی یا تغییرات هورمونی چرب است، دشوار است. برای پیشگیری از چرب شدن پوست باید بهترین روشی که روی پوست شما جواب می‌دهد را پیدا کرده و به آن پایبند بمانید.

وقتی میزان چربی پوست زیاد می‌شود، وسوسه می‌شوید که با آرایش آن را پنهان کنید. با این حال، بعضی محصولات، به ویژه محصولات بر پایه چربی، می‌توانند علائم را بدتر کرده یا منافذ پوست را مسدود کنند. در این شرایط، محصولات آرایشی که بر پایه آب ساخته شده‌اند گزینه بهتری محسوب می‌شوند. البته بعضی افراد آرایش نکردن را بهترین راهکار برای مراقبت از پوست خود می‌دانند.

بعضی افراد معتقدند که رژیم غذایی روی میزان چربی پوست اثر دارد. مصرف آب کافی و پرهیز از غذاهای چرب و حاوی چربی ترانس می‌تواند در این زمینه مفید باشد.

علائم پوست چرب

پوست چرب در اغلب موارد ناحیه صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم این نوع پوست شامل موارد زیر است:

 • ظاهر براق یا چرب
 • منافذ بسیار بزرگ یا واضح
 • ضخیم یا خشن به نظر رسیدن پوست
 • وجود جوش
 • منافذ مسدود شده و جوش‌های سر سیاه

علائم پوست چرب و شدت آن بین افراد متفاوت است. ژنتیک ممکن است در چرب شدن پوست نقش داشته باشد. علاوه بر این، تغییرات هورمونی یا استرس زیاد میزان تولید سبوم را افزایش می‌دهد.

کلام پایانی

تعداد زیادی از درمان خانگی پوست چرب مورد مطالعه و تحقیق قرار نگرفته‌اند. با این حال، شواهد علمی موثر بودن بعضی از آن‌ها را نشان داده‌اند.

آزمایش نهایی که می‌تواند اثربخش بودن یک روش را مشخص کند، تجربه شخصی است. شما باید روش مناسب خود را پیدا کرده و به آن پایبند بمانید. بهترین اقدام می‌تواند مشورت با متخصص پوست باشد. شما می‌توانید ضمن مشورت با پزشک از عواملی که باعث چرب شدن پوست‌تان می‌شود، آگاه شوید.

باید هر روش یا محصولی را ابتدا روی بخش کوچکی از پوست امتحان کنید تا واکنش‌ پوست مشخص شود. اگر پوست به یک محصول خاص واکنش بدی نشان داد، نباید از آن استفاده کنید. همچنین بهتر است برای پیدا کردن یک محصول جایگزین مناسب با متخصص پوست صحبت کنید. افراد دارای پوست چرب که به آکنه شدید مبتلا هستند باید در مورد روش‌های محافظت از پوست با پزشک مشورت کنند.

۱۰۰%
عالی
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + پنج =