جدول فشار خون در سالمندان بر اساس سن

692

نمودار فشار خون در سالمندان : فشار خون نرمال و بالا بر اساس سن

فشار خون، معیاری برای سلامت کلی گردش خون است. سیستم گردش خون از قلب و عروق خونی تشکیل شده ­است و اکسیژن و مواد مغذی را به بدن می­رساند. اما آیا می­دانستید بیش از ۷۰ درصد سالمندان فشار خون بالا دارند؟ فشار خون بالا، یا هایپرتانسیون، یک خطر عمده برای سلامتی است که می­تواند منجر به بیماری قلبی، سکته مغزی و بیماری مزمن کلیوی شود. شما می­توانید برای کنترل فشار خون در سالمندان تغییراتی ساده در سبک زندگی افراد مسن خانواده ایجاد کنید؛ مانند افزایش فعالیت بدنی و خوردن وعده های غذایی سالم و متعادل. اینگونه به این افراد کمک می­کنید تا نقش فعالی در کاهش فشار خود داشته باشند. اگر سن پدر یا مادر شما بالاست، ورزش و غذاهایی با سدیم کم را وارد برنامه کنید. اگر تغییر در سبک زندگی کمکی نکرد، داروهای تجویزشده در کاهش فشار خون بسیار موثر هستند.

فشار خون مناسب بر اساس سن چیست؟

فشار خون اغلب با افزایش سن، افزایش می­یابد اما کارشناسان عقیده دارند که مقدار کم­تر آن برای سلامت کلی بدن بهتر است. فشار خون با دو عدد بیان می­شود: سیستولیک و دیاستولیک. عدد بالاتر و بیشتر، سیستولیک است که فشار ناشی از انقباض قلب و پمپاژ خون را نشان می­دهد. عدد پایینتر و کم­تر، فشار خون دیاستولیک است که فشار را در هنگام استراحت قلب و پر شدن آن نشان می­دهد.

محدوده فشار خون دوران سالمندی برای زنان و مردان

دستورالعمل­های سازمان­های پزشکی در مورد فشار خون در سالمندان ، متفاوت است. کالج قلب و عروق آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA)، دستورالعمل­های خود را در سال ۲۰۱۷ به ­روز کردند و به مردان و زنان با سن ۶۵ سال یا بالاتر توصیه می­کنند که فشار کم­تر از ۸۰/۱۳۰ میلیمترجیوه را مد نظر داشته باشند.

فشار خون در افراد بالای ۶۵ سال فشار سیستولیک (میلی مترجیوه) فشار دیاستولیک (میلی مترجیوه)
فشار خون پایین ۹۰ یا کم­تر ۶۰ یا کم­تر
فشار خون نرمال کم­تر از ۱۲۰ کم­تر از ۸۰
فشار خون افزایش­یافته ۱۲۹-۱۲۰ کم­تر از ۸۰
فشار خون بالا سطح ۱ ۱۳۹-۱۳۰ ۸۹-۸۰
فشار خون بالا سطح ۲ ۱۴۰ یا بالاتر ۹۰ یا بالاتر
بحران فشار خون بالا (به پزشک مراجعه کنید) ۱۸۰ یا بیشتر ۱۲۰ یا بیشتر

در افراد مسن که فشار خونشان بالاست اما از ۸۰/۱۳۰ میلی­مترجیوه کمتر است، تغییر سبک زندگی، مانند افزایش فعالیت بدنی و رژیم غذایی سالم و کم­نمک و مصرف محدود الکل، می­تواند به تنظیم فشار آن­ها کمک کند.

دستورالعمل­های به­ روزشده­ ACC و AHA توصیه می­کند که افراد مسن با فشار خون ۸۰/۱۳۰ میلیمترجیوه یا بالاتر، تحت درمان دارویی قرار گیرند. توصیه های قبلی، آستانه درمان فشار خون بالا با استفاده از دارو را برای بزرگسالان ۶۵ سال یا بالاتر، در حدود ۸۰/۱۵۰ میلی­مترجیوه قرار داده بود.

هدف از این تغییر، کاهش خطر بیماری قلبی در افراد مسن بود. با این حال، پزشک قبل از تعیین بهترین اقدام برای کنترل فشار خون، سلامت و سایر شرایط فرد را ارزیابی می­کند.

از آنجا که فشار خون با افزایش سن، افزایش می­یابد، بخشی از جامعه پزشکی در مورد اثربخشی و ایمنی درمان فشار خون در سالمندان بحث می­کنند. به طور کلی، بزرگسالان مسن باید به دنبال کاهش فشار باشند اما فشار خون ۶۰/۹۰ میلی­مترجیوه یا پایین­تر خیلی کم است (افت فشار خون). فشار خون بیش از حد پایین ممکن است باعث سرگیجه یا غش شود و یا باعث افتادن فرد شود.

چرا فشار خون با افزایش سن، افزایش می ­یابد؟

پزشکان درست نمی­دانند که چرا فشار خون با افزایش سن، افزایش می­یابد. فشار خون، نیرویی است که خون در هنگام جریان پیدا کردن در عروق وارد می­کند. با افزایش سن، عروق ممکن است باریک شده و سفت شوند. عروق باریک منجر به افزایش فشار خون می­شوند. فشار خون بالا میتواند به دیواره عروق و قلب آسیب برساند.

در برخی موارد، فشار خون بالا می­تواند در نتیجه سبک زندگی، محیط، برخی از داروها یا سایر شرایط مانند آپنه خواب، بیماری کلیوی یا مشکلات تیروئید رخ دهد.

علت نوسان فشار خون در سالمندان

آنچه باید درباره علت نوسان فشار خون در سالمندان بدانید

همانطور که به خانواده خود کمک می­کنید تا فشارشان را اندازه بگیرند، به خاطر داشته باشید که فشار در طول روز کمی تغییر می­کند و این، طبیعی است. عوامل مختلفی بر مقدار فشار خون تأثیر می­گذارد؛ به عنوان مثال، فشار خون در شب و در صورت استراحت ممکن است فشار خون پایین و در صورت استرس، فشار بیشتر باشد. پس ممکن است مقدار فشار در صبح، فشار خون طبیعی باشد و بعد از ظهر بالاتر باشد.

اگر نگران نوسان بیش از حد فشار خون هستید:

  • برای اطمینان از استفاده صحیح از تجهیزات اندازه ­گیری فشار خون در منزل، دستورالعمل ها را بخوانید. تغییرات در نحوه اندازه ­گیری میتواند منجر به مقادیر متفاوت شود.
  • مانیتور خود را پیش پزشک خود بیاورید تا مقادیر خوانده­ شده مقایسه شود.
  • درباره “فشار خون بالا روپوش سفید یا فشار خون کاذب” آگاهی داشته باشید. در بعضی موارد، فشار خون فرد ممکن است در مطب پزشک بالا باشد اما در خانه طبیعی باشد. این می­تواند به خاطر استرس ناشی از ویزیت پزشک باشد.

ممکن است پزشکتان بخواهد که فشار را طی چند هفته و چندین بار در روز اندازه بگیرید و داخل دفترچه­ ای یادداشت کنید تا هر نوع تغییری نشان داده شود.

چگونه بزرگسالان می­توانند فشار خونی سالم داشته باشند؟

حفظ فشار خون سالم سخت نیست. تغییرات ساده در سبک زندگی می­تواند به شما کمک کند:

  • ورزش. دستورالعمل­ های ملی توصیه می­کند بزرگسالان در هر سنی، حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی ​​داشته باشند. اگر افراد دچار مشکلات حرکتی و یا مشکلاتی در سلامت خود هستند، باید تا حد امکان فعالیت بدنی داشته باشند. ( تاثیر ورزش در کاهش فشار خون بالا را بخوانید)
  • لاغر شدن. هر ۰.۹ کیلوگرم ازدست­رفته می­تواند به کاهش فشار خون به اندازه ۱ میلی مترجیوه کمک کند. رژیم غذایی مناسب و کم  نمک داشته باشید. رژیم غذایی DASH سرشار از میوه­ ها، سبزیجات، غلات سبوس­دار، مرغ، ماهی و غذاهای لبنی کم چرب است. این رژیم به طور خاص برای کمک به کاهش فشار خون طراحی شده­است. سعی کنید حداکثر ۲۳۰۰ میلی گرم در روز سدیم مصرف کنید.
  • از نوشیدن الکل خودداری کنید. الکل می­تواند فشار خون شما را افزایش دهد.
  • سیگار نکشید. تنباکو به دیواره شریان­ها آسیب می­رساند. اگر کسی سیگار می­کشد، از پزشک خود بپرسید چگونه می­توانید به او در ترک سیگار کمک کنید.
  • استرس را مدیریت کنید.تکنیک­ های ساده آرامش­بخش مانند نفس عمیق یا مدیتیشن را امتحان کنید.

در برخی موارد، رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی برای کاهش فشار خون کافی نیست. عضو خانواده شما ممکن است برای دستیابی به تغییرات قابل توجه در سبک زندگی خود به مشکل بر بخورد یا فشار خون او بالاتر از آن باشد که با رژیم غذایی و ورزش درمان شود.

انواع مختلفی از داروها برای درمان فشار خون استفاده می­شود. از پزشک خود بپرسید که آیا ترکیبی از دارو، رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی می­تواند به کنترل فشار خون کمک کند یا خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 4 =