طب سنتی چیست و چه فواید و معایبی دارد؟

657

در مقاله‌ای که پیش روی شما قرار دارد، در مورد این که “طب سنتی چیست و چه فوایدی دارد؟” توضیح داده شده است. در ابتدا باید به تعریف این طب بپردازیم، در واقع طب سنتی همان طبی است که قبل از ایجاد پزشکی مدرن استفاده می‌شد.

طب سنتی بر اساس تجربیات و باورهای افرادی است که در گذشته زندگی می‌کردند. باید بگوییم که در گذشته برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی استفاده می‌شد. اگر می‌خواهید در مورد طب سنتی و فواید آن بیشتر آشنا شوید، پس در این مقاله با ما همراه شوید.

 

همان‌طور که گفتیم، از سال‌های خیلی دور استفاده می‌شده و تقریبا از زمانی که انسان‌های اولیه بیمار می‌شدند، برای درمان بیماری‌ها، از روش‌های درمانی که دیگر افراد پیشنهاد می‌دادند، استفاده می‌کردند. باید گفت که برخی کشورها مانند چین در استفاده از طب سنتی پیشگام بودند و روش‌های درمانی خود را به دیگر کشورها نیز پیشنهاد کردند.

باید بدانید که در استفاده از این طب نیز باید دقت داشت و افراط و تفریط در آن، باعث ایجاد اثرات منفی بلندمدت روی سلامتی می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید در طب سنتی، برای درمان بیماری‌ها از گیاهان دارویی استفاده می‌شود. طب ایرانی سنتی نیز یکی از شیوه‌هایی است که برای درمان برخی بیماری‌ها، جایگزین پزشکی مدرن می‌شود.

 

 • طب سنتی ایرانی چیست؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، یک روش درمان با استفاده از گیاهان دارویی است. باید بگوییم که در طب سنتی ایرانی به موضوعات مختلفی توجه شده است که یکی از آن‌ها شناسایی مزاج‌های مختلف است. در واقع ما با شناختن مزاج خود، به این موضوع پی می‌بریم که باید چه مواد غذایی را بخوریم و چه خوراکی‌هایی را نخوریم. همچنین پزشکان برای درمان بیماری‌ها می‌توانند با استفاده از این روش و شناخت مزاج بیمار، در انتخاب دارو دقت بیشتری داشته باشند. زیرا با استفاده از این روش می‌توان فهمید که هر کدام از داروها، چه تاثیری بر روی بدن بیمار خواهد داشت.

همچنین برای درمان انواع بیماری‌ها با طب سنتی ایرانی علاوه بر گیاهان، از مواد معدنی و حیوانی نیز استفاده می‌شود و نسبت به نوع بیماری، تناسب آن‌ها تغییر می‌کند. در این طب، ابتدا مزاج فرد بیمار اصلاح شده و سپس بیماری درمان می‌شود. معمولا پزشکان از این نوع طب، در تشخیص نوع مزاج و بیماری موفق هستند و برای درمان آن با استفاده از گیاهان دارویی اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

باید بدانید که طب سنتی در ایران اهمیت زیادی دارد. زیرا از دیرباز پزشکان زیادی مانند ابوعلی سینا که یکی از بهترین و معروف‌ترین پزشکان جهان تا به امروز است، با این روش طبابت می‌کردند و با استفاده از علم خود بیماران زیادی را درمان می‌کردند. در این‌جا جای دارد که بگوییم، کتاب قانون ابوعلی سینا که در رابطه با طب سنتی است حدود ۷۰۰ سال است که در بسیاری از دانشگاه‌های خارج تدریس می‌شود.

کتاب قانون ابوعلی سینا

 

 • طب سنتی دارای چند نوع است؟

باید بگوییم که طب سنتی دارای انواع متعددی است که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارد.

 • زالو درمانی

زالو درمانی یکی از روش‌های درمان طب سنتی است که در آن از حشره‌ای به نام زالو استفاده می‌شود. در این روش زالو را بر روی قسمت مشخصی از پوست بدن می‌اندازند. باید بگوییم که در بزاق زالو، ماده‌ای است که وقتی خون را می‎‌مکد، آن ماده وارد خون شده و آن را رقیق می‌کند و همچنین باعث باز شدن عروق می‌شود تا خون‌رسانی بهتر صورت بگیرد. زالو درمانی را معمولا برای بیماری‌هایی مانند تقویت سیستم ایمنی، عروق قلب، آرتروز، واریس، زیبایی پوست و … استفاده می‌کنند.

 

 • ماساژ درمانی

باید بگوییم که چندین نوع ماساژ درمانی وجود دارد که هر کدام برای درمان بیماری‌‌ها و عارضه‌های مختلفی است و تاثیرات آن تا مدت زمان زیادی باقی می‌ماند. از انواع ماساژ درمانی می‌توان به ماساژ تایلندی، شیاتسو، سوئدی، آروماتیک، سنگ داغ، ورزشی و … اشاره کرد. ماساژ درمانی برای افزایش خونرسانی، رفع استرس، رفع تنش عضلانی و … نیز مفید است.

 

 • حجامت

حجامت یکی از روش‌های سنتی خون ‌گیری است که به دو روش خشک و تر آن را انجام می‌دهند. از این روش برای درمان برخی بیماری‌ها مانند چربی خون، آسم، سردردهای میگرنی، اعتیاد و … استفاده می‌شود و تاثیرات مثبتی بر بدن دارد.

 

 • آب درمانی

آب درمانی یکی از روش‌های خوب و کارآمد سنتی است که با استفاده از انواع گیاهان و اسانس‌ها برای تسکین درد و یا درمان برخی بیماری‌ها مانند درد مفاصل، سیاتیک، گرفتگی عضلات و حتی گاهی برای ایجاد نشاط و شادی در بدن استفاده می‌شود.

 

 • طب سنتی اسلامی

این طب از یک سری دستورات و روش‌هایی ایجاد شده که ائمه به ما توصیه کرده‌اند.

این دستورات که بیشتر توسط پیامبر اسلام (ص) گفته شده در ارتباط با حفظ بهداشت و سلامتی و همچنین پیشگیری از ابتلا به یک سری بیماری‌ها است. باید گفت چنانچه استفاده از این طب برای درمان برخی از بیماری‌ها مفید است ولی بیشتر مردم از آن اطلاعی ندارند و یا این که آن را باور ندارند.

طب سنتی اسلامی

 

 • فواید طب سنتی چیست؟

همان‌طور که گفتیم این طب برای درمان بسیاری از بیماری‌های مزمن و حاد قابل استفاده است. شاید برخی به درمان‌های این طب اعتقادی نداشته باشند ولی باید بدانید که نه تنها برای تسکین درد و درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است، بلکه می‌توان از آن برای ایجاد و پیشرفت بسیاری از بیماری‌ها استفاده کرد و باید گفت که در این طب، روش‌های متنوع و جدیدی را می‌توان برای درمان بیماری‌ها استفاده کرد.

یکی از فواید دیگر طب سنتی این است که مضرات و اثرات جانبی داروهای گیاهی بسیار کمتر از ضررهای داروهای شیمیایی است ولی باید بدانید که برای استفاده از داروهای گیاهی نیز باید احتیاط‌های لازم را داشته باشید و افراط و تفریط نکنید تا دچار مشکل نشوید.

 

 • معایب طب سنتی چیست؟

می‌توان به این اشاره کرد که چون داروهای این طب گیاهی است، گاها مردم به صورت خودسرانه از آن‌ها استفاده می‌کنند و به همین دلیل ممکن است درمان نشوند و یا دچار مشکلات دیگری شوند و به همین دلیل از طب سنتی روی گردان شوند. بنابراین باید گفت که، داروهای گیاهی را مانند داروهای شیمیایی نباید به طور خودسرانه مصرف کرد.

 

 

شاید در برخی از مناطق دور و نزدیک، هنوز با طب سنتی و تاثیر و کارایی آن آشنایی نداشته باشند و ندانند که از این طریق بهتر می‌توانند بیماری خود را درمان کنند همچنین شاید از این طب برای درمان تمامی بیماری‌ها نمی‌شود استفاده کرد، ولی باید بگوییم امروزه از شیوه‌های جدیدی برای درمان استفاده می‌شود که تلفیقی از طب سنتی و مدرن است و این روش به سلامتی و حتی شادابی افراد کمک زیادی می‌کند.

از همراهی شما عزیزان در این مقاله کمال تشکر را داریم.

 

 

1 نظر
 1. Sahar haghnevis می گوید

  عالی?

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.