آیا طب سوزنی می تواند به گردن درد کمک کند؟

82

طب سوزنی نوعی طب چینی است که در آن پزشک سوزن هایی را برای بهبود جریان انرژی وارد نقاط خاصی از بدن بیمار می کند. برخی افراد از طب سوزنی برای درمان گردن درد استفاده می کنند و مطالعات کمی به اثربخشی این شیوه درمانی برای کمک به درمان گردن درد اشاره کرده است.

اگرچه شواهد حاکی از استفاده طب سوزنی جهت تسکین درد است، اما مطالعات در زمینه استفاده از طب سوزنی برای درمان گردن درد اندک بوده و تنها پیشرفت های اندکی در این زمینه حاصل شده است. به همین دلیل، طب سوزنی به عنوان نوعی از طب جایگزین و مکمل در نظر گرفته می شود.

تحقیقات بیشتر ممکن است نحوه عملکرد طب سوزنی و میزان موثر بودن این شیوه درمانی و زمان استفاده از آن را نشان دهد. در حال حاضر، مطمئن ترین گزینه برای افرادی که خواهان درمان گردن درد خود با استفاده از طب سوزنی هستند، استفاده از این شیوه درمانی به عنوان یک درمان تکمیلی در کنار درمان های اصلی است.

جهت آشنایی با نحوه استفاده از طب سوزنی توسط افراد برای درمان گردن درد و همچنین عوارض جانبی و خطرات این شیوه درمان و موارد دیگر، این متن را مطالعه بفرمایید.

استفاده از طب سوزنی برای گردن درد

بیش از ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چینی از طب سوزنی برای مدیریت انواعی از بیماری ها استفاده می کنند.

فرو بردن سوزن در پوست باعث افزایش گردش خون، کاهش التهاب و آزاد شدن مواد شیمیایی عصبی مانند دوپامین و سروتونین می شود. این کار می تواند باعث تسکین درد و ایجاد آرامش در فرد گردد.

در طول درمان گردن درد با طب سوزنی، پزشک بر اساس علائم فرد، سابقه سلامتی و این که آیا طی جلسات قبلی استفاده از طب سوزنی پیشرفتی در درمان فرد بیمار حاصل شده یا خیر، تعیین می کند که کدام نقاط بدن بیمار نیازمند تحریک است.

برخی پزشکان طب سوزنی از ترکیب این شیوه درمان با دیگر روش های درمانی استفاده می کنند. این روش ها ممکن است شامل تکنیک های ماساژ درمانی، آروماتراپی و آرام سازی باشد.

توجه به این نکته که سوزن ها تنها به لایه بیرونی پوست نفوذ می کنند و بنابراین فرد طی استفاده از این روش دردی را احساس نمی کند، ضروری است.

نحوه عملکرد طب سوزنی در گردن درد

شواهد نوظهور پیشنهاد می دهد که طب سوزنی ممکن است برای درمان گردن درد موثر باشد.

متا آنالیز صورت گرفته در سال ۲۰۲۰ به شواهدی در حمایت از استفاده از طب سوزنی برای گردن درد اشاره کرد. این آنالیز شامل شش آزمایش کنترل شده تصادفی بود که در همه این آزمایشات کاهش گردن درد در مقایسه با دارونما یا عدم درمان گزارش شد.

آنالیز صورت گرفته بیانگر عوارض جانبی اندک طب سوزنی بود، اما ناهماهنگی بین مطالعات در گزارش نتایج وجود دارد. بنابراین، تشخیص این که آیا و تا چه اندازه درمان با طب سوزنی می تواند درد را کاهش دهد، دشوار است.

مقاله منتشر شده در سال ۲۰۲۱ تحقیقات پیشین در مورد طب سوزنی و همچنین دیگر روش های درمانی مکمل مانند سوزن خشک و بادکش را برجسته سازی کرد. از این مقاله نتیجه گیری شد که هر سه روش احتمالا دارای مزایایی است.

طی یک بررسی سیستماتیک انواع مختلفی از درد بررسی شد و مشخص شد که شرکت کنندگان در استفاده از روش درمانی طب سوزنی در مقایسه با عدم درمان، شدت درد، ناتوانی و عملکرد پایین تری را گزارش کردند. با این حال، تفاوت ها بین طب سوزنی و دارونما نیز اندک بود و یا این که تفاوتی وجود نداشت.

این مساله پیشنهاد می دهد که حداقل برخی از مزایای طب سوزنی ممکن است به دلیل اثر دارونما باشد.

آرتروز گردن یک بیماری دژنراتیو بوده که بر دیسک های ستون فقرات تاثیر می گذارد و علت نسبتا شایع گردن درد است. مطالعه صورت گرفته در سال ۲۰۲۱ به ارزیابی طب سوزنی برای درمان گردن درد پرداخت. شرکت کنندگان در این مطالعه به مدت ۴ هفته تحت درمان با طب سوزنی به صورت بهینه، کم عمق یا دارونما قرار گرفتند.

نحوه عملکرد طب سوزنی در گردن درد

در پایان مطالعه، شرکت کنندگانی که با طب سوزنی بهینه درمان شده بودند، تسکین درد بیشتری را نسبت به افرادی که در گروه درمان با طب سوزنی کم عمق قرار گرفته بودند، گزارش کردند. بعد از ۱۶ هفته، تفاوت های آماری معنی داری بین گروه های مورد مطالعه وجود داشت.

این مساله پیشنهاد می دهد که طب سوزنی نه تنها به تسکین گردن درد کمک می کند، بلکه اثرات آن صرفا به دلیل دارونما نیست.

علاوه بر این، باید توجه داشت که طب سوزنی ساختگی اغلب به منظور تست تاثیر دارونما مورد استفاده قرار می گیرد و این شیوه تاحد زیادی نادیده گرفته شده است.

طی مطالعه بزرگی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، تفاوت های بین طب سوزنی واقعی و ساختگی مورد ارزیابی قرار گرفته و مشخص شد که طب سوزنی واقعی اثربخشی بیشتری نسبت به تاثیر دارونما دارد. همچنین پی برده شد که طب سوزنی می تواند در درمان درد مزمن موثر باشد.

عوارض جانبی طب سوزنی برای گردن

به طور کلی عوارض جانبی طب سوزنی خفیف است. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کبودی
 • درد در حین درمان با این شیوه
 • حساسیت در محل فرو رفتن سوزن
 • خونریزی
 • سرگیجه
 • سردرد

به طور کلی طب سوزنی کم خطر است. با این حال، احتمال کمی برای بروز عوارض جدی سلامتی وجود دارد.

در صورتی که پزشک طب سوزنی از سوزن های کثیف یا تکنیک های نامناسب استفاده کند، احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر است. متخصصان طب سوزنی مجوز دار ملزم به استفاده از سوزن های یکبار مصرف بوده و هرگز نباید از این سوزن ها مجددا استفاده کنند.

این خطرات شامل موارد زیر است:

 • آسیب به نواحی اطراف از جمله عروق خونی
 • خونریزی بیش از حد
 • عفونت
 • انتقال بیماری های خونی
 • واکنش های آلرژیک به مواد شیمیایی

به همین دلیل، انتخاب متخصص طب سوزنی معتبر و دارای مجوز بسیار مهم است.

علاوه بر این، باید توجه داشت که طب سوزنی جایگزینی برای مراقبت پزشکی نیست. فردی که دنبال درمان گردن درد خود با طب سوزنی، بدون این که صرفا دنبال دستورالعمل های پزشکی باشد، است، ممکن است تشخیص بیماری در این فرد صورت نگیرد. با گذشت زمان، این مساله می تواند منجر به بروز آسیب های جدی برای فرد بیمار گردد.

ایمن ترین گزینه تماس با پزشک برای تشخیص بیماری است. در صورتی که فردی مایل به امتحان طب سوزنی است، می تواند این روش درمان را همراه با سایر گزینه های درمانی که پزشک توصیه می کند، به کار گیرد.

طب سوزنی در مقابل ماساژ گردن

ماساژ و طب سوزنی از طریق مکانیزم های متفاوتی عمل می کنند. در طول فرایند ماساژ، درمانگر بافت آسیب دیده را تحریک می کند که این مساله می تواند باعث کاهش درد شود.

تحقیقات صورت گرفته در زمینه ماساژ درمانی برای درمان گردن درد بیانگر وجود مزایای عمدتا کوتاه مدت این شیوه درمانی است. این بدین معنا نیست که ماساژ موثر نیست، اما نشان می دهد که تسکین درد به صورت طولانی مدت اتفاق نمی افتد.

تحقیقات اخیر به طور مستقیم ماساژ درمانی را با طب سوزنی جهت تسکین گردن درد مقایسه نکرده است.

طب سوزنی ممکن است در درمان گردن درد مفید باشد، اما یک شیوه درمانی تکمیلی بوده که افراد باید در کنار درمان های خط اول از آن استفاده کنند.
تحقیقات نوظهور نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است در تسکین درد موثر باشد، اما این مساله تاکنون اثبات نشده است.
افرادی که مایل به استفاده از طب سوزنی هستند باید برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن از این شیوه درمان در کنار سایر روش های درمانی استفاده کنند. همچنین انتخاب یک متخصص معتبر و دارای مجوز برای انجام طب سوزنی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
۱۰۰%
 • عالی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 10 =