بهترین روش برای استفاده از نخ دندان چیست؟

240

استفاده از نخ دندان یک عادت مهم برای بهداشت دهان و دندان و یک راه مراقبت از دندان است. این کار، ماده غذایی گیر کرده بین دندان­‌های شما را تمیز کرده و مقدار باکتری و پلاک موجود در دهان شما را کاهش می‌­دهد. پلاک یک لایه چسبنده است که روی دندان جمع شده و موجب ایجاد حفره و بیماری لثه می‌­گردد.

اگرچه بسیاری از افراد هر روز مسواک می‌­زنند، اما همه به طور مرتب از نخ دندان استفاده نمی‌­کنند.

طبق یک نظرسنجی حدودا ۴ نفر از هر ۱۰ نفر حداقل روزی یک بار نخ دندان می‌­کشند.

البته فقط نخ دندان کشیدن کافی نیست و استفاده صحیح از نخ دندان مهم است. نخ دندان کشیدن نادرست می­‌تواند به دندان‌­ها و لثه‌های شما آسیب برساند. بنابراین اگر درباره روش صحیح پاکسازی بین دندان‌­های خود مطمئن نیستید، این یک راهنمای گام­ به گام در مورد بهترین روش استفاده از نخ دندان است.

برای نخ دندان کشیدن صحیح دندان‌­هایتان راهنمای گام به گام زیر را دنبال کنید.

استفاده از نخ دندان: مراحلی که باید دنبال کنید؟

 • راهنمای استفاده از نخ دندان

۱- حدودا ۴۵ تا ۶۰ سانتی‌­متر از نخ دندان ببرید. برای نگه داشتن صحیح نخ دندان، بیشتر نخ را دور هر دو انگشت میانی خود بپیچید. فقط حدود ۳ تا ۵ سانتی‌­متر از نخ دندان را برای دندان­‌هایتان نگه دارید.

۲- سپس نخ دندان را با انگشت شست و اشاره محکم نگه دارید.

۳- نخ دندان را بین دو دندان قرار دهید. نخ را به آرامی به بالا و پایین حرکت دهید و آن را با هر دو طرف هر دندان تماس دهید. نخ دندان را به داخل لثه­‌هایتان نکشید. این کار می­‌تواند لثه­‌های شما را خراشیده یا کبود کند.

۴- وقتی نخ دندان به لثه‌­هایتان می‌­رسد نخ دندان را در قسمت پایه دندان منحنی کنید تا یک شکل C تشکیل شود. این­‌کار اجازه می‌­دهد که نخ دندان وارد فضای بین لثه‌­های و دندان شما شود.

۵- این مراحل را برای هر دندان تکرار کنید. برای هر دندان از قسمت جدید و تمیزی از نخ دندان استفاده کنید.

 • بهترین روش برای نخ دندان کشیدن با براکت ارتودنسی چیست؟

نخ دندان کشیدن با براکت ارتودنسی ممکن است مشکل باشد و به زمان بیشتری نسبت به نخ دندان کشیدن بدون براکت نیاز دارد. اگر از نخ دندان معمولی استفاده می‌­کنید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای نخ دندان کشیدن وقت بگذارید.

با استفاده از این روش نخ دندان مومی را انتخاب کنید که احتمال پاره شدن و گیر کردن آن بین براکت‌­های شما کم‌تر است.

 • راهنمای استفاده از نخ دندان با براکت

۱- حدود ۴۵ تا ۶۰ سانتی‌­متر از نخ دندان مومی را ببرید.

۲- جلوی آینه بایستید تا مطمئن شوید که نخ دندان در جایی که می­‌خواهید قرار می‌­گیرد.

۳- با نخ کشیدن بین دندان‌­ها و سیم اصلی شروع کنید. انتهای شل نخ را دور انگشتان اشاره خود بچرخانید تا بتوانید به راحتی نخ دندان را به اطراف حرکت دهید.

۴- نخ دندان را بین دو دندان تا جایی که می­‌توانید با ملایمت فشار دهید. سپس نخ دندان را درکنار هر دو دندان به بالا و پایین حرکت دهید.

۵- هنگام کار روی دندان‌­های بالا سعی کنید با نخ دندان یک U وارونه درست کنید. برای این کار از کنار یک دندان به سمت بالا حرکت کنید تا به لثه برسید. سپس نخ را به سمت پایین دندان دیگر حرکت دهید.

۶- نخ را به آرامی برداشته و آن را با دقت از پشت سیم باز کنید. از فشار دادن نخ دندان در دندان خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند سیم را از جای خود خارج کند.

۷- اکنون به سمت دو دندان دیگر رفته و از روش قبلی استفاده کنید تا زمانی که بین همه دندان‌­ها را نخ دندان بکشید.

به جای استفاده از نخ دندان موم­‌دار گزینه‌­های دیگری در صورت داشتن براکت مناسب هستند شامل استفاده از یک Waterpik، نوعی نخ دندان آبی یا ابزاری که به شما کمک کند نخ دندان را به زیر براکت­‌های خود بکشید هستند. این ابزارها می­‌توانند در وقت شما برای نخ دندان کشیدن صرفه‌­جویی کنند.

استفاده از نخ دندان با براکت

 • چه زمانی باید نخ دندان بکشیم؟

دانستن زمان مناسب نخ دندان نیز به سلامت دهان و دندان کمک می‌­کند. بعضی از افراد ابتدا مسواک می‌­زنند و سپس نخ دندان می‌­کشند. ولی معمولا توصیه می‌­شود که ابتدا نخ دندان بکشید سپس دندان‌­های خود را مسواک بزنید.

نخ دندان کمک می‌­کند تا مواد غذایی و پلاک گیر کرده بین دندان­‌های شما برداشته شود، درحالی‌­که مسواک زدن این ذرات را از دهان شما خارج می­‌کند. اگر ابتدا مسواک بزنید سپس نخ دندان بکشید، مواد غذایی و پلاک تا دفعه بعدی که مسواک می­‌زنید در دهان شما باقی می‌­ماند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌­کند در روز حداقل یک‌­بار از نخ دندان استفاده کرده و دوبار مسواک بزنید.

 • انواع نخ دندان

نخ دندان انواع مختلفی دارد. این‌که کدام نوع نخ دندان برای شما بهتر است به ترجیح شخصی شما، میزان فاصله بین دندان‌­هایتان و داشتن براکت بستگی دارد.

استفاده از برخی نخ دندان‌­ها در فضاهای عریض‌­تر و استفاده از انواع دیگر در فضاهای تنگ‌­تر آسان‌­تر است.

انواع مختلف نخ دندان شامل موارد زیر است:

 • نوار دندان: این نوع نخ دندان مانند روبان پهن‌­تر و مسطح‌­تر است و در صورت داشتن براکت، شکاف یا فضای زیاد بین دندان‌­ها کنترل آن راحت‌­تر است.
 • نخ دندان استاندارد: این نوع نخ دندان یک رشته نایلون نازک است که می­‌تواند بین دندان‌­ها قرار گیرد. این نوع نخ دندان به شکل‌­های طعم­‌دار یا بدون طعم و موم‌­دار و بدون موم موجود است. اگر دندان‌­های شما شلوغ یا نزدیک به هم هستند، نخ دندان با روکش موم راحت‌تر می‌­تواند بین آن­ها قرار گیرد.
 • نخ دندان مخصوص: این نوع نخ دندان می­‌تواند با براکت‌­ها، پل‌­ها و شکاف‌­ها کار کند. نخ دندان مخصوص سه جز دارد: یک انتهای سفت شده برای کشیدن زیر براکت‌­ها، نخ دندان اسفنجی برای تمیز کردن اطراف براکت‌­ها و نخ دندان معمولی برای از بین بردن پلاک موجود در زیر لثه.
 • چرا باید از نخ دندان استفاده کنیم؟

مسواک شما نمی‌­تواند به لابه‌­لای دندان­‌های شما برسد تا پلاک (لایه چسبنده‌­ای که شامل باکتری است) را از بین ببرد. نخ دندان بین دندان‌­های شما قرار می‌­گیرد تا پلاک را پاک کند.

با استفاده از نخ دندان و مسواک زدن پلاک و باکتری موجود در آن را که از قند و ذرات موادغذایی باقی­‌مانده در دهان شما پس از غذا خوردن تغذیه می‌­کند از بین می‌­برید.

باکتری‌­ها هنگام تغذیه اسیدی آزاد می­‌کنند که می‌­تواند مینای دندان (پوسته سخت دندان­) شما را از بین برده و باعث ایجاد حفره می شود.

همچنین اگر پلاک پاک نشود می‌­تواند در نهایت سفت شده و در لثه شما جمع شود و موجب التهاب و بیماری دهان و دندان گردد.

 • چه زمانی از نخ دندان استفاده کنیم؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا پیشنهاد می‌­کند که بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان زمانی است که خودتان راحت هستید.

برخی افراد دوست دارند نخ دندان را به عنوان بخشی از مراسم صبحگاهی خود در نظر گرفته و روز را با دهانی تمیز آغاز کنند، درحالی‌­که برخی دیگر نخ دندان کشیدن قبل از خواب را ترجیح می‌­دهند و بنابراین با دهان تمیز به رختخواب می‌­روند.

 • آیا می­‌توانیم بیش از حد از نخ دندان استفاده کنیم؟

خیر، شما نمی‌­توانید بیش از حد نخ دندان بکشید مگر آن­‌که به اشتباه از نخ دندان استفاده کنید. اگر هنگام نخ دندان کشیدن بیش از حد فشار وارد کنید، یا اگر با شدت نخ دندان بکشید ممکن است به دندان‌­ها و لثه‌­های خود آسیب برسانید.

 

۵۳%
 • عالی
 • خوب
 • متوسط
 • ضعیف
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.