تاریخچه کیبورد کامپیوتر

708

تاریخچه­ کیبورد یا صفحه کلید کامپیوتر، مستقیماً به اختراع ماشین تایپ برمی‌­گردد. در ۱۸۶۸، کریستوفر لاتام شولز اولین ماشین تایپ مدرن کاربردی را اختراع کرد. تاریخچه کیبورد کامپیوتر در سال ۱۸۷۷، شرکت رمینگتون شروع به بازاریابی انبوه برای اولین دستگاه­‌های تایپ کرد. بعد از یک‌سری تغییرات فنی، دستگاه‌­های تایپ به تدریج به شکل استاندارد امروزی خود درآمدند.

 

 

کیبورد QWERTY

طرح کیبورد QWERTY توسط شولز و شریک او، جیمز دنسمور، در سال ۱۸۷۸ اختراع شد.

داستان­‌های مختلفی در مورد ایجاد این طرح وجود دارد که قانع‌­کننده­‌ترین توضیح، این است که شولز طرح را ایجاد کرد تا بر محدودیت‌­های فیزیکی و مکانیکی و فنی زمان خودش، غلبه کند. اوایل، تایپیست یک کلید را فشار می­‌داد و درنتیجه فشردن، چکشی فلزی به صورت یک قوس، بالا می‌­آمد و به نوار جوهری، ضربه می­‌زد. درنتیجه، اثری روی کاغذ باقی می‌­ماند و بعد، کاغذ به موقعیت اولیه برمی‌گشت.

با پیشرفت فناوری دستگاه‌­ها، طرح‌­های دیگری برای کیبورد اختراع شد که ادعا می‌­شد کارایی بیشتری دارند؛ از جمله کیبورد Dvorak که در ۱۹۳۶ اختراع شد.

اگرچه امروزه کاربرانی وجود دارند که از Dvorak استفاده می‌­کنند اما تعدادشان در مقایسه با کسانی که از طرح QWERTY استفاده می‌کنند، کم‌­تر است.

پس، طرح QWERTY همچنان محبوب­‌ترین طرح کیبورد در انواع مختلف دستگاه‌ها در کشورهای انگلیسی زبان است. این طرح، به اندازه کافی کارآمد و آشنا می‌­باشد و این‌گونه، مانع ماندگاری رقبای تجاری خود می‌­شود.

 

 

پیشرفت ­های اولیه در طراحی کیبورد

یکی از اولین موفقیت‌­ها در فناوری کیبورد، اختراع دستگاه تله‌­تایپ بود.

از اواسط دهه ۱۸۰۰، این فناوری به عنوان تله پرینتر نیز شناخته می‌­شود و مخترعانی مانند رویال ارل هاوس، دیوید ادوارد هیوز، امیل بودوت، دونالد موری، چارلز ال کروم، ادوارد کلینشمیت و فردریک جی، آن را بهبود داده‌­اند اما به لطف تلاش‌­های چارلز کروم در سال‌های ۱۹۰۷ تا ۱۹۱۰ بود که سیستم تله‌­تایپ، برای استفاده روزمره کاربران، مناسب شد.

در دهه ۱۹۳۰، مدل­‌های صفحه‌­کلید جدیدی ارائه شد که ترکیب تکنولوژی ماشین تایپ و فناوری تلگراف بود. همچنین، سیستم کارت­پانچ با ماشین تایپ ترکیب شد تا کلید پانچ را ایجاد کند. این سیستم­‌ها اساس ماشین‌­حساب­‌های اولیه بود که از نظر تجاری، بسیار موفق بودند. تا ۱۹۳۱، کمپانی IBM، این ماشین‌­حساب­‌ها را به ارزش ۱ میلیون دلار فروخت.

فناوری Keypunch در طراحی اولین کامپیوترها استفاده شد؛ از جمله رایانه ۱۹۴۶ Eniac که قادر به خواندن کارت­پانچ بود.

در ۱۹۴۸، کامپیوتر دیگری به نام کامپیوتر Binac ساخته شد که از ماشین تایپ الکترومکانیکی استفاده می­‌کرد تا داده‌ها را مستقیماً روی نوار مغناطیسی وارد کند تا داده‌ها وارد کامپیوتر شده و نتایج، چاپ شود. این ماشین تایپ‌الکتریکی، همکاری ماشین تایپ و کامپیوتر را بیشتر بهبود بخشید.

 

کیبورد کامپیوتر

 

 

پایانه نمایش فیلم

در ۱۹۶۴، MIT، آزمایشگاه‌­های بل و کمپانی جنرال الکتریک با هم همکاری کردند تا یک کامپیوتر چند­کاربره به نام Multics، بسازند.

این سیستم، باعث ایجاد رابط کاربری جدیدی به نام پایانه نمایش فیلم (VDT) شد که موجب شد از فناوری لوله اشعه کاتدی موجود در تلویزیون­‌ها، در طراحی ماشین تایپ الکتریکی استفاده شود.

این باعث شد که برای اولین بار، کاربران کامپیوتر بتوانند حروف تایپ شده را روی صفحه ببینند و درنتیجه، قابلیت ایجاد و ویرایش و حذف متون به دست آمد. به­‌علاوه، استفاده از کامپیوتر را هم ساده‌­تر کرد.

 

 

 

 

تکانه­ های الکترونیکی و دستگاه­ های همراه و دستی

صفحه­‌کلیدهای اولیه، مبتنی بر دستگاه­‌های تله تایپ یا کلید­پانچ بودند اما یک مشکل وجود داشت: برای انتقال داده‌­ها بین صفحه‌­کلید و کامپیوتر، مراحل الکترومکانیکی زیادی لازم بود و این، سرعت کار را به میزان قابل توجهی کاهش می‌­داد. فناوری VDT و صفحه‌­کلیدهای الکتریکی باعث شدند کلیدها بتوانند تکانه‌­های الکترونیکی را مستقیماً به کامپیوتر ارسال کرده و در وقت صرفه جویی کنند. در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰، همه کامپیوترها از کیبوردهای الکترونیکی و VDT استفاده می­‌کردند.

در ادامه تاریخچه کیبورد کامپیوتر در دهه ۱۹۹۰، دستگاه­‌های همراه و دستی در دسترس مصرف‌­کنندگان قرار گرفتند. اولین دستگاه دستی، HP95LX بود که در ۱۹۹۱ توسط کمپانی Hewlett-Packard منتشر شد. این دستگاه، شکل تاشو و لولایی داشت و به اندازه کافی کوچک بود تا در دست جای بگیرد. HP95LX، اولین کامپیوتر و دستگاه شخصی (PDA) محسوب می‌­شد. این دستگاه برای وارد کردن متن، کیبورد کوچک QWERTY را داشت ولی به دلیل کوچک بودن، تایپ لمسی عملاً غیرممکن بود.

 

 

برتری کیبورد نسبت به قلم چیست؟

با به کارگیری کامپیوترهای شخصی، افزودن دسترسی به وب و ایمیل، پردازش کلمات، صفحات گسترده، برنامه‌­های شخصی و سایر برنامه­‌های دسکتاپ، از قلم برای ورودی متن استفاده شد.

اولین دستگاه‌­های ورودی قلم در اوایل دهه ۱۹۹۰ ساخته شدند اما فناوری شناخت دست خط آنقدر قوی نبود که بتواند مفید باشد.

کیبورد، متنی را تولید می‌­کند که دستگاه بتواند بخواند و این، یک ویژگی ضروری برای تکنولوژی مبتنی بر علائم است.

علاوه بر مشکل شناخت علائم، دست خط باعث تولید جوهر دیجیتال می‌شود که برای برخی اپلیکیشن‌­ها کار می‌­کند ولی در این حالت، حافظه بیشتری برای ذخیره ورودی نیاز است و متن برای دستگاه، قابل خواندن نیست. بیشتر کامپیوترهای شخصی ابتدایی (PenPad، poqet، Momenta، GRiDPaD) از نظر تجاری موفق و ماندگار نشدند.

پروژه نیوتن اپل در سال ۱۹۹۳، گران بود و تشخیص دست­‌خط، ضعیف بود.

گلدبرگ و ریچاردسون، دو محقق در زیراکس در پالو آلتو، یک سیستم ساده برای قلم به نام “Unistrokes” را ابداع کردند که هر حرف از الفبای انگلیسی را به یک خط برای ورودی دستگاه، تبدیل می‌­کرد.

در ۱۹۹۶، Palm Pilot منتشر شد و تکنیک گرافیتی را معرفی کرد. این، به الفبای رومی نزدیک‌­تر بود و قابلیت وارد کردن حروف بزرگ و کوچک را داشت. سایر جایگزین­‌های کیبورد عبارت اند از: MDTIM منتشر­شده از Poika Isokoski و Jot از مایکروسافت.

 

کیبورد کامپیوتر

 

 

دلیل ماندگاری کیبورد

مشکل گزینه‌­های جایگزین کیبورد این است که داده‌­ها نیاز به حافظه بیشتری دارند و نسبت به صفحه­‌کلید دیجیتال، دقت کم‌­تری دارد.

با محبوب شدن گوشی­‌های همراه و هوشمند، فرمت‌­های گوناگون کیبورد تست شدند و مشکلی که وجود داشت آن بود که صفحه‌کلیدی به کار رود که به اندازه کافی، کوچک و دقیق باشد.

یک روش نسبتاً محبوب، “soft keyboards” بود. این کیبورد، کیبوردی است که دارای صفحه‌­نمایش بصری با فناوری صفحه لمسی داخلی می‌­باشد.

با ضربه زدن روی کلیدها  با قلم یا انگشت، متن وارد می‌­شود. این صفحه کلید هنگامی که استفاده نشود، نمایش داده نمی‌­شود. صفحه کلید QWERTY بیشتر با soft keyboards استفاده می‌­شود اما موارد دیگری هم وجود داشتند مانند: صفحه‌­کلیدهای نرم‌افزاری FITALY ، Cubon و OPTI.

 

 

صدا و لمس انگشت در کیبورد

با پیشرفت فناوری تشخیص صدا، این قابلیت به دستگاه‌­های همراه اضافه شد ولی نتوانست جای کیبوردهای نرم­‌افزاری را بگیرد.

کیبوردهای بیشتری به مرور طراحی شدند و متن معمولاً با نوعی کیبورد soft QWERTY وارد می‌شود (ولی تلاش‌­هایی برای تایپ با انگشت انجام شده­‌است مثل کیبورد KALQ در اپ اندروید).

۴۰%
  • عالی
  • خوب
  • متوسط
  • ضعیف
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.